{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 250366

برنامه در عرصه‌های مختلف با هدف پاسخگویی به مطالبات؛

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد که دولت مصمم به تمام افرادی که استحقاق دریافت یارانه را دارند، یارانه بدهد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه علنی صبح امروز مجلس در نشست خبری با خبرنگاران پارلمانی گفت: دولت مصمم است در راستای سیاست فقرزدایی و کاهش فقر مطلق، به همه افرادی که استحقاق دارند یارانه داده شود.

نوبخت اظهار داشت: اگر کسانی دریافتی‌شان نسبت به خط مستمری سازمان‌های حمایتی پایین‌تر است در چارچوب مقابله با فقر یارانه دریافت کنند.

نوبخت در ادامه افزود: مجلس طبق آیین نامه در فرآیند بررسی بندها و تبصره‌های بخش درآمدی بودجه به نیمه راه رسیده و وقفه‌ای که رئیس مجلس تشخیص داد هم به رای نمایندگان گذاشته شد و مورد تایید قرار گرفت تا مسائلی در چارچوب ضرورت‌های کشور در قانون بودجه منعکس شود و کمیسیون تلفیق مجددا برای بررسی این مسائل تشکیل جلسه دهد.

او با بیان اینکه دولت برنامه‌های متعددی  برای نکاتی که رئیس مجلس گفت دارد، اظهار داشت: از جمله بحث اشتغال است که دولت در این رابطه ۱۲ برنامه با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ارائه کرده تا بتوانیم در عرصه‌های مختلف همه مطالبات ضروری جامعه را پاسخ بدهیم و اشتغال ایجاد کنیم.

نوبخت در ادامه افزود: همچنین می توانیم حدود ۳۰۰ هزار فرصت شغلی به تفکیک ۲۶۰ هزار فرصت شغلی در بافت‌های فرسوده و ۴۰ هزار فرصت شغلی برای ۱۰۰ هزار مسکن روستایی ایجاد کنیم که این اقدام نه تنها از جنبه اشتغال مورد توجه است، بلکه منجر به مقاوم سازی ابنیه روستایی و شهری در مقابل زلزله‌ و ایمن سازی آنها می شود.

او به دو برنامه دولت برای مقابله با آلایندگی و آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: دولت با دو برنامه برای نوسازی ناوگان درون شهری و برون شهری زمینه‌ای ایجاد می کند که در سال ۹۷ نسبت به کاهش آلودگی هوا اقدام کنیم، مصرف سوخت را کنترل کنیم و رفاه نسبی در اختیار مردم قرار دهیم که در این زمینه ۲۵ هزار فرصت شغلی از این محل ایجاد خواهیم کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اعلام آمادگی دولت برای موکول شده جلسات علنی مجلس به بررسی مجدد بودجه در کمیسیون تلفیق گفت: کمیسیون تلفیق فراتر از فرصت قانون، وقت مضاعفی دارد که اقدامی انجام دهد و انتظار داریم برنامه‌های دولت که در راستای افزایش اشتغال و کاهش فقر مطلق و ایمن سازی ابنیه روستایی و شهری در مقابل زلزله‌ و همچنین رفع آلودگی هوا پیش بینی شده، مورد توجه این کمیسیون قرار بگیرد.

نوبخت در ادامه افزود: هر چند که مجلس تا حدود یک هفته آینده جلسه علنی ندارد، اما دولت در کنار کمیسیون تلفیق آمادگی دارد که رسیدگی به بودجه را انجام دهد.

سخنگوی دولت در عین حال ابراز امیدواری کرد که برنامه‌های متقن، منطقی و قابل اجرای کمیسیون تلفیق کمک کند تا دولت به اهداف خود در سال ۹۷ دست پیدا کند.

نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه واکنش دولت به قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۷  چه خواهد بود، گفت: دولت قطعا قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی در سال ۹۷ را افزایش نمی‌دهد.

او همچنین در پاسخ به این سوال که علت نوسانات شدید قیمت ارز در بازار برای جبران کسری بودجه دولت است؟ تاکید کرد که دولت به هیچ وجه برای پوشش کسری بودجه خود حاضر به بهم ریختن اقتصاد نیست.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که سیاست دولت در قبال یارانه‌بگیران چیست اظهار کرد: در این رابطه دو روش وجود دارد؛ یا اینکه یارانه بگیران نیازمند شناسایی شوند و یارانه‌ها دقیقا به اقشار شناسنامه دار پرداخت شود که این فرمول دولت است که نیاز به کمک و مساعدت مجلس دارد یا اینکه گفته شود یارانه افراد پردرآمد پرداخت نشود. این یعنی باید جیب تک تک ۸۰ میلیون ایرانی را بگردیم که درست نیست. دوست نداریم در زندگی مردم تشویش به وجود آوریم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست دولت نسبت به یارانه بگیران اجرای قانون هدفمندی یارانه است و وارسی کردن اطلاعات حساب شهروندان ایرانی نیست، گفت: اما اینکه سراغ نیازمندان برویم و به آنها یارانه بدهیم کاملا منطقی است.

نوبخت اضافه کرد:مجلس باید شایستگان نیازمند یارانه را مشخص کند.  البته در جلسات کمیسیون تلفیق باید به فرمول مشترکی برای استفاده بهینه از یارانه ها جهت کاهش فقر مطلق برسیم.

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دولت حاضر است با افزایش قیمت حامل‌های انرژی قانون هدفمندی یارانه‌ها تغییر دهد، گفت: افزایش قمیت حامل‌های انرژی مسئله دیگری است. اگر قرار باشد، قیمت‌ها اصلاح شود منابع حاصل از این اصلاح در جهت توسعه اشتغال پایدار کشور هزینه خواهد شد.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری بر عزم دولت جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان تاکید کرد و اظهار کرد: دولت آمادگی دارد برای همسان سازی حقوق بازنشستگان ۳۴۰۰ میلیارد تومان اختصاص دهد. ما اصرار داریم و مطالبه درست و به حقی است که البته که در نشست مجدد با کمیسیون تلفیق ۲۰۰۰ میلیارد تومان مصوب مجلس را به ۳۴۰۰ میلیارد تومان اصلاح خواهیم کرد.

او در ادامه افزود: دولت برای این اصلاح پیش بینی های لازم را انجام داده است، اما برای تحقق این مسئله وفاق بین دولت و مجلس ضروری است.

نوبخت درباره پیش‌بینی افزایش قیمت حامل‌های انرژی از سوی دولت هم گفت: این موضوع در برنامه ششم مورد تاکید قرار گرفته و ما موظف هستیم این کار را طبق قانون برنامه انجام بدهیم. بر همین اساس اصلاحی را پیش‌بینی کردیم و از این محل 17 هزار و 300 میلیارد تومان منابع برای اشتغال در نظر گرفتیم که کمیسیون تلفیق آن را تایید نکرد.

او در عین حال اظهار داشت: اشکالی هم به آن وارد نیست، زیرا منابع دیگری پیش‌بینی شد و در کنار منابع صندوق که در این راستا سیاستگذاری می‌شود و تسهیلاتی که پیش‌بینی شده مجموعا 73 هزار و 400 میلیار تومان منابع برای اشتغال در نظر گرفته شده که بین 12 برنامه تقسیم می‌شود.

نوبخت تاکید کرد که دولت مصمم است، قبل از اتمام فرصت کمیسیون تلفیق، کل این مجموعه را با اقلام تفصیلی در اختیار نمایندگان قرار دهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص حمایت از شرکت‌های توسعه‌ای، گفت: این موضوع جزو تکالیف دولت است و ما آن را در بخش بافت فرسوده در نظر گرفتیم.

ارسال نظر

  • یکی از مردم
    ۱ ۰

    سر 10 دلار مردم رو مسخره کردید کلا یارانه ای که از ثروت مملکت به مردم دادید 10 دلار بوده که انگار مسئولین اون رو هم واسه اقازاده هاشون لازم دارن

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری