{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 330114

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر اساس آمار، به میزان سه و نیم میلیارد دلار از منابع ارزی کشور که برای واردات اختصاص داده شده بود، کالایی وارد نشده و ۴ هزار و ۲۰۰ پرونده تخلف در این زمینه تشکیل شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی در یک گفتگوی تلویزیونی با بیان اینکه موضوعات مرتبط با حوزه منابع و مصارف ارزی در ماه های اخیر به علت سوء مدیریت، مشکلات متعددی را برای کشور ایجاد کرد، افزود: بر اساس گزارش ها از ابتدای امسال تا 27 دی، از کل منابع ارزی که برای واردات کالا تخصیص پیدا کرده بود، حدود یک چهارم آن با وجود اختصاص ارز، کالایی وارد نشده است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی برای رفع این مشکل، سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان را راه اندازی کرده است،گفت: بر این اساس که مجلس هم از آن حمایت می کند ، همه کسانی که می خواهند واردات را انجام دهند باید اعتبارسنجی شوند.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه این سامانه اعتبارسنجی، رتبه اعتباری بازرگان را مشخص می کند، افزود: بر اساس آمارها، حدود 21 هزار بازرگان کشور بر این اساس اعتبارسنجی و رتبه بندی شدند و اطلاعات مربوط به آن ها در این سامانه، مدنظر قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: این موضوع کمک می کند سقف واردات برای­ هر بازرگان و فعال اقتصادی تعیین شود.

پورابراهیمی گفت: بر اساس بخشنامه اخیر دولت، اکنون رسماً عملیات اعتبارسنجی بازرگانان با رویکرد جدید در قالب سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان، عملیاتی­ شده است و این رویکرد، استمرار خواهد داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیریت این کار توسط بانک مرکزی انجام می شود، افزود: انتظار ما از دولت این است که برای جلوگیری از ایجاد فساد و رانت را در اقتصاد کشور، حوزه سامانه های اطلاعاتی را عملیاتی کند.

وی اضافه کرد: بازرگانان غیر معتبر در حال انجام لابی هایی هستند و به وزارتخانه ها و مجموعه های مختلف فشار می آورند تا بتوانند تبصره و استثنائاتی را بر این سامانه ها وارد کنند لذا دولت باید سامانه ها را اجرایی کند و محکم و قاطع بایستد و مجلس هم از این رویکرد حمایت می کند­.

ارسال نظر

  • محمدی
    ۰ ۰

    همیشه مسئولین ایرانی با تصمیمات اشتباه ، رانت پروری کرده اند و سپس با هزینه های زیادی بدنبال مجرمین رفته اند ، اگر مدیریت اقتصادی را نمی دانید ، حداقل از تجارب و نمونه های اقتصاد کشورهای پیشرفته استفاده و کپی برداری کنید ، قیمت ارز باید بدون دخالت دولت و فقط و فقط توسط بازار تعیین شود ، ارز دولتی را حذف کنید تا بازار ارز به تعادل رسد و قیمت واقعی بدست آید ، قیمت ارز با توجه به حجم ریال داخل کشور تعیین می شود ، با کوچک کردن دولت و قطع کمک دولت به نهادها و قطع یارانه ها ، پرداختهای دولت را پائین آورید ، یارانه بنزین را حذف و تهیه و توزیع و قیمت گذاری بنزین را به بخش خصوصی دهید ، سود سپرده بانکی را که قطعا" رباست حذف کنید ، ربا در سفره مردم ، باعث رفتن برکت شده ، قرض الحسنه را مثل کشورهای پیشرفته ، مبنای قوانین بانکی قرار دهید ، از خریداران بنزین ، کالا و خدمات ، خانه و خودرو ۱۰٪ مالیات دریافت و ۷۰٪ آنرا بابت بدهی دولت و نهادها به بانک مرکزی پرداخت تا سوزانده و حجم ریال پائین آید و قیمتها بصورت واقعی و تدریجی کاهش یابد ، به مردم کارتهای بانکی اعتباری دهید و در هر بار خرید ۱۰٪ مالیات بگیرید . لطفا" پیشنها مرا برای مسئولین دلسوز ارسال فرمائید ، ممنون ، عمل به قرآن تنها راه حل مشکلات است ولی تفسیر به رای ، انحراف از قرآن است .

  • ناشناس
    ۰ ۰

    و مابقی هم تبدیل به کالا با نرخ فروش 12000 تومنی شد و اهداف محقق شد رفت!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری