{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 229083

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می گوید که لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی که از سوی دولت به مجلس و این کمیسیون داده شده تا یک ماه آینده به صحن علنی مجلس ارسال می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا پور ابراهیمی روز پنجشنبه در جلسه بررسی ظرفیت های اقتصادی و زیرساختی منطقه اینچه برون گنبدکاووس گفت: جزییات این لایحه هم اکنون در کمیسیون اقتصادی درحال بررسی است و تا یک ماه آینده برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس ارسال می شود.

وی علت تاخیر ارسال لایحه قبلی دولت به صحن علنی را تاخیر دولت در ارسال نقشه های این مناطق و نیز اضافه کردن منطقه آزاد قصرشیرین به این لایحه از سوی دولت دانست و افزود: این لایحه جدید به همراه نقشه های مربوطه 10 روز قبل به کمیسیون اقتصادی مجلس رسید و بالافاصله بررسی جزییات آن که قبلا کلیات آن تصویب شده بود، آغاز شد.

پور ابراهیمی با اشاره به موقعیت منطقه آزاد تجاری و صنعتی اینچه برون گنبدکاووس اضافه کرد: در بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که این منطقه موقعیتی بکر برای توسعه و ایجاد منطقه آزاد تجاری دارد.

وی تصریح کرد: همجواری با کشورهای آسیای میانه و ظرفیت های بالای این کشورها بویژه قزاقستان و ظرفیت های کشاورزی و معدنی آن و نیز آماده بودن خط ریلی متصل به این کشورها در اینچه برون از ویژگی های منحصر بفرد اینچه برون گنبدکاووس است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بحث انتقال کالا از چین از طریق اینچه برون نسبت به مسیر دریایی ایمن تر و به صرفه تر از لحاظ زمانی و قیمت است.

پور ابراهیمی افزود: مجموعه شرایط و ویژگی های منطقه اینچه برون گلستان احتمال تصویب این منطقه نسبت به سایر مناطق پیشنهادی دولت در لایحه را دو چندان کرده است.

پور ابراهیمی از تصویب مبلغ یک و نیم میلیارد دلار معادل 50 هزار میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی و به همین میزان از محل منابع بانکی برای اجرای طرح های اقتصادی در مناطق روستایی و شهرهای زیر 10 هزار نفر در چند ماه گذشته توسط کمیسیون اقتصادی و مجلس خبر داد و گفت: استان ها می توانند از این تسهیلات که با نرخ 6 درصد و بازپرداخت پنج ساله با یک سال تنفس است در اجرای طرح های گردشگری. صنایع دستی و تولیدی، قالیبافی، بوم گردی و دانش بنیان استفاده کنند.

پور ابراهیمی همچنین از ایجاد خط اعتباری جدید توسط دولت و وزارت صنایع و معادن برای کمک به رونق واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد خبر داد و گفت: از مجموع 1200 واحد تولیدی گلستان 50 درصد نیمه فعال و راکد است که می توانند از این خط اعتباری استفاده کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به سفر اعضای این کمیسیون به استان ها یادآور شد: این سفرها که گلستان ششمین آن است با هدف بررسی مسائل و مشکلات اقتصادی استان ها و پیگیری آن در سطح استان و مجلس و ملی انجام می شود.

در این جلسه برخی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، استاندار گلستان و مدیران کل و اعضای اتاق بازرگانی استان حضور داشتند.

 گمرک اینچه برون در شمال شهرستان گنبدکاووس و در بخش مرزی داشلی برون این شهرستان در جوار مرز ایران و ترکمنستان واقع است و راه آهن بین المللی قزاقستان - ترکمنستان - ایران که در آذر ماه سال 93 با حضور روسای جمهوری سه کشوربه بهره برداری رسید، از این منطقه وارد خاک کشورمان می شود.

در این منطقه علاوه بر ایجاد ایستگاه راه آهن که هم اکنون قطارهای کشور چین نیز با استفاده از خط آهن بین المللی قزاقستان - ترکمنستان - ایران به کشورمان وارد می شوند، عملیات احداث بندر خشک نیز در حال انجام است و علاوه برآن، ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی اینچه برون نیز در انتظار تصویب نهایی در مجلس شورای اسلامی است.

ارسال نظر

  • بهزاد
    ۰ ۰

    خب نماینده همیشه انگشت ببالا 97/8/11 فرمودین پس شش روز ویگه بالاخره تکلیف لایحه مناطق ازاد جدید مشخص خواهد شد .97/9/11

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری