کد خبر 228078

پایان جلسه بررسی دو وزیر پیشنهادی در صحن علنی مجلس

مجلس به اردکانیان و غلامی اعتماد کرد/ دولت دوازدهم وزرای نیرو و علوم خود را شناخت

نمایندگان مردم در خانه ملت به رضا اردکانیان و منصور غلامی به ترتیب برای وزارتخانه‌های نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری اعتماد کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین، علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 7 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، نتیجه آرای نمایندگان به وزرای پیشنهادی نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری را قرائت کرد.

بنا بر این گزارش نمایندگان مجلس با 180 رای موافق، 82 رای مخالف و 14 رای ممتنع تصدی وزارت علوم را به منصور غلامی سپردند و همچنین با 225 رای موافق،38 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 276 نماینده حاضر در جلسه مسئولیت وزارتخانه نیرو را به رضا اردکانیان واگذار کردند.

۱۵:۰۶- اردکانیان محصور به جغرافیا نیست/ آنها که منابع آب زیرزمینی را لایزال می‌دانستند، کشور را به این روز انداختند

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه برخی می‌گفتند منابع آب زیرزمینی لایزال است و تا می‌توانید برداشت کنید، باعث شدند کشور از لحاظ منابع آبی به این روز بیفتد.

عبدالرضا هاشم زایی در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 7 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: با توجه به اینکه از آقای اردکانیان شناخت دارم در این زمینه احساس تکلیف کردم و از رئیس جمهور به دلیل اینکه وزیری را معرفی کردند که بتوان از آن حمایت کرد قدردانی می کنم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های مخالفان وزیر پیشنهادی نیرو افزود: نمایندگان مخالف وزیر پیشنهادی یک سری از کارهای گذشته را زیرسوال بردند و بنده در این رابطه باید به همین دلیل مخالفت های علمی به اردکانیان رأی داد چرا که او شخصیت ملی محسوب می شود و محصور به جغرافیا نیست و در 37 سال گذشته شخصیت های ملی برای پذیرش مسئولیت ها کم بوده به همین دلیل با چالش هایی روبه رو بوده ایم.

وزیر پیشنهادی نیرو یک شخصیت علمی و ملی محسوب می شود

هاشم زایی افزود: اردکانیان، ملی تصمیم می گیرد و از ایشان می خواهم با گفت وگو زمینه رفع مشکلات کشور را فراهم کند چرا که وزیر پیشنهادی یک شخصیت علمی محسوب می شود.

وی گفت: وزارت نیرو در دو بخش آب و برق مسئولیت دارد و موضوع آب به دلیل چالش های کشوری و منطقه ای بیشتر ملموس است، همانطور که نسل های اول و دوم انقلاب به یاد دارند اکثر چاه ها با حمایت ما مسئولین حفر شد و برخی از مسئولان به صورت غیرعلمی اظهار کردند تا می توانید چاه حفر کنید.

هاشم زایی ادامه داد: به یاد دارم می گفتند که منابع آب زیرزمینی لایزال است و تا می توانید برداشت کنید و بنده 3 سال معاون سیاسی امنیتی استان خراسان بودم و با بیشترین مشکل ها روبه رو بودم چرا که زمانی می خواستیم پروانه حفر یک چاه را کنترل کنیم، عده ای از مسئولان و حتی ما نمایندگان مجلس و ائمه جمعه از موضوع استفاده از چاه های کشاورزی حمایت می کردیم و باعث شد کشور از لحاظ منابع آبی به این روز بیفتد اما در حال حاضر اردکانیان وزیر پیشنهادی یک شخصیت علمی هستند و می توانند مسئله را حل کنند.

وی افزود: در وزارت نیرو بیشترین نیروی انسانی متخصص حضور دارد و آقای اردکانیان نیز سابقه حدود 35 ساله کار در وزارت نیرو را دارد و بدنه وزارتخانه با ایشان موافق هستند و اگر بدنه یک وزارتخانه ای با وزیر موافق نباشد اصطلاحا با سریش نیز نمی توان وزیر را به آن وزارتخانه چسباند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به علت برداشت بی رویه آب وضعیت کنونی حاصل شده و وزیر نیرو به تنهایی چه می تواند بکند بنابراین باید نظام و مجلس به رفع این مشکل کمک کنند تا ان شاءالله وزیر بتواند مسئله کم آبی را حل کند.

هاشم زایی با اشاره به سابقه کاری اش در وزارت نیرو گفت: بنده در مجلس دوم عضو کمیسیون انرژی بودم و در جریان مسائل این وزارتخانه هستم، در حال حاضر راندمان نیروگاه های قدیمی کم شده و اگر دو درصد از راندمان اصلاح شود به مانند این است که 10 نیروگاه احداث شده و خوشبختانه اصلاح راندمان نیروگاه ها در برنامه اردکانیان است.

وی افزود: باید از انرژی آفتابی استفاده بهینه شود و در استانی مانند سیستان و بلوچستان به بهره گیری از انرژی بادی توجه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه اردکانیان از خانواده وزارت نیرو است، گفت: وزیر پیشنهادی نیرو با شهید عباس پور تجربه همکاری دارد و همچنین در تاسیس مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری نقش داشته و امیدوارم با رأی بالای 250 نفر بتواند وزیر نیرو شود.

۱۴:۰۴-  دقایقی پیش جلسه علنی نوبت عصر مجلس آغاز به کار کرد.

جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه 7 آبان) مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش راس ساعت 14 و 2دقیقه آغاز به کار کرد.

گفتنی است ادامه بررسی برنامه پیشنهادی رضا اردکانیان و منصور غلامی به عنوان وزرای پیشنهادی نیرو و علوم،تحقیقات و فناوری در دستور کار قرار دارد.

۱۱:۳۰-مجلس برای بررسی صلاحیت غلامی و اردکانیان دو شیفته شد

علی لاریجانی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: در حال حاضر مشغول بررسی صلاحیت آقای غلامی وزیر پیشنهادی علوم هستیم که به نظر می‌رسد ساعت ۱۱:۳۰ به اتمام خواهد رسید. وی افزود: از نظر آیین نامه برای برگزاری جلسه در نوبت بعدازظهر نمایندگان باید رای دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت موافقت نمایندگان جلسه ساعت ۱۴ و حدودا به مدت ۲ ساعت برگزار خواهد شد تا بررسی صلاحیت این وزیر به اتمام برسد طبیعتا اگر نمایندگان رای ندهند، مجبوریم فردا صبح جلسه برگزار کنیم. نمایندگان در نهایت با ۱۹۶ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۵۵ نماینده حاضر در مجلس با برگزاری جلسه در نوبت عصر موافقت کردند.

۱۱:۱۵-دهمرده در موافقت با  وزیر پیشنهادی علوم

«غلامی» به بهره‌گیری از ظرفیت‌های تشکل‌های دانشجویی معتقد است

نماینده زابل توسعه تشکل‌های دانشجویی و صنفی و بهره گیری از ظرفیت‌های آنان را از جمله برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم عنوان کرد.

حبیب‌الله دهمرده به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم در جلسه علنی امروز با اشاره به ویژگی های برنامه غلامی گفت: حمایت از کارآفرینی در دانشگاه ها با توجه به بیکاری دانشگاهیان، حمایت از زیرساخت مناطق محروم، ارتباط بین دانشگاه و صنعت، پذیرش دانشجو خارجی، تبدیل به علم به فناوری و تقویت پارک‌های علم و فناوری جهت تجاری سازی از جمله برنامه های علمی آقای غلامی است.

به گفته وی انتقال دانش فنی و توسعه شرکت‌های دانش بنیان، ارتقای کیفی آموزش و تاکید بر افزایش مهارت‌های آموزشی دانش آموختگان، بازنگری در ساختارهای راهبردی وزارت علوم در حوزه تصدی گری و اهتمام ویژه برای سیاست گذاری برنامه ریزی و نظارت، التزام بخشی به سیاست گذاری علمی، به کارگیری افراد توانمند، شایسته و لایق در مدیریت کلان و عدم سیاسی کاری در تصمیم گیری‌ها از دیگر برنامه های آقای غلامی به شمار می آید. دهمرده گفت که وزیر پیشنهادی علوم به دنبال راه اندازی کرسی‌های آزاد اندیشی، تحول در علوم انسانی، توسعه تشکل‌های دانشجویی و صنفی و بهره گیری از ظرفیت های آنها است.

وی غلامی را فردی متدین ولایی با سابقه مدیریتی و دارای اعتدال در مشی دانست و گفت: آقای غلامی به اعتقاد و توجه به منویات رهبری به اقتصاد مقاومتی و استفاده از مدیران شایسته و شایسته سالاری معتقد است. دهمرده، با اشاره به سابقه غلامی در دانشگاه های شهرستانی گفت: این سابقه نشان می‌دهد که ایشان می تواند مشکلات دانشگاه‌ها را به خوبی درک کند و از تمام نمایندگان می خواهم به آقای غلامی رای بسیار بالا دهند.

۱۱:۱۰- هزارجریبی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم

برنامه‌های «غلامی» کاربردی است

یک عضو فراکسیون امید برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم را کاربردی خواند و گفت که با معرفی آقای غلامی موضوعاتی همچون دلایل مشکلات جامعه علمی از ایشان پرسیده می شود. مشکلاتی که اکثرا به قبل از دوره آقای غلامی بر می‌گردد.

نبی هزارجریبی در جلسه علنی امروز  به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم گفت: رئیس‌جمهور گزینه خوبی را برای وزارت علوم به مجلس معرفی کرده است. آقای غلامی عمر و جوانی خود را صرف ارتقای علمی کرده است.

وی توسعه علم و فناوری را از ارکان پیشرفت دولت‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: لازم است وزیر علوم از تشکل‌های دانشگاهی و دانشجویان ولایی حمایت و دفاع کند. چون آنها دغدغه پیشرفت نظام را دارند. البته وجود دانشگاهی با محیط آرام نیز لازم و ضروری است چون محیط آرام عاملی موثر در پرورش ایده‌ها است.

نماینده گرگان دانشگاه را مکانی مقدس و قابل اعتماد دانست که باید در آن ارزش دانشجو و استاد حفظ شود لذا اگر عقیده وزیری با ما هماهنگ نیست نباید از گردونه علم و دانش رانده شود. پیش از این کسانی بودند که به دلیل اختلافات سیاسی از جامعه دانشگاهی کنار گذاشته شدند که این باعث ضربه به این جامعه شد.

هزارجریبی غلامی را فردی تحصیلکرده و لایق دانست که مراتب علمی را پلکانی طی کرده است که لازم است به دلیل معرفی او از رئیس‌جمهور قدردانی نمود.وی تاکید کرد: اگر فردی را برای مسندی قبول نداریم نباید او را تخریب کنیم که تخریب در احکام دینی مذموم واقع شده است.

هزار جریبی با تاکید بر اینکه برنامه های وزیر پیشنهادی علوم کاربردی است، گفت: قطعا همه ما کامل نیستیم. وزیر دارای معاون و مشاورانی است که از نظرات آنها برای اصلاح امور استفاده می کند. انتظار می‌رود که آقای وزیر بعد از رای اعتماد رویه‌ای را در پیش گیرد که دانشگاه ها را براساس نیاز دانشجو جذب کند و شاهد مدرک گرایی نباشیم. درست است که اساتید و دانشجویان زحمت می کشند اما بعضا فقط مدرک داده می شود و فرد از دانش لازم برخوردار نیست.

۱۱:۰۵- احمدی لاشکی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم:

غلامی را رئیس جمهور معرفی کرده/ بر تفرقه اصرار نکنیم

 عضو کمیسیون آموزش مجلس اظهار داشت: برخی از دوستان به نوعی صحبت می کنند که گویا غلامی را فرد دیگری معرفی کرده است، رئیس جمهور ایشان را معرفی کرده و نباید بر تفرقه اصرار کنیم. در جریان بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم گفت: حساسیت وزارتخانه علوم بسیار بالاست، بررسی های میدانی بنده پیرامون مدیریت آقای غلامی در همدان و شهرکرد نشان می دهد که ایشان توانایی اداره این وزارتخانه را دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: در حال حاضر همه وزارتخانه ها سرگرم آماده کردن لایحه بودجه ۹۷ هستند اما در این بازه زمانی مهم وزارت علوم با سرپرست اداره می شود، سرپرست نمی تواند برنامه ریزی درست و اصولی برای وزارتخانه داشته باشد.

احمدی لاشکی خطاب به رئیس جمهور بیان داشت: آقای روحانی از شما گله رمی کنم، دغدغه شما علم و فناوری نیست اگر بود باید اقدامات جدی تری را انجام می دادید. وی ادامه داد: با اعضای هیات علمی استان همدان صحبت کردم هیچ کدام نگفتند که آقای غلامی نیروی ضعیفی است و توانایی اداره این وزارتخانه را ندارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در واکنش به اظهارات مخالفان وزیر علوم اظهار داشت: برخی از دوستان به گونه ای صحبت می کنند که گویا آقا غلامی را فرد دیگری معرفی کرده است او را ترامپ معرفی نکرده است آقای رئیس جمهور ایشان را معرفی کرده است. وی همچنین از حمایت مجمع نمایندگان همدان از وزیر  پیشنهادی علوم خبر داد و گفت: ۴.۵ میلیون دانشجو منتظر هستند که پدری بیاید و این وزارتخانه را اداره کند.

لاشکی با بیان اینکه غلامی از بدنه وزارت علوم است اظهار داشت: اولین بار است که می بینیم فردی از سایر استان ها برای این وزارتخانه معرفی شده است که گامی مهم است. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات با بیان اینکه انسجام لازم در برنامه ریزی وزیر پیشنهادی علوم وجود دارد، ادامه داد: آقای رئیس جمهور باید وزارت علوم را دریابد انشاالله این وزارتخانه بیش از این بی صاحب نماند

 

 

۱۱:۰۰- محبی‌نیا در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم:

غلامی ایراد فردی ندارد اما نمی‌تواند مسئولیت وزارت را ایفا کند

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در بُعد فردی ایرادی به آقای غلامی نیست اما وی نمی‌تواند مسئولیت وزارت علوم را برعهده بگیرد. جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس در جلسه علنی امروز و در مخالفت با منصور غلامی وزیر پیشنهادی علوم تحقیقات و فناوری گفت: همه می‌گوییم که از وضعیت دانشگاه‌ها راضی نیستیم، چون در راستای سوگندی که خورده‌ایم بر اساس منافع ملی عمل نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه در بُعد فردی ایرادی به آقای غلامی نیست و ایشان فردی متدین و دانشمند است، تصریح کرد: اما در جاهایی مشکل دارد و نمی‌تواند مسئولیت وزارت علوم را برعهده بگیرد.محبی‌نیا ادامه داد: برنامه‌های آقای غلامی فقط یک دسته‌بندی از اسناد بالادستی کشور است و در آنها هیچ اشاره‌ای به استقلال دانشگاه‌ها نشده است.

وی با طرح این سوال خطاب به وزیر پیشنهادی علوم مبنی بر اینکه برای به روز کردن سرفصل‌های درسی چه برنامه‌ای دارید، عنوان کرد: از جهت سرفصل‌های علمی ۳۰ سال است که عقب هستیم، اما هیچ کسی ککش هم نمی‌گزد.نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: دیپلماسی علمی با حرف محقق نمی‌شود و باید برای این مسائل برنامه داشته باشیم، اما با این وضعیت چهار سال بعد باید بیاییم و بگوییم که شاخص‌های علمی کشورمان نسبت به دیگر کشورها پایین است.

 

 

۱۰:۴۹- زرآبادی در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم:

جای خالی واژه استقلال در برنامه‌های غلامی/ با صدای بلند تکرار می‌کنیم کابینه امید همه را ناامید کرد

نماینده مردم قزوین در مجلس با تاکید بر نهادینه شدن استقلال آکادمیک در همه شئونات مختلف دانشگاه، تصریح کرد: جالب است که واژه "استقلال" یک بار هم در برنامه پیشنهادی دکتر غلامی بیان نشده است.

 سیده حمیده زرآبادی در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی، در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: زمان زیادی از انتخابات ریاست جمهوری و بیان دیدگاه‌ها، برنامه‌ها و بستن عهدها و حضور شهر به شهر و مناظرات انتخاباتی نگذشته است و تمام مردم ایران از زنان، دانشجویان، کارگران، اقلیت‌های قومی و مذهبی این عهدها و برنامه‌ها را تا همیشه به یاد خواهند داشت مردمی که اگر حضورشان نبود قطعا امروز به گونه‌ دیگری رقم می خورد.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردمی برای تحقق اصلاحات و ایجاد امید و اعتلاء و پیشرفت کشور قدم به میدان گذاشتند؛ اما آقای رئیس جمهور اگر همه فراموش کنند، شما که حرف‌ها، قول‌ها و سخنانتان را فراموش نمی‌کنید. سرانجام کابینه جوان و استفاده از ظرفیت زنان و اقلیت‌ها در کابینه چه شد؟ آیا قرار است حرف‌هایمان با عملکردمان یکی نباشد، ما نمایندگان مردم هستیم و زبانی برای بیان مطالبات و دردها مردم هستیم.

زرآبادی خطاب به رئیس جمهور گفت: اگر نگوییم کابینه امیدتان همه را ناامید کرد اما باید با صدای بلند تکرار کنیم که حرف ها و وعده‌هایتان آنچنان که بارها بیان کردید اجرا نشد و حالا نوبت به آخرین سنگر آزادی، دانشگاه رسیده است. آقای رئیس جمهور صدای دانشجویان تهران، اصفهان، شیراز، قزوین، همدان را شنیده‌اید؛ آیا دانشگاه امن نه امنیتی که وعده دادید اینگونه محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: حق رئیس جمهور انتخاب و معرفی وزرا به مجلس است، امروز بر اساس وظیفه‌ای که قانون برعهده‌ام گذاشته است، در خصوص رأی اعتماد به وزیر علوم نکاتی را عرض می‌نمایم، بررسی برنامه‌های وزیر علوم بیان کننده نگرش و رویکردی است که قادر به پاسخگو به نیازها و ضرورت‌های کشور نیست. در برنامه‌های ایشان خلاء دانشگاه‌های نسل چهارم به وضوح دیده می‌شود، دانشگاه‌هایی که به جای فارغ‌التحصیلان بیکار، شرکت‌های دانش بنیان فارغ التحصیل می‌نماید.

زرآبادی تصریح کرد: دانشگاه‌هایی که پژوهش آنها در راستای افزایش بهره‌وری صنایع است، دانشگاه‌هایی که به بودجه عمومی وابسته نیستند متأسفانه سوابق مدیریتی وزیر پیشنهادی علوم نیز بیانگر آن است که در راه‌های اتصال صنعت با دانشگاه تلاش اندکی داشته و این حلقه مفقوده برنامه ایشان است از سوی دیگر عمده ایرادات وارده به برنامه دکتر غلامی علاوه بر اشکالات کلی و راهبردی، اساسا هیچ گذاره سنجش پذیر در این برنامه وجود ندارد و معطوف به دو محور کالاسازی آموزش عالی و عدالت در نظام آموزش عالی و مسئله نگرش امنیتی و سیاسی به فضاهای دانشگاهی و مواجهه غیرآکادمیک با ذات انتقادی علم است.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: برنامه عملیاتی باید با توصیف وضع موجود آغاز شود که در این بخش که در این بخش باید نقاط قوت شناسایی و تلاش شود نقاط ضعف از بین برود و باید موضوعات به صورت کارشناسانه توضیح داده می‌شد، در برنامه‌های معرفی شده از سوی دکتر غلامی به هیچ عنوان موضوع توصیف وضع موجود و گزارش شرح حال آموزش عالی وجود ندارد و مشخصا معلوم نیست که برنامه مد نظر ایشان بر روی چه زمینه‌ای بنا شده است تا شرایط برای نظارت بر اجرای برنامه فراهم شود.

وی  گفت: به عنوان مثال مرجعیت علمی و اجتماعی آموزش عالی در کشور همواره یکی از نقاط قابل اتکایی بوده که دانشگاه را مبدأ تحولات قرار داده اما با چشم‌پوشی از این مورد در برنامه وزیر پیشنهادی علوم معلوم نیست که مرجعیت دانشگاه در افق برنامه به چه صورت خواهد بود. از سوی دیگر مسائل اساسی مانند افزایش بی رویه مهاجرت دانشجویان دانشگاه‌ها، عدم انسجام در نظام تقنینی و سیاست‌گذاری، پژوهش و فناوری، فقدان رویکرد درست نسبت به اسلامی شدن دانشگاه‌ها، عدم تحقق سهم اعتبارات آموزش عالی، نبود نهادهای مستقل مدنی و اعتبارسنجی آموزش و پژوهش در برنامه پیشنهادی مورد اشاره قرار نگرفته است.

زرآبادی تصریح کرد: در مباحث مرتبط با آموزش عالی اگرچه بخشی از برنامه دکتر غلامی تحت عنوان نظام علم و فناوری بومی و اثربخش در پیشرفت عدالت نام دارد اما در هیچ کجای برنامه نشانی از نحوه مواجهه با تهدیدات پیش رو در آموزش عالی وجود ندارد.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: در هیچ کجای برنامه پیشنهادی آقای غلامی برنامه‌ای برای دوره‌های رایگان آموزش عالی در نظر گرفته نشده است و در عوض در برنامه ایشان به افزایش سهم دوره‌های غیردولتی اشاره شد و همچنین به رویه بومی گزینی نهادینه شده در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، مصوبه شده که استان‌های مرکزی نزدیک تهران به دلیل هم قطب شدن با تهران، فرصت بیشتری برای دانش آموزان این استان‌ها برای پذیرش در دانشگاه‌های مرکزی کشور را فراهم کند.  

وی ادامه داد: پذیرش یک دانش آموز از استان‌های مرزی و محروم علیرغم وجود صلاحیت‌های علمی به سختی در دانشگاه‌های دولتی شهرهای تهران یا استان‌های مرکزی انجام می‌شود بنابراین باید بازبینی جدی در موضوع بومی‌گزینی انجام شوم اما در برنامه پیشنهادی دکتر غلامی مغفول مانده است.

زرآبادی در اجرای طرح آمایش دانشگاه‌ها تنها تعداد دانشجو و هزینه‌های واحد معیار قرار گرفته و نقش دانشگاه در محرومیت‌زدایی چندان محل توجه نبوده است حال آن که کمترین جمعیت دانشجویی کشور به نسبت جمعیت استان به دلیل توسعه نیافتگی در 8 استان مرزی کشور قرار دارند و کاهش امکانات آموزش عالی در آن مناطق با توجه به شرایط می‌تواند با دامن زدن به مرکزگریزی کشور را با تهدیداتی روبر کند. تنها راه برای ایجاد امنیت پایدار در مرزها توسعه پایدار مرزها و آوردن آموزش عالی با کیفیت با هزینه کم به آن مناطق است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: عدالت تأمین اعتبارات رفاهی برای دانشجویان با هدف حفظ کرامت انسانی در برنامه پیشنهادی آقای غلامی با لحاظ ضمانت‌های اجرایی بیان نشده و این بیانگر کلی‌گویی در برنامه‌های ایشان است بنابراین باید جزئیات بیان و شرایط برای سنجش‌پذیری و تضمین برای اجرا بیان می‌شد.

وی افزود: غفلت از معیشت دانشجویان، مقاطع تحصیلات تکمیلی علی‌الخصوص دانشجویان مقطع دکتری بیانگر نگاه کالایی به علم و پژوهش در برنامه پیشنهادی دکتر غلامی است، حال آن که می‌شد با استفاده از تجربیات موفق بین‌المللی ضمن تضمین معیشت آبرومند دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی از حجم این مسائل کاست.

زرآبادی گفت: در مبحث مسئله نگرش امنیتی و سیاسی به فضای دانشگاهی و مواجهه غیرآکادمیک و آزاد اعتقادی علم یکی از لازمه‌های اصلی و بنیادی آن تلاش برای نهادینه شدن استقلال آکادمیک در همه شئونات مختلف دانشگاه است، جالب است که بیان شود واژه استقلال یک بار هم در برنامه پیشنهادی دکتر غلامی بیان نشده و هیچ مقوله‌ای مرتبط با این مفهوم قدیمی جامعه شناسی علم در برنامه حاضر وجود ندارد لذا هنگامی که در افق نگاه وزیر پیشنهادی علوم مفهوم اساسی استقلال آکادمیک می‌توان با بسط فعالیت های گوناگون علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی زمینه توسعه و تقویت نهادهای مدنی در نهاد دانشگاه را فراهم آورد.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: در بحث دیپلماسی علمی و در بحث قانون پیشگیری از تقلب در آثار علمی در برنامه دکتر غلامی نکاتی ذکر نشده است.

۱۰:۳۵-  گودرزی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم؛

بی‌حاشیه بودن ویژگی قابل قبول وزیر پیشنهادی علوم است/ رغبت غلامی به استفاده از تمام گرایشات سیاسی در دانشگاه‌ها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه وزیر پیشنهادی علوم از تمام گرایشات سیاسی در دانشگاه‌ها استفاده می‌کند، گفت: گره مهمترین مشکلات اقتصادی کشور با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها باز می شد.  عباس گودرزی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم گفت: آن چیزی که برای یک مدیر حرف اول را می زند نوع نگاه و طرز نگرش است. فرد مدیر بر اساس نوع نگاه و نگرش خود تصمیم گیری می کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی افزود: وزیر پیشنهادی علوم در جلسات گذشته اثبات کرد فرزند انقلاب بوده و ادبیات وی همان ادبیات انقلاب است. از آرزوهای نظام اسلامی، اسلامی شدن دانشگاه ها بود و اگر دانشگاه ها با تکنولوژی های روز دنیا همراه باشند وابستگی ما به دیگر کشورها کاهش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: مشکل امروز ما این است که نتوانستیم پیوندی میان صنعت و دانشگاه ها به وجود آوریم اگر دانشگاه ها مثبت اندیش و امیدوار به آینده باشند با احساس مسئولیت اقدامات خود را انجام می دهند. در حال حاضر مهمترین اولویت برای کشور اقتصاد مقاومتی است و تفکر انقلاب در هر حوزه ای که ورود کرده مشکلات ما را به شدت کاهش داده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه باید از مونتاژ به سمت نوآوری حرکت کنیم گفت: اینکه برای اقتصاد مقاومتی جلسه برگزار می کنیم کافی نیست بلکه این گره را یک وزیر انقلابی می تواند باز کند. دانشگاه ها نباید سیاست زده باشند ضمن اینکه از ویژگی های قابل قبول وزیر پیشنهادی علوم بی حاشیه بودن وی است.

گودرزی با اشاره به اینکه مدیریت وزیر پیشنهادی علوم در دانشگاه ها یعنی رغبت وی به استفاده از تمام گرایشات سیاسی است افزود: دانشگاه یک محیط علمی است اما به نتیجه نرسیدن تلاش ها برای اشتغال زایی، عدم پیشرفت در اجرای اصل 44 قانون اساسی، اشکالات نظام بانکی و کافی نبودن تلاش ها برای تحقق عدالت اجتماعی ناشی از بی توجهی به محیط دانشگاه ها است.

وی ادامه داد: اصولگرایان و اصلاح طلبان و همه آنهایی که دغدغه ملت را دارند باید به وزیر پیشنهادی علوم رأی دهند. از مشخصات بارز وزیر پیشنهادی علوم این است که ایشان در خانواده ای متدین رشد کرده و در کنار علم و اخلاق مدیریت موفقی را نیز در پرونده خود دارند همچنین از وزیر پیشنهادی علوم در استفاده از جوان گرایی در دانشگاه ها باید حمایت شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: حمایت ما از وزیر علوم براساس گذشته وی است و در میان مسئولان وی تنها کسی است که با مشکلات دانشگاه ها از نزدیک ارتباط دارد. خوشبختانه وزیر پیشنهادی علوم مراحل اجرایی را در دانشگاه ها طی کرده و در تصمیمات انصاف را رعایت می کند.

۱۰:۳۱- حسین‌زاده در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم:

غلامی فردی با کمترین سابقه مدیریتی برای وزراتخانه‌ای پرچالش است

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس، منصور غلامی را فردی با کمترین سابقه مدیریتی برای وزراتخانه‌ای پرچالش دانست و گفت: دانشجویان، اساتید و عموم تشکل‌های دانشگاهی با غلامی مخالف هستند.

 عبدالکریم حسین‌زاده در نشست علنی امروز  در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در مخالفت با این وزیر پیشنهادی، با بیان اینکه نمایندگان سوگند یاد کرده‌اند که در راستای منافع ملی  و نظام، رفتاری عاقلانه داشته باشند، گفت: دو موضوع اساسی در رابطه با مخالفت با منصور غلامی وجود دارد، ابتدا اینکه؛ هنوز زمان زیادی از طرح بخشی از شاخص‌ها درباره شرایط بحرانی کشور توسط رئیس مجلس و سایر دوستان نمی‌گذرد لذا باید براساس این بحران‌ها، نوعی از انتخاب‌ها اعمال شود که بیشترین تاثیر را در تامین منافع ملی و نظام داشته باشد. 

انتخاب فردی که کمترین سابقه مدیریتی برای وزراتخانه‌ای پرچالش

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیا انتخاب فردی که کمترین سابقه مدیریتی را داشته است آن هم در وزراتخانه‌ای که با بزرگترین چالش‌ها رو به رو است، می‌تواند تاثیر مثبت و به سزایی داشته باشد؟

دانشجویان، اساتید و عموم تشکل‌های دانشگاهی با غلامی مخالف هستند

وی نظر دانشجویان، اساتید و عموم تشکل‌های دانشگاهی را با انتخاب فعلی  برای صدارت بر وزرات علوم مخالف دانست و افزود: آیا به نظر شما برای فردی با سابقه مدیرتی محدود، آن هم در راس وزارت علوم، عدم مشروعیت مدیریتی پیش نخواهند آمد؟، آیا شخصی که دانشگاهیان و اساتید برجسته از وی حرف‌شنویی نداشته و در میان آن‌ها مقبولیت ندارد می‌تواند موفق ظاهر شود و دانشگاه را به جایگاه واقعی خود برساند؟

حسین‌زاده با طرح این سوال که جایگاه وزارت علوم امروز در ساختارهای جهانی کجا است، اضافه کرد: نمایندگان محترم اگر شما در مدیریت اجرایی کشور مسئولیت داشتید آقای دکتر غلامی را برای چه پستی انتخاب می‌کردید؟ برخی از افراد فرمانداران خوبی هستند اما امکان اینکه استاندار بشوند را ندارند لذا باید در انتخاب‌ها و شرایط فعلی کشور حساس بود.

انتقاد حسین زاده از صحبت دائمی درباره شرایط بحرانی کشور و کوتاهی در انتخاب‌ها

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس با انتقاد از صحبت دائمی از شرایط بحرانی کشور و وضعیت نامطلوب خاورمیانه اما کوتاهی و بی‌دقتی در انتخاب‌ها، بیان کرد: متاسفانه افرادی برای مدیریت در پست‌های مختلف کشور انتخاب می‌شوند که نمی‌توانند خواسته‌های  نظام، کشور و انقلاب را تامین کنند.

وی تاکید کرد: خدا را شاهد می‌گیرم مخالفت من از سر دلسوزی برای کشور و دانشگاه و دانشگاهیان است.

غلامی در دانشگاه بوعلی همدان نیز سابقه مدیرتی قابل توجهی نداشته

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شخصی که مدیریت دانشگاه همدان را برعهده داشته توان مدیریتی قابل توجهی نداشته است، اضافه کرد: مدیریت آقای غلامی در دانشگاه بوعلی همدان، نارضایتی دانشجویان را در پی داشته است لذا اکنون سوال این است، چنین فردی با قرار گرفتن در جایگاه وزارت خواهد توانست بحران‌های متعدد در حوزه دانشگاه را برطرف کند.

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس همچنین در پایان درخواست کرد به‌منظور تامین خواسته‌های جامعه مدنی و مطالبات به‌حق مردمی که پای صندوق رای آمده‌اند به وزیر پیشنهادی علوم رای موافق داده نشود.

۹:۵۸- روحانی صحن علنی مجلس را ترک کرد

رئیس جمهور پس از ایراد نطق خود در دفاع از وزرای پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو جلسه علنی مجلس را ترک کرد. حسن روحانی رئیس جمهور که از ساعات اولیه صبح امروز  برای دفاع از منصور غلامی و  رضا اردکانیان وزرای پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو در جلسه صحن علنی حاضر شده بود، دقایقی قبل بعد از ایراد نطق دفاعیه خود از گزینه‌های پیشنهادی‌اش با مشابعت جمعی از نمایندگان مجلس را ترک کرد. پس از نطق رئیس جمهور، نمایندگان مخالف و موافق درباره صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی نطق‌های خود را آغاز کردند و در ابتدا رسیدگی به صلاحیت منصور غلامی وزیر پیشنهادی علوم در دستور کار است.

۹:۰۰- روحانی: رییس جمهور و دولت دوازدهم به عهد خود با مردم وفادارند

دکتر حسن روحانی که در جلسه علنی امروز (یکشنبه 7 آبان) مجلس شورای اسلامی برای دفاع از منصور غلامی و رضا اردکانیان وزرای پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو در مجلس حاضر شده، نطق خود را آغاز کرد.  وی در بخشی از سخنان خود درباره وزیر علوم گفت: من بر سر دانشگاه، آزادی دانشگاه، فضای دانشگاه، امنیت دانشجویان و آینده دانشجویان، خطی را که دولت از ابتدا اعلام کرده، ادامه خواهم داد و با هیچکس معامله نکرده و نخواهم کرد. روحانی افزود:  آنچه وعده من با ملت ایران بوده، به حول و قوه الهی و به شرط حیات ادامه خواهد داشت.

تأخیر در معرفی وزرای علوم و نیرو خواصی به همراه داشت

وی ادامه داد: البته شاید این تأخیر خواصی به همراه داشت و نشان داد که فضای جامعه به ویژه دانشگاهیان نسبت به آینده و سرنوشت دانشگاه، علم، دانشجویان، محیط دانشگاه، آینده علم و پژوهش در کشور حساسیت دارند.

رئیس جمهور افزود: همه نکاتی که در روزهای اخیر در فضاهایی راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال و محیط دانشگاه، آینده دانشجویان و شیوه فعالیت تشکل‌های دانشجویی مطرح شد بیانگر زنده بودن دانشگاه و اساتید فعال بوده و توجه آنها به سرنوشت خود است.

دولت در زمینه غیر امنیتی بودن محیط دانشگاه ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد

روحانی ادامه داد: از کسانی که مقاله و نقد نوشتند سپاسگزارم؛ مفهوم آن سرزنده بودن نسل جوان در دانشگاه‌ها است؛ لازم می‌دانم به ملت ایران به ویژه دانشجویان و اساتید یادآور شوم دولت در راه و مسیر خود در زمینه احترام به علم و دانشگاه، غیر امنیتی بودن محیط دانشگاه، احترام به دانشجویان و آزادی اندیشه و بیان در دانشگاه‌ها ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد.

وی یادآور شد: در انتخابات 92 و 96 در مورد محیط دانشگاه‌ها، امن بودن و نه امنیتی بودن، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و استاد همچنان رئیس جمهور و دولت دوازدهم به عهد خود وفادار خواهد بود.

دولت هر سه ماه یکبار عملکرد وزرا را پایش می‌کند

رئیس جمهور با بیان اینکه مبنای من در نحوه سلوک با وزرای انتخاب شده و دو وزیری که امروز انتخاب خواهد شد پیوست حکم است، تصریح کرد: تمامی وزرا و دولت دوازدهم در کنار حکم وزیری پیوست حکم دارند البته دقیقا مشخص شده است که قدم به قدم اولویت دولت دوازدهم در اجرای مأموریت آنها چیست. به طور منظم دولت این پیوست را پایش خواهد کرد و هر سه ماه یک بار آن را ارزیابی خواهد کرد.

پروسه انتخاب وزیر طولانی است اما معامله نکردیم

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه وزیر علوم در کشور افزود: مبنای من با وزرای من برای ادامه یا توقف کار پیوست احکام آن هاست که از برنامه دولت استخراج شده که ملت ایران به آن رأی دادند و نیز اسناد بالادستی قانونی که نسبت به وزارتخانه ها و دولت در اختیار همه ما قرار دارد. دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه ای برخوردار است.

وی ادامه داد: البته نیازی به گفتن ندارد چرا که همه شما نمایندگان می دانید که هماهنگ کردن برای معرفی وزیر به مجلس در برخی موارد پروسه طولانی را می طلبد و این در حالی است که هماهنگی برای برخی وزارتخانه ها آسان تر است بنابراین برای تحقق این مهم صبر، تحمل و تعامل کردیم اما معامله نکردیم.

برای انتخاب وزیر علوم پای اصول خویش ایستاده‌ام

رئیس جمهور تاکید کرد: من بر سر دانشگاه، آزادی و فضای حاکم بر آن و امنیت و آینده دانشجویان خطی را که دولت از ابتدا اعلام کرده بود پی گرفتم و در این مسیر با هیچ کس معامله نکرده و نخواهم کرد. آنچه وعده من با ملت ایران بوده به قوه الهی و شرط حیات تا آخرین روز فعالیت دولت ادامه خواهد یافت و شما نمایندگان و مردم ایران نیز شاهد آن خواهید بود.

وی اظهار کرد: نیازی نیست که با عجله راجع به افراد قضاوت کنیم.

روحانی ادامه داد: همه معیارهایی که برای انتخاب وزیر علوم مورد نیاز بوده کوتاه نیامده ام ممکن است انتخاب ها و زمان برای انتخاب وزیر علوم طولانی شده باشد چرا که برای ایجاد هماهنگی  به فرصتی 60، 70 روزه نیاز بود اما در عین حال پای اصول خویش نیز ایستاده ام.

برای وزارت علوم با افراد دیگری صحبت کرده بودم ولی نشد که معرفی شوند

رئیس جمهور در بیان مواردی که به وزیر علوم پیشنهادی خود متذکر شده است، یادآور شد: من با آقای دکتر غلامی که استادی با تجربه و دارای مراحل علمی طی شده در علم و پژوهش بوده و از اساتید به نام و برجسته است ضمن اینکه کار مدیریت لازم را در ستاد دانشگاه در سمت مدیریت دانشکده و دانشگاه انجام داده با وی صحبت کردم و همه شرایطم را با وی در میان گذاشتم کمااینکه با افراد دیگری هم برای فعالیت در وزارت علوم صحبت شده بود اما نشد که آن ها به مجلس معرفی شوند اما این شرایط را با آن ها نیز مطرح کرده بودم.

شرط رئیس جمهور برای وزیر علوم؛ محیط دانشگاه به همه جناح‌ها و تفکرات مختلف اختصاص دارد

وی ادامه داد: اولین شرط من با وزیر علوم این بود که محیط دانشگاه به همه دانشجویان، احزاب، جناح ها و تفکرات مختلف اختصاص دارد و بر این مهم تاکید کردم هیچ کس یا انجمنی، جمعی و جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس بی پشتوانگی کند ضمن اینکه هیچ جمعی نباید احساس کند که در این فضا برای دیگران امنیت وجود داشته اما برای وی وجود ندارد، هیچ جمعی در دانشگاه نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح های مختلف متفاوت است.

اکثریت حاکم باشد؛ اقلیت از حقوق برخوردار باشد

روحانی تاکید کرد: مبنای ما از اول، اعتدال بوده، مبنای ما این بوده که اکثریت باید حاکم باشد اما اقلیت نیز باید به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشد چرا که نه اسلام و نه قانون و نه شرایط امروز کشور به ما اجازه می دهد که در مورد مسائل جزئی رو در روی هم بایستیم اگر هم در دو سال پیش بروز برخی اختلافات جزئی جایز بود، امروز باید بگویم حرام است و گاه گناه کبیره محسوب می شود چرا که امروز از شرایط خاصی برخوردار هستیم بنابراین نیاز به وحدت بیشتری داریم.

مسئولیت بزرگ دانشگاه در ایجاد وحدت و انسجام ملی

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به شرایط سیاسی امروز کشور و نوع روابط خارجی که دولت در پیش گرفته، افزود: هم اکنون یک بار بزرگ مسئولیت در وحدت، انسجام ملی و ایستادگی ملت در برابر دیگران، دانشگاه است. آن روز که ما در مسیر نهضت اسلامی بودیم بار اول بر دوش دانشگاه بود که در کنار حوزویان و سایر اقشار مردم پرچم نهضت و انقلاب را بر دوش کشیدند، اساتید بزرگ دانشگاه بودند که در کنار عالمان و مدرسان حوزه نهضت و انقلاب را برای مردم تبیین و رهبری کردند.  

وی با یادآوری نحوه همکاری دانشگاهیان در زمان جنگ تحمیلی اظهار کرد: آن روز هم که وارد جنگ تحمیلی شدیم و دشمن بر ما هجوم آورد باز هم دانشگاه نقش بزرگی را ایفا کرد و دانشجویان، اساتید و محققانمان نقش مهمی در این زمینه داشتند.

دست دولت به سوی دانشگاه و دانشگاهیان دراز است

روحانی ادامه داد: در زمان جنگ، وزارت علوم در بسیاری از موارد از جمله دانشگاه شریف به ما یاری و علاوه بر اینکه دانشجویان و اساتید در جبهه های جنگ بوده و پزشکان در بیمارستان های خط مقدم بودند، هر جا مشکلی برای کشور پیش آمده دانشگاه در صف مقدم بوده است و امروز هم برای اداره دولت دست نیاز به سوی فارغ التحصیلان دانشگاه ها است و فردا هم برای اداره کشور دست ملت ما به سوی دانشجویان امروز دراز خواهد بود.

تحقق اقتصاد مقاومتی راهی جز اقتصاد دانش بنیان ندارد

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه اگر ما به فکر اقتصاد مقاومتی هستیم راهی جز اقتصاد دانش بنیان وجود ندارد، عنوان کرد: اگر به فکر روابط سیاسی با عزت هستیم راهی به جز داشتن دیپلمات های متخصص وجود ندارد و اگر می خواهیم از حقوق ملت ایران در دادگاه ها و داوری های بین المللی دفاع کنیم، راهی جز داشتن متخصصان برجسته حقوقی نخواهیم داشت و برای مدیریت کشور، اقتصاد و حقوق ملت نیازمند دانشگاه هستیم.

دانشگاهی موفق است که کرسی‌های آزاداندیشی برای دانشجویان با تفکرات مختلف سیاسی داشته باشد

وی اضافه کرد: دانشگاهی که بتواند آزاداندیش بوده، کرسی های آزاداندیشی داشته باشد و دانشجویان با تفکرات مختلف سیاسی فضا را برای فعالیت سیاسی خود آماده و باز ببینند، موفق خواهد بود لذا وزیر علوم باید شرایط را برای فعال تر شدن دانشگاه ها، دانشجویان، اساتید و همچنین سیر مراتب علمی در سطح جهان و رقابت با کشورهای پیشرفته را فراهم کند.

روحانی در ادامه درخواست مقایسه فضای دانشگاهی امروز نسبت به سال 91 را کرد و افزود: ببینید آیا فضای دانشگاه امروز نسبت به سال 91 بهتر شده یا نه، آیا فضای دانشگاه های ما آزادتر شده یا نه؛ آیا دانشجویان ما در اجتماعات و بیان نظرات خود آزادتر شده اند یا نه؛ آیا در مسیر رشد علمی، دانشگاه ها نسبت به 5 سال پیش پیشرفت کرده اند یا نه؛ آیا شرکت های دانش بنیان که در سایه تلاش وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و معاونت علمی و فناوری امروز هزاران از آنها مورد حمایت دولت قرار گرفته، حلقه اتصال بین دانشگاه و تولید برقرار کرده اند یا نه و آیا با سال های قبل قابل مقایسه است؟

از غلامی خواستم دانشجوی با مهارت تربیت شود

رئیس قوه مجریه ادامه داد: یکی از نکاتی که به صراحت از آقای غلامی خواستم که در دانشگاه ها مد نظر قرار دهد این بود که دانشجوی ما باید صاحب علم و مهارت باشد و اینکه صرفا بگوییم دانشجویی فارغ التحصیل شده و کاغذی به نام مدرک در دست داشته باشد، نمی تواند برای ما افتخار چندانی باشد بلکه روزی که دانشجوی ما مدرک کارشناسی یا مراتب بالاتر را در دست دارد و یک مهارت را در صحنه جامعه به خوبی یاد گرفته است می تواند مورد جذب مراکز تولیدی قرار گیرد.

ایجاد800هزار شغل نسبت به تابستان سال گذشته

وی در ادامه با تأکید بر اینکه دانشجو باید با تولید، صنعت، خدمات و کشاورزی متصل باشد، خاطرنشان کرد: دانشجو از سال دوم باید به دنبال کسب مهارت باشد و کارآموزی کند و از سال سوم باید فردی کاردان در صحنه عمل باشد و بعد از همان دوره اول کارشناسی، باید بتواند شغلی قابل قبول متناسب با علم و دانش و مهارتی که آموخته به عهده بگیرد.

روحانی در ادامه با بیان اینکه امروز شرایط کار در جامعه ما ایده آل نیست، اظهار داشت: با این حال دولت این افتخار را دارد اعلام کند که در فصل دوم سال جاری دارای رشد کم نظیر یا بی نظیر در مسأله اشتغال بوده است و اینکه نزدیک 800 هزار نفر تابستان امسال نسبت به سال گذشته مشغول به کار شدند که این رقم بسیار امیدوارکننده است گرچه هنوز تا رسیدن به رقم مطلوب فاصله داریم اما این به آن معنا است که مسیر ما مسیر امید است.

اساس وزارت علوم بر امید باشد؛ وزارت نیرو بر تدبیر

رئیس جمهور بار دیگر وزیر علوم آینده را خطاب قرار داد و بیان داشت: اساس وزارت علوم باید بر مبنای امید باشد کما اینکه در ادامه خواهم گفت اساس صنعت آب و برق ما نیز باید بر مبنای تدبیر باشد لذا وزارت علوم و دانشگاه های ما باید به گونه ای باشد که دانشجوی امروز امیدوار باشد و نگوید چون تفکر سیاسی خاصی دارم به شغل فردا امید ندارم و یا فرقی میان تفکرات سیاسی خاص در دانشگاه ها ایجاد شود بلکه باید فضا برای بیان این تفاوت ها آماده باشد و دانشجو به عدالت نظام و دولت متکی شود.

افتخار نیست فارغ التحصیلان ما زیاد باشند ولی بیکار

روحانی اظهار داشت: دانشگاه ما باید فضای امن و آزادی برای همه تفکرها و برای همه دانشجویان باشد و دانشگاه محیط علمی، محیط دانش و محیط پژوهش باشد و دانشگاه ما باید به خوبی با مراکز تولیدی در ارتباط تنگاتنگ و مداوم باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه این برای ما افتخار نیست که فارغ التحصیلان ما زیاد باشند و به همان تعداد سال‌ها پیگیر کار باشند، بیان کرد: همیشه دانشگاه‌ها بر این مبنا بوده‌انند که بعد از فارغ التحصیل شدن دانشجویان، آن‌ها بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و باید چنین فضای را برای جامعه علمی کشور ایجاد کنیم.

قول می‌دهم دانشگاه ۹۶ با دانشگاه ۹۳ متفاوت نخواهد بود

وی افزود: دکتر غلامی به عنوان شخصیت علمی، مدیر، متدین، انقلابی می‌تواند به گونه‌ای عمل کند که بی‌تردید فضای دانشگاه ما در همان مسیر سال ۹۳ و ۹۴ قرار گیرد و به دانشجویان و اساتید این قول را می‌دهم که دانشگاه ۹۶ با دانشگاه ۹۳ متفاوت نخواهد بود و در همان مسیر است.

رئیس جمهور ادامه داد: شخصا روند دانشگاه‌ها را پایش می کنم و می‌دانم دانشگاه چه منت بزرگی در مقاطع مختلف بر ما داشته و چه دینی نسبت به آن داریم و تاثیر دانشگاه در نظام، انقلاب، دفاع مقدس و ایستادگی امروزمان در برابر قدرت های جهانی می‌دانم.

تلاش زیادی برای مهار آب و پایدار ماندن آن انجام شد

وی با اشاره به وضعیت وزارت نیرو، گفت: اگر در وزارت علوم از امید به امروز و فردا بیشتر سخن گفتم، در وزارت نیرو باید از تدبیر سخن بگویم، یکی از مسائل مهم ما مسئله آب کشور است که از آن برای نیازهای ضروری آشامیدن، صنعت، کشاورزی و آبادانی کشور استفاده می‌شود.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه همه می‌دانیم که یکی از مسائل مهم امروز و فردای ما، مسئله آب است، تصریح کرد: در زمینه آب کشور بعد از جنگ، اقدامات فراوانی انجام گرفته و سدهای زیادی ساخته شد و تلاش زیادی شد تا آب مهار شود و پایدار بماند تا به مصرف ضروری برسد، در زمینه عرضه آب نیز بیشترین کارها انجام گرفته است.

روحانی با بیان اینکه دورانی در جهان وجود داشت که دوران سدسازی بود و هزاران سد در دنیا ساخته شد که تعداد آن‌ها ۴۶ هزار و سد بزرگ بود، متذکر شد: که از تعداد ۴۶ هزار سد بزرگ، ۲۳ هزار آن در چین ساخته و بقیه سدها در کشورهای دیگر احداث شد.

زمانی بحث واردات آب مطرح بود

رئیس جمهور با بیان اینکه بعد از جنگ تحمیلی برای مهار آب ساختیم، امروز در برخی از سدهایی که ساخته‌ایم به اندازه‌ای آب نداریم که پشت سد ذخیره شود، گفت: از این به بعد دیگر دست ما خیلی باز نیست، یک روزی به بحث بود که وارد کننده آب باشیم و مذاکرات فراوانی شده و امروز نیز صورت می‌گیرد و این مورد منطقی نیست ولی آنچنان که روی آن امید بسته شده بود، نیست.

وی افزود: برخی کشورها آب فراوانی دارند ولی همسایه ما نیستند که اگر بخواهیم آب را از آن کشورها بیاوریم باید از کشورهای دیگری عبور کنند که معمولاً مشکلاتی با یکدیگر دارند و مسائلی در حوزه آب دارند.

سرمایه‌گذاری دولت بر مسئله پساب، تصفیه آب و گردش آن

روحانی با بیان اینکه در دولت یازدهم شما نمایندگان این مسئله را مطرح می کردید که آب استان ما باید از فلان دریا یا دریاچه یا از شمال و جنوب تامین شود، اظهار داشت: این مسائل را نیز می‌توان مورد فکر قرار داد و برخی اقدامات عملی نیز شروع شده ولی باید بدانیم آب به چه قیمتی به محل مصرف می‌رسد و نیاز داریم تا بخش خصوصی فعال و سرمایه گذاری داشته باشیم و باید تلاش خود را انجام دهیم.

رئیس دولت دوازدهم گفت: مسئله پساب، تصفیه آب و گردش آن جزء مسائلی بوده که دولت بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده و می‌کنند که برای محیط زیست مفید است و فوایدی در آب تصفیه وجود دارد که مورد استفاده در بخش های مختلف قرار گیرد.

روحانی اظهار داشت: مسائل و راهکارهای متعددی مطرح است در خصوص مسئله آبی و تردید نکنید که بیشترین سرمایه گذاری را باید در سمت تقاضا انجام دهیم، باید تلاش کنیم و ببینیم که از آب موجود چگونه بهره برداری صحیح کنیم و دولت و مجلس نیز باید با هم تلاش کنند در حال حاضر بیشترین آب کشور ما در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

روحانی با بیان اینکه باید از کشت فراسرزمینی استفاده کرد، گفت: یکی از راه‌های صرفه‌جویی آب برای محصولات پراستفاده کشت آنها در دیگر کشورها است که البته در کشور ما آغاز شده است.همچنین در مورد تقاضا قدم‌های فراوانی باید برداشت، در دولت یازدهم نیز تلاش شد بهره وری آب افزایش پیدا کند و با فاصله گرفتن از شیوه‌های سنتی از شیوه‌های مدرن آبیاری استفاده شود.

وی ضمن تشکر از وزارت نیرو و وزیر نیروی سابق و همکاری وزیر جهاد کشاورزی با وزارت نیرو تصریح کرد: تلاش دولت و هدف اصلی بر این است که با زمین کمتر و آب کمتر بتوان محصول بیشتر برداشت کرد از این رو راه‌حل‌های عملی در حوزه‌های انتخابیه مختلف اجرا شده و قدم‌های خوبی در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و سایر استان‌ها برداشته شده است.

رئیس جمهور یادآور شد: اگر مصرف آب کشاورزی که حدود 85 درصد و با تردید 80 درصد است را بتوان به میزان 10 تا 20 درصد با صرفه‌جویی کاهش داد امکان اقدامات بیشتر فراهم می‌شود البته سرمایه‌گذاری در این زمینه لازم است هرچند دولت برای حرکت در هر مسیری منابع مالی را ارزیابی و درصد نیاز به سرمایه‌های داخلی و خارجی و توان استفاده از آن را می‌سنجد.

وزارت نیرو، وزارت تدبیر برای اقلیم و حیات ایران در بلندمدت است

روحانی با تأکید بر اینکه معضل آب با تدبیر و برنامه‌ریزی قابل حل است، گفت: تنها به دنبال رفع مشکل در دولت دوازدهم و این دوره نمایندگی مجلس نیستیم، معضل آب برای نسل آینده نیز باید برطرف شود، از این رو وزارت نیرو، وزارت تدبیر برای اقلیم ایران و حیات ایران در بلندمدت است.

وی افزود: آمار و ارقام نیز در این زمینه باید کاملاً به روزرسانی شود؛ اینکه چه میزان آب در 10 تا 20 سال آینده با توجه به میزان جمعیت، توسعه شهرها، امنیت غذایی، توسعه صنعت و گردشگری مورد نیاز است باید ارزیابی گردد البته حقابه دریاچه و تالاب‌ها نیز فراموش نخواهد شد.

در حوزه حقابه دریاچه و تالاب‌ها دقت لازم صورت نگرفته است

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در گذشته در حوزه حقابه دریاچه و تالاب‌ها دقت لازم صورت نگرفته تصریح کرد: متأسفانه سدی ساخته شده اما در برنامه‌ریزی حقابه دریاچه زیردست و تالاب و هور زیردست مورد نظر قرار نگرفته است در صورتی که اگر حقابه مراعات نشود محیط زیست نیز دچار معضلات فراوان خواهد شد.

تخصص اردکانیان حوزه آب است اما از حوزه انرژی  و برق غافل نیستیم

روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو یادآور شد: آقای اردکانیان به جهت داشتن مهارت، تخصص و دانش در حوزه آب به مجلس پیشنهاد شده البته نه آن که از حوزه انرژی  و برق غافل هستیم اما مشکل نخست معضل آب است که وی شخصیتی علمی و دانشگاهی و با تجربه در این زمینه است.

وی ادامه داد: آقای اردکانیان دانش آموخته در کشور کانادا و سازمان‌های بین‌المللی است که به طرح‌های منطقه و طرح‌های کاربردی در کشورهای دچار خشکسالی شده واقف است. همچنین از همکاری با شهید عباس‌پور تا حضور در وزارت کشور و وزارت نیرو تجربه اندوخته است.

پیگیری طرح‌های مرتبط با حوزه آب در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و خاتمی

رئیس جمهور با بیان اینکه از دهه 70 و حضور در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با آقای اردکانیان آشنا بودم، گفت: از آن زمان در حوزه آب در غرب کشور و طرح‌هایی مرتبط با آن همکاری‌هایی داشته‌ایم که از دوران ریاست جمهوری مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به طور مداوم پیگیر شدند.

روحانی یادآور شد: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از دوران ریاست جمهوری خود و در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی پیگیر طرح‌های مرتبط با حوزه آب بودند، همچنین در دوره‌های ریاست جمهوری بعد که چندان به بهبود وضعیت امیدوار نبودند طرح‌ها را پیگیری می‌کردند و از ما نیز درخواست می‌شد تا از طریق شورتی عالی امنیت ملی پیگیر این طرح‌ها باشیم.

آیت‌الله هاشمی تا پایان عمر به فکر آبادانی کشور بود

وی ادامه داد: آیت‌الله هاشمی برای آبادانی ایران به ویژه برای حوزه آب، حفظ خاک، بخش کشاورزی و صنعت، تمام وقت خود را صرف می‌کردند به نوعی که بعد از نماز صبح و تا پایان عمر تمام فکرشان به دنبال آبادانی کشور بود.

کمتر کسی همانند آیت‌الله هاشمی دلسوز طرح‌های آبادانی کشور بوده است

رئیس جمهور با بیان اینکه کمتر کسی در تاریخ ایران همانند آیت‌الله هاشمی دیده‌ام که دلسوز طرح‌های آبادانی کشور باشد، گفت: با سفر به هر کشوری نیز پیگیر تجارب آنها در حوزه آب، سدسازی، مدیریت آب و آبیاری بودند از این رو تمام توان خود را برای ایران آباد صرف کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: در دبیرخانه سندی به نام سند آب داشتیم که از ایشان دعوت می کردیم، دانش و تبحر اردکانیان و اخلاق خیلی خوب ایشان در مباحث و بحث ها و در آن زمان و در آن دوران دیده ام و همواره ایشان این مسیر را از نظر علمی، مهارتی در زمینه آب رها نکرد.

روحانی گفت: در بودجه سنواتی یکی از برنامه های اصلی ما مسئله مهار تقاضا در بحث آب باشد با این کار می توان آب کشور را به سامان برسانیم. در زمینه برق مشکلات کمتر است درست است با این حال در آن زمینه نیاز نیز به سرمایه گذاری داریم، ما هم در آب و هم در برق متاسفانه در مسیر انتقال منابع زیادی را از دست می دهیم، انتقال یکی از مسائل مهم است گرچه که نیروگاه های برق برای ما بسیار حائز اهمیت است.

توانایی ایران در صادرات برق به دیگر کشورها

وی با تاکید بر اینکه ایران را می توانیم به عنوان هاب منطقه در برق قرار دهیم بیان داشت: ایران می تواند صادر کننده برق به کشورهای منطقه باشد، کشورهای همسایه غربی و شرقی برق می خواهند، ما می توانیم حتی به کشورهای ثالث هم برق منتقل کنیم ما نیروگاه ساز هستیم، کشوری با دارایی گاز و انرژی هستیم، دارای دانشمندان و اندیشمندان صاحب نام هستیم، در زمینه ساخت نیروگاه و انتقال خودمان کار آزموده هستیم، خدمات فنی و مهندسی به کشورهای دیگر می دهیم، باید مرکزیت برق و صادر کننده برق در منطقه باشیم.

نمی‌توانیم آب صادر کنیم اما می‌توانیم به روش صحیح نیازهای خود را تامین کنیم

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه  در آب وضع ما این جور نیست افزود:نمی توانیم آب صادر کنیم، اما می توانیم کاری کنیم و به روش صحیح نیازهای خود را برای بلند مدت تامین کنیم، آب های زیر زمینی خود را پایدار نگه داریم و اجازه ندهیم از دست برود، با این حال در زمینه برق دست ما کمی بازتر است که تلاش بیشتری داشته باشیم.

تشکر روحانی از همراهی مجلس در رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی

روحانی اظهار داشت: در معرفی کابینه ما را یاری دادید و کمک کردید و از 17 وزیر پیشنهادی به 16 وزیر رای دادید از شما سپاسگزارم باعث شدید دولت هر چه زودتر به کار خود و فعالیت خود ورود کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه دو وزیر باقی مانده است، گفت: هر چه سریعتر کار این وزارتخانه های شروع شود به نفع ملت و دولت است و در هر دو زمینه ما افراد صاحب صلاحیتی که دارای تخصص و تجربه لازم بوده اند به مجلس شورای اسلامی معرفی کردیم، امیدوارم با رای مجلس وزرای این دو وزارتخانه مشخص تا دولت و کابینه کامل شود و بتوانیم راهمان را سریعتر در مسیری که اسناد بالادستی مشخص کرده است، طی کنیم.

دولتی وفای به عهد نکند، اعتبار خود را در افکار عمومی جهان به حراج گذاشته است

روحانی در پایان سخنان خود به وضعیت کشور در عرصه بین المللی پرداخت و گفت: نکته آخری که می خواهیم در محضر شما نمایندگان مجلس و ملت ایران عرض کنیم شرایط پیش آمده در تخلفات پیاپی آمریکا است. در طول تاریخ همواره ملت ها و دولت ها از گذشته تاریخ یکی از راه های تعامل با یکدیگر بستن عهدها و پیمان ها بوده است که بخشی از تاریخ کشور ما و جهان است.

روحانی با تاکید براینکه اصل وفای به عهد فراملی و فراعمومی است، ادامه داد: اصل وفای به عهد اصلی است که همه انسان های عاقل و باتدبیر و دارای هر مذهب و دینی به عنوان یک اصل مهم به آن احترام گذاشته اند، از سوی دیگر معیار برای تمدن ملت، معیار برای قانونی بودن و حرکت صحیح یک دولت وفای به عهد است.

رئیس دولت دوازدهم با تاکید براینکه اگر دولتی وفای به عهد نکرد، اعتبار خود را در افکار عمومی به حراج گذاشته است، اظهار داشت: اگر یک تعهد مهم بین المللی را دولتی مثل آمریکا بگوید به آن متعهد نیست، استدلال هم این باشد که سر دولت قبلی کلاه رفته، پس در هر کشوری هر دولتی روی کار بیاید می تواند همین ادعا را داشته باشد، پس تداوم مسئولیت دولت ها چه می شود؟ تداوم تعهدها چه می شود؟ تعهد که چهار ساله نیست؟ بلکه تعهد یک ملت با یک ملت، دولت با دولت، نظام با نظام است.

داستان مضحک آمریکا در مورد مذاکره درباره موضوعات جدید

وی توضیح داد: حالا اگر آمریکا را رژیم بدانیم، تعهد یک رژیم در برابر نظام بزرگ به نام جمهوری اسلامی ایران و و 5 کشور دیگر است، تعهد بین المللی است که در برابر این تعهد، متعهد به اجرای آن بوده و باید عمل کند.

روحانی گفت: داستان مضحکی دراین هفته های اخیر اتفاق افتاده است بد نیست که به آن داستان مضحک اشاره کنم؛ بعضی ها می گویند تعهدی که قبلا باهم بسته ایم، فعلا قرص و محکم نباشد، متزلزل باشد و درباره موضوع دیگر مذاکره کنیم، این یکی از حرف های خنده دار تاریخ است.

آمریکایی‌ها اصول اخلاقی و بین‌المللی را نمی‌شناسند

وی ادامه داد: کسی عهد و پیمانی می بندد و می گوید پای پیمان خود ایستاده ام تا آخر و با دقت عمل و اجرا می کنم و می خواهد به عنوان جایزه درباره موضوع دوم صحبت کنیم که قابل بحث است، اما کسی که همان تعهد اول را زیر پا می گذارد و با زبان عملش اعلام می کند که اهل مذاکره نیست، آمریکایی ها اعلام می کنند که اهل مذاکره، اهل تعهد و پیمان نیستند و اصول اخلاقی و اصول بین المللی را نمی شناسند.

رئیس جمهور تاکید کرد: وقتی کشوری در این مسیر قرار گرفت کشورهای دیگر نمی توانند به آن اعتماد کنند. آمریکا به کشورهای شرق آسیا پیمان می دهد که با آنها مذاکره کنند. مگر دیوانه شده اند که با آنها مذاکره کنند زیرا آمریکا مذاکره دیروز را دارد زیر پا می گذارد.

روحانی خطاب به آمریکایی ها ادامه داد: شما نسبت به مذاکره امضا شده ای که به تائید سازمان شورای امنیت سازمان ملل رسیده بی اعتنا هستید لذا باید با شما مذاکره کنند؟

وی با بیان اینکه آمریکا باید با این شیوه ای که پیش گرفته آینده و تعهدات خود را نسبت به کشورهای دیگر برای همیشه کنار بگذارد، اظهار داشت: ایران در بحث هسته ای به تعهدات خود عمل کرده اما می گویند که چرا ایران از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند و قدرتمند است و چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می گذارند این مشکل کیست، این مشکل آمریکایی ها است که با حضور در منطقه امنیت عراق، ثبات و امنیت افغانستان را به هم زده اند.

آمریکا تروریسم را پرورش داده اما به ایران نسبت مداخله‌گرایانه می‌دهد

رئیس جمهور دولت دوازدهم با اشاره به اینکه آمریکایی ها با آوردن تروریست ها در منطقه، امنیت سوریه و لبنان را به هم زده اند، افزود: آمریکایی ها که تروریسم را پرورش داده اند باید جایزه بگیرند و کشوری که به کمک مردم عراق و سوریه رفته و یار ملت های دیگر بوده نسبت مداخله گرایانه می دهند.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها به دنبال تجزیه عراق بودند، ادامه داد: ملت و ارتش عراق، ملت ایران و کشورهای منطقه بودند که اجازه ندادند تمامیت ارضی عراق خدشه دار شود.

روحانی یادآور شد: اگر قرار است آمریکایی ها نسبت به این موارد اعتراض کنند، ما از آن ها می پرسیم ملت ایرانی که حامی کشورهای مظلوم در برابر تروریسم و تجزیه طلبی بوده و از نظر شما رفتار آن ها خوب نیست شمایی که امنیت را بر هم زده، داعش را به وجود آورده، طالبان را ساخته و سایر گروه های دیگر تروریستی را ساخته و منافقان را پناه دادید و به ملت ایران در طول تاریخ ظلم کردید چه رفتاری در برابر ملت ایران داشتید.

وی با اشاره به مورد اصابت قرار دادن سکوی نفتی ایران توسط آمریکایی ها در زمان جنگ تحمیلی افزود: آیا سکوی نفتی میدان جنگ بود؟ سکوی نفتی هواپیما و یا تانک بود که سکوی نفتی مردم را مورد اصابت قرار دادید.

رئیس جمهور خطاب به آمریکایی ها ادامه داد: شما وارد خاک ایران شدید و در داستان طبس به خاک ایران تجاوز کردید اما قبول ندارید که کشور متجاوز هستید در حالی که هواپیمای مسافربری ایران را مورد اصابت قرار دادید.

وی خطاب به آمریکایی ها با بیان اینکه شما بی ادبانه بارها ملت ایران را تروریست خواندید، افزود: ملت ایران در طول تاریخ با تروریسم و تروریسم ها مبارزه کرده و ملت ایران منافقان تروریسم و گروهک های دیگر تروریستی را از کشور بیرون رانده و داعش را در عراق و تروریسم ها را در سوریه به زانو در آورده است.

ایران برای دفاع از تمامیت ارضی خود در استفاده از هر نوع سلاحی تردید نمی‌کند

روحانی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها به ایران به دلیل تلاش هایش خرده می گیرند، ادامه داد: آمریکایی ها به سلاح های ایران ایراد می گیرند در حالی که ایران برای دفاع از خود، دفاع از تمامیت ارضی خود، دفاع از ملت خود هر نوع سلاحی از هر نوعی نیاز داشته باشد در ساختن، تولید، انبار کردن و در زمان لازم برای دفاع از خود و استفاده از آن تردید نمی کند.

موشک‌سازی ایران با هیچ یک از مقررات بین‌المللی در تناقض نیست

وی خطاب به آمریکایی ها تاکید کرد: ایران موشک ساخته، می سازد و خواهد ساخت و با هیچ یک از مقررات بین المللی در تناقض و تنافی نیست و با قطعنامه 2231 در تضاد نیست.

نقض عهد آمریکا به ضررش تمام می‌شود

رئیس جمهور تصریح کرد: ما راه دفاع، منافع ملی و امنیت ملی خود را با تمام قدرت ادامه می دهیم و آمریکایی ها هر نقض عهدی انجام دهند به ضررشان تمام می شود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطع به آن ها خواهد داد.

 

۸:۵۵-حمایت فراکسیون نمایندگان ولایی از غلامی و اردکانیان

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت که براساس رای گیری انجام شده، فراکسیون نمایندگان ولایی به وزرای پیشنهادی نیرو و علوم رای مثبت می دهد. سیدحسین نقوی حسینی با اشاره به جلسه صبح امروز فراکسیون نمایندگان ولایی درباره جمع بندی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی نیرو و علوم گفت: در جلسه صبح فراکسیون نمایندگان ولایی از اعضای فراکسیون  رای گیری انجام شد که اکثریت اعضا موافقت کردند به آقای اردکانیان رای اعتماد دهند. به گفته وی به اتفاق آرا قرار شد که فراکسیون به آقای غلامی نیز رای اعتماد دهد. بر این اساس فراکسیون نمایندگان ولایی به آقایان غلامی و اردکانیان رای اعتماد خواهد داد.

۸:۵۲- حمایت فراکسیون امید از اردکانیان

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اعلام حمایت این فراکسیون از وزیر پیشنهادی نیرو گفت که اعضای فراکسیون امید در مورد حمایت از وزیر پیشنهادی علوم به اجماع نرسیدند.

بهرام پارسایی ا اظهار کرد: در جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید که صبح امروز برگزار شد، اعضای این فراکسیون با توجه به توانمندی ها، تخصص و دانش آقای اردکانیان و مشکلات کشور در بحث بحران آب، موافقت خود را با وزیر پیشنهادی نیرو اعلام کردند.

وی با بیان اینکه فراکسیون امید با توجه به انتقادات جامعه دانشگاهی و دانشجویان به وزیر پیشنهادی علوم برای حمایت از وی به اجماع نرسیده، گفت: در حالی که اعضای فراکسیون  به صورت صد در صد به آقای اردکانیان رای دادند برای تصمیم گیری در مورد آقای غلامی سه بار که یک بار برای موافقت، یک بار برای مخالفت و یکبار برای سپردن این تصمیم به اعضا رای گیری شد که در نهایت موافقت با آقای غلامی کمترین رای را به دنبال داشت.

۸:۳۰- اسامی نمایندگان مخالف و موافق غلامی و اردکانیان

عضو هیات رئیسه مجلس ضمن اعلام اسامی مخالفان و موافقان دو وزیر پیشنهادی علوم و نیرو، توضیحاتی درباره نحوه موافقت و مخالفت نمایندگان و زمان مقرر برای آنها بیان کرد.

اکبر رنجبرزاده در نشست علنی  امروز (یکشنبه 7 آبان ماه) با اشاره به دستور کار بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو در مجلس، توضیحاتی در خصوص نحوه مخالفت و موافقت نمایندگان با گزینه های پیشنهادی اعلام کرد.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: هر کدام از نمایندگان مخالف و موافق 15 دقیقه برای نطق در موافقت و مخالفت با وزاری پیشنهادی وقت دارند که می‌توانند تمام یا بخشی از وقت خود را به نماینده دیگری اختصاص دهند.

وی اسامی مخالفان و موافقان منصور غلامی برای تصدی بر وزارت علوم را به این ترتیب عنوان کرد: عباس گودرزی به عنوان موافق اول، سیده حمیده زرآبادی به‌عنوان مخالف اول، جهانبخش محبی‌نیا مخالف دوم، نبی هزارجریبی به عنوان موافق دوم ثبت نام و به قید قرعه انتخاب شدند.

همچنین مخالفان و موافقان اردکانی برای تصدی بر وزارت نیرو را بدین شرح اعلام کرد: مخالف اول سید راضی نوری، مخالف دوم همایون یوسفی و همچنین موافقان عبارتند از عبدالله رضیان و عبدالرضا هاشم‌زایی. عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: اسامی افرادی که از طریق وقت واگذاری این نمایندگان نطق خواهد داشت متعاقبا اعلام خواهد شد

۸:۲۱- رئیس‌جمهور در جلسه علنی مجلس حاضر شد

 حسن روحانی دقایقی پیش به همراه جمعی از وزرای کابینه دوازدهم جهت دفاع از برنامه و صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو در جلسه علنی مجلس حاضر شد. نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز بررسی صلاحیت منصور غلامی و رضا اردکانیان وزرای پیشنهادی علوم و نیرو را در دستور کار دارند.

۸:۱۰ - آغاز جلسه بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

دکتر علی لاریجانی دقایقی پیش زنگ آغاز جلسه علنی مجلس را به صدا درآورد.

جلسه علنی امروز (یکشنبه 7 آبان) مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست دکتر علی لاریجانی و راس ساعت 8 و 8 دقیقه برای بررسی برنامه پیشنهادی رضا اردکانیان و منصور غلامی وزرای پیشنهادی نیرو و علوم،تحقیقات و فناوری آغاز شد.

همچنین امیرحسین قاضی زاده هاشمی ادامه دستورکار جلسه علنی امروز مجلس را به شرح ذیل قرائت کرد:

ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد:طرح دوفوریتی اصلاح قانون استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی.

گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد: طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت.

گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد:طرح یک فوریتی الزام سازمان تأمین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان  مشمول قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مصوب 1386بر اساس دوسال آخر بیمه‌پردازی سنوات ارفاقی آنان.

گزارش کمیسیون آموزش، ‌تحقیقات و فناوری در مورد:طرح ‌نظام ‌جامع‌ آموزش و تربیت فنی،‌ حرفه‌ای و مهارتی.

گزارش کمیسیون عمران در مورد: لایحه موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند (موافقتنامه چابهار).

بیشتر بخوانید
ارسال نظر