{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 201390

در نشست هم‌اندیشی مرکز پژوهش‌های مجلس با وزیرکار؛

نشست مشترک بررسی وضعیت بازار کار با حضور وزیر کارو رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، علی ربیعی در نشست هم‌اندیشی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اشتغال که با حضور کاظم جلالی رئیس این مرکز، علیرضا محجوب عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و دبیر کل خانه کارگر و معاونان و کارشناسان دو طرف برگزار شد، گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارش‌های کارشناسی متقنی را تهیه می کند و کارکرد خوبی دارد و در جامعه علمی کشور همواره محل ارجاع است.

وی با تاکید بر توسعه و ارتقای همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: برای رفع مشکلات در حوزه تامین اجتماعی و اشتغال نیازمند همکاری بیشتر و تعامل نزدیکتری با مرکز پژوهش‌ های مجلس هستیم.

وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی با بیان این که کشور تاکنون سند سیاستی اشتغال نداشته است، ‌ تصریح کرد: متاسفانه هنوز در تبیین نظریه و سیاست اشتغال در کشور نیز با مشکل روبرو هستیم.

دکتر ربیعی با بیان اینکه باید به فهم مشترکی از موضوع اشتغالزایی و بیکاری برسیم، ‌تاکید کرد: باید دیدگاهی استراتژیک به مقوله اشتغال داشته باشیم.

وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی با بیان این که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آسیب‌های اجتماعی و اشتغال کشور دارد، گفت: تنها توزیع پول برای رفع معضل بیکاری، پاسخگوی بخش اشتغال کشور نیست.

برای کاهش بیکاری نیازمند تدوین سند ملی اشتغال هستیم

در ادامه این نشست رییس مرکز پژوهش های مجلس با بیان این که برای رفع مشکل بیکاری نباید شعاری برخورد کنیم، گفت: برای کاهش بیکاری نیازمند تدوین سند ملی اشتغال هستیم.

کاظم جلالی با اشاره به مشکلات پیش‌روی اشتغال کشور و موضوع بیکاری در جامعه، ‌گفت: برای حل مشکل بیکاری در کشور باید به فهم مشترکی از آمار بیکاری و اشتغال و مشکلات ناشی از آن و راهکارها و سیاست‌های پیش‌رو برسیم.

وی افزود: باید تلاش کنیم تا با تعامل و همکاری مشکل بیکاری که امروز بسیاری از خانواده‌ها به ویژه جوانان تحصیلکرده با آن روبرو هستند مرتفع شود.

نماینده مردم تهران، ری، ‌شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ به نام سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از سوی رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد:‌ اینکه مقام معظم رهبری در امتداد نامگذاری‌ سال‌های اخیر و در ذیل اقتصاد مقاومتی به موضوع تولید و اشتغال اشاره می‌فرمایند بیانگر اهمیت موضوع اشتغالزایی در کشور و لزوم توجه به آن است.

وی با اشاره به تعاملات گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس و وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی، یادآور شد:‌ همکاری‌های خوبی میان مرکز و سازمان تامین اجتماعی در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه بازنگری قوانین این سازمان صورت گرفته است که می‌توان از مدل این همکاری در تعامل با وزارت تعاون نیز استفاده کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: مشکلات متعددی در حوزه اشتغال کشور داریم که برای رفع آنها باید ابتدا جمع‌بندی کاملی از مسئله‌های موجود داشته باشیم.

همچنین در این نشست علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضلات موجود در خصوص اشتغالزایی در کشور، گفت: متاسفانه امروز توسعه اشتغال در کشور با مشکلات همراه است.

وی با بیان این که اشتغال در کشور تنها موضوع گفت و گو و سخنرانی است، تصریح کرد:‌ بیان مشکلات در حوزه اشتغال دردی را درمان نمی‌ کند.

نماینده مردم تهران، ری شمیرانات، ‌ اسلامشهر و پردیس با بیان این که بسیاری برای رفع مشکل بیکاری تنها به دنبال منابع هستند، یادآور شد: برخی فقط به مفهوم منابع در ایجاد اشتغال تاکید دارند اما برای اشتغال باید از راهکارهای دیگری یاری بگیریم.

محجوب ادامه داد: در سال های گذشته در خصوص اشتغال در حوزه کلان بحث های زیادی شد اما از دو دهه پیش اشتغال کوچک راهگشای این حوزه شد.

این نماینده مجلس یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس باید کار مشخص و مبتنی‌بر سیاست‌های متعدد در پیش بگیرد و اعلام کند سیاست‌های حمایتی از بخش اشتغال کوچک چگونه است.

وی با بیان اینکه تبعیض ضد توسعه و اشتغال است، تاکید کرد:‌ امروز در کشور به توسعه اشتغال و همچنین به اشتغال توسعه یافته نیاز داریم.

رحمت الله قلی پور قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس نیز در این نشست با بیان اینکه مشکلات تقنینی در حوزه اشتغال مورد ارزیابی قرار گیرد، گفت: باید بررسی شود در حوزه اشتغال از منظر قانونگذاری چه نیازها و خلاءهایی و یا چه قوانین بازدارنده‌ای وجود دارد.

وی با اشاره به لزوم همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری کرد این همکاری به نتایج مفیدی برای کشور در حوزه اشتغال و رفع بیکاری منتهی شود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۰

  بيكاري داد مردمو در اورده

  • ناشناس
   ۰ ۰

   برای مبارزه با بیکاری برخورد جدی با کالای قاچاق و کالاهای وارداتی چینی و هندی به صورت عملی و جدی

 • مهندس مجری نظام مهندسی
  ۲ ۰

  ممنوعیت دعوت به کار مجدد بازنشستگان دولت در ادارات دولتی, بانک ها, سازمان نظام مهندسی, اتحادیه اصناف, اتاق بازرگانی, , مدارس __ ممنوعیت دعوت به کار مجدد بازنشستگان نیروهای مسلح در شهرداری ها, شورای شهر, شورای حل اختلاف,..

 • ناشناس
  ۱ ۰

  باید صدور پروانه کسب اصناف, صدور پروانه اشتغال نظارت و اجرای نظام مهندسی ساختمان برای همه بازنشستگان و کارمندان دولت ممنوع شود, تا برای چند تا جوان بیکار , فرصت اشتغال ایجاد شود

 • ناشناس
  ۳ ۰

  آقای ربیعی خودت خسته نشدی از این حرفها ؟

 • سامی
  ۱ ۰


  چرا نظام مهندسي بازنشستگي, نداره كه مهندسان قديمي كه در زمان قحط الرجال تو اداره جات دولتی صاحب منسب بودن والان با توجه به اينكه بازنشسته شدن, پولي كه در زمان جنگ وبعد از ان بدست اوردن ساخت وساز كردن والان شركتهاي ميلياردي دارن بايد نظام مهندسی هم بهشون كار بده؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  بحث امنیت شغلی از ایجاد شغل مهم تر است, به علت رکود ساخت و ساز متاسفانه اغلب مهندسان ناظر نظام مهندسی بیکار شدند و با لغو مجری ذیصلاح توسط شهرداری ها , اغلب مهندسان مجری بیکار شدند ولی از بیمه بیکاری و مستمری ایام بیکاری, برخوردار نیستند, پس در تامین معاش زندگی به مشکل خوردند وغیر از حرفه مهندسی هیچ مهارت و.شغل و هنر دیگری بلد نیستند, ضمنا در تعریف شغل باید سن بازنشستگی هم مشخص شود که مثلا یک مهندس ناظر ۷۰ ساله که بازنشسته اداره کل راه و شهرسازی است, تا آخر عمر میتواند نظارت کند و پول کلانی به جیب بزند ولی مهندس جوان حتی یک متر کار نظارت ندارد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ایجاد سامانه مناقصات آنلاین برای پرهیز از پارتی بازی
  رابطه بازی در واگذاری قراردادهای عمرانی شهرداری ها و توزیع عادلانه فرصت های شغلی بین جوانان بیکار مثلا
  ...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ممنوعیت عضویت بازنشستگان و کارمندان دولت و افراد چندشغله در فدراسیون های پزشکی ورزشی استان ها مثل عضویت سید مهدی هاشمی نماینده سابق مجلس در فدراسیون تیراندازی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ممنوعیت دعوت به کار مجدد از بازنشستگان لشگری, کشوری, سردار, سرهنگ, تیمسار,.... در شهرداری ها و شورای شهر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سازمان برنامه و بودجه باید رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری دارای هیات مدیره بازنشسته و کارمند دولت را , ممنوع کند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  🔴آيا اشتغال کارکنان شهرداری،استانداری،راه وشهرسازی در نظام مهندسي استان خويش قانوني است؟


آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری