{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 215469

سیف اعلام کرد: ایجاد ۲۲میلیارد یورو فاینانس جدید در آینده نزدیک

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از ایجاد ۲۲ میلیارد یورو خط اعتباری جدید برای ایران در آینده نزدیک خبرداد و درباره نتایج برجام گفت: انتظارمان از برجام بیشتر بود.

 ولی الله سیف از ایجاد خط اعتباری ۲۲ میلیارد یورویی در آینده نزدیک خبرداد و گفت: کشورهای اتریش، دانمارک، ایتالیا و برخی کشورهای دیگر ۲۲ میلیارد یورو در قالب خطوط اعتباری در روزهای آینده برای ایران ایجاد خواهند کرد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صداوسیما، سیف با بیان اینکه هفته گذشته با کره جنوبی فاینانس هشت میلیارد یورویی امضا شد، افزود: این خطوط اعتباری منجر به سرمایه گذاری‌های در کشور می‌شود و تولید و اشتغال را افزایش می‌دهد. این دستاوردی است که اگر برجام نبود نمی‌توانستیم چنین دستاوردی داشته باشیم؛ بنابراین بی انصافی است که برجام دستاوردی نداشته است. هر چند ما انتظار بیشتری داشتیم که امیدواریم در آینده انتظاراتمان محقق شود.

 ولی الله سیف درباره زمان اجرای تک نرخی شدن ارز گفت: هدف اصلی ما حفظ آرامش و ثبات در اقتصاد کشور است که خوشبختانه یکی از دستاوردهای جدی دولت یازدهم محسوب می شود. این دستاورد اینقدر دارای ارزش است که باید به شدت از آن مراقبت کنیم و به هیچ وجه اجازه ندهیم که خللی در آن بوجود بیاید.

وی با تأکید بر اینکه یکسان سازی نرخ ارز حتماً باید اتفاق بیفتد ، افزود: در این زمینه ملاحظاتی وجود دارد و نمی شود  قبل از اطمینان از پایدار بودن آن ملاحظات تصمیم شتابزده ای بگیریم. شرایط فعلی اقتصاد ما شرایط مطلوبی است و ما چیزی را از دست نمی دهیم و با رعایت ها و کنترل هایی که می کنیم هزینه ای را بر وضع موجود اقتصاد کشور تحمیل نمی کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برای پیگیری و تطبیق فعالیت های اقتصادی با استانداردهای بین المللی باید حرکت کنیم افزود: یکی از پیش نیازهای بسیار جدی در این باره روابط بانکی کافی در سطح بین المللی است که اگر  به صورت کامل بوجود بیاید و در آن تزلزل نباشد ،آن زمان بهترین زمان اجرای یکسان سازی نرخ ارز است.

سیف گفت: از نظر بانک مرکزی اقدامات کامل انجام شده، دستورالعمل های مربوطه تهیه شده و شیوه اقدام کاملاً شفاف است و در جلسات ستاد اقتصادی در خدمت آقای رئیس جمهور همه چیز منجر به تصمیمات نهایی شده است.

ایجاد ۷۵۰ کارگزاری جدید پس از برجام

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اجرای برجام گفت: در سایه پیگیری هایی که انجام شده و حمایت های همکاران ما در وزارت خارجه بیش از ۷۵۰ روابط کارگزاری بانکی جدید به روابط کارگزاری محدود قبل اضافه شده است.

وی با اشاره به روابط خاص بانک مرکزی با برخی از بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر برای ایجاد حساب مشترک برای تسویه مبادلات بدون نیاز به ارز خارجی گفت: به این ترتیب یک تاجر وارد کننده یا صادرکننده کالا که با این کشورها طرف حساب است می‌تواند با ریال کار کند که این‌ها همه در شرف انجام است.

سیف گفت: این روابط فضا را هر چه بیشتر مهیا می‌کند که ما بتوانیم وضعیت را به صورت با ثبات و پایدار ایجاد کنیم.

وی همچنین در باره گزارش امروز مجلس مبنی بر اینکه تحریم‌های بانکی صرفاً از روی کاغذ برداشته شده است هم گفت: در اینکه طرف آمریکایی کارشکنی می‌کند تردیدی نیست و انتظار ما از برجام خیلی بیشتر از شرایطی است که در حال حاضر ایجاد شده است. واقع بینانه این است که بعد از برجام ما روابط بانکی جدیدی ایجاد کرده ایم و شرایط مناسبتری ایجاد شده است، ولی نسبت به انتظاراتی که ما داشته ایم هنوز کافی نیست و انتظار ما این بوده که طرف آمریکایی ما احساس مسئولیت بکند و اوفک نیز جدی‌تر و با سرعت عمل بیشتری ابهاماتی را که در برخی کشورها ایجاد می‌شود، پاسخ دهد.

سیف گفت: در این زمینه‌ها کوتاهی هایی وجود دارد که امیدواریم با نوع مذاکراتی که با این بانک‌ها انجام می‌دهیم بتوانیم این شرایط را بهتر از گذشته کنیم.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود این تحریم‌ها فقط از روی کاغذ برداشته شده یعنی هیچ اتفاقی نیفتاده است، اما باید گفت اتفاقات جدی افتاده است و تن‌ها نکته‌ای که به صورت کامل عملیاتی نشده در زمینه‌های بانکی است و در سایر زمینه‌ها ما دستاوردهای مثبتی داشته ایم.

ارسال نظر