{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 184469

ایجاد انضباط شهری اصلی‌ترین اولویت وزارت راه و شهرسازی است

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود ۲میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور گفت: این به این معناست که ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه با بهره‌وری صفر در کشور وجود دارد.

عباس آخوندی  در جلسه مشترک با اعضای کمیسیون عمران دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در آخرین روز کاری در سال گذشته در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، سیاست‌های حوزه مسکن و شهرسازی را تشریح کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وزیر راه و شهرسازی همچنین اهم فعالیت‌های حوزه مسکن و شهرسازی را برشمرد و گفت: در حوزه شهرسازی، اصلی‌ترین بحثی که در وزارت راه و شهرسازی تعقیب می‌کردیم بحث ایجاد انضباط شهری بود. واقعیت این است که بحث انضباط شهری بحث بسیار مهمی است و امیدوارم در سال ۹۶، دکتر رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای را ترتیب دهند تا ما راجع به بحث انضباط شهری، جلسه گسترده‌ای با کمیسیون عمران، داشته باشیم.

آخوندی گفت: فقط در تهران ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد. مفهوم ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در تهران بدین‌معناست که چیزی در حدود ۱۳ میلیون خانوار می‌توانند در پایتخت، زندگی کنند. حال آنکه جمعیت تهران ۸.۶ میلیون نفر است و تعداد زیادی نیز در تهران در شرایط بدمسکنی مطلق زندگی می‌کنند. اینها نشان می‌دهد که جایی از کار مشکل اساسی دارد.

وی ادامه داد: آخرین آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده، نشان می‌دهد که فقط در تهران ۴۹۰  هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. در حالیکه در آمار سال ۹۰، این میزان ۳۲۷ هزار واحد مسکونی بوده است.

وی افزود: آمار ساخت و سازها، خانه‌های خالی و مساله بدمسکنی نشان می‌دهد مشکلات جدی در انضباط شهری وجود دارد. اگر تمامی ساخت و سازها برای اسکان بودند، مایه خوشحالی بود اما باید به این نکته توجه کنیم که این میزان خانه خالی بیشتر برای سوداگری و تجارت ساخته شده است.

آخوندی گفت: تعداد خانه‌های خالی بر اساس آمار در سال ۸۵ در سراسر کشور، ۶۳۰ هزار واحد، سال ۹۰، یک میلیون و ۶۶۰ هزار و سال ۹۵ برابر ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار خانه است. این ارقام واقعا عجیب است. اگر هر واحد مسکونی را ۱۰۰ هزار دلار در نظر بگیریم مفهومش این است که ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه با بهره‌وری صفر وجود دارد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که روند موجود، روند سختی است و از اعضای کمیسیون عمران می‌خواهم به این موضوع دقت کنند چون ادامه این وضعیت به صلاح نیست. هم اکنون شاهد هستیم که بدمسکنی با چه گرفتاری‌هایی برای مردم در سطح شهر، وجود دارد و از طرفی دیگر تولید واحدهایی را در کلانشهر تهران و سایر شهرها شاهد هستیم که عمدتا با هدف تجاری و غیرسکونتی ایجاد شده‌اند که دو جهت کاملا متضاد است و جایی باید به اتمام برسد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حوزه مسکن نیز عمده توجه ما به مسکن مهر بود که مراحل آخر را طی می‌کند و واگذاری‌های آن در حال انجام است. بحث تسهیلات و توانمندکردن افراد را نیز در دستور کار داشتیم که از این مدل، استقبال خوبی شده است.

آخوندی گفت: هم‌اکنون ۱۴۶ هزار نفر در صندوق تسهیلات مسکن پس‌انداز کرده‌اند. این بدان مفهوم است که در سال ۹۶ برابر ۱۴۶ هزار نفر متقاضی واقعی در بازار داریم.

وی افزود: روزانه بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ نفر پس‌انداز در بانک مسکن دارند که به ما این امید را می‌دهد تا در سال ۹۶ هم از رکود در بخش مسکن خارج شویم و هم متقاضی واقعی مسکن و نه دلال، تاجر و سوداگر داشته باشیم.

آخوندی تاکید کرد: تمرکز ما در بخش مسکن، عمدتا بر بافت‌های فرسوده، بافت‌های میانی شهرها و بافت‌های حاشیه‌ای است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴۸ ۴

  مسکن= تفاله اقتصاد

  • ناشناس
   ۳۷ ۳

   مصطفی قلی خسروی رییس سابق اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت:
   «آمارها نشان می دهد در سال 95 حجم معامله ها کاهش 40درصدی را تجربه کرده و شرایط نشان می دهد بازار مسکن در سال 96 هم در رکود به سر خواهد برد»
   ناقوس مرگ قطعی دلال گور به گور.

  • ناشناس
   ۳۸ ۳

   تنها راه نجات مسکن ، الزام بانکها برای حراج اموال ملکی احتکار شده است. با اینکار هم دارایی های بلوکه شده بانکها آزاد میشه و هم قیمت ملک بطور قابل ملاحظه افت میکنه و بازار مسکن با قیمتهای معقول رونق میگیره و سوداگری از بازار املاک بیرون میره و با کنترل قیمت منطقه ای، مسکن کلا از مافیا خارج میشه.

  • ناشناس
   ۱۸ ۱

   ه وقتی بود که ما هر نقدی علیه مسکن میکردیم، نظر غالب نظر دلالها بود وبس.
   ولی شکر خدا الان وضعی شده که اگه یه دلال میاد گریه زاری هم میکنه، مردم لعن و نفرینش میکنن. یعنی دست دلال جماعت واسه ملت رو شده و دیگه عایدیشون جز فحش و فضاحت نیست.
   برای نابودی بازار دلالی و مفتخوری همین بس که تنفر مردم از دلال جماعت هررووووز بیشتر و بیشتر میشه.

 • ناشناس
  ۴۰ ۳

  رکود ادامه خواهد داشت ورشکستگی و تعطیلی بنگاه های تولیدی شدت خواهد گرفت.

  • ناشناس
   ۳۱ ۳

   آخوندی گفت: تولید واحدهایی را در کلانشهر تهران و سایر شهرها شاهد هستیم که عمدتا با هدف تجاری و غیرسکونتی ایجاد شده‌اند و جایی باید به اتمام برسد....
   تکمیل تابوت دلالان مسکن

 • ناشناس
  ۱۹ ۹

  آیا بنگاه. داری بانک ها باعث گرانی و خالی ماندن خانه ها نشده. آیا واسطه گری که اکثر این خانه ها را مجانی از نرخ تورم ساختگی کسب کردن معضل شما نیست. آیا این خانه ها اقتصاد را غیر فعال کرده با این حجم مبلغ یا مسکن مهر که شما آن را مزخرف میدانید. آیا اگر مسکن مهر را.اینگونه اجرا نمی کردید باز بخش غیر مولد ساخت.ساز تمام اقتصاد را به گرو گان نمی گرفت

  • ناشناس
   ۱۴ ۳

   این بانکهای ربا خوار و مافیای حامیشان باید از مسکن خارج بشن تا ملت و اقتصاد مسکن نفس بگیره

 • ناشناس
  ۱۳ ۲۲

  امید به تدبیر = ورشکستگی از رکود

 • ناشناس
  ۲۹ ۴

  دلال و تاجر و سوداگر بانک ها هستن که سپرده مردمو میگیرن و در املاک تجاری و مسکونی سوپرلوکس سرمایه گذاری میکنن و تا با سودهای چندصددرصدی نتونن بفروشن نگهش میدارن "احتکار میکنن" و دولت هم هیچ برخورد جدی ای باهاشون نمیکنه.
  الان جلوی هر برج لوکس و مگامالی که برید خواهید دید سرمایه گذار اصلیش بانک ها هستن و ی دفترفروش هم جلوش زدن ک با قیمتهای آنچنانی بفروشن. تا دست بانکها و البته موسسات از بازار ملک کوتاه نشه این بازار روی آرامش نمیبینه و قیمت ها متعادل نمیشه.

  • ناشناس
   ۲۳ ۱

   تنها راه نخریدن است. چند سال نخرید باید با نصف قیمت بدن

  • ناشناس
   ۵ ۰

   نبودن آرامش در بازار مکاره مسکن بهتر از گران شدن مجدد مسکن است همینطور بازار ارام باشد ومعامله ای صورت نگیرد تورم در این بخش هم کمتر است

 • ناشناس
  ۱۵ ۳

  تراکم فروشی توسط شهرداری ها= اضافه بنا- اضافه ارتفاع ساختمان

 • ناشناس
  ۱۷ ۱۰

  وزیر مسکن به جای تحلیل کلان جلوی نظام مهندسی و ثبت وشهرداری و اداره برق و آب رو بگیرد مسکن خریدار ندارد کسی هم که سرمایه گزاری بدون سود برای ساخت مسکن می کند تا 4 کارگر و بنا از فرط بیکاری معتاد نشوند نظام مهندسی هر روز بیشتر گلویش را خفه می کند نظام مهندسی گیلان 20 درصد پول ساخت مسکن را باج سبیل اول کار نقد می گیرد

 • فعال سابق مسکن
  ۹ ۲۷

  ماکه 3ساله کاروخوابوندیم وپروزه ی جدیدی شروع نکردیم ونصف سرمایمون روهم نقدکرده وخوابوندیم بانک داریم شیرین 22درصدمیگیریم شبها هم راحت میگیریم می خوابیم چون نصف دیگه سرمایمون روملکه وهمه تخم مرغامون تویه سبد نیست فکرهم نمیکنیم ما بایدنگران تولید واشتغال کشورباشم....حالا هرچقدر درتوانتون هست بخش مسکن روسرکوب کنید. واین بازی روادامه بدین تاببینیم اخرش چی میشه بالاخره که این فنر روهرچقدر بیشتر جمعش کنید پرششش دراینده نزدیک یادوربیشترخواهد بود.

  • ناشناس
   ۳ ۲۲

   وقتی فنر در بره، شما نمیتونی سپرده رو از بانک بکشی بیرون و وقتی بعد از چند سال سپرده آزاد کردی توان خریدت تو بازار با سودهاش یک سوم میشه.

  • ناشناس
   ۷ ۷

   کاملا باورم شدوقانع شدم!!!!

  • ناشناس
   ۶ ۷

   خیالت راحت کنم نه مسکن بالا میره نه سود بانکی در دراز مدت بازدهی داره. هر دوتاش ریسکی هست

  • فعال سابق مسکن
   ۲ ۱۸

   دقیقا فازتون چیه؟می دونین علت اینکه اکثرمردم کشورما ترقی نمیکنن چیه؟حسادته چشم نداریم رشدهمدیگه روببینیم ....

  • ناشناس
   ۴ ۰

   من میدانم اخر این فنر باز شده وتوسر دلالهای مفت خور ومفسد مسکن خواهد خورد وانها را از پای در خواهد اورد

 • رضا
  ۷ ۳۸

  ماتویکی ازمحلات متوسط شهرتبریز توکارساخت وسازهستیم بنده معنی رکود درمسکن رونمیفهمم ماهمین سال قبل تویکسال بالای 40درصد سود کردیم وخیلی هم راضییم.

  • ناشناس
   ۳۰ ۱

   شماهمین جوربه ساخت وسازادامه بده وخداخیرت بده و۴۰درصدی حال کن!

  • ناشناس
   ۲ ۰

   تو گفتی ماهم باور کردیم !!!!!!!!!...

 • ناشناس
  ۲۵ ۱

  مردم زروشون نميرسه خريد كنند قيمت مسكن نسبت به در آمد مردم خيلي بيشتر افزايش داشته ركود و گراني نميذاره مردم به فكر مسكن باشند فعلا مردم فقط دارند خورد خوراكشون رو بزور تامين ميكنند

 • ناشناس
  ۱۵ ۱

  مقداری از پول و سرمایه مردم دست پدیده ، مقداری نزد میزان ، و.......................

 • ناشناس
  ۱۶ ۱

  همشو این بانکهای ربا خوار ساختن .خوب بگو بفروشن .تو اگر وزیری بیشتر کار کن و نتیجه کارتو بگو

 • عمو آصف
  ۲۳ ۱

  این کار از بزرگترین شاهکارهای دولت نهم و دهم بود که هر چی پول نفت بود رو ریخت تو مسکن و الان خیلی از صنایع وابسته رو گرفتار کردن وپول بی زبون رو کردن خشت وگل و گذاشتن بمونه ....

 • ناشناس
  ۲۱ ۱

  اين املاك كه الان ساخته شده من به جرات و قطعيت ميگم كه خيلي هاش بدون اينكه حتي يك نفر توش ساكن بشه دوباره بعد از چند دهه تخريب خواهد شد. مطمعنم هيچ كس اينها رو نميخره. چون نه مردم پول دارن نه فروشنده ها حاضرن كوتاه بيان و قيمت رو به اندازه قدرت خريد كم كنن و معماري ساختمانها داره قديمي ميشه. ساخنمان ميشناسم در بهترين نقطه شهر ده ساله ساخته شده حتي يك واحد هم نفروخنه

  • ناشناس
   ۱۷ ۱

   دلال تیکه تیکه شد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خوب دیگه با این قیمتهای نجومی انتظار معجزه نداشته باشید

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری