{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 198303

وزیرراه و شهرسازی در یکی از شبکه های اجتماعی خود ضمن تسلیت به بازماندگان حادثه تروریستی روز گذشته در تهران آن را موجب وحدت و یکپارچگی ملی و عزم ملت ایران برای حفظ تمامیت این سرزمین دانست.

به گزارش اقتصاد آنلاین ،عباس آخوندی نوشت: ایرانِ اسلامی در سوگ فرزندان خود است.حادثه تکان‌دهنده تروریستی روز گذشته در حرم امام (ره) و مجلس شورای اسلامی و شهادت جمعی از شهروندان و پاسداران فداکار روح و روان ملت ایران را جریحه ‌دار کرد و من به سهم خود شهادت این عزیزان را به خانواده محترمشان، ملت ایران، و همچنین رهبر معظم انقلاب، مسئولان گرامی، رئیس، هیات رییسه و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تسلیت می‌گویم.

آخوندی در ادامه نوشت:بی‌گمان این حادثه موجب وحدت و یکپارچگی ملی در ایران خواهد شد و عزم ملت ایران را برای حفظ تمامیت و سرافرازی این سرزمین جزم خواهد کرد و در عین حال، این حادثه هشداری بود به همه مسئولان نظام و همچنین همه گروه‌های سیاسی که دل در گروتوسعه‌ ایران و بالندگی نسل جوان این ملت دارند تا رخنه‌ای که موجب امکان ورود این حرکت شوم پس از سال‌ها امنیت و آرامش به ایران شد را شناسایی کنند.

وی افزود: برای نسل من که حوادث خونبار تروریستی اوائل انقلاب که طی آن روزانه تا 40 نفر مردم بی‌گناه در تهران به شهادت می‌رسیدند و جنگ را به یاد دارند و همکاری تروریست‌ها با دشمن در حال جنگ با ایران را به خاطر دارند، این حادثه یادآور آن روزهای تلخ و غمباری است که پشت سر گذاشتیم.

عضو هیات دولت افزود:آنچه موجب عبور از آن همه گردنه‌های هولناک در آن روزگاران شد، فهم و درک همه نیروهای سیاسی از شرایط زمان علیرغم وجود اختلاف‌های میانشان، وحدت مسئولان، فداکاری و یکپارچگی ملت، رهبری خردمند و فداکاری نیروهای مدافع ایران اعم از ارتش، سپاه و بسیج بود اینک از یک سوی، ملت ایران با تجربه‌تر وآبدیده‌تر شده‌است و مسئولان دارای تجارب گسترده‌تری هستند و رهبری نیز با هوشیاری اوضاع را رصد و کشور را راهبری می‌کند.

وی ادامه داد: همه‌ اینها موجب دلگرمی و امید به امکان عبور سرافرازانه از این تنگناست لیکن از سوی دیگر، باژرف ‌ترین شکاف اجتماعی روبرو هستیم که معبری برای ورود جریان‌های شوم به ایران می‌شود بر همه‌ ما وهمه گرایش‌های سیاسی است که این شکاف را ترمیم و پر کنیم به هوش باشیم که این بار با جریان تروریسم بین‌المللی روبرو هستیم که از سوی قدرت‌های بزرگ هم تسلیح می‌شوند و هم تامین مالی می‌ گردند.

آخوندی نوشت:شاید جهان تاکنون جریان و سازمان تروریستی بین‌المللی بدین سطح از گستردگی و با مشارکت شهروندانی با ملیت‌های مختلف، تا این حد از تسلیح و این حد از خشونت و همچنین ایمانِ کور به آموزه‌های بی‌روح و باورهای خشک و متصلب را تجربه نکرده باشد.

وی ادامه داد:همچنین، بازی آشکار و نه چندان پنهان قدرت‌های بزرگ و نفوذ سرویس‌های جاسوسی آنان در این گروه‌ها و به‌ راه انداختن جنگ‌های نیابتی نیز کم‌سابقه است این هوشمندی مضاعفی از سوی ما را طلب می‌کندچون این جریان به یارای سلاح و ثروت قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای برای مدت طولانی‌تری جان‌سختی می‌کند وبه‌دلیل همین پیچیدگی، توانِ مالی و قدرت نظامی، رویارویی و مبارزه با آن نیز نیازمند راهکارهای پیچیده‌تر، هوشمندی بیشتر، انسجام ملی ژرف‌ تر و همکاری منطقه‌ای و تعامل بین‌المللی است.

وزیرراه و شهرسازی نوشت:دو رویکرد بنیادین نقشی اساسی در حفظ امنیت و ثبات ایران داشته و دارند یکی حس همبستگی در حوزه تمدن ایران‌شهری و دیگری رویکرد مثبت و فعال در جهان اسلام و دفاع از کیان اسلام است.

آخوندی افزود:بی‌گمان، ایران هم‌چنان محور و ستون امنیت کشورهای واقع در حوزه تمدن ایران‌شهری است این رابطه دوسویه است بی ایران، منطقه امنیت به خود نخواهد دید همچنان‌که بی‌منطقه، ایران توسعه و امنیت را تجربه نخواهد کرد.

به نوشته آخوندی، تجربه‌ تاریخی استقلال جمهوری‌های شوروی سابق و تامین امنیت آنها، موید این رابطه دوسویه و واقعی است هرچند، ظرفیت بیشتری در این حوزه وجود دارد و این یادداشت می‌خواهد تاکید بیشتری بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های امنیتی همکاری‌‌های درون‌منطقه‌ای در حوزه‌ تمدن ایران‌شهری نماید تعامل در درون جهان اسلام، رویکرد دیگری است که همواره مورد تاکید رهبران ایران بوده و هست.

وزیرراه و شهرسازی ادامه داد:شوربختانه، رفتارهای کودکانه و خارج از حزم و احتیاط برخی مسئولانِ برخی کشورها و دمیدن سرویس‌ها به اختلافات مذهبی و بازی خوردن برخی شخصیت‌های مذهبی در منطقه از جمله در ایران زمینه بروز نزاع را در منطقه فراهم آورده است.

آخوندی اضافه کرد: بی‌گمان ما باید با حفظ موضع عزت ملت ایران، هوشیار باشیم که هیچ نغمه‌ اختلاف مذهبی از درون ایران سرداده نشود کوچکترین بی‌احتیاطی می‌ تواند عواقب وخیمی داشته باشد

وی افزود: به هر روی، امنیت ایران نیازمند گفتگوی مثبت همه گروه‌های سیاسی از موضوع مسئولیت ملی، در چارچوب قانون اساسی و هدایت رهبری است. بی‌شک، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی چون همیشه با جدیت به مسئولیت خود عمل خواهند کرد و عاملان این حوادث هولناک را بی‌مجازات نخواهند گذاشت.

آخوندی نوشت:من همچنان، مطمئن و امیدوار به آینده فروزان ایران و توسعه امنیت در منطقه هستم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری