{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 329127

رشد قیمت ها از آبان سال گذشته تا آذر ماه امسال بسیار زیاد بوده به طوری که در همین بازه سکه ۲۷۰ درصد، طلا ۲۵۶ درصد، ارز ۲۲۰ درصد، مسکن ۹۲ درصد، خودرو ۶۰ درصد رشد داشته اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم ، احمد قدسی کارشناس اقتصادی شب گذشته با حضور در برنامه پایش و در مورد تحلیل بازارها گفت: در یک سال اخیر شاهد افزایش قیمت های سنگینی در بازارهای مختلف بودیم، رشد قیمت ها از آبان سال گذشته تا آذر ماه امسال بسیار زیاد بوده به طوری که در همین بازه سکه 270 درصد، طلا 256 درصد، ارز 220 درصد، مسکن 92 درصد، خودرو 60 درصد رشد داشته اند.

این کارشناس اقتصادی افزود: بر اساس آمار بانک مرکزی نیز تورم عمومی در این مدت 34 درصد رشد داشته است. بررسی قیمت یک گرم  طلای 18 عیار  در یک سال اخیر نشان می دهد از دی ماه 96 هر گرم طلا از 140 هزار تومان اکنون به 357 هزار تومان رسیده است، در بیست روز اخیر نیز شاهد افزایش 57 هزار تومانی هر گرم طلا بوده ایم که ناشی از رشد  قیمت جهانی طلا  و  نرخ ارز  بوده است.

قدسی افزود: متوسط رشد سالانه قیمت خودروهای داخلی در بازار 100 درصد بوده است، این رشد در کارخانه بین 30 تا 90 درصد بوده ، یعنی قیمت کارخانه خودروهای داخلی این مقدار افزایش پیدا کرده است. در پیش امروز هم فکر نمی کنم که تاثیری بر بازار داشته باشد چونکه قرار است فقط 100 خودرو به صورت قطعی به فروش برسد و مابقی خودروها بصورت پیش فروش خواهد بود.

وی تصریح کرد: قیمت هر متر مربع مسکن در تهران آذر ماه سال گذشته 5 میلیون بوده که اکنون به 9.5 میلیون تومان رسیده این در حالی است که در شش ماه گذشته تعداد معاملات مسکن از 36 هزار و 647 معامله به 19 هزار و 458 معامله رسیده است.

ارسال نظر