{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 292100

نوبخت در مراسم امضای تفاهم‌نامه سازمان برنامه و میراث فرهنگی:

مراسم امضای تفاهم نامه ایجاد اشتغال گسترده و پایدار با حضور محمدباقر نوبخت، به طور ۳جانبه بین سازمان برنامه و بودجه، سازمان میراث فرهنگی و صندوق توسعه ملی امضا شد.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ تفاهم‌نامه ایجاد اشتغال پایدار که اولین تفاهم‌نامه تدوین شده در قالب بند الف تبصره۱۸ قانون بودجه۹۷ است امروز عصر با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان میراث فرهنگی و رییس صندوق توسعه ملی امضا شد.

این تفاهم‌نامه در ۲بخش شهری و روستایی تدوین شده‌است که در بخش شهری برای آن ۵۳۳۹پروژه تعریف شده است و به طور مستقیم ۱۲هزار شغل ایجاد می‌کند.

در بخش روستایی هم با تدوین ۲۷۰۰پروژه، ۶۸هزار شغل مستقیم ایجاد خواهد‌شد.

بر این اساس در مجموع با اجرای این تفاهم نامه ۸هزار پروژه و۱۹۰هزار شغل ایجاد خواهد شد.

همچنین ۹برنامه در این پروژه تعریف شده‌است که شامل ۵پروژه در حوزه گردشگری،۲پروژه در حوزه صنایع دستی و ۲پروژه هم در حوزه میراث فرهنگی است.

۳میلیون‌و‌۳۰۰هزار بیکار در کشور

محمد‌باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن اشاره به این نکته که طبق برنامه ششم توسعه باید در سال ۱میلیون شغل ایجاد شود، افزود: برای تحقق این هدف در مجموع حدود ۶۶هزار میلیارد تومان منبع مالی درنظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: این مبلغ شامل ۳هزارمیلیارد تومان از محل بودجه، ۱۴هزارمیلیارد و ۳۰۰هزارتومان از محل اعتبارات عمرانی، ۵هزار میلیارد تومان از منابع سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها، ۱۵هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و ۳۰هزارمیلیارد تومان هم از نظام بانکی کشور است. 

نوبخت افزود: ما تصمیم گرفتیم که به جای توزیع پول بین بیکاران این مبالغ را صرف سرمایه‌گذاری های کشوری بکنیم.

وی ادامه داد: در شرایطی که دشمنان امید جوانان ما را نشانه گرفته‌اند، باید بدانیم که نیازی نداریم ترامپ دلش برای جوانان ما بسوزد و برای ما فرصت شغلی ایجاد کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ببینید که امروز چه بر سر ترکیه می‌آورند و آن‌ها با الهام گرفتن از اقدامات سنجیده شما مشغول بسیج شدن و مقاومت هستند.

نوبخت با بیان اینکه درحال جاضر ما ۳میلیون و ۳۰۰هزار بیکار در کشور داریم گفت: ما می‌توانیم با ایجاد سالانه یک میلیون شغل نرخ بیکاری را تک رقمی بکنیم، با امضای این تفاهم نامه در گام اول ۱۵۷هزار شغل ایجاد می‌شود و تا مرز ایجاد ۱۹۰هزار شغل خواهیم رفت.

گردشگری باعث ایجاد مهاجرت معکوس شده‌است.

علی اصغر مونسان، رییس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در این مراسم خاطرنشان کرد: این سازمان موفق شده است از طریق گردشگری،ازمهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری کند و حتی مهاجرت معکوس ایجاد کند.

وی ادامه داد: گردشگری علاوه بر ایجاد درآمد مستقیم می‌تواند باعث ایجاد تحرک در طبقات مختلف جامعه بشود که نمونه‌هایی از آن را در نوروز مشاهده می‌کنیم.

۲۲هزارکامیون و اتوبوس تامین اعتبار شده‌اند.

مرتضی شهید زاده، رییس صندوق توسعه ملی با تاکید بر این موضوع که این صندوق وظیفه دارد از طرح‌های مختلف اقتصادی و اشتغال‌زا حمایت کند، خاطرنشان کرد: ما توانستیم در زمینه خرید هواپیما، توسعه هتل‌ها، ریل سازی و نوسازی ناوگان شهری و بین‌‌شهری اقداماتی انجام دهیم.

ارسال نظر

  • مهدی
    ۰ ۰

    سلام اقای نوبخت کاملا درست است ما به ترامپ برای اشتغال نیاز نداریم ما خدای بز رگ را داریم ولی قانونی را که مجلس برای برای مالیات بر درامد گذاشته کاربردی نیست و دولت هم بایستی همین قانون را اجرا کند من از جنابعالی سوال میکنم تا حالا ما چقدر مالیات بر درامد گرفتیم و چقدر بیکاری درست شده خواهشا این موضوع را دستور پیگری بدهید من طرحی دارم که با این طرح دولت میتواند سه میلیون شغل درست کند بدون اینکه دولت یک ریال هزینه کند منتظر تماس شما هستم