{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 204808

یک کارشناس بازار کار می‌گوید: تا زمانی که فرصتهای شغلی بسیاری در کشور خالی و کم تقاضا باشد و جویندگان کار به سمت این شغل‌ها هدایت نشوند، عدم تعادل بازار کار همچنان به قوت خود باقی خواهد بود.

علی‌اکبر سیارمه درباره دلیل افزایش تعداد جویندگان کار و خالی بودن فرصتهای شغلی در کشور، گفت: نبود تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار یکی از مشکلاتی است که با آن مواجهیم و چنانچه برنامه‌ریزی مناسبی برای آن نداشته باشیم و کارجویان را به سمت مشاغل خالی سوق ندهیم این عدم تعادل همچنان باقی خواهد ماند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی بخشی از مشکل بیکاری در کشور را ناشی از عدم حمایت سیستم بانکی و سود بالای تسهیلات دانست و گفت: متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان برای گرفتن وام و تسهیلات بانکی دچار مشکل هستند؛ از آن طرف برخی سوء استفاده‌ها در گرفتن تسهیلات موجب می‌شود تا این منابع در جای دیگری صرف شود و نظارتی بر نحوه هزینه آن نشود.

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه برای ایجاد شغل باید بسترهای آن فراهم شود و یکی از این بسترها، پول است، ‌تاکید کرد: بدون پول نمی‌توان اشتغالزایی کرد در عین حال باید مراقب بود که منابع دچار حیف و میل نشود و صرفا پاشیدن پول نباشد.

 سیارمه ادامه داد: از طریفی پول باید به گونه‌ای تزریق شود که منجر به تولید و اشتغال شده و بازگشت سرمایه را به دنبال داشته باشد مثلا در حادثه ساختمان پلاسکو اعلام کردند به کارگران زیان دیده و تولیدی‌های دچار حریق، وام بانکی می‌دهند اما صاحبان کارگاهها وقتی مراجعه کردند، متوجه شدند سود این تسهیلات بالاست و از عهده بازپرداخت آن برنمی‌آیند، در حالی که سرمایه و محصولشان را از دست داده بودند و باید دوباره مشغول کار می‌شدند و به تولید می‌رسیدند تا بتوانند اقساط را بپردازند ولی عطای وام را به لقایش بخشیدند.

وی همچنین بخشی از بیکاری و رکود کارخانه‌ها در کشور را ناشی از واردات بی‌رویه دانست و افزود:‌ دولت باید با دستگاههایی که اجازه واردات می‌دهند، برخورد کند تا از کالاهای انباشته در کف بازار کار جلوگیری و راه نفس کشیدن برای تولید داخل باز شود.

ارسال نظر