{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 271831

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در ادامه سفر به بروکسل برای رایزنی درباره برجام گفت که اروپا از منافع برجام دربرابر واشنگتن حراست کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ظریف در پاسخ به پرسش خبرنگار اسکای نیوز مبنی بر اینکه اگر شرکت های اروپایی از سوی آمریکا تهدید شوند، افزود: اروپا بایستی اطمینان حاصل کند که ایالات متحده به دلیل اقدام غیرقانونی اش پاداش نگیرد.

این اظهارات پس از آن صورت می گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه گذشته (18 اردیبهشت - 8 مه) خروج این کشور از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه تهران را اعلام کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، جمهوری اسلامی تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان از روز شنبه دور تازه رایزنی های خود درباره توافق هسته ای که به دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد را از چین آغاز کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان روز گذشته وارد روسیه شد و پس از رایزنی با همتای روس خود، مسکو را به مقصد بروکسل برای دیدار با وزیران امورخارجه فرانسه، آلمان، انگلستان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترک کرد.

ظریف پس از دیدار با موگرینی در جمع خبرنگاران گفت: در این دیدار، بر ضرورت اجرای کامل برجام توسط تمام طرف های باقیمانده، ارائه تضمین به ایران برای بهره مندی از منافع برجام و اینکه تضمین شود این بهره مندی ها نظر مشترک ایران و اتحادیه اروپا می باشد، تاکید شد.

ظریف توضیح داد:درباره نحوه اقدام و چگونگی رسیدن به تضمین ها، کارها شروع شده است.

وی تصریح کرد: برجام دارای منافع برای تمام طرف ها است و ما بایستی اطمینان حاصل کنیم که یک کشور با خروج غیرقانونی اش نمی تواند از این اقدام نفعی ببرد.

وزیرخارجه کشورمان بعد از ظهر امروز(به وقت محلی) قرار است در نشستی با حضور وزیران خارجه انگلیس، فرانسه، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند.

ارسال نظر