{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 268647

کمک به فعالیت‌های اقتصادی از محل کاهش مالیات،

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: مصوبه اصلاح این قانون نهایی و با هماهنگی رئیس مجلس با اولویت در دستور کار صحن قرار می‌گیرد.

محمدرضا پورابراهیمی در مصاحبه ای با اشاره به این که مهمترین قانون تاثیرگذار بر تولید، قانون مالیات بر ارزش افزوده است گفت: در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری و کمک به فضای تولید در کشور یکی از موضوعاتی که در انتهای سال گذشته در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت موضوع مالیات ها و محور اصلی آن اصلاح مالیات بر ارزش افزوده بود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما،  وی تصریح کرد: این نوع مالیات در همه جهان بر این اساس دریافت می شود که هر کس بیشتر مصرف می کند باید مالیات بیشتری بپردازد اما به دلیل اجرای ناقص این قانون در کشور و نبود زیرساختهای مناسب بجای آن که مصرف در کشور هدفگذاری شود بخشی از تولید هدفگذاری شد.

پورابراهیمی ادامه داد: این باعث شد مالیات بر ارزش افزوده به جای کمک به فضای اقتصادی کلان کشور فعالان اقتصادی را با مشکلات متعددی درگیر کرد، از همین رو پیگیریهای مجلس منجر به این شد تا در پایان سال 95 دولت لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را به مجلس ارائه کند.

نماینده مردم کرمان درمجلس گفت: در طول بیش از یکسال کار کارشناسی در کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی جمع بندی آن در 30 محور اساسی با احصاء اصلی ترین مشکلات بخش تولید از اتاقهای اصناف، بازرگانی، تعاون فعالان اقتصادی به انجام رسید که حالا مبنای تصمیم گیری ما در این اصلاحات شد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه این اصلاحات با نظر دولت، اتاقها و دستگاههای اجرایی در کمیته مالیاتی جمع بندی شده است که پس از تصویب در صحن اوایل تابستان در مرحله اجرا قرار می گیرد که امیدوارم این قانون کمک زیادی به رونق تولید کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با ابراز امیدواری از این که با نهایی شدن این اصلاحات اقدام مهمی برای سال 97 و در حمایت از تولید صورت گیرد، گفت: کمیسیون اقتصادی در گام دوم و برای نیمه دوم سال 97 اصلاح مالیات بر عملکرد بنگاهها را در دستور کار خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اگر هدفگذاری ما در اقتصاد حمایت از تولید باشد باید مالیات بر عملکرد را کاهش دهیم و در کنار آن مالیات بر مصرف را که همان مالیات بر ارزش افزوده است افزایش دهیم.

پورابراهیمی تصریح کرد: در صورت تصویب اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و ابلاغ آن در سال جاری، نیمه دوم سال 97 را با توافق اولیه ای که به دولت کردیم آغاز کمک به فعالیتهای اقتصادی از محل کاهش مالیات بر عملکرد خواهد بود.

وی گفت: پیشنهاد ما هم در کمیسیون این است که با کاهش 5 واحد درصدی مالیات بر عملکرد در نیمه دوم سال و در قالب طرح دو فوریتی، میزان آن را از 25 درصد فعلی به 20 درصد برسانیم و این رویکردی است در نظام مالیاتی که از مصرف بیشتر مالیات بگیریم و به تولید بیشتر هم کمک کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: کاهش مالیات بر عملکرد به منزله کمک به تولید است و اجرای قانون مالیات ارزش افزوده به مثابه کمک به افزایش مالیات بر مصرف در اقتصاد و به نوعی در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مالیات باید بر اساس درامد خالص مازاد برنیاز و از مرفهان گرفته شود. طبقه متوسط کمتر و فقرا معاف./ مالیات بر ارزش افزودده یک ظلم آشکار است و عین بیعدالتی! اینکه مردم 9% مالیات بدهند برمصرف بدون اینکه توجعی کنند از چی مایلت میگرند و از کی؟ فقیر و غنی و نیازمند و ثروتمند به یک اندزاه مایلات میگرید!، صغیر و کبیر بی رحمانه مالیات میگرید! ، اینها جادوی سخن وران اقتصاددانها و طرفدران سرمایه سالاری ضد بشری هستند. هرچند شماها کارتان میکیند و این بی عدالتی دائمی خواهید کرد ومردم مظلوم ایران هم شاهدش. اما گفتم بدانید شما ظلم می کیند به بشریت برای خوش خدمتی به سرمایه سالاری.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری