{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 306966

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و گو با اقتصاد آنلاین مطرح کرد؛

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به احتمال کناره‌گیری وزیر صنعت از تصدی‌گری این وزارتخانه گفت: وزیر آینده صمت باید بیش از هر چیز در برابر سیاست‌های اشتباه دولت بایستد حتی اگر به بهای استعفای وی تمام شود.

اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانی؛ در شرایطی که احتمال استعفا و یا استیضاح وزیر صمت قوت گرفته، نام دو گزینه برای به دست گرفتن سکان این وزارتخانه بر روی میز قرار دارد که یکی از آن‌ها "رضا ویسه" با سابقه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس جمهور و دیگری "رضا رحمانی" با سمت قائم مقام وزیر صمت است.

در همین راستا سید محمد صادق الحسینی کارشناس و تحلیلگر اقتصادی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار کرد: در شرایط تحریمی و ارزی که وزارت صنعت با آن روبه رو شده، نقش این وزارتخانه فقط چیزی که در تعریف سنتی آن وجود داشته نیست بلکه  نقشی فراتر و بسیار مهم و برجسته‌ای دارد چرا که چند کار عمده را به عهده دارد.

 این کارشناس اقتصادی درباره اولویت‌های کاری وزیر صمت جدید عنوان کرد: شخصی که در جایگاه وزارت صنعت قرار می‌گیرد اول باید ظرفیت‌های تولید کشور را در قسمت‌های مختلف از جمله صنعت، معدن و کشاورزی به درستی تشخیص دهد و سپس بتواند زنجیره ارزش افزوده صنایع مختلف و میزان نیاز هر بخش به واردات را بسنجد.

وی افزود: این وزارتخانه و وزیر آن باید تشخیص دهند که چه میزان از وارداتی که اکنون در صنایع مختلف صورت می‌گیرد امکان جایگزینی داخلی دارد؛ به عبارت دیگر باید تشخیص دهند که نیاز تاب‌آوری هر صنعت چقدر است و این موضوع به شدت در این وزارتخانه نقش کلیدی دارد.

الحسینی با تاکید بر نقش کلیدی وزارت صمت در کشور خاطرنشان کرد: با توجه  به سیاست‌های اقتصادی که دولت در پیش گرفته (چه این سیاستها را قبول داشته باشیم و چه خیر) نقش وزارت صنعت بسیار کلیدی شده اما نکات گفته شده نه تنها در وزارت صنعت بلکه در تمامی بخش‌های کشور لازم‌الاجرا است، ضمن اینکه وزارت صنعت همیشه مدیران بخشی داشته؛ یعنی مدیرانی که فقط تجربه بازرگانی و یا فقط صنعت یا معدن داشته‌اند که داشتن چنین ویژگی در حال حاضر نتیجه بخش نیست.

او ادامه داد: نعمت‌زاده به عنوان وزیر صمت سابق به نوعی مدیر صنعتی پروژه محوربود  و آقای شریعتمداری نیز یک مدیر بازرگانی  بود، در واقع هیچ یک از این افراد مدیر ملی که اقتصاد ملی بشناسند و به کل فرآیند اقتصاد کلان کشور از جمله زنجیره صادرات و واردات آشنا باشد نبودند، بنابراین در شرایط فعلی، کشور به مدیری که در هر سه بخش صنعت، معدن و تجارت تبحر داشته باشد نیاز دارد نه مدیر بازرگانی که فقط پروسه بازرگانی را بشناسد و یا مدیر صنعتی که فقط در بخش صنعت مهارت داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: با شرایط گفته شده شاه بیت و حلقه مفقوده دولت وزارت کار و اقتصاد نیست بلکه این وزارت صنعت است که اکنون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار شده که باید تصمیمات غیر‌سیاسی درست برای اداره آن اتخاذ شود.

الحسینی همچنین در خصوص ویژگی‌هایی که وزیر صمت جدید باید دارا باشد، بیان کرد: در شرایط فعلی کشور کسی که می‌خواهد سمت وزارت صمت را به عهده بگید باید دارای چند ویژگی مهم باشد؛ اول این که باید با اقتصاد ملی آشنا باشد و به همه بخش‌های صنعت، بازرگانی و معدن مسلط باشد؛ به علاوه نگاه وزیر صنعت باید کلان باشد نه بخشی و دیگر این که وزیر جدید باید شفافیت و عملکرد مثبتی در سمت‌های پیشین خود داشته باشد.

او اضافه کرد: با توجه به بحران فعلی کشور، وزیر صمت جدید باید قابل اعتماد باشد چرا که سرمایه‌های اجتماعی کشور هر روز در حال از بین رفتن است و در نهایت وزیر صنعت باید توجه کند که اگر دولت سیاست اشتباهی در پیش گرفته آن را اجرا نکند حتی اگر به بهای استعفای وی تمام شود، در حالی که آقای شریعتمداری اگر چه بسیاری از تصمیمات اشتباه دولت را قبول نداشت اما بنابر دستور دولت مجبور به اجرای آن بود.

الحسینی با تاکید بر این که با شرایط گفته شده، آقای "رضا ویسه" این شرایط را داراست ، گفت: ویسه سال‌ها موفق‌ترین مدیر ایدرو بعد از انقلاب اسلامی بوده و از طرفی دیگر، به عنوان معاون آقای جهانگیری در 5 سال گذشته به موضوعات نگاه ملی پیدا کرده که افراد مطرح دیگر دارای این ویژگی‌ها نیستند.

او در پایان درباره توقع فعالان اقتصادی از وزیر صمت جدید، اظهار کرد: فعالان اقتصادی هیچ توقعی از وزیر صنعت ندارند و نباید هم داشته باشند اما تنها چیزی که انتظار دارند این است که این وزارتخانه شفاف عمل کند و اسیر گروه‌ها و باند‌های مافیایی نشود و همچنین رسالتی که به عهده دارد با اولویت‌های گفته شده انجام دهد.

ارسال نظر

  • محمد
    ۰ ۰

    شریعتمداری خیلی بی تدبیر است و باعث گرانی ها گردید

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری