{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 252840

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

وزیر راه و شهرسازی که به همراه رئیس جمهوری اسلامی ایران به هند سفر کرده از موافقت اولیه برای سرمایه‌ گذاری ۲ میلیارد دلاری در حوزه بندر و ریل با هندی‌ها خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، عباس آخوندی افزود: مسائل مختلفی در حوزه بندر و ریل در سفر رییس جمهوری به هند نهایی می‎شود و جمع سرمایه‎گذاری مشترک با این کشور در این دو حوزه با انجام این پروژه‎ها به حدود 2 میلیارد دلار خواهد رسید. 

وی بیان کرد: همکاری‌هایی که با هندی‌ها در حوزه بندر و ریل قرار است انجام شود، در چهار سرفصل برنامه‌ریزی شده، مواففت‌های اولیه برای انجام این اقدامات قبلا صورت گرفته و در این سفر این موافقتنامه‌ها نهایی خواهد شد.

آخوندی با بیان این که یکی از این سرفصل‌های همکاری با هندوستان در این حوزه مربوط به بحث سرمایه‌گذاری هند در راه‌ آهن چابهار به زاهدان است، گفت: این خط آهن استراتژیک و مهمی است که ما همکاری با هندی‌ها در راه‌اندازی و تکمیل آن را دنبال کردیم و موافقت اولیه برای همکاری در این حوزه با اعتباری بالغ بر 800 میلیون دلار اخذ شده و این قرارداد در این سفر نهایی و اعلام رسمی خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث مهم دیگری که در حوزه ریلی با مشارکت هند دنبال می‌کنیم، ساخت مشترک لوکوموتیو است، گفت: برای ساخت مشترک ایران و هند در حوزه لوکوموتیو باری هم موافقت‌های اولیه صورت گرفته و این قرارداد هم در این سفر نهایی و اعلام رسمی خواهد شد.

آخوندی افزود: ساخت ریل در ذوب آهن اصفهان با ظرفیت 300 هزار تن در سال هم از جمله اقداماتی است که در حوزه ریلی با مشارکت هند کلید می خورد و این موافقتنامه هم در این سفر نهایی خواهد شد.

آخوندی افزود: یکی دیگر از همکاری‌هایی که با هند در حوزه بندری نهایی خواهد شد، مدیریت بندرچابهار است که با هندی‌ها به صورت مشترک انجام خواهد شد، هند قرار است در این حوزه 87 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند کارهای سرمایه‌گذاری و اعلام مناقصه‌های آن در حال انجام است، یک قرارداد موقت در این حوزه منعقد خواهد شد که هندی‌ها آنجا مستقر شوند تا وقتی که تجهیزات وارد شود و سرمایه گذاری کاملشان آنجا صورت بگیرد.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران برای انجام یک سفر سه روزه رسمی به دعوت نارندرا مودی نخست وزیر هند دو روز پیش به همراه هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی وارد این کشور شد.

وی پیش از دیدار با رئیس جمهور و نخست وزیر هند اظهارداشت: در دهلی نو مذاکرات مهمی با رییس جمهوری و نخست وزیر هندوستان در حوزه های مختلف کشاورزی، فناوری های نوین، امور بانکی و حمل و نقل انجام خواهد گرفت و گام مهمی در توسعه روابط دو کشور برداشته خواهد شد.

رئیس جمهوری افزود: ما همچنین با مقام های هند درباره مسایل بین المللی و منطقه گفت و گو و رایزنی خواهیم کرد.

روحانی رئیس جمهوری کشورمان صبح جمعه از یک مجموعه تاریخی به نام هفت گنبدان که نشانگر حضور قدرتمند سلاطین شیعه مذهب قطب شاهیان در این منطقه است، بازدید کرد و سپس به اتفاق هیات همراه برای شرکت در آیین عبادی - سیاسی نمازجمعه در «مکه مسجد» شهر حیدرآباد حضور یافت.

مسلمانان این شهر با تجمع در مسیر حضور رئیس جمهوری ایران، با سر دادن شعارهایی «روحانی خوش آمدی» و « زنده باد ایران، زنده باد هندوستان» از حضور وی در این آیین عبادی -سیاسی استقبال کردند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    با عجب کشوری قرارداد ریلی بستید
    کشوری که هر روز قطاراش چپ میشن

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری