{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 188988

«عباس آخوندی» در نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۹۶ اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی کارهای بسیار بزرگی مانند طرح های جهادسازندگی، راه روستایی و طرح خرید تضمینی محصولات کشاورزی اجرایی شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، وی افزود: به نظر می‌رسد این اقدام ها در کُند کردن روند مهاجرت روستا به شهر تاثیری نداشته است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: توسعه نواحی روستایی و ایجاد اشتغال روستایی تنها از طریق رویکرد توسعه کشاورزی امکان‌پذیر نیست و ضرورت دارد از فن‌آوری‌های نوین استفاده کرد و اشتغال مبتنی بر بوم و بوم‌گردی نیز مورد توجه قرار گیرد.

بوم گردی یا اکوتوریسم شاخه ای از صنعت گردشگری است که با فراهم آوردن زیرساخت ها، امکان حضور و اقامت گردشگران را در مناطق بومی و روستایی و کسانی که در یک زیست بوم خاص زندگی می کنند، فراهم می کند.

آخوندی از دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری خواست در نشست‌هایی با مراجع ذیربط با حوزه روستایی، موضوع توسعه روستایی با محوریت بوم گردی را مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش ایرنا و بر اساس نتایج آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال 95، در پنج سال گذشته چهار میلیون و 709 هزار و 149نفر در داخل کشور مهاجرت کرده اند که سهم مناطق شهری از مقصد مهاجران 84.4 درصد و مقاصد روستایی 15.6 درصد است.

«سید ابوالفضل رضوی» معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری پیشتر اعلام کرده بود، حدود 33 هزار روستا و آبادی در کشور خالی از سکنه شده اند.

** بررسی طرح ناحیه خرم آباد و طرح ویژه شهر بشرویه

به گزارش ایرنا، در نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، طرح ناحیه خرم آباد و طرح ویژه بشرویه مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم‌گیری در مورد آنها به زودی به استانداران استان‌های لرستان و خرم‌آباد ابلاغ می شود.

پیروز حناچی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در ابتدای بررسی طرح ویژه شهر بشرویه به سابقه موضوع اشاره کرد و گفت: برای صیانت مشترک از آثار تاریخی، طبیعی، فرهنگی و توجه به حقوق ساکنان این منطقه و بر اساس مصوبه پنجم اسفند ماه 1387 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، ضرورت تهیه طرح ویژه برای شهر بشرویه و چهار شهر دیگربا شرح خدماتی ویژه تصویب شد.

به گفته حناچی، طرح ویژه بشرویه نیز مطابق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری تهیه و به دلیل اهمیت تاریخی، فرهنگی این شهر در اولویت طرح های مورد بررسی در کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت های واجد ارزش و کمیته فنی یک قرار گرفت.

در این جلسه و پس از ارائه توضیحات تخصصی درباره انجام اصلاحات لازم در ساختار کالبدی، نظام منطقه‌بندی و نظام فعالیت و کاربری، ضوابط و مقررات و همچنین نظام مدیریت اجرایی، با این طرح موافقت و مقرر شد پس از اعمال اصلاحات مورد نظر به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برای ابلاغ، ارسال شود.

طبق قانون همه مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پس از اعلام توسط دبیر شورا و انتشار در روزنامه های رسمی ملاک عمل خواهد بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری