{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 267502

آخوندی در همایش بانکی ایران و اتحادیه اروپا؛

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اقدامات رژیم اشغالگر قدس اقدامات پرریسکی است، گفت: اروپا می تواند دنیا را به سمت صلح پیش برد.

عباس آخوندی در ششمین همایش بانکی ایران و اتحادیه اروپا گفت: در این موقعیت از تاریخ قرار داریم که اروپا نقش تعیین کننده ای در این جهت دارد که دنیا را به سمت صلح پیش برد یا با یک اشتباه یا کم کاری به توسعه جنگ و ناآرامی در دنیا کمک کند.   به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، وزیر راه و شهرسازی گفت: بی گمان دنیا در وضعیت فعلی در حال انتقال از یک تغییر دوقطبی است و اتفاقاتی در دنیا رخ داده است که کشمکش های بسیار جدی تر از آنچه که در قالب دیپلماتیک در حال گفتگو است، تحولاتی که در پس این گفتگو در حال انجام است، سخت و عمیق است و نمی توان این موضوع را منکر شد و بخواهیم با چند جمله دیپلماتیک از آن عبور کنیم. 

وی تصریح کرد: نیروهای جدیدی در عرصه قدرت جهانی وارد شده اند که غیرقابل انکار هستند و یک ارتجاع و رخوت و عقب گردی نیز در صحنه جهانی در نقش و موقعیت امریکا را کامل می توان مشاهده کرد؛ این در حالی است که زمانی امریکا خود را مراقب، محافظ و نگهبان و پایگاه جهان آزاد و اقتصاد بازار و رقابتی در جهان می دانست؛ در دوران جنگ سرد این موضوع به خوبی قابل مشاهده است.

عضو شورای پول و اعتبار با بیان اینکه رژیم اشغالگر قدس اکنون اقدامات پرریسکی را در حال انجام دارد، اعلام کرد: قدرت مرددی هم در جهان وجود دارد که مربوط به اروپا است، به این معنا که از یک سو حجم معاملات و تبادل با امریکا، در قالب اتحاد استراتژیک، به راحتی قابل چشم پوشی نیست و نمی تواند یک شبه آن را نادیده بگیرد؛ از سوی دیگر برای اندیشمندان اروپا کاملا روشن است که آنچه که سیستم امریکا در حال پیگیری است، به توسعه جهانی نمی انجامد.  

وی افزود: تصور من بر این است که این را اندیشمندان اروپا اگرچه آن را به صراحت بیان نمی کنند، ولی در مقالات بسیاری این نگرانی اروپایی نسبت به رفتار آمریکایی اعلام می شود؛ البته ما در مذاکراتی که با اروپایی ها داریم، می گویند که حجم معاملات اروپا با امریکا بسیار بالا است اما نکته ای که از نظر استراتژیک مهم است، آن است که اگر اروپا نسبت به آمریکا موضع روشنی نشان ندهد، ایا می تواند از منافع اقتصادی موجود خود بهره مند بماند؟  

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اگر این رویه سیستم آمریکا نسبت به ناامنی شرایط را بدتر کند، حتما منافع کنونی اروپا هم از بین می رود؛ در این میان ما در ایران، تصورمان بر این است که کم و بیش موقعیت تاریخی و جغرافیایی سیاسی و اقتصادی خود را می دانیم، هرچند که ما هم دارای خطاها و ضعف های روشنی هستیم، در هر صورت ما وارث یک تمدن چندهزارساله ایران شهری هستیم و نقش مهمی در شکل گیری این تمدن داشته ایم، ضمن اینکه در شکل گیری تمدن اسلامی نیز وارث هستیم، پس ملتی نیستیم که در سطح جهان ناشناخته باشیم.

وی اظهار داشت: ما در حال بازخوانی نقش خود در دنیا هستیم و اگرچه ممکن است خطاهایی داشته باشیم، اما جایگاه خود را پیدا خواهیم کرد؛ در این میان ما به قراردادهای خود پایبند هستیم، ضمن اینکه ایران تمدنی است که متشکل از اقوام گوناگون بوده و بنابراین بحث تساهل و تسامح و سازگاری و نیز پذیرش موجودیت یکدیگر را به خوبی انجام داده ایم.

آخوندی گفت: ما قطعا طرف قابل اعتمادی برای مذاکره هستیم و قبول داریم که باید با قواعد بین المللی بازی کنیم؛ لذا می فهمیم که دریانوردی و هواپیمایی بدون پیوستن پیمان های بین المللی قابل انجام نیست. البته در نظام بانکی نیز این را می فهمیم که این موضوع هم قواعد بین المللی دارد که به آن واقف هستیم و اگر پیمان هایی مانده است که به آن نپیوسته ایم، اما در نهایت ما در یک گفتگوی منطقه ای و برد-برد این مشکلات را حل خواهیم کرد. 

وزیر راه و شهرسازی گفت: نکته ای که اکنون با آن مواجهیم، بنیادی تر از صرفا بانکی است؛ به این معنا که چطور از صلح در منطقه به عنوان بستر توسعه اقتصادی مراقبت کنیم. فهم من این است که آنچه که امریکا انجام می دهد، بحث اقتصادی نیست؛ یک بازگشت بسیار خطرناک و یک اقدام نامناسب در جهت ناپایداری در سطح جهان است و ما به عنوان یک ملت از اروپا انتظار داریم که از بازگشت به سیستم های مرکانتلیستی جلوگیری کند و فکر نکند که اگر نسبت به این موضوع بی تفاوت باشد، می تواند منافع خود را حفظ کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری