{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 204901

براساس آمارهای بانک مرکزی بررسی شد

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، از رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی سال ۹۵ حکایت دارد.

هشتاد و هفتمین نماگر اقتصادی بانک مرکزی، مربوط به زمستان 95 منتشر شد. براساس جداول منتشر شده در این گزارش، رشد اقتصادی با نفت 12.9 درصد و بدون نفت 5.6 درصد اعلام شده است. این در حالی است که این نرخ در سه ماهه سوم سال 95 با نفت 16.8 درصد و بدون نفت 5.4 درصد بود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،البته آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که روند رشد اقتصادی بدون نفت طی 4 فصل سال 95 مثبت شده؛ به طوری که در بهار این نرخ منفی 1.8 درصد، تابستان 3.9 درصد، پاییز 5.4 درصد و زمستان 5.6 درصد بوده است.

نرخ رشد اقتصادی با نفت نیز این‌طور گزارش شده است؛ بهار 7.5 درصد، تابستان 12.9 درصد، پاییز 16.8 درصد و زمستان 12.9 درصد.

به این ترتیب بنا به این آمارها، می‌توان شرایط اقتصاد ایران در فضای گذر از رکود ارزیابی کرد. این به معنای آغاز روند بهبود و توسعه در کشور است، اما همچنان برای رسیدن به رونق اقتصادی پایدار و ملموس راه درازی در پیش است.

گزارش بانک مرکزی از رشد ارزش افزوده در بخش‌های مختلف نیز نشان از مثبت بودن شاخص‌ها دارد. البته آمارها نشان می‌دهد که وضعیت بخش ساختمان در سال 95 نسبت به سال 94 بهتر شده است؛ اگرچه هنوز رشد ارزش افزوده بخش ساختمان منفی است.

آمارهای بانک مرکزی از رشد اقتصادی سال 95 نیز حاکی از آن است که رشد اقتصادی بدون نفت 3.3 درصد و با نفت 12.5 درصد است.

همچنین بنا به آمارهای سال 95، رشد ارزش افزوده بخش نفت 61.6 درصد، کشاورزی 4.2 درصد، صنایع و معادن 2.2 درصد، صنعت و معدن 6.6 درصد، ساختمان 13.1- درصد و خدمات 3.6 درصد بوده است. این در شرایطی است که جداول بانک مرکزی از رشد ارزش افزوده 7.2 درصدی بخش نفت، 4.6 درصدی بخش کشاورزی، 6.1 درصدی بخش صنایع و معادن، 5- بخش صنعت و معدن، 17- درصدی بخش ساختمان و 2.3- درصدی بخش خدمات حکایت دارد.

اقتصاد ایران

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  این جفنگ ها دیگه تو کت مردم نمیره.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  چهار سال رکود دیگر در پیش است

 • ناشناس
  ۲ ۰

  وضع خرابه .اونی میگه رکود نیست بیاد یک ماه تو بازار ببینه چه خبره.الان کاسبها دارن ورشکست میکنن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  شعر که میگن اینه

 • ناشناس
  ۲ ۰

  از 92 که اومدین با بورس و سفته بازی سهام پاره اقتصاد ایران رو وارد شدیدترین رکود تموم تاریخ کردین . حالام چون نمیدونین چطور این دسته گل رو جمعش کنین هی میگین رونقه از رکود عبور کردیم . د آخه جنابان کاردان و ساده زیست اقتصاد منهدم شد از شدت رکود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مفت خوریسم اقتصاد ایران رو کامل زمین گیر کرده و راه نجاتی نیست.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری