کد خبر 190922

بررسی درآمد سرانه در ایران

اقتصاد از رکود خارج شد

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد اقتصاد از رکود خارج شده است، گفت: قدرت خرید در ایران نزدیک به ترکیه است.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، حسین میرشجاعیان با تاکید بر فاصله گرفتن زیرساخت های اقتصادی از نظام سنتی درباره پروژه های اقتصادی مقاومتی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: وزارتخانه از سال ۹۲-۹۳ با ۸ مگاپروژه شروع به کار کرد و زمانی که بحث‌ اقتصاد مقاومتی و پروژه‌های آن مطرح شد، محورهای اعلام شده اقتصاد مقاومتی را به این پروژه‌ها تزریق کرد. ۴ پروژه نیز از نهادهای دیگر تعریف شد و به این پروژه‌ها اضافه شد و در مجموع ۱۲ پروژه در این حوزه تعریف شد که از میان آنها یکی مطالعات مربوط به گسترش تعاملات بین‌المللی بود و در مورد ۱۱ پروژه دیگر، بخش اعظم کار اجرایی بود.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد اظهارداشت: در کشورهای توسعه یافته تمام درگاه‌ها و پنجره‌های خدمات دولت به یکدیگر متصل هستند. ما ضوابط اجرایی دولت الکترونیک را داریم که قرار است چنین اتفاقی در آن بیافتد اما از برنامه عقب هستیم و در اجرا یا سامانه‌ها به خوبی توسعه پیدا نکرده‌اند یا به هم متصل نشده‌اند.

میرشجاعیان ادامه داد: ما بر اساس چارچوبی که ستاد فرماندهی برای ما مشخص کرده بود موظف هستیم هر ۲ هفته یکبار گزارشی ارائه بدهیم. دکتر طیب‌نیا به عنوان وزیر معین دو استان اصفهان و سمنان انتخاب شده‌اند و هر کدام از این استان‌ها ۱۸ پروژه دارند. یعنی در مجموع ما پیشرفت ۴۸ پروژه را رصد می‌کنیم.

وی افزود: چیزهایی در کشور هست که نمی‌تواند متوقف شود. مثلا آن چیز که در برنامه‌ها دیده می‌شود یا پروژه‌هایی که از قبل ادامه داشته است متوقف نمی‌شود. همه می‌دانیم و آمارها هم نشان می‌دهند که در حال حاضر کشور از رکود اقتصادی خارج شده است پس دیگر صحبت خروج از رکود را نداریم. اما نکته اینجاست که ما می‌خواهیم مردم رونقی که اتفاق افتاده را لمس کنند و این نیازمند این امر است که زندگی روزمره آنها تحت تاثیر قرار بگیرد. یکی از مسیرها این است که برای مردم اشتغال ایجاد کنیم. پروژه‌های خاصی به این منظور ممکن است امسال طراحی شوند و در پروژه‌های دیگر هم بیشتر به این مسئله پرداخته شود.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی یکسری وظایف ساختاری دارند که در هر دولتی باید آنها را انجام دهند. مثلا سازمان مالیات باید مالیات بگیرد و ... بنابراین همه آنها درون خودشان برنامه‌هایی دارند. در شروع کار اقتصاد مقاومتی نیز، خیلی از اینها اقتصاد مقاومتی را به همین برنامه‌ها تزریق کردند. به نظر من چیزی که این موضوع را کمی نسبت به قبل متفاوت کرده این است که اولا برنامه اقتصاد مقاومتی کاملا مشخص شده و مجری آن‌ هم معلوم است و این مجری مجبور است پاسخگو باشد.

این مقام مسئول در وزارت اقتصاد درباره وضعیت درآمد سرانه در ایران و قدرت خرید مردم افزود: به نظر من وضعیت درآمد سرانه در کشور ما خیلی هم نگران کننده نیست. در بحث PPP کمی از ترکیه عقب هستیم و قدرت خرید در ایران نزدیک به ترکیه است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۹ ۱

  اقتصاد در رکود شدید هست چرا صنایع تولیدی را به تمسخر گرفته اید

 • payamkala.ir
  ۲۰ ۰

  آخیش دیدم امروز حالم بهتره. نگو از رکود خارج شدم

  • ناشناس
   ۸ ۰

   دمت گرم باحال بود

 • ناشناس
  ۱۹ ۰

  د........ر...............و...........................غ...................ه

 • ناشناس
  ۷ ۰

  کی؟بی خبر؟

 • ناشناس
  ۱۹ ۲

  اتفاقا" رکود خانمانسوز به اوج خودش رسیده و بیداد میکنه . همه بازارها انگار گرد مرگ پاشیدن . چرا شعور مردم رو به مسخره میگیرید ؟ خودتونو پشت یه مشت آمار الکی و ... پنهان نکنید . ره آورد 4 سال گذشته وحشتناکترین رکود تاریخ بود که همچنان در حال نابود کردن کسبه و تولیدکننده هاست .

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری