{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

حسین عبده تبریزی امروز در شرق نوشت : چندسالی است سود بالای سپرده‌ها در سطحی بسیار فراتر از نرخ تورم پرداخت می‌شود؛ دلیل این نرخ نامتعادل، رقابت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ضعیف‌تر و گاه بدون مجوز با بانک‌های بهتر کشور است.

 این پدیده اقتصاد ایران را مدام تخریب می‌کند. کسب‌وکارها را از توسعه‌ فعالیت بازمی‌دارد و مردم را به مشارکت در اقتصاد تشویق نمی‌کند؛ حتی کارکردن برای بسیاری دیگر صَرف نمی‌کند.فعالان کسب‌وکار حوزه فعالیتی در اقتصاد ایران نمی‌یابند که سود ۲۰ یا ۲۵ درصد بدهد و از این‌رو نه‌فقط اخذ تسهیلات ٢٥ یا ٢٨ درصدی برای توسعه کارهایشان صرف نمی‌کند، بلکه مدت‌هاست محدودکردن فعالیت‌های جاری و سپرده‌گذاری در بانک‌ها برایشان مطلوب‌تر شده است. به این دلیل، دستیابی به نرخ رشد بالا و اشتغال برای اقتصاد ایران ناممکن شده است. می‌دانیم بازده‌ سرمایه‌گذار عبارت است از نرخ سود بدون ‌خطر به علاوه صرف ریسک خطری که سرمایه‌گذار می‌پذیرد؛ یعنی برای پذیرش ریسک کسب‌وکار مازادی می‌خواهد. شگفتا که این صرف ریسک در سال‌های اخیر نرخی منفی داشته است. هرکس که می‌خواهد ریسکی را بپذیرد و کسب‌وکاری را شروع کند، وضعیت بهتری از کسی که پول‌های خود را در بانک سپرده می‌کند، ندارد. یعنی، آن نرخ سود بانکی که مردم آن را بدون‌ خطر تلقی می‌کنند، بالاتر از نرخ بازده‌ هر کاری است که بخواهند شروع کنند.

 اگر فعالیت شرکت‌هایی را که در رشته‌های متکی به ارز (مثل نفت، گاز و پتروشیمی) کار می‌کنند، کنار بگذاریم، فعالیت ریالی با این نرخ‌های سود بانکی صرف نمی‌کند. در نتیجه، نرخ سود بالای بانکی نه‌فقط نهادهای مالی، بلکه شرکت‌ها را هم تخریب کرده است.

برای بسیاری از جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی متعلق به خانوارهای طبقه متوسط نیز کارکردن صرف نمی‌کند. اینکه هشت یا ١٠ ساعت سر کار بروند و دو میلیون تومان حقوق بگیرند، به فرض آنکه شغلی هم در دسترس باشد، صرف نمی‌کند. ترجیح می‌دهند صد میلیون تومان از والدین و بستگان دریافت و سپرده کنند (یا در صندوق‌های با درآمد ثابت یا اوراق خزانه دولتی بگذارند) و با دریافت ماهانه دو میلیون تومان از محل این سرمایه‌گذاری گذران عمر کنند؛ در ظاهر نیز مدعی می‌شوند که در بازار سرمایه‌ فعالیت می‌کنند و بی‌کار نیستند. اگر جوان ایرانی را با جوانی اروپایی مقایسه کنیم که ماهانه دو هزار یورو دستمزد دریافت می‌کند، مسئله بیشتر روشن می‌شود. اگر این شخص صدهزار یورو در حساب بانکی خود بگذارد، به‌سختی ماهانه قبل از مالیات صد یورو سود دریافت می‌کند که با دو هزار یورو حقوق ماهانه‌اش قابل‌مقایسه باشد. پس، کارکردن برای جوان اروپایی  صرف می‌کند.

متأسفانه خانوارهای طبقه متوسط زیادی در این سال‌ها به اخذ سود بالا از بانک‌ها عادت کرده‌اند و از قبول ریسک و انجام کار فعال در اقتصاد غافل شده‌اند. حال اگر همه ملت ایران بتوانند هرچه را دارند نقد و سپرده بانکی کنند و بانک‌ها نیز سود بالایی به آنان بپردازند، چه اتفاقی در اقتصاد می‌افتد؟ هیچ چیزی تولید نمی‌شود و بانک‌ها مقدار زیادی دارایی کاغذی پیدا می‌کنند. از این‌رو، برای خانوارها ‌باید توضیح داد؛ اینکه جوانان شما بی‌کارند و درآمد سرانه کشور پایین است، به دلیل سودهای بالایی است که نظام بانکی خارج از توان درآمدزایی خود پرداخت کرده و می‌کند.

سود بالای پرداختی به سپرده‌ها، بانک‌ها را تخریب کرده است، سرمایه بانک‌ها را زایل و آنها را با زیان‌ مواجه کرده است. بانک‌های بهتر کشور نیز برای رقابت با بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ضعیف، بازی پرداخت سود بالا را ادامه داده‌اند. بانک‌های ضعیف برای ادامه بقا این نرخ‌ها را می‌پردازند و با خود بانک‌های بهتر کشور را نیز تضعیف می‌کنند. این وضعیت امکان تأمین مالی را از بانک‌ها گرفته و بیشتر آنها غیر از تمدید تسهیلات قبلی کاری از دستشان برنمی‌آید. بسیاری از مدیران بانک‌ها حساسیت خود را نسبت به کسب سود از دست داده‌اند و توجه ندارند که متوسط هزینه پولشان بسیار بالا رفته است.

تخریب نهادهای مالی محدود به بانک‌ها نیست. آرام آرام بیمه‌ها و بازار سرمایه نیز وارد این بازی‌های هرمی (پونزی) شده‌اند. هزاران سرمایه‌گذار حقیقی در بازار سهام فضایی برای انجام معامله و کسب سود معقول نمی‌یابند. حاصل کار این شده که عده‌ای به سوی معاملات نامعقول، نامتعارف و حتی غیرقانونی گرایش یافته‌اند. قیمت سهم شرکت کوچک یا متوسطی را در حرکتی دسته‌جمعی و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و وسایل ارتباط‌جمعی با طرح شایعه‌ای بالا می‌برند و نهایتا آن سهام را به دستگاهی دولتی، شبه‌دولتی، خصولتی یا سهام‌داران تازه‌کار می‌فروشند و از بازار آن سهم خارج می‌شوند. یعنی چون کاسبی وجود ندارد، عملا به کار خلاف روی آورده‌اند و توجه ندارند که با این کار ریشه فرصت‌های آتی بازار سرمایه را هم می‌خشکانند. 

به دلیل تعدد تخلفات از این دست، مقام ناظر بازار سرمایه نیز با همه تلاش، توان کنترل و تمشیت همه این دست‌کاری‌ها را ندارد، همان‌طور که مقام ناظر نظام بانکی در سال‌های گذشته نتوانسته از پس تخلفات گسترده نهادهای پولی برآید و کار را به اینجا کشانده است که می‌بینیم.

بنابراین، جای تعجب نیست که بازار سهام کشور بیشتر تخریب شود، چراکه شرکت‌های بورسی توان رقابت با نرخ سود بالایی را ندارند و چنین امکان سودی را در بخش واقعی اقتصاد ایران نمی‌یابند و از این‌رو بازار سهام در سال‌های اخیر دائما در حال تحدید و کوچک‌شدن بوده است.

آنچه در سطور بالا گفته شد در صورتی درست است که نرخ تورم در سطح فعلی بماند و رشته کار از دست مسئولان در نرود. اما تورم در کمین است و فاصله چندانی هم با ما ندارد. اگر به دلیل تضعیف وضعیت بانک‌ها و بروز نااطمینانی، مردم پس‌اندازهای خود را به سمتی دیگر سوق ‌دهند، تورم افسارگسیخته‌ای چهره می‌نماید و آن‌گاه دیگر این نرخ جاری سپرده‌ها نرخ بالایی تلقی نخواهد شد.

ارسال نظر

 • اکبر جعفری
  ۴ ۲

  بالاخره یکی پیدا شد مشکل تولید و صنعت را بگوید تا وقتی پول بدون فعالیت و ریسک پول بیاورد، کار کردن و تولید جایی پیدا نمیکند.
  تولید و صنعت فداي زیاده خواهی سپرده گذار و بانک شده است، بانک همان مقدار که سود به سپرده گذار میدهد، همان مقدار و حتی بیشتر برای خودش کاسبی میکند و در شرایطی که هیچ کاری بازده این مقدار سود را ندارد، به بهانه ی حمایت از تولید، این سپرده ها را به تولید کنندگان ورشکسته میدهند و باقی مانده دارایی تولید کننده و ضامنها را به یغما میبرند...

 • ناشناس
  ۳ ۱

  مثلا مردم میخوان پولشونو ازبانک دربیارن بدن مسکن ، الان مسکن هم کارایی ندارد .کلی مسکن خالی وباد کرده داریم ، درضمن هیچ سرمایه گذاری به جز پول دربانک گذاشتن به درد نمیخورد،اگر کارسودآوری هست آنها انجام میدهند وبه سپرده گذارهم سودی برای گذران زندگی میدن، پس الکی درمورد بانکها شایعه درست نکنید چون مردم گول این حرفا رو نمیخورن .الان پولشون نقده بهترازاینه برن تو ساختمون بلوکه کنن با این کم شدن جمعیت ومهاجرت وعدم ازدواج وهزار دلیل دیگه.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   احسنت

  • تولید کننده
   ۱ ۱

   دوست عزیز هیچ کس با سود کردن شما مشکل ندارد ، حرف همه ی اقتصاددانان و تولید کنند گان این است که وقتی که بانک نتوانسته سودی کند یا بسیار کمتر از نرخ سپرده ها سود کرده است چرا به سپرده گذار سود میدهد ؟ این کار یعنی چاپ پول و 3 برابر کردن نقدینگی از این طریق باعث بحران شدید اقتصادی خواهد شد .

 • ناشناس
  ۳ ۱

  من خودم در صندوق سرمایه گذاری بانک سرمایه گذاری کردم 22% روز شمار بدون ریسک خیلی مطمئ.

  • ناشناس
   ۳ ۳

   این واژه خیلی مطمئن ات منو کشته! خصوصا بعد از ورشکستگی این همه موسسه و بانک

 • اقتصادشناس
  ۳ ۲

  واقعاً تعجب زده شدم که بالاخره یکی از مسئولان دولتی و (اقتصاد دان دولتی) حاضر شد واقعیت را بگوید و به اوضاع وخیم اقتصادی کشور که در اثر پرداخت سود بالای بانکی به سپرده ها ایجاد شده، اعتراف کند!!
  ما دانشجویان علم اقتصاد و برخی از اقتصاددانان دانشگاهی 4 سال است که داد میزنیم این بلایی که بانکها بر سر اقتصاد میاورند هم خودشان و هم اقتصاد مملکت و هم سرمایه های مردم را بالاخره نابود میکند و باعث بروز سونامی تورمی میشود، اما کو گوش شنوا؟!
  بخدا قسم به ونزوئلا شدن بسیار بسیار نزدیک شده ایم. ما که طرفدار دولت (نسبتاً عقلگرای) روحانی هستیم اما این سود بالای بانکی احتمالا باعث میشود تورم سه رقمی را در دولت دوم روحانی به چشم ببینیم و آنوقت با یک اقتصاد ورشکسته کامل، همه از افق رویداد به تکینگی و قعر سیاه چاله اقتصاد فرو خواهیم رفت.

 • حجره دارباتجربه..
  ۶ ۲

  کسی که اندکی شم اقتصادی داشته باشه می فهمه این سخنان نطر یک کارشناس معمولی نیست بلکه حرفای یک مسئول دولتی واقتصاد دانی خبره است که ازاوضاع اقتصادی کشور کاملا اگاهه ومیدونه چه طوفانی درپیشه ./پس سرش رو که تاشانه زیر برف فروکرده درمیاره ...........

 • رضا
  ۴ ۲

  اماده سازی جامعه متوسط برای کاهش نرخ سود سپرده ......

 • ناشناس
  ۱ ۰

  اگر به دلیل تضعیف وضعیت بانکها ونااطمینانی مردم پس اندازه های خودرو به سمتی دیگر سوق دهند تورم افسار گسیخته چهره نمایان خواهد کرد........

 • ناشناس
  ۱ ۱

  تا وقتی فروش نفت و گاز داریم بانک مرکزی هیج وقت اجازه نمیده که بانک ها ورشکسته بشن
  پس فریب یه عده دلال رو نخورید!! بهترین کار فعلا سپرده گذاریه