{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 312861

پاسخ وزیر امورخارجه به ۳ سوال نمایندگان مجلس؛

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه برجام بهترین توافق ممکن بود، گفت: آمریکایی‌ها بعد از یک سال و نیم تلاش هنوز هم نمی‌توانند برجام را تضعیف کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین، در جلسه علنی امروز مجلس محمدجواد ظریف در پاسخ به سوال ۶ نفر از نمایندگان اظهار داشت: در خصوص تلاش‌ها برای استرداد اموال بابک زنجانی نقش وزارت امور خارجه نقشی حمایتی است و ما موظفیم اقدامات دستگاه های قضایی را پیگیری و درخواست‌های دستگاه های مختلف را دنبال کنیم که این کار را انجام دادیم و درخواستی نبوده که وزارت امور خارجه دنبال نکرده باشد.

ظریف با بیان اینکه برای این کار دهها ملاقات تنظیم شده است، گفت: اما اینکه برخی می‌گویند اقدامی از سوی وزارت امور خارجه انجام نشده است، دلیلش ضرورت وجود تفاهم نامه معاضدت قضایی است.

وی در ادامه افزود: وزارت امور خارجه اگر تمایل داشته باشد می‌تواند ملاقات های سفرای خود در کشورهای مختلف را اعلام کند. وزارت خارجه مسئول پیگیری و تسهیل است و اقدام با دستگاه های ذیربط قضایی و داخلی است.

این عضو کابینه در خصوص اسنادی که بعد از برجام به امضا رسیده است، گفت: باید بگویم هر سندی که امضا شده در معرض دید عموم در سایت‌ها قرار گرفته است. سندی بعد از برجام امضا نشده وپس از برجام چند توافق برای اجرای برخی موارد فنی برجام در زمینه انرژی هسته ای امضا شده که بر اساس نظر کارشناسان هسته ای و در راستای منافع ملی کشور بوده است.

ظریف عنوان کرد: در خصوص اینکه گفته می شود در مذاکرات هسته ای و توافق برجام زورمان نرسیده، واقعیت امر این است که برجام حاصل یک توافق چندجانبه است و در این نوع توافق هیچ طرفی نمی‌تواند تمام خواسته‌هایش را بگیرد.

وزیر امور خارجه در ادامه افزود: آمریکایی ها وقتی وارد مذاکرات شدند می خواستند تمام فعالیت های هسته ای ایران متوقف شود و فردو، اراک و آب سنگین را تعطیل کنند و ده ها خواست دیگر هم داشتند اما آنها نیز به خواست خود نرسیدند.

ظریف با اشاره به اینکه مذاکره ابزاری برای رسیدن به تفاهم و توازن است تا بتواند منافع را حفظ کند، گفت: امروز برجام آنقدر در جهت منافع ملت ما بوده که آمریکا با فضاحت از آن خارج شده است. آمریکا نه تنها مجبور به عقب نشینی از خواسته های خود شده بلکه بنا بود امروز فروش نفت ایران به صفر برسد، اما بیانیه داد که تا ۶ ماه دیگر فرصت می دهیم.

وی عنوان کرد: آنها می خواستند علیه ایران اجماع ایجاد کنند و در این راستا دروغ پردازی کردند اما برجام همچنان از استحکام برخوردار است و کماکان پابرجاست.

ظریف با تاکید بر اینکه زور آمریکایی‌ها به ما نرسید، اظهار داشت: آمریکایی‌ها بعد از یک سال و نیم تلاش هنوز هم نمی‌توانند برجام را تضعیف کنند. از همگان خواهش می‌کنم در شرایطی که دنیا قدرت دیپلماسی ایران را پذیرفته، بر اساس یک تصور غلط نگوییم که ما به خواسته‌های خود نرسیده‌ایم.

این عضو کابینه با تاکید بر اینکه برجام منافع کشور را حفظ کرد، گفت: امروز برنامه هسته‌ای ایران در شرایطی است که اگر با تصمیم نظام بخواهیم به آن برگردیم به مراتب بهتر از گذشته خواهد بود. به صراحت گفته‌ایم که برجام آن چیزی بود که می‌توانستیم بگیریم و هنوز هم با افتخار اعلام می‌کنم با پشت گرمی از مقاومت مردم ایران برجام بهترین توافق ممکن بود.

ظریف در ادامه افزود: من خودم هم آرزوهای بهتری داشتم اما برجام آنچه بود که قابل حصول بود.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: در چند ماه گذشته توفیقات بیشتری داشتیم که از جمله آنها پیروزی های حقوقی جمهوری اسلامی ایران در دادگاه لاهه بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اگر تصمیم بگیریم می توانیم برنامه هسته ای خود را به مراتب بهتر از گذشته دنبال کنیم و این تصمیم با نظام است، گفت: در برجام آنچه که بود را گرفته ایم، در این مسیر را راهنمایی های مقام معظم رهبری و مقاومت مردم به بهترین توافقی که ممکن بود دست پیدا کردیم.

ظریف با اشاره به اینکه حق نماینده مردم است که نگران اموال  حقوق ملت باشد، گفت: اقداماتی که بابک زنجانی به دلیل شرایط آن زمان انجام می داد، شفاف نبود، این اقدامات را در مسیرهای اطلاعاتی پیگیری کردیم و مشخص شد حساب ها در مالزی و تاجیکستان صوری است.

وی با بیان اینکه تحریم ها شرایط غیرشفاف را ایجاد می کنند، اظها داشت: استفاده از رانت ها را برای برخی افراد فراهم می کنند، نمی دانم چرا همکارانم نامه تشکرات قوه قضائیه را در اختیار مجلس قرار نداده اند. وزارت امور خارجه در حوزه مسئولیت خود، مسئولان کشوری را به مسئولان خارجی برای پیگیری موضوعات ارتباط داده است، ما دستگاه اطلاعاتی و قضایی نیستیم که اقدامات دیگری انجام دهیم.

ظریف خاطرنشان کرد: همه مراکزی که بابک زنجانی در خارج  از کشور معرفی کرده  فاقد مستندات بوده است. این را یکی از همکاران شما که در این زمینه فعال بوده در اختیار من قرار داده است، با این حال وزارت امور خارجه آنچه که باید را انجام داده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه دستگاهی نیست که سرخود وارد عمل شود، گفت: اینگونه نبوده که در مذاکرات هسته ای فقط یک بار مذاکره صورت گرفته باشد، بلکه بارها مسائل دنبال شده است و به هیات نظارت و دبیرخانه شورای عالی امنیت گزارش ها داده شد و براساس تصمیم جمعی توافق نهایی شد، اما می پذیریم که برخی قرائت ها متفاوت از یکدیگر است.

ظریف در ادامه افزود: آنچه در توافق گفته شده این است که 130 تن آب سنگین مازاد در ایران برای فروش باید عرضه شود و تاکید شده است که این مقدار آب سنگین نباید در ایران نگهداری شود، بنابراین وضعیت آنگونه که شما سیاه و سفید می بینید، نیست.

وی با بیان اینکه در موارد متعدد برداشت ها از برجام متفاوت بود، گفت: آن زمان که IR8 مورد بررسی و آزمایش قرار گرفت، در جهان غوغا شد، آنها می گفتند این موضوع جزو توافقات هسته ای نبود، اما نه تنها آزمایشات ادامه یافت، حتی به سانتریفیوژ گاز نیز تزریق شد.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه اختلاف نظرها وجود دارد، عنوان کرد: اختلاف نظرها بعد از توافقات صورت می گیرد، بنابراین کمیسیون مشترکی طراحی شد تا اختلاف نظرها در آن بررسی و نتیجه برای اجرایی شدن به طرف های مذاکره ابلاغ شود.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش گفت: برجام از نظر دنیا پیروزی دیپلماسی ایران بود، با این حال در این مذاکره که طلبکاری کردیم و مقام معظم رهبری در رأس نظام مطالبات مردم را با صدای رسا مطرح کردند و البته همزمان گفتند که مذاکره کنندگان امین هستند، نگفتند ما مخفی کاری می کنیم و بارها تاکید داشتند که ایشان از جزئیاتی مطلع هستند که شما نمایندگان آنها را نمی دانید، بنابراین اینطور نیست که ما خلاف منویات رهبری کاری کرده باشیم.

این عضو کابینه با بیان اینکه برجام با وجود همه بدعهدی های آمریکا و قلدری آنها امروز ملاک شکست آمریکاست، گفت: هر چند که ما نمی توانیم توان اقتصادی آمریکا را زیر سوال ببریم، همانطور که روسیه و چین نتوانستند آن را انجام دهند، با این حال دیپلماسی شما توانسته کشورهای نزدیک به آمریکا را که حیات و مماتشان به این کشور وابسته است، وادار کند دست از به صفر رساندن فروش نفت ایران بردارند و این را در گذشته به هیچ عنوان تجربه نکرده ایم.

ظریف با تاکید بر اینکه آمریکا نتوانسته است از پس ما برآید، گفت:چطور وقتی ترامپ می گوید تمام پول ایران را داده ایم، حق هسته ای ایران را پذیرفته ایم و موضوع موشکی را در توافق در نظر نگرفته ایم و آنجا که می گوید 7 تریلیون دلار در منطقه خرج کرده ایم، اما آمریکا هیچ منفعتی نبرده است، قبول می کنیم، اما آنجا که می گوید ظریف سر جان کری را کلاه گذاشته است، قبول نمی کنیم. بین این دو حرف چه تفاوتی است، افتخار ملت را به ننگ و ذلت تبدیل نکنید.

وی در ادامه افزود: ترامپ می گوید برجام بزرگترین سلاح بر سر آمریکایی هاست، چرا یکی از ترامپ را می پذیرید و آن دیگری را قبول نمی کنید. بپذیرید که ملت بزرگ ایران در دیپلماسی پیروز شده است.

وزیر امور خارجه در پایان عنوان کرد: مردم با تمام تبلیغاتی که علیه نظام می شود، روز گذشته با حضور در راهپیمایی 13 آبان نشان دادند با نظام هستند، بنابراین اقتدار مردم و رهبری را زیر سوال نبریم.

نمایندگان از پاسخ های ظریف به سه سؤال قانع شدند

در جلسه علنی امروز مجلس بررسی سه فقره سؤال۶ نماینده از وزیر امور خارجه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

پس از ارائه توضیحات محمد جواد ظریف، این سه سؤال به صورت جداگانه به رأی نمایندگان گذاشته شد.

گفتنی است نمایندگان از پاسخ های ظریف به سؤال عملکرد این وزارتخانه در ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور با ۱۵۰ رأی موافق، ۶۳ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر قانع شدند.

همچنین نمایندگان  پاسخ های ظریف در خصوص توافق محرمانه با غرب پس از اجرایی شدن برجام را نیز با ۱۱۲ رأی موافق، ۶۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر قانع کننده دانستند. 

همچنین نمایندگان مجلس با ۱۱۹ رأی موافق، ۵۸رأی مخالف و ۸رأی ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر از پاسخ های ظریف به سؤال نمایندگان پیرامون انتقاد از عدم گزارش پیرامون شکست برجام نیز قانع شدند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۰

    واقعا آمریکا برای آنکه برجام به نفع ایران بود خارج شد و یا به خاطر اینکه مطمئن شد چه در برجام بماند و چه نماند ایران دیگر غنی سازی را از سر نخواهد گرفت؟