کد خبر 218172

مقابله نظامی و سیاسی با تروریسم ضروری است

افزایش ۳۵ درصدی تجارت ایران و پاکستان/ لزوم برداشتن گام‌های فوری در حوزه بانکی و حمل و نقل

معاون اقتصادی رییس‌جمهور در دیدار با وزیر خارجه پاکستان تأکید کرد که شرایط امروز منطقه، همکاری هر چه بیشتر ایران و پاکستان را در حوزه امنیت و توسعه منطقه ای ضروری‌تر می کند.

 محمد نهاوندیان، در دیدار با خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان با بیان این که فوری‌ترین گام‌ها باید در حوزه بانکی و حمل و نقل برداشته شود، اظهار کرد: اگر چه سطح تجارت دو کشور ۳۵ درصد رشد نشان می دهد، ولی در فضای پس از تحریم باید شاهد جهش در مناسبات اقتصادی  و رسیدن به هدف ۵ میلیارد یورو باشیم.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی تصریح کرد: اجرای توافق خط اعتباری دوطرفه ۵۰۰ میلیون یورویی بانکهای مرکزی و گشایش شعبه بانک در دو کشور باید در ۳ ماه آینده تحقق یابد.

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: برقراری خط کشتیرانی مسافری و باری بین چابهار و کراچی و خط پروازی مستقیم بین دو کشور می تواند زمینه ساز همکاری های بلندمدت تر شود.

نهاوندیان: اگر چه مقابله نظامی و سیاسی با تروریسم ضروری است ولی برخورد ریشه‌ای با افراط‌گری مستلزم همکاری همزمان در حوزه فرهنگ و اقتصاد استنهاوندیان همچنین با بیان این که تروریسم با تحریف فرهنگ دینی از بیکاران جوان سربازگیری می کند، گفت: اگر چه مقابله نظامی و سیاسی با تروریسم ضروری است ولی برخورد ریشه‌ای با افراط‌گری مستلزم همکاری همزمان در حوزه فرهنگ و اقتصاد است.

وزیر خارجه پاکستان  نیز در این دیدارخواهان سرعت گرفتن مذاکرات تجارت ترجیحی و آزاد بین ایران و پاکستان شد و تاکید کرد: برای گسترش روابط بانکی، باید از مانع ارزیابی‌های نادرست برخی موسسات گذر کنیم.

خواجه محمد آصف همچنین همکاری پاکستان و ایران در حوزه برق و گاز را به نفع هر دو طرف و منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد تا دیدار بعدی سران دو کشور ، گامهای فوری موثری برای گسترش همکاری های اقتصادی برداشته شود.

وی با بیان این که ارتباط ریلی و جاده ای گوادر – چابهار ، ظرفیت حمل و نقل و ترانزیت منطقه را ارتقا خواهد بخشید، گفت: همکاری سه‌جانبه پاکستان، ایران و چین برای سرمایه‌گذاری در حوزه حمل و نقل و انرژی سرعت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر