{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 199947

صلاحیت حرفه‌ای جایگزین مدرک دانشگاهی شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:اگر بخواهیم سن بازنشستگی را افزایش دهیم نیروی کار جدید بدون شغل خواهد ماند.

 علی ربیعی در حاشیه یکصد و ششمین اجلاس سازمان بین‌المللی کار با وزیر کار سنگاپور دیدار و در خصوص همکاری‌های دو جانبه بحث و تبادل نظر کردند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، ربیعی در این دیدار با اشاره به موضوع مهم سالمندی نیروی کار در برخی کشورها گفت: متاسفانه ما در ایران در خصوص سالمندی نیروی کار با وضعیت پیچیده و تناقض گونه‌ای مواجه هستیم؛ از یک سو نیروی کار قابل ملاحظه‌ای سالانه وارد بازار کار می‌شود که اغلب آنها فاقد مهارت لازم هستند. از دیگر سو سن بازنشستگی نیز تا حدی پایین است که این امر موجب ایجاد بحران در صندوق‌های باز نشستگی شده است.

وی افزود: از طرفی اگر بخواهیم سن بازنشستگی را افزایش دهیم نیروی کار جدید بدون شغل خواهد ماند.

وزیر کار یکی از علل مهم بر هم خوردن تعادل بازار کار ایران را در پیش گرفتن سیاست‌های تاخیری از سوی خانواده‌ها عنوان کرد و گفت: فرهنگ غالب مردم در ایران است که بدون توجه به استعدادها و علایق فرزندانشان آنها را وادار به ادامه تحصیل می‌کنند و این یعنی آنکه در بازه زمانی مشخصی تعداد قابل توجهی نیروی کار تحصیلکرده و در عین حال فاقد مهارت‌های لازم وارد بازار کار شده و تعادل بازار را بر هم می‌زند.

وی با اشاره به زمینه‌های خوب همکاری برای ارتقای سطح آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: ما در ایران به این نتیجه رسیده‌ایم که با بهبود کیفیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، صلاحیت حرفه‌ای را جایگزین مدرک دانشگاهی نماییم که البته این امر دشواری‌های خاص خود را دارد.

ربیعی در این دیدار با اشاره به قرار داشتن ایران و سنگاپور در منطقه آسیا گفت: با آنکه چندین تفاهم‌نامه میان ایران و سنگاپور  امضا شده است، دو کشور آنگونه که انتظار می‌رود با یکدیگر نزدیک نیستند.

وزیر کار ایران ادامه داد: زمینه‌های مناسبی برای انجام مسئولیت‌های مشترک، سرمایه‌گذاری‌های جدی‌تر اقتصادی و تبادل تجربیات وجود دارد.

ربیعی با اشاره با گفت‌وگوهای سازنده با یکی از مقامات وزارت خارجه سنگاپور در تهران تصریح کرد: علاوه بر بحث‌های جدی مربوط به توسعه سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی فیمابین دو کشور در حوزه کشتیرانی و توسعه فعالیت‌های بندری، ما می‌توانیم در خصوص آموزش نیروی کار و تبادل دانش فنی و حرفه‌ای با یکدیگر همکاری کنیم.

وزیر کار همچنین حرکت سنگاپور در مسیر توسعه را قابل تحسین و پر شتاب خواند و گفت: این امر سبب شده تا مردم سنگاپور از سطح رفاه قابل قبولی برخوردار باشند.

افزایش سن بازنشستگی در سنگاپور

در این دیدار لیم سویی سایی وزیر کار سنگاپور حضور در ژنو را فرصتی برای ملاقات با همتایان خود عنوان کرد و گفت: هر سال از این فرصت برای بحث در خصوص چالش‌های مشترک و استفاده از تجربیات سایر کشورها استفاده می‌کنیم.

وی موضوع سالمندی نیروی کار را چالش جدی برخی کشورها و از جمله سنگاپور عنوان کرد و گفت: سوال اساسی این است که اگر کشوری با پدیده سالمندی نیروی کار روبرو شود چگونه مولد بودن خود را حفظ خواهد کرد؟

وزیر کار سنگاپور همچنین از پیشرفت فناوری به عنوان موضوعی مهم یاد کرد که بازار کار کشورها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. رشد فناوری از یکسو می‌تواند موجب از بین رفتن برخی فرصت‌های شغلی شود اما از دیگر سو اگر به توسعه فناوری درست توجه شود این امر می‌تواند ظرفیت‌های جدید شغلی ایجاد کند.

وزیر کار سنگاپور سیاست دولتش را بالا بردن سن بازنشستگی عنوان کرد و گفت: بدنبال آن هستیم که سن بازنشستگی در سنگاپور را از ۶۵ به ۶۷ سال افزایش دهیم تا مردم سنگاپور بیش از قبل کار کنند. از این رو مناسب‌ترین شیوه برای دستیابی به چنین هدفی توسعه فناوری‌هاست که مدیریت نیروی کار را نیز آسان‌تر می‌نماید.

وزیر کار سنگاپور تاکید کرد: طراحی استراتژی‌های جدید در بازار کار باید به نحوی باشد که کار بیشتر بتواند منافع بنگاه‌های اقتصادی را تامین کند.

وی یکی از چالش‌های پیش روی دولتش را بروز مهارت نیروی کار دانست و گفت: متناسب با توسعه فناوری‌ها مهارت نیروی کار نیز باید ارتقا یابد. حرکت در مسیر رسیدن به دروازه‌های اقتصاد نوین را در صورتی ممکن می‌دانیم که همزمان بتوان مهارت نیروی کار را نیز ارتقا بخشید.

وزیر کار سنگاپور در پایان این دیدار زمینه‌های مشترک همکاری میان ایران و سنگاپور را فراوان دانست و ابراز امیدواری کرد هر دو طرف از ظرفیت‌های مشترک موجود برای غلبه بر چالش‌های پیش رو استفاده کنند.

ارسال نظر

 • علی
  ۱۰ ۱

  توی هر شرکت و اداره ای میری میبینی که تعداد زیادی افراد مسن با بالای سی یا چهل سال سابقه کاری هنوز تحت عناوین مختلف در حال کار هستند . این مسئله باعث شده جوانان بیکار بمانند. سی سال برای کار کردن بس است!

 • ناشناس
  ۹ ۰

  اقای وزیر اگه ما مدرک دانشگاهیمونو اتیش بزنیم راحت میشی؟گناه که نکردیم رفتیم دانشگاه
  تقصیر ما تو دانشگاه چیز کاربردی یاد ندادند؟
  جای طلب کار بدهکار عوض شده.۷سال درس بخون تو دانشگاه اخرشم بشو راننده اسنپ طلب کارم هستن ازمون

 • ناشناس
  ۲ ۱

  b onvan nemoone dar sazamn tamin ejtemari hanooz karmandan b entelhab khod ta 35 sal mitonam kar konan k in naes mishe hezran javan bikar bemoonan . khaheshN in mozo peygiri beshe 5 sal ezafetar ba zendegi hezaran javoon mitoone chikar kone????

 • حسن جوادی
  ۴ ۰

  شما محبت کنید این بازنشستگان محترم رو از شرکتها جمع کنید که به اسم دعوت بههمکاری و مشاور و.... دارن جای جوانها رو میگیرن خودش کلی کار ایجاد میکنه .

 • مهدی
  ۴ ۰

  سلام آقای وزیر چقدر در امر اشتغال سرمایگذاری کرده‌اید با تصمیماتی که میگیرد اکثر بخش خصوصی و تعاونیها واصتاف جوازدار را به نابودی کشاندهاید سه میلیون کارمند دولت یعنی چه یعنی هرچه نفت بفروشیم فقط بایستی حقوق اینها را بدهیم در صورتیکه هیچ ارزش افزوده‌ای برای مملکت ندارد کارمندان دولت تقصیر ندارند شما اینقدر حلقه بخش خصوصی را تنگ گرفته‌اید که دیگر کسی حاضر به جدایی از دولت نیست اگر این امکاناتی که دولت در اختیار دولتی‌ها نگذارد در اختیار بخش خصوصی بگذارد آنوقت می‌بینید چه شکوفایی خواهد شد مامان جوانان ما سر کار خواهند رفت الان میگویید جوانان تحصیل کرده مهارت ندارند نبایستی کار ورزی بروند آقای محترم اکثر اصناف وتعاونیها وبخش خصوصی در حال نابودی هستند کسی که مغازه خودش خرج خودش را ترنمی آورد کارورزی میخواهد چه کار

 • ناشناس
  ۶ ۰

  واقعا که خجالت داره مملکت با اینهمه امکانات طبیعی مشکل بیکاری داشته باشه...

 • ناشناس
  ۴ ۳

  کاهش سن بازنشستگی به زیر 50 سال هم راندمان کار بالا می رود هم اشتقالزایی می شود

 • ناشناس
  ۳ ۰

  دعوت به کارمجدد از بازنشستگان دولت در مدارس - موسسات مالی و اعتباری - بانک ها - شورای حل اختلاف و دانشگاه ها و ... باعث بیکاری جوانان شده

 • ناشناس
  ۵ ۰

  واقعا چه مرضی هست که یک کارمند دولت را بازنشسته کنیم بعد دوباره در همان اداره یا دستگاه دولتی دعوت به کار مجدد کنیم - خوب بهتره سن بازنشستگی را به 60 سال افزایش بدیم تا شخص کارمند وقتی بازنشسته شد به معنی واقعی کلمه به استراحت و تفریح و مسافرت بپردازه و دیگه برای هیچ ارگان دولتی یا خصوصی درخواست دعوت به کار مجدد ندهد ...

 • ناشناس
  ۱ ۰

  فعالیت مردم کشورهای مختلف پس از بازنشستگی:

  1) المان :اموزش دوره های نوین رانندگی وسپس خرید اخرین مدل مرسدس بنز وسفر به تمامی اروپا به همراه خانواده
  2) روسیه: اموزش فضانوردی و سفر به فضا و تفریح ونشاط به همراه خانواده
  3) امریکا: اموزش خوانندگی و سپس شرکت در کلیه کنسرت ها و جشن ها به همراه خانواده
  4) کانادا: اموزش شنا و سپس تفریح و نشاط به همراه خانواده در کلیه سواحل کانادا و اروپا
  5) چین: اموزش دوره های رزمی و سپس ورزش و نشاط به همراه خانواده
  6) انگلیس: اموزش دوره های تیراندازی و شکار و سپس تفریح و شکار در جنگلها به همراه خانواده
  7) ژاپن: اموزش خلبانی و سپس خرید هواپیمای شخصی و تفریح و نشاط بر فراز اسمان به همراه خانواده

  8) ایران: خرید یک پراید قسطی با چهار ضامن معتبر و کار در یک تاکسی تلفنی به صورت تمام وقت و رو اوردن به دخانیات بخاطر مشکلات مالی و ندادن اقساط پراید و سپس سکته قلبی و مغزی با هم،
  و رفتن به بیمارستان به همراه خانواده ...!؟😐🙄

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این دولت اصلا به فکر مردم و جوانان نیست - اغلب فعالان صنف ساختمان بیکار و ورشکسته شدند - متاسفانه کارمندان و بازنشستگان چندشغله دولت تمام پروانه های کسب اصناف را تصاحب کردند چون هم پول دارند هم حقوق و درآمد ثابت و دایمی

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری