{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 328333

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

یک کارشناس اقتصادی سهم بالای سپرده‌های مدت‌دار در نقدینگی کشور را نگران‌کننده عنوان کرد و گفت: افزایش نرخ سود تنها به رکود تورمی پیش‌ آمده دامن می‌زند.

اقتصادآنلاین - صبانوبری؛ حسین درودیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به حجم بالای نقدینگی در مهرماه امسال که ۱۶۹۴ هزارمیلیارد تومان اعلام شده است، گفت: سهم بالای سپرده‌های مدت‌دار در نقدینگی که حدود ۴۹درصد آن است مشکلی بسیار حاد و جدی است.

وی ادامه داد: این مشکل از دهه هشتاد و با ایجاد بانک‌های خصوصی که سود بالا و بیشماری می‌دانند آغاز شد و از پیامدهای آن می‌توان به کاهش گردش پول در کشور و خراب شدن صورت‌های مالی بانک‌ها زیان‌دهی آن‌ها عنوان کرد.

درودیان با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود باید آرام آرام صورت بگیرد، گفت: کاهش ناگهانی باعث می‌شود این حجم پولی که طی سال‌ها انباشته شده است ناگهان تخلیه بشود و مشکلات زیادی را ایجاد کند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: باید نرخ سود بانکی باید به گونه‌ای تنظیم شود که متناسب با کارکردهای اقتصادی جامعه باشد.

وی در واکنش به تصمیم بانک‌مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز گفت: این تصمیم در حال حاضر منجر به گردش ناگهانی سپرده‌ها می‌شود و باید توجه کنیم که این عملیات برای شرایط عادی و هموار است نه برای شرایط فعلی، در شرایط حاضر این کار تنها یک عملیات پیشگیرانه است و راهی برای درمان مشکل نیست.

 درودیان تاکید کرد: دولت باید توجه کند که ذینفعان کاهش نرخ سود چه کسانی هستند؟ به نظر می‌رسد که در صورت کاهش نرخ سود و تسهیلات بانک‌ها که به آن دسترسی دارند بیشترین نفع را می‌برند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ما در یک شرایط رکود تورمی هستیم افزایش نرخ سود فقط باعث افزایش رکود خواهد شد و یکی از دلایل بروز تورم فعلی هم همین سود بالای سپرده ها بوده است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۱

  لطفا سرمایه ریالی کسانی که طی یکسال گذشته پولشان در سیستم بانکی سپرده گذاری شده و سود ۲۰ درصد به آنها داده اید و ارزش پولشان یک سوم شده است . با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان پارسال تسویه کنید . سپس ۲۰ درصد سودی را که پرداخته اید از آن کسر کرده و اصل سرمایه شان را عودت دهید .
  سیستم بانکی با پول مردم کاسبی کرده و ارز و طلا را سوداگری کرده است . و عامل اصلی همه این گرانیها خودش بوده . جناب آقای کارشناس .

  • ناشناس
   ۱ ۰

   کاهش تدریجی کدومه؟ مرگ یه بار شیون هم یه بار.

 • محمدی
  ۰ ۳

  سرمایه باید در مقابل سود و زیان ، هر دو باشد و چون بانکها ، به سپرده های مردم ، فقط سود می دهند ، قطعا" رباست ، به دستورات قرآن عمل کنید و سود سپرده ها را صفر و قرض الحسنه کنید ، همین امروز ، سود سپرده بانکی را ۱۰٪ کنید و هر سه ماه یکبار هم ۵٪ از سود سپرده بکاهید تا صفر شود ، سپس سود وامها را نیز بین ۲٪ تا ۵٪ کنید تا تولید و خدمات ارزان تمام شود و قیمتها کاهش یابد ، مثل کشورهای پیشرفته ، اقتصاد و روابط بانکی ما ربوی است ، باید فورا" اسلامی و قرض الحسنه شود ، ممنون .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کاهش نرخ سود بانکي علي القاعده کاهش نرخ تسهيلات را بايد به دنبال داشته باشد.در شرايط فعلي که عملا فعاليت هاي توليدي کم رمق و تعطيل هستند و تورم بالا هست، تسهيلات گيرندگان با سود کم پول خود را نه در توليد بلکه در دلالي و قاچاق کالا به کار خواهند برد به عبارتي به کاهش هزينه دلالي و قاچاق کمک ميشه تا به توليد و سازندگي. در نتيجه تورم از قبل بيشتر تشديد مي شود.