{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 189354

حمیدرضا صالحی مطرح کرد:

یکی از مهم‌ترین ملاک های مردم برای گزینش فرد منتخب خود در انتخابات ریاست‌جمهوری، طرح ها و برنامه های اقتصادی اوست. مردم به کسی رای خواهند داد که بتواند از مسیر طرح ها و برنامه های خود، بهبودی پایدار در معیشتشان ایجاد نماید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، حمید رضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران  می‌گوید:«ایران باید جایگاه بالایی در منطقه و دنیا داشته باشد و این موضوع ناشی از عزت نیروی انسانی آن است که توانایی انجام کارهای سخت را دارند و اگر دولت آینده بستر لازم را ایجاد کند، باعث افزایش درآمد سرانه کشور خواهد شد.»

با توجه به شروع رقابت‌ها ریاست‌جمهوری و وعده و وعیدهایی که داده می‌شود و درصد بالایی از آنها مربوط به بحث‌ها اقتصادی است، کم و کیف این وعده‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه همیشه در ایران، زمان انتخابات به دلیل فضای نامناسب کسب و کار و اینکه اقتصاد ما در حد انتظار نتوانسته حرکت خوبی در راستای تولید و اشتغال مولد داشته باشد، وعده‌ها یی داده شده است و دولت‌ها بعد از انتخاب شدن‌ از شعار‌ها انتخاباتی خود فاصله گرفته اند. اقتصاد ما نیازمند اصلاحات اساسی در زیر ساخت‌ها خودش است و تا زمانی که حرکت اصلاح گونه که نیازمند شجاعت و تصمیم گیری مناسب است، انجام نشود، ما همین مسیر اشتباه را ادامه خواهیم داد. دولت‌ها باید این بستر را فراهم کنند که اقتصاد ما رشد کند. اقتصاد توزیع گرا که متکی به فروش نفت است و پول نفت را پخش می‌کند، برای آینده کشور خوب نیست. متاسفانه برخی از کاندیداها شعارهای تبلیغاتی مربوط به افزایش یارانه را پیش می‌آورند، درحالی که یارانه کشور را در توسعه اقتصادی فلج می‌کند، چرا که مشارکت اقتصادی مردم کم می‌شود. باید کاری کرد که مردم نیروی موثر و مولد باشند و نه صرفا یارانه‌بگیر. باید وعده‌ها انتخاباتی در راستای رشد، توسعه، شکوفایی، افزایش درآمد و در نتیجه افزایش قدرت خرید مردم باشد. در واقع دولت‌های نهم و دهم هدفمندسازی یارانه‌ها را به طور ناقص آغاز کرد و دولت یازدهم بدون توجه به اصلاحات اقتصادی زیر بنایی در فضای حاکم پوپولیستی مجبور به ادامه پرداخت یارانه‌ها شد. الان هم بسیاری از نامزدها بازهم وعده و وعیدهای دولت نهم را می‌دهند، در حالی که فکر نمی‌کنند قرار است پول یارانه از کجا داده شود.پول باید تولید شود که بتوان آن را خرج کرد. اینکه با دادن وعده‌ها نادرست کشور را به سمتی ببریم که منابع طبیعی و خدادادی کشور را هدر بدهیم و باعث مهاجرت نخبه‌ها کشور بشویم و در آخر شاهد مشکل اشتغال و رکود باشیم و نتوانیم رونق ایجاد کنیم تا قدرت خرید مردم افزایش یابد، و در آخر بگوییم فقط می‌توانیم به شما یارانه بدهیم، درست نیست. نباید اجازه دهیم اقتصاد ما به اینجا کشیده شود و دولت‌ها باید مشکلات اقتصادی را ریشه ای در‌مان کنند وسرمایه‌ها کشور را در راستای اقتصاد مقاومتی که یک اقتصاد درون زاست و متکی به داشته‌ها و سرمایه‌های خود است، پیش ببرند. از طرفی دیگر دولت‌ها باید اقتصاد برون گرا را نیز تقویت کنند و ارتباط بین‌المللی خوب برقرار کنند، باید به ملت‌ها احترام بگذارند و بازار کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان و سایر کشورهای دوست را برای تداوم و توسعه تولید ملی بگیرند، چرا که تولید ملی فقط با بازار ٨0 میلیونی کشورمان تولید رقابتی و با کیفیت نخواهد شد. بنابراین دولت مطلوب دولتی است که قدرت خرید مردم را بالا ببرد و روابط خوب بین‌المللی برقرار کند و سیاست تنش‌زدایی را جای سیاست تنش‌زایی قرار دهد، چرا که توسعه اقتصادی نیاز به عرضه و تقاضا دارد.

بحث یارانه‌ها تا چه اندازه می‌تواند در انتخاب مردم تاثیرگذار باشد؟

اگر دولت با مردم صادق باشد که این میزان یارانه ای که می‌دهیم می‌تواند جایگزین چه بخش‌ها مهم‌تری در اقتصاد شود، اعتماد مردم به دولت بیشتر می‌شود. به طور مثال در شهری که 300 هزار خانوار جمعیت دارد، یارانه آن درحدود 650 میلیارد تومان در سال است که این پول می‌تواند صرف اشتغال جوانان‌ همان منطقه شود. دولت باید یارانه‌ها را فقط به بخش ضعیف، محروم و کم درآمد جامعه بدهد. مشخص کند چند میلیون جمعیت ایران شامل افرادی هستند که دارای کارت هویت و تحت پوشش سازمان بهزیستی یا کمیته امداد هستند و توانایی کار ندارند و با توجه به درآمد پایین قادر به گذراندن زندگی خود نیستند و به آنها یارانه مکفی بدهد و باقی پول یارانه ای را که می‌ماند برای رشد اقتصاد در راستای اشتغال زایی، بهداشت، رفاه اجتماعی هزینه کند؛ مانند طرح سلامت که در دولت یازدهم اجرا شد. بنابراین باید پول یارانه‌ها را در کنار حرکت به سمت اقتصاد آزاد در راستای کارخانه سازی، ایجاد بستر‌ برای سرمایه‌گذاری در شهرها و روستاها و اشتغال زایی جوانان خرج کنند، چون بزرگ‌ترین مشکل کشور بیکاری است. بنابراین دولت‌ها باید از شعارهای پوپولیستی فاصله بگیرد و واقعیت‌ها را بگویند. اینها شاخص‌ها یی هستند که دولت آینده باید برای مردم شفاف سازی کند، ولی شاخص‌ها یی مانند یارانه که گفته می‌شود افزایش پیدا می‌کند، توهین به ملت ایران است و هرکس بگوید من یارانه را چند برابر می‌کنم، در حقیقت به توانایی، کار و شخصیت مردم توهین کرده است. بهتر است کاندیدا‌ها بگویند چگونه درآمد مردم را بالا خواهند برد. ایران باید جایگاه بالایی در منطقه و دنیا داشته باشد و این موضوع ناشی از عزت نیروی انسانی آن است که توانایی انجام کارهای سخت را دارند و اگر دولت آینده بستر لازم را ایجاد کند، باعث افزایش درآمد سرانه کشور خواهد شد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۱

  دولت سپرده مایه دارها رو می گیره یه چیزیش رو هم میده ضعفا. اشکالش چیه؟

 • ناشناس
  ۳ ۱

  در یارانه ها با مالیات ارزش افزوده صرفا ماهیانه هر خانوار 200000 تومان مالیات پرداخت میکند. فقط همین یک قلم. حال با یارانه همین یک قلم برای خانوار ها جبران نمی شود. بقیه معضلا ت پیش کش. گرانی هم از سوی دیگر . دولتی که با مالیات ارزش افزوده فقط.و فقط نمیتواند رونق و اشتغال بوجود اورد. پس بایستی دل به تحلیل گران زمینه ساز سپرد. تا شاهد این بی سامانی باشیم.

 • ناشناس
  ۴ ۱

  اولا كه استاد گرامي شما بهتره به همون كار بازرگاني مشغول باشي ولي حتما ماشين حسابتونو عوض كنيد چون كه يارانه سيصد هزار نفر نه ٦٥٠ مليارد بلكه ١٦٤ مليارد تومان مي شود! دوباره ضرب كنيد حساب دستتون مياد.... در ثاني با حساب جنابعالي قائدنا قبل از اينكه دولت شروع به دادن يارانه نقدي كنه بايد اينقدر شغل ايجاد مي شد كه از خارج كارگر وارد مي كرديم!! ثالثا افزايش نقدينگي حدود ٧٠٠ هزار مليارد تومان تا بحال در دولت يازدهم اگر مصداق توليد پول نيست پس چيست و اين رقم هنگفت عموما به جيب چه كساني رفته و سهم هموطناني كه نه كار دارند نه پول و سرمايه و ملك و مسكن و زمين از اين ارقام و امثالهم چيست؟!!

 • ناشناس
  ۳ ۱

  كي گفته توهينه!بره بالا آقا ما مشكلي با اين توهينا نداريم

 • ناشناس
  ۳ ۱

  شما نگران نباش

 • ناشناس
  ۵ ۱

  تا باشه از اين توهين ها...ما راضي هستيم استاد
  بره بالا آقا حله

 • ناشناس
  ۷ ۱

  لطفا" همین یارانه رو هم قطع و آنرا به دو مصرف برسانید : 1 - نیمی از آن بروی حقوق قلیل مدیران و کارانه محقر پزشکان ریخته بشه کم نیارن . باقیشم صرف همایش های آنچنانی در برج میلاد بهمراه پذیرایی جوجه کباب شیشلیک بشه . برجام نگهدارت عمو جان

 • ناشناس
  ۳ ۱

  شايد مبلغ ناچيزش برا شماها توهين باشه ولي برا ما لطف ميشه آقاي مدير

 • ناشناس
  ۳ ۱

  مشكلي نيست توهين كنيد!

 • ناشناس
  ۲ ۱

  نه بابا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!