{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 280146

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، ناامنی روانی را نخستین علت اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی برشمرد و گفت: این موضوع در میان افراد شاغل به هیچ وجه کمتر از بیکاران نیست بلکه در بسیاری از موارد بیشتر است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علی ربیعی عصر پنجشنبه در نشست تخصصی «ارزیابی انتقادی کارکرد نظریه پژوهش اجتماعی در حل مسائل و آسیب های اجتماعی» در همایش ملی آسیب های اجتماعی در دانشکده علوم اجتماعی تهران، افزود: امروز همه اتفاق نظر دارند که ریشه مسائل ایران، اجتماعی است؛ حتی دغدغه های اقتصادی نیز تحلیل اجتماعی و روانی می شود.
وی ادامه داد: حتی آمریکا که دشمن مااست می گوید هدف من بدنه اجتماعی جامعه ایران است؛ جامعه شناسان باید از این فرصت برای نزدیک تر شدن به متن اجتماعی استفاده کنند و رابطه ای که بین دانشگاه و اجرا در حوزه اجتماع کمترین اتصال را دارد، پیوند دهد.
ربیعی افزود: دوران اخیر فرصت مناسبی برای تولید اندیشه های اجتماعی پدید آمده و زمینه برای شکل گیری جامعه شناسی سیاست ساز و نه تصمیم گیر، مهیاست.

پیامد جلوگیری از بیان آسیب های اجتماعی
وی توضیح داد: در سال 1391 برای برگزاری همایش آسیب های اجتماعی موفق نشدیم زیرا در آن دوره گفته شد که بیان آسیب های اجتماعی موجب سیاه نمایی می شود اما اکنون در مورد آسیب های اجتماعی گفته می شود که 20 سال در پرداختن به موضوع تاخیر شده، بنابراین هنر ما این است که این فرصت را برای ارائه راهکار و سیاستگذاری درست مغتنم شماریم.
وزیر رفاه، با تاکید بر اینکه حل مسائل و آسیب های اجتماعی از طریق جامعه شناسان و اندیشمندان اجتماعی میسر می شود، افزود: اگرچه معمولا علت اصلی طلاق، مسائل اقتصادی (بیکاری و فقر عنوان می شود) اما سه عامل نخست طلاق، «ناهمگونی زن و مرد و به هم خوردن ساختار قدرت در خانواده»، «سوءظن» و «فقدان یادگیری رابطه جنسی» است.

بیان اغراق آمیز از آسیب های اجتماعی در برخی تریبون‌ها
ربیعی ادامه داد: امروز فرصت مناسبی برای اندیشمندان اجتماعی است تا به گفتمان عمومی که تصور می شود آسیب ها به مساله جدی تبدیل شده است، بپردازند زیرا از تریبون های دیگر و نه از دانشگاه به طور اغراق آمیزی در مورد بزرگی مسائل و آسیب های اجتماعی صحبت می شود که نیاز به ارائه راهکار روشن دارد.
وی خاطرنشان ساخت: جامعه شناسی در ایران در زمینه تحلیل وضعیت موجود مطالعات خوبی دارد اما در مورد وضعیت مطلوب و ارائه راه حل هایی که مبتنی بر واقعیت های اجتماعی باشد نیازمند کار بیشتری است.
سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی به همت انجمن جامعه شناسی ایران و مرکز مطالعات و تحقیقات دانشگاه تهران و با همکاری نهادها و سازمان های متولی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
نشست تخصصی «ارزیابی انتقادی کارکرد نظریه پژوهش اجتماعی در حل مسائل و آسیب های اجتماعی» با حضور حسین سراج زاده رئیس انجمن جامعه شناسی، محمد فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، ابوالحسن تنهایی جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد، سعید موعیدفر جامعه شناس و محمدجواد زاهدی اصل مازندرانی برگزار شد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    و پرت و پلا گفتن علت استیضاح!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری