{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 313959

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش خبر داد:

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: شکل صندوقی بیمه تکمیلی با استقبال همراه نبود که ان‌شاءالله شکل بیمه‌ای دیگری را وارد می‌کنیم اما محدودیت‌هایی داریم و خیلی از هزینه‌های پزشکی افزایش پیدا کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، علی الهیار ترکمن  معاون  توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش در استودیو الفبا با اشاره به سه برنامه در دست اقدام و اجرای وزارت آموزش‌ و پرورش، اظهار کرد: این وزارتخانه در دوره‌های زمانی مختلف، برنامه‌های خاصی دارد که باید در راستای برنامه‌های توسعه‌ای  باشد؛ این باور را داریم که برنامه‌ها را رسماً اعلام کنیم تا با مشورت با فرهنگیان، برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای بر اساس اسناد بالادستی داشته باشیم و در این مسیر نباید سلیقه‌ای و سیاسی عمل کنیم و تنها باید به بستر توسعه‌ای توجه داشته باشیم.

* بازگرداندن سختی کار به احکام حقوقی فرهنگیان/ تسویه پاداش بازنشستگان سال٩۶

الهیار ترکمن افزود: در شروع سال تحصیلی احتساب سنوات حق‌التدریس، برگرداندن سختی کار به احکام حقوقی و موضوع تسویه پاداش بازنشستگان سال٩۶ را داشتیم که هر سه وعده عملی شده است و خوشبختانه آموزش‌ و پرورش نسبت به نهادهای دیگر بهتر اقدام کرده است، چون‌که تاکنون هیچ دستگاهی پاداش بازنشستگان سال ٩۶ را پرداخت نکرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سه برنامه در دست اقدام داریم، گفت: در حال حاضر به دنبال بررسی‌ها و انجام لایحه بودجه ٩٨ هستیم که دستورالعمل‌های مشخص دارد و باید بتوانیم برای سهم مطلوب آموزش‌ و پرورش، در این حوزه به شکل مفیدی  برنامه‌ریزی کنیم؛ تمدید قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان و استفاده از بیمه  پایدار را در حال پیگیری هستیم و طرح رتبه‌بندی و طرح معلم تمام‌وقت را هم‌زمان با دیگر برنامه‌ها جلو می‌بریم.

* دلیل مشکلات امروز عدم وجود الگوی مشخص برای منابع مالی آموزش‌ و پرورش در سه دهه گذشته

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش‌ و پرورش با اشاره به اینکه باید در راستای برنامه تحولی وزیر آموزش‌ و پرورش یعنی مدرسه محوری، کیفیت‌بخشی، نشاط مدارس و حذف آزمون‌ها حرکت کنیم، اظهار کرد: این معاونت در حال مشارکت و برنامه‌ریزی در برنامه‌های تحولی است و البته شرایط سختی را در پیش داریم چراکه در سه دهه گذشته الگوی مشخصی برای منابع مالی آموزش‌ و پرورش وجود نداشته است و امروز با این مشکلات مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: برای داشتن آینده خوب در آموزش‌ و پرورش باید به سمتی برویم که الگوی کاربردی داشته باشیم و بهبود معیشت معلمان و ارتقای کیفیت فعالیت‌ها را تدوین و طراحی کنیم تا خروجی‌های مثبتی از نظام آموزشی داشته باشیم و برای اتخاذ الگو از تمام صاحب‌نظران و اساتید کمک می‌خواهیم تا از نظرات آنها برای برنامه‌ریزی بهتر استفاده ‌کنیم و مسیر هموارشده‌ای را ترسیم کنیم.

پیگیری‌های لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان

الهیار ترکمن با بیان اینکه لایحه رتبه‌بندی در شهریورماه به دولت ارائه‌ شده است، اظهار کرد: رتبه‌بندی موضوعی تخصصی در حوزه منابع و نیروی انسانی است که مدل مفهومی خاص خود را دارد و با توجه به نیاز آموزش‌ و پرورش باید در آن از چارچوب‌های تخصصی استفاده شود؛ رتبه‌بندی نظامی است که از استانداردهای شغلی برخوردار است تا فعالیت‌ها و کیفیت ارتقا پیدا کند و در این نظام رفتارهای خودتنظیمی مدنظر است که بتوان از آن طریق رفتار معلمان برای مشوق‌های لازم تنظیم شود و در حقیقت لایحه رتبه‌بندی یک حرکت برد - برد است.

وی اضافه کرد: مرحله اول رتبه‌بندی در سال 1394 انجام‌ شده است و برخی از کارشناسان می‌گویند طرح اجرا شده جزء اجرای قانون خدمات کشوری بوده است و این غیرمنصفانه است که آن را به‌عنوان رتبه‌بندی لحاظ کنیم باید طرح قبلی از طرف کارشناسان مورد آسیب‌شناسی قرار می‌گرفت و درصورتی‌که این اتفاق می‌افتاد برای تدوین مرحله دوم رتبه‌بندی اطلاعات و ارزیابی‌های مناسبی را داشتیم.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: یک مرحله از نظام رتبه‌بندی اجرا شده است و بر طبق جزء 2 بند الف ماده 63 برنامه توسعه، دولت مکلف است لایحه رتبه‌بندی را با سه محور تدوین نظام رتبه‌بندی، جبران خدمت فرهنگیان و مهندسی نیروی انسانی به مجلس ارائه دهد و در حال حاضر در کمیسیون امور اجتماعی طرح رتبه‌بندی در حال بررسی است و در این طرح پنج رتبه تعریف‌شده که برای هر رتبه امتیازاتی مترتب شده است

وی تأکید کرد: در لایحه قانونی برای موضوع رتبه‌ها و امتیازات هر رتبه، مجوز می‌خواهیم و تلاش می‌کنیم تا هم‌زمان با بودجه پیشنهادی دولت به مجلس ارائه شود تا ما به ازای آن‌هم در بودجه در نظر گرفته شود البته در غیر این صورت هم آمادگی ارائه داریم.

* جزئیات طرح معلم تمام‌وقت

الهیار ترکمن با اشاره به ابعاد طرح معلم تمام‌وقت، اظهار کرد: در راستای ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان تصمیم داریم طرح معلم تمام‌وقت را انجام دهیم که برای این کار لازم است علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های موجود نسبت به خلق ظرفیت‌های لازم اهتمام داشته باشیم و در طرح معلم تمام‌وقت مجوزهای لازم را کنار هم قرارداده ‌ایم. 

وی ادامه داد: در یک سال تحصیلی دو میلیون ساعت حق تدریس در کشور انجام می‌شود که ۱.۲ میلیون ساعت توسط معلمان رسمی و٨٠٠ هزار ساعت توسط سرباز معلمان و نیروهای خرید خدمت و حق‌التدریس انجام می‌شود. در طرح معلم تمام‌وقت معلم علاوه بر ساعت موظف با رضایت خودش ساعتی را بابت حق تدریس می‌گیرد که در پرداخت حقوقی وی منظور می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: این طرح مزایایی دارد که مشکلات حق‌التدریس اعم از تأخیر در پرداخت حق‌التدریس، پرداخت فقط برای نه ماه و منظور نشدن در احکام را ندارد و با توجه به نیاز مناطق آموزشی و رضایت معلم، وی می‌تواند در این طرح شرکت کند و از حق تدریس غیرموظف استفاده کند و ١٨ درصد فوق‌العاده ویژه دریافت می‌کند که در دوازده ماه پرداخت می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود وزارت آموزش‌ و پرورش اگر منابع مالی دارد چرا حق‌التدریس را پرداخت نمی‌کند، گفت: چون میزان پرداختی در طرح معلم تمام‌وقت وارد پرداخت حقوق می‌شود وظیفه خزانه است که این میزان را پرداخت کند.

الهیار ترکمن با بیان اینکه منتقدان می‌گویند وزارت آموزش‌ و پرورش می‌خواهد با حرکت تدریجی ساعت تدریس معلمان را افزایش دهد، خاطرنشان کرد: در طرح، طبقه‌بندی معلمان و مشاغل تغییری نداده‌ایم و از شورای حقوق و مزایا و شورای توسعه فقط بخشی از ساعات موظف را درخواست کرده‌ایم.

وی گفت: اگر معلم شرکت‌کننده در طرح، بعد از یک سال بخواهد از این طرح خارج شود به‌راحتی امکان‌پذیر است و این طرح به نفع معلمان است و نظرسنجی‌ها نشان داده است که رضایت از اجرای طرح حداکثری است؛ در حال حاضر ابلاغ نهایی طرح را گرفتیم و به استان‌ها اعلام خواهیم کرد.

* قرارداد بیمه تکمیلی

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان اظهار کرد: حوزه بیمه تکمیلی دستخوش نگاه غیر کارشناسی شده است و در قوانین موجود در بیمه، چیزی به نام طرح طلایی بیمه نداریم؛ در دولت دهم طرح طلایی به شکل محدود انجام شد که مبنای کارشناسی نداشت و به دلیل نداشتن پشتوانه مالی به شکست رسید که بدهی هزار میلیاردی برای آموزش‌ و پرورش در سال 92 باقی گذاشت که با احتساب بودجه آموزش‌ و پرورش در آن زمان رقم بدهی زیادی می‌شد.

وی افزود: امروز شرکت‌های بیمه به دلیل ضرری که بیمه ایران در آن زمان متحمل شده است ریسک بالایی را در بستن قرارداد با آموزش‌ و پرورش متحمل می‌شوند و به همین علت یا وارد قرارداد نمی‌شوند و یا با لحاظ ریسک بالا قیمت‌هایی را برای بیمه تکمیلی عنوان می‌کنند که خیلی گران است.

الهیار ترکمن ادامه داد: بعد از شکست در طرح بیمه طلایی و بدهی و عدم تمایل شرکت بیمه‌ها، بالاجبار شکل صندوقی بیمه ارائه شد که بر اساس قرارداد نوع توافق، اسناد هزینه درمان پرداخت می‌شود؛ این طرح مشکلی ندارد و اگر در تأخیر پرداخت دارد برای این است که نمی‌توانیم ماهانه قدرالسهم رفاهی را پرداخت کنیم وقتی تخصیص دستخوش تأخیر می‌شود، پرداخت هم تأخیر پیدا می‌کند.

وی گفت: شکل صندوقی با استقبال همراه نبوده است که ان‌شاءالله شکل بیمه‌ای دیگری را وارد می‌کنیم، اما محدودیت‌هایی داریم و خیلی از هزینه‌های پزشکی افزایش پیداکرده است و شرکت‌های بیمه بر اساس همین افزایش‌ها پرداختی می‌خواهند و تمام تلاش ما بر این است که بیمه فرهنگیان شکل بیمه گری پایدار و خدمات متنوع داشته باشد و قدرالسهم  از رشد زیادی برخوردار نشود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش‌ و پرورش تصریح کرد: از فرهنگیان و صاحب‌نظران می‌خواهیم که در خصوص بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان و سایر طرح‌ها و برنامه‌ها مشورت و مساعدت فکری با ما داشته باشند تا حداقل افزایش و حداکثر خدمات را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: تمرکز وزارت آموزش‌ و پرورش برای ارتقای معیشت فرهنگیان است و این اقدام، یک امر تدریجی است و از کنار هم قرار گرفتن همین طرح‌های اصلاحی انجام می‌شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری