{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 272147

وزیر راه و شهرسازی:

وزیر راه و شهرسازی گفت: بعضاً در یک نظارت اسم ۳۰۰مهندس قرار دارد، معلوم است که در این فرآیند امضافروشی دارد فریاد می‌کشد.

عباس آخوندی در گردهمایی با عنوان «مهندسی و بازمهندسی آن» در دانشکده فنی دانشگاه تهران اظهار کرد: مشکل اول مهندسی در ایران تعارض منافع است و کسی به جنگ این قضیه نرفته است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: مفهوم تعارض منافع در ایران یک مفهوم پذیرفته شده است و برای آن قبحی قائل نیستند. کار با نیت خیر انجام می‌شود ولی کاملا غیراخلاقی است.

وزیر راه و شهرسازی با ذکر مثالی در این خصوص گفت: فرض کنید یک نفر از من درخواست کند که به طور رایگان طراحی یک ساختمان را به عنوان مهندس ناظر به عهده بگیرم. اگر این کار را انجام دهم صدا و سیما از من به عنوان وزیر نمونه تجلیل می‌کند اما وقتی به عمق ماجرا نگاه کنیم می‌بینیم این کار کاملا غیراخلاقی است زیرا اگر در فرآیند طراحی خطایی از من سر بزند تمام کسانی که باید مرا مورد مواخذه قرار دهند زیردست من هستند.

آخوندی با بیان اینکه از دل تعارض منافع بنگاه بزرگ بیرون نمی‌آید، گفت: در حال حاضر دو بازار در بحث مهندسی داریم؛ یکی نظام فنی و اجرایی کشور و دیگری سازمان نظام‌مهندسی ساختمان. اولا این موضوع که در یک کشور دو بازار وجود دارد یک گرفتاری است. ما تنها کشوری هستیم که در بحث مهندسی دو بازار داریم که این یک مبنای بسیار انحرافی است.

وی تاکید کرد: نظام مهندسی تبدیل به محل توزیع کوپن شده است بدون اینکه بدانیم نظام تعهدات چگونه است و چه کسی به چه کسی باید پاسخگو باشد. می‌گویند که ما رابطه مالک و مهندس را قطع می‌کنیم. مگر چنین امکانی وجود دارد؟ مالک حق دارد بداند چه کسی قرار است به او خدمات بدهد. نظام مهندسی می‌خواهد نظام کوپن را داشته باشد بنابراین تمام سعی خود را بر قطع رابطه مالک و مهندس به کار می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بعضاً در یک نظارت اسم 300 مهندس قرار دارد. معلوم است که در این فرآیند امضافروشی دارد فریاد می‌کشد.

آخوندی تاکید کرد: نظام‌مهندسی به توزیع کوپن تبدیل شده و نظام فنی اجرایی نسبت به تخلفاتش پاسخگو نیست و تعهدی ارائه نمی‌دهد. نظام فنی اجرایی مبتنی بر یکسری تجویزهای مختلف است. وقتی به اجزا نگاه می‌کنیم می‌بینیم تمام اجزا در هر مرحله کار خود را به خوبی انجام می‌دهند. اما هیچ کس مسئول عملکرد نهایی نیست.

وی ادامه داد: البته تعارض منافع فقط منحصر به بخش مهندسی نیست این موضوع ریشه فساد در بسیاری از سطوح است. تا زمانی که تعارض منافع وجود دارد امکان فساد هم وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: همان مدل فنی اجرایی را در نظام مهندسی اجرا کردند. گفتند اگر ناظر از طرف مالک باشد حافظ منافع عمومی نیست. اگر از طرف شهرداری باشد ناظر ضرر می‌کند بنابراین تضاد را به بدترین شکل ممکن اجرا کردند که آن هم قطع کردن رابطه مالک و ناظر بود. مالک باید پول را بدهد و کاری نداشته باشد. انتخاب با سازمان نظام‌مهندسی است که مسئول توزیع کوپن است لذا هیچ کس به هیچ کس پاسخگو نیست.

آخوندی با بیان اینکه این معادله ساده باید حل شود، توضیح داد: ما در ایران فرق بین بازرس و ناظر را هنوز نمی‌دانیم. قطعا شهرداری باید بازرس قرص و محکمی داشته باشد و ناظر و بازرس دو فرد جداگانه باشند که با هم منافع مشترک نداشته باشند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به انتقاد از نگاه سوسیالیستی پرداخت و گفت: به دلیل اینکه اقتصاد ایران نفت‌پایه است معمولا مهندسان دولت پرپول را دوست دارند و می‌گویند اگر 70 درصد پول به بخش‌های دولتی و 30 درصد آن به بخش خصوصی برسد ایده‌آل است. آخر کار این آب مدام کم می‌شود و ارزش افزوده‌ای به وجود نمی‌آید.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که لایحه جامع نظام‌مهندسی در چه شرایطی قرار دارد، گفت: این لایحه را آماده کرده‌ایم و به دولت دادیم که در حال بررسی است. البته لایحه جامع نظام‌مهندسی را من در سال 1384 به سازمان برنامه و بودجه دولت وقت دادم سپس دولت بعدی لایحه را پس گرفت تا اینکه اخیراً مجدداً آن را به دولت فرستادیم.

آخوندی درباره اصلاحاتی که اخیراً در نظام‌مهندسی صورت داده، گفت: هیچ مماشاتی نداریم و حتما مقررات را اجرا می‌کنیم. با قاطعیت هم اجرا می‌کنیم. البته معنای این صحبت این نیست که فردا عملیات انقلابی صورت دهیم بلکه به تدریج موارد بازنگری‌شده را پیش می‌بریم.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۰


  راهکار ابطال پروانه اشتغال مهندسان متوفی
  لازم است سیستم یکپارچه اطلاعاتی پیاده‌سازی شود که بتوان ضمن شناسایی دارندگان پروانه اشتغال و رصد وضعیت آنها نسبت به ابطال پروانه اشتغال مهندسان متوفی یا متخلف اقدام و از سوء‌استفاده‌های احتمالی جلوگیری کرد.

 • ناشناس
  ۶ ۰

  طبق قانون نظام مهندسی - مجری ذیصلاح باید شاغل تمام وقت سرساختمان باشد یعنی کارمند دولت نباشد یا بازنشسته دولت نباشد ولی متاسفانه در لیست مجریان نظام مهندسی که در نوبت دریافت کار قرار گرفتند چندین کارمند دولت هست و نه بازرسان سازمان و نه شورای انتظامی نظام مهندسی هیچ برخورد قانونی با این افراد انجام نمی دهند

 • ناشناس
  ۶ ۰

  چندشغلگی برخی مهندسان عامل امضافروشی است - نداشتن تامین مالی عامل امضافروشی است که افزایش تعرفه های نظام مهندسی سال 97 هنوز ابلاغ نشده

 • ناشناس
  ۷ ۰

  500 هزار مهندس بیکار در انتظار اصلاحیه قانون نظام مهندسی هستند

 • ناشناس
  ۶ ۰

  فساد اداری - رانت خواری - مافیا در نظام مهندسی بیداد میکند

 • ناشناس
  ۸ ۰

  ابطال پروانه اشتغال مهندسان مقیم خارج کشور -

 • ناشناس
  ۸ ۰

  ابطال پروانه اشتغال مهندسان متوفی با همکاری سازمان ثبت احوال کشور

 • ناشناس
  ۶ ۰

  معرفی ناظر توسط کارفرما انجام میشود.
  کارفرما برای راحتی کار خودش با شرکت حقوقی قرارداد میبندد تا درگیر سر و کله زدن با 4 شخص حقیقی نشود.
  شرکت های حقوقی پروانه های ناظرین را با قیمت پایین اجاره میکنند.
  اصل نظارت به شکل صوری خواهد بود چون دیگر عملا نظارتی وجود نخواهد داشت.
  اشخاصی هم که به صورت حقیقی بخواهند کار کنند به خاطر رقابتی شدن کارها مجبورند زیر قیمت مصوب تا کمتر از یک چهارم قیمت واقعی کار کنند ، چون اگه قبول نکنند با توجه کمبود کار و ازدیاد مهندسین ناظر ، شخص دیگری با قیمت پایینتر همان کار را خواهد پذیرفت.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  کارمند دولتی که حقوق و درآمد دایمی و مادام العمر دارد هیچ نیازی به چندرغاز نظارت نظام مهندسی ندارد - ثانیا این کارمند دولت فرصت نظارت بر ساخت و ساز را ندارد چون زمان مفید ساخت و ساز از صبح ساعت 7 تا 15 عصر دقیقا زمانی که کارمند در اداره دولتی مشغول کار است

 • ناشناس
  ۵ ۰

  آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک وزارت راه و شهرسازی به بخش خصوصی واگذار شود - چون در حال حاضر این آزمایشگاه مصداق واقعی تعارض منابع است و با آزمایشگاه های خاک نظام مهندسی رقابت میکند

  • ناشناس
   ۱ ۰

   تعارض منافع

 • ناشناس
  ۷ ۰

  مهندسان سازمان نظام مهندسی نه بیمه تامین اجتماعی برای بازنشستگی دارند نه سنوات پایان خدمت نه عیدی پایان سال نه اضافه کاری نه بیمه بیکاری نه مرخصی - به طور کلی مهندسان ناظر هیچ گونه خدمات رفاهی و معیشتی از سازمان نظام مهندسی دریافت نمیکنند ولی مسیولیت زیادی را بر عهده می گیرند

 • ناشناس
  ۳ ۰

  وقتي نظام كارداني از بين رفته و هيچ كارداني وجود ندارد بايد هم خود مهندسين نظارت كنند. ساختمان بيست هزار متري يعني يك برج بيست طبقه و هر 5 طبقه را به زحمت يك مهندس عمران با 3 تكنسين مي توانند بر اكيپ هاي مختلف نظارت كنند و براي تاسيسات و ايمني و بچينگ و آزمايش بتن و قالب بند و نقشه برداري و شيفت هاي مختلف و... هم تكنسين بايد كنترل كند. البته از كسي كه تا به حال از پروانه اش استفاده نكرده اين حرف تعجبي ندارد.

 • ناشناس
  ۳ ۰

  نظام مهندسی باید تعطیل بشه. سازمانش رو میگم. هیچ منفعتی نداره به جز برای یه عده قلیل

 • فرزانه باقی
  ۴ ۰

  حق با وزارت راه است

 • مریم
  ۱ ۱

  مهندسان بیکار میشوند که اینطوری

 • میثم طحان پور
  ۲ ۰

  افزایش تعرفه های نظام مهندسی در سال 97 ابلاغ شود

 • پدرام
  ۲ ۰

  یکی از خواسته های مهندسین باید الزام مجری در صنعت ساختمان باشه. اگه مجری در کل کشور الزامی بشه هم کیفیت ساخت بالا میره هم کلی شغل ایجاد میشه. چون مهندسین بین نظارت و مجری باید یکی رو انتخاب کنند.

 • پدرام
  ۳ ۰

  ممنون از پیگیری های صورت گرفته

 • ناشناس
  ۲ ۰

  قيمت مسکن در سال 91 تقريبا 3 برابر شد اما درآمد مردم 3 برابر نشد .معلوم است وقتي مشتر ي ملک نباشد بانک ها و سازندگان هم تمايلي به دادن وام ويا ساختن نداشتند.اين انفجار قيمت هم عمدتا ناشي از وخامت شرايط بين المللي کشور است.مردم براي پوشش دادن به ريسک کاهش ارزش پولشون مرتب پورتفوي خودشون را با توجه ارزيابي سير تحولات آتي بهينه يابي مي کنند.اگر اين شرايط بد بين اللملي نبود شايد قيمت مسکن حداکثر اندکي بيش از تورم رشد مي کرد و يا اگر خداي نکرده شرايط جنگي بر کشور حاکم شود قطعا مردم از سرمايه گذاري بر روي مسکن به دليل غير منقول بودن آن خودداري خواهند کرد و ملک با کاهش قيمت روبرو خواهد شد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وقتی ۵۰۰ هزار نفر مهندس بیکار داریم هیچ لزومی ندارد که هرسال آزمون نظام مهندسی برگزار شود ثانیا سازمان نظام مهندسی هیچ خروجی ندارد و هیچ کدام ازاعضای این سازمان بازنشسته نشده یا از این سازمان خارج نشدند - وقتی تعداد مهندسان زیاد شود سهمیه نظارت مهندسان کاهش می یابد و مجبور میشوند امضافروشی کنند .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  برای ممانعت از حضور اعضای هیات علمی دانشگاه ها و افرادی که دو دوره متوالی عضو هیات مدیره سازمان بوده اند ، در انتخابات آتی هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی
  پیشنهاد دارم نامه ای به وزیر محترم بنویسیم و از تمامی استانها امضا جمع کنیم .
  نظرتان چی

 • ناشناس
  ۲ ۰

  درس خوندن مدرک گرفتن توی امتحان نظام مهندسی قبول شدن به خودشون مربوطه چه میکنند با حق امضاشون

 • ناشناس
  ۲ ۰

  همه کارهای وزارت خونه تون حل شده همین مونده؟

 • جهان
  ۱ ۰

  همین کارها رو ادامه بدید بازار مسکن بدتر وارد رکود بشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مهندسي كه حتي يك بيمه تامين اجتماعي نداره
  سر ساختمون همه ي كارگر ها و استادکارها و عابران پياده رهگذر بيمه هستند به جز مهندس ناظر ....
  چي فكر ميكرديم چي شد ؟
  تاسف براي اين همه بي برنامگي

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقاي وزير جلوي ارجاع رانت در بنياد مسكن رو هم بگيريد لطفا
  هم ناظر و هم طراح ور خود بنياد مسكن ارجاع رانت ميده و مالك حق انتخاب نداره
  اخه چرا ؟
  من ميخوام يه مهندسي ناظرم باشه كه هر چي گفتم بگه چشم . والا .
  مهندس به جاي ميلگرد 18 ميتونم ميلگرد 12 بذارم ؟ بله اقاي مالك . هر كاري دوس داري انجام بده ؛ ساختمان خودته ؛ سرمايه ي ملي كه نيست !

 • ناشناس
  ۲ ۰

  خونه چرا اینقدر گرون شده حالا ؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  هر موقع واردکننده مامورر گمرک را خودش و متهم یا حتی شاکی قاضی پرونده رو خودش انتخاب کرد انتخاب ناظر با حتی طراح توسط مالک یا سازنده(و نه بهره بردار نهایی از خدمات ایشان) قابل تصوره . اینکه مدام با هوچی گری و سفسطه بازی انتخاب پزشک توسط بیمار(بهره بردار نهایی از خدمات پزشک) را مشابه انتخاب ناظر توسط مالک دانست توهین به شعور مردم است.ضمن آنکه بواسطه منافع مالک یا سازنده غیر بهره بردارسود جو، انتخاب ناظر توسط ایشان مصداق بارز تعارض منافع خواهد بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مالك خطاب به ناظر : چهل درصد حق الزحمه رو ميدم . ميلگرد ها هم همه رو تعديل ميكني حالا به جاي 18 ميزنيم 12 . اگر قبول ميكني به عنوان ناظر معرفيت كنم . قبوله ؟
  مهندس ناظر : عزيزي ؛ هر كاري دوس داري كن ساختمون خودته سرمايه ي ملي كه نيست فقط برو زودتر منو به عنوان ناظر انتخاب كن قربونت برم !

 • ناشناس
  ۲ ۰

  در حال حاضر تعرفه اسمی مجریان ذیصلاح در اراک متری 32500 تومان است ولی مالکان به عناوین مختلف از مهندسان تخفیف می گیرند - امروز مالک به من زنگ زده میگه 850 متر کار فقط 10 میلیون تومن میدم یعنی متری 11000 تومان یعنی 66 درصد تخفیف نسبت به تعرفه نظام مهندسی - خوب حالا وزیر راه و شهرسازی باید پاسخگو باشد که حذف ارجاع کار مجریان در شرایطی که هزاران مهندس بیکار داریم نتیجه اش میشود تخفیف گرفتن مالکان -
  چند راهکار :
  1- به هیچ عنوان شماره تماس مهندسان در اختیار مالکان قرار نگیرد برای چک و چونه زدن و تخفیف گرفتن
  2- سامانه اینترنتی طراحی شود که فقط نام مهندس و سوابق تحصیلی و سوابق کاری مهندس در این سامانه قابل مشاهده باشد و مالکان ساختمان از بین مجریان مختلف یکی را انتخاب و حق الزحمه مجری را به شکل اینترنتی پرداخت کنند تا رابطه مستقیم مالی بین مالک و مهندس از بین برود و امکان تخفیف گرفتن مالکان سلب شود .

 • ناشناس
  ۱ ۰

  همه پروژه ها بلاتکلیفه، واقعا چرا هیچ چیز تو کشور ما حساب و کتاب نداره؟!!!

 • ملیکا
  ۱ ۰

  مسئولیت با کیه؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ایین‌نامه جدید که بازرسی‌محور بود، علاوه بر این‌که کیفیت ساختمان را بسیار بالاتر می‌برد و در کنار نظارت فعلی ۲۰ هزار شغل تخصصی #بازرسی موظف تمام وقت برای مهندسان همه رشته ها ایجاد خواهد کرد؛

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری