{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 204739

مجموعه نقدینگی در اقتصاد ایران در پایان بهمن‌ماه سال گذشته از مرز ۱۲۰۰ تریلیون تومان نیز عبور کرد.

تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی در قالب صورت‌های مالی بانک‌ها منتشر کرده، نشان می‌دهد که حجم نقدینگی در پایان بهمن‌ماه سال گذشته با رشد ۲۴.۷ درصدی در مقایسه با بهمن ۱۳۹۴ به ۱۲۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این رقم نسبت به دی ماه همین دوره تا ۱۵ هزار میلیارد تومان رشد دارد. در مجموع از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا پایان ۱۱ ماهه آن، حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی افزوده شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، از رقم ۱۲۱۱ تریلیونی نقدینگی بالغ بر ۱۰۵۸ هزار میلیارد تومان به شبه پول که عمده آن را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهد، تعلق دارد. این بخش بیش از ۲۴ درصد نسبت به بهمن سال ۱۳۹۴ و تا ۲۰.۲ درصد در مقایسه با اسفند همان سال رشد دارد. همچنین حدود ۱۵۲ هزار میلیارد تومان مربوط به پول در گردش  بوده که بیش از ۱۱ درصد رشد داشته است.

این در حالی است که در پایان دی ماه سال ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل حجم نقدینگی با رشد ۲۶ درصدی به ۱۱۹۶ هزار میلیارد تومان رسیده بود. پایه پولی نیز نسبت به دی ماه ۱۳۹۴،   ۱۷.۳ درصد و ضریب فزاینده ۷.۴ درصد رشد داشت. همچنین سهم از رشد پایه پولی در پایان دی ۱۳۹۵ برای بخش‌های مختلف شامل خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی منفی ۳.۶ درصد، سهم خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی سه  درصد و سهم مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها ۱۶.۷ درصد و سایر اقلام منفی ۳.۸ درصد گزارش شده بود.

رشد فزاینده نقدینگی در حالی رخ می دهد که قربانی-معاون اقتصادی بانک مرکزی- در آخرین اظهارات خود عنوان کرده بود که  این بانک درصدد است با تقویت انضباط پولی و مالی از رشد فزاینده نقدینگی، جلوگیری و دستاورد تورمی دولت را حفظ کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۶ ۰

  اگه در بهمن ماه ١٢٠٠ ترليوني شده الان بايد حدود ١٤٠٠ ترليون باشه !

  • آگاه
   ۷ ۰

   تا پایان دولت یازدهم نقدینگی به بالای 1500 هزار میلیارد تومان میرسه. چون به این نقدینگی تو بانکها سود حدوداً 23% تعلق میگیره (الان تقریبا تمام بانکهای خصوصی و حتی دولتی به اسم فروش سهام بانک این سود رو پرداخت میکنن) و بازم به سود این سودها، سود تعلق میگیره. یعنی اگر مثلا کسی در ماه 10 میلیون سود پولشه، بازم این 10 میلیونه رو روی پولش میذاره و از 10 میلیون سودش، بازم سود کسب میکنه. بنابراین سود تصاعدی یا سود مرکب به این سپرده ها تعلق میگیره. این گندکاری مشترک بانکها با چراغ سبز دولت باعث شده در کمتر از 4 سال نقدینگی بیش از 3 برابر شود. پس باید منتظر تورم 300 درصدی باشیم.

 • ناشناس
  ۶ ۰

  مبارکه !! بعد از هر رکودی تورمی هست ، اینو یادتون باشه و هوشمندانه سرمایه گذاری کنید.

  • ناشناس
   ۴ ۰

   قابل توجه نزولخورهای بانکی

 • ناشناس
  ۲ ۰

  ایوووووووووووووول