{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 234996

معاون اول رییس جمهور گفت: متاسفانه با وجود توافقنامه برجام، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که در روند اجرای برجام اخلال کنند و برخی بانک‌های بزرگ را تهدید می کنند تا از همکاری با ایران خودداری کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ظهر امروز جمعه (10 آذرماه 966) در حاشیه شانزدهمین اجلاس شورای نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای، در دیدار آندری کابیاکوف نخست وزیر بلاروس که در هتل محل اقامت معاون اول رییس جمهور کشومان برگزار شد با اشاره به سفر رییس جمهور بلاروس که در آینده نزدیک انجام خواهد شد، این سفر را پراهمیت توصیف کرد و افزود: امیدوارم در این سفر راهکارهایی برای توسعه مناسبات فیمابین پیدا شود.

وی با بیان اینکه ایران و بلاروس از زمینه های همکاری متعددی برخوردار هستند، اظهار داشت: لازم است که در چهاردهمین کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور زمینه های جدید همکاری شناسایی و موانع پیش روی توسعه همکاری ها مرتفع شود.

وی همچنین با اشاره به خرید دو محموله نفت بلاروس از ایران که در ایام اخیر انجام شد خاطر نشان کرد: ایران آماده توسعه همکاری با بلاروس در زمینه نفت است و از سرمایه گذاری شرکت های بلاروس در میادین نفتی ایران استقبال می‌کند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: متاسفانه با وجود توافقنامه برجام، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که در روند اجرای برجام اخلال کنند و برخی بانک‌های بزرگ را تهدید می کنند تا از همکاری با ایران خودداری کنند، اما ایران هم اکنون با نظام بانکی بین المللی همکاری دارد و لازم است که روابط بانکی ایران با بلاروس نیز بیش از پیش احیاء شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه با کمک روسیه، ایران و دولت های عراق و سوریه گروه های تروریستی از شهرهای عراق و سوریه بیرون رانده شدند، تصریح کرد: در حال حاضر امنیت بسیار خوبی در ایران برقرار است البته نگران هستیم که گروه های تروریستی در نقاط دیگر و در کشورهای دیگر فعالیت خود را آغاز کنند که البته توسعه همکاری های کشورهای منطقه می تواند این توطئه ها را خنثی نماید.

وی همچنین از حمایت های بلاروس در مجامع بین المللی از مواضع جمهوری اسلامی ایران تقدیر و بر ضرورت توسعه مناسبات و ارتقاء سطح همکاری های تهران و مینسک تاکید کرد.

نخست وزیر بلاروس نیز در این دیدار ضمن ابراز همدردی و تسلیت بخاطر وقوع زلزله غرب کشور، جمهوری اسلامی ایران را مهمترین شریک بلاروس در منطقه برشمرد و گفت: مینسک علاقمند است روابط تجاری و اقتصادی خود را تا بالاترین سطح ممکن با تهران گسترش دهد.

همچنین آندری کابیاکوف با اشاره به اینکه بلاروس نیز مدتی تحت تحریم های قدرت های بزرگ بوده است و دو کشور از درک متقابل خوبی در این خصوص برخوردار هستند اظهار امیدواری کرد: سطح روابط دو کشور بخصوص در دوران پسابرجام بتواند به سطح بالاتری نسبت به گذشته ارتقا پیدا کند.

وی با اشاره به سفر رییس جمهور بلاروس به تهران در آینده نزدیک خاطر نشان کرد: این سفر از اهمیت زیادی برای ما برخوردار است و در حال برنامه ریزی برای انجام هرچه بهتر آن هستیم تا بتوانیم راهکارهای توسعه همکاری ها را بررسی کنیم.

کابیاکوف با اشاره به اینکه چهاردهمین دوره کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در ماه ژانویه سال آینده میلادی برگزار خواهد شد اظهار امیدواری کرد در جریان برگزاری این کمیسیون زمینه های همکاری جدیدی میان دو کشور شناسایی و زمینه های توسعه مناسبات فیمابین فراهم شود.

نخست وزیر بلاروس ایران را کشوری بزرگ با تمدن فرهنگی غنی توصیف کرد و افزود: از داشتن شریکی همانند ایران در منطقه بسیار خرسند هستیم.

وی از علاقمندی کشورش برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران خبر داد و با تاکید بر اینکه همکاری های بانکی میان دو کشور هر چه سریعتر باید افزایش پیدا کند افزود: تلاش خواهیم کرد زمینه مذاکرات مسئولین بانک مرکزی دو کشور را فراهم کنیم تا مسائل فیمابین حل و فصل شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری