{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 320396

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: طبق وعده‌ای که از قبل به ۱۳۱ هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج کشور داده شده بود، بسته حمایتی از این بیماران، در این مرکز تدوین و توسط معاونت درمان به دانشگاهها ابلاغ شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از وبدا، مهدی شادنوش اظهار کرد: طبق وعده‌ای که از قبل به 131 هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج کشور داده شده بود، بسته حمایتی از این بیماران در مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت، تدوین و توسط معاونت درمان به دانشگاهها ابلاغ شد و از دهم آذرماه امسال، قابلیت اجرایی پیدا کرده‌است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت ادامه داد: در این بسته، حفاظت مالی بیماران خاص و صعب‌العلاج در برابر هزینه‌های بالای این بیماران که مشکلات زیادی را برای خانواده آنها میتواند به وجود آورد، دیده شده است. 

شادنوش با بیان اینکه هدف وزارت بهداشت، حمایت مالی از این هموطنان است، اضافه کرد: پوشش حداکثری سهم بیمار برای خدمات تایید شده، در دستورالعمل دیده شده است، همچنین بیماران آسیب‌پذیر، به منظور هدفمندسازی پرداخت یارانه سلامت به آنها، شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه برای مراقبتهای بیشتر بر روشها و کارهایی که در دانشگاهها صورت می گیرد، ساختار گزارشها نظام‌مند شده است، افزود: با این کار می‌توان سیاستگذاریهای بهتر و دقیقتری را اتخاذ کرد، همچنین پروتکلها و راهنماهای مصوب برای مدیریت بیماریهای خاص و صعب العلاج و پیوند مستقر و به کار گرفته شده است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه این گروه از بیماران می توانند تمام خدمات درمانی و داروییشان را در بیمارستانهای دانشگاهی دریافت کنند، ادامه داد: در صورتی که مرکز دانشگاه،ی موردی از زیرساخت های ارائه این خدمات را نداشته باشد، با تعرفه های مشخص می‌تواند در قالب قراردادهایی این خدمات را به بخشهای دیگری خارج از دانشگاه، برونسپاری کند.

وی اظهار کرد: خدماتی که در این بسته برای بیماران خاص و صعب‌العلاج دیده شده، شامل خدمات تشخیصی، درمانی، دارویی و توانبخشی است.

 شادنوش یادآور شد: تامین داروی این بیماران، براساس برنامه مجلس شورای اسلامی، با تاکید و اولویت بر مصرف داروهای تولید داخل است و اگر دارویی تولید مشابه داخلی نداشته باشد، مطابق قانون از این بیماران حمایتهای لازم صورت می‌گیرد؛ همچنین داروهای مورد نیاز این بیماران، باید در مراکز ارائه خدمت تامین شود و طبق قانون کلی طرح تحول نظام سلامت، باید از هرگونه ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان پیشگیری شود.

وی اضافه کرد: خدمات دندانپزشکی برای کلیه بیماران خاص و صعب‌العلاج در این بسته تعریف شده است و طبق آن، باید به این بیماران خدمت ارائه شود.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت، با بیان اینکه این بسته، سالیانه حدود چهار هزار میلیارد ریال بودجه نیاز دارد، افزود: در این بسته حمایتی 13 بیماری خاص و صعب‌العلاج، شامل بیماریهای تالاسمی، هموفیلی، دیالیز خونی، دیالیز صفاقی، ام اس، EB(پروانه ای)، MPS، ، پیوند کلیه، پیوند کبد، پیوند قلب، پیوند پانکراس، پیوند روده و پیوند ریه، پوشش داده می‌شوند که در مجموع شامل 131 هزار نفر می‌شوند.

 شادنوش تاکید کرد: در این بسته تمام خدمات بیماران خاص رایگان می‌شود و تنها در پیوندها، فرانشیزی که از قبل هم وجود داشت دریافت می‌شود.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت، ابراز کرد: طی هفته های آتی بسته حمایتی بیماران SMA نیز تکمیل و ابلاغ خواهد شد که امیدواریم به واسطه آن بتوانیم اندکی از دغدغه‌های خانواده آنها را کاهش بدهیم.

شادنوش افزود: خدمات بیماران سرطانی و پیوند مغز استخوان نیزبه دلیل اینکه نیازمند زیرساخت هایی است که باید تکمیل شود، به صورت جداگانه و در آینده ای نزدیک ابلاغ می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون 13 بیماری در این بسته حمایتی گنجانده شده است، اضافه کرد: از مجلس شورای اسلامی درخواست کردیم تا بیماری های بیشتری در این بسته پوشش داده شوند و امسال 40 بیماری را به دولت پیشنهاد کردیم تا پس از ارسال و موافقت مجلس، آن افراد هم بتوانند از حمایت های وزارت بهداشت بهره‌مند شوند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت، تاکید کرد: امیدواریم که مجلس شورای اسلامی با تخصیص ردیف مستقل برای بیماران خاص و صعب‌العلاج در برنامه های اعتباری، اعتبار واقع بینانه‌ای را برای حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج در نظر بگیرد، چراکه بهتر است، اگر قرار باشد تا ردیف و یارانه ای برای نیازمندان دیده شود، این بیماران در اولویت باشن تا مرهمی بر رنج  آنها باشد و ما نیز با توجه به زیرساختهایی که در کشور به وجود آمده است، تلاش می‌‌کنیم تا منابع این بخش، دقیقا در جایی که باید، هزینه شود؛ در سال 98 نیز با توجه به سیاستهایی که در وزارت بهداشت در جهت حمایت از این طیف بیماران وجود دارد و اعتباری که برای این بخش تخصیص داده می‌شود، امیدواریم بیماری های بیشتری را تحت پوشش قرار بدهیم.

ارسال نظر