{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 179548

صادق الحسینی، مشاور و تحلیلگر ارشد در امور سرمایه‌گذاری:

یک مشاور و تحلیلگر ارشد در امور سرمایه‌گذاری با اشاره به اینکه قیمت مسکن در سال ۹۶ و ۹۷ رشدی در حدود تورم یا کمتر از آن خواهد داشت، تاکید کرد: مسکن بازار جذابی برای سرمایه‌گذاری در دو سال آتی نیست.

به گزارش اقتصاد آنلاین، سیدمحمدصادق الحسینی در همایش دورنمای اقتصاد ایران در سال ٩٦، اظهار کرد: سال گذشته پیش‌بینی من درباره بخش مسکن این بود که قیمت مسکن کمتر از تورم رشد خواهد داشت و رونق نسبی معاملات را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: قسمت اول این پیش‌بینی درست بود که به معنای کاهش قیمت واقعی مسکن در سال ٩٥ بود اما در بخش دوم، در رونق نسبی معاملات کمتر این اتفاق افتاد و ما رونق کمتری در معاملات داشتیم.

این کارشناس ارشد اقتصادی درباره وضعیت بازار مسکن در سال آینده به عرضه و تقاضا به عنوان عاملی مهم در وضعیت این بازار اشاره کرد و گفت: بازار مسکن ما با بازار کشورهای توسعه یافته تفاوت دارد و باید بازارمان را با کشورهای نفت خیز مقایسه کنیم.

 الحسینی خاطرنشان کرد: درامدهای نفتی به ارز ملی و انقباض پایه پولی بستگی دارد که موجب فشارهای تصنعی بر قیمت مسکن می شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت نفت از عوامل تاثیر گذار است که باعث ایجاد تورم می شود و تقاضا را بالا می برد، اظهار کرد:برای سال آینده  با توجه به اینکه اقتصاد جهانی در وضعیت خاصی است و با روی کار آمدن اقای ترامپ هنوز تکلیف قیمت نفت مشخص نیست، اما با در نظر گرفتن پیش بینی های بین المللی بعید به نظر می رسد که قیمت نفت افزایش یابد.

الحسینی با بیان اینکه اگر نگاه سرمایه گذاری داشته باشیم مسکن در دو سال آتی کالای جذابی برای سرمایه گذاری نیست، تاکید کرد: البته نرخ ارز می تواند در این بخش به عنوان متغیر تاثیر گذار باشد.

به گفته او اگر نرخ ارز در سال آینده رشد ٣٠ درصدی داشته باشد قیمت مسکن افزایش می یابد اما اگر چنین نشد رشد جهش گونه قیمت مسکن در سال ٩٦ و ٩٧ منتفی است.

وی در پایان گفت: اکنون ٣ سال و نیم است که در دوران رکود هستیم و اگر عده ای بگویند سیکل های رکود و رونق طبق داده های تاریخی حدود دو سال نیم است چنین چیزی درست نیست زیرا قیمت مسکن معلول علت های دیگری است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۹۱ ۱۶

  مسکن تا۵سال دیگرهم ازرکودخارج نمیشود.وهیچ جذابیتی برای سرمایه گذاری ندارد.

 • ناشناس
  ۸۰ ۱۶

  «مسکن بازار جذابی برای سرمایه‌گذاری در دو سال آتی نیست.»
  اینم تودهنی به دلال ...ی.

 • ايمان
  ۷۷ ۱۴

  تحليل كاملا صحيحي هست و مسكن ديگر كالايي سرمايه اي نخواهد بود

  • ناشناس
   ۵۶ ۱۳

   ناقوس مرگ دلال

 • ناشناس
  ۷۷ ۱۴

  پیش فروش قسطی قبرهای نوساز در قطعه دلالان به دلیل مرگ حتمی دلالان در سال ۹۶

  • ناشناس
   ۲۵ ۳۷

   اگر دلال یک دفعه میمیره، شما روزی صد بار دارید خودتونو میکشید.
   لطفأ اینقدر نگران مردم نباشید. مردم خودشون بهتر از هر کارشناسی از بازار با خبرند.

  • ناشناس
   ۴۷ ۱۰

   رونق قبرهای پیش ساخته قطعه دلالان
   خخخخخخخخخ

 • ناشناس
  ۷ ۵۸

  اتفاق همیشه مسکن و زمین در محدود شهری، از بهرتنی سرمایه گذاری است/ لان قیمت کف بازار است و بهرتین زمان خرید برای صاحبان سرمایه/ فقط طمع سودهای 30 درصد و بالاتر نکنند/ اگر به سود ده درصدی قانع باشند الان بهترنی زمان خرید است تا اول تابستان سال بعد/ انگاه سال 97 بزار داغ فرو شمسکن شروع می شود/ از خانه های قول نامه ای تا سند دار همگی ارزش سرمایه گذاری دارند/

 • hossein
  ۵۵ ۱۳

  دررابطه با مسکن.هیچ تحلیلی نمیتواند به صورت ۱۰۰درصددرست باشه.همیشه توی تمام دولتها یه تورم مسکن داشتیم.الانم این صحبت هادرحد کارشناسیه.مگه سال ۹۱روکسی تونسته بود دقیقا پیشبینی کنه..؟ الانم هرکی لازم داشته باشه خریدمیکنه.نمیدونم چرافقط به بازارمسکن گیردادن الان یکی نیست بگه اخه کدوم بخش سوددهی داره..؟تمام قسمتهای اقتصاد تورکوده.ازراننده تاکسی،نانوا,بقال,... بگیرتافعالان بخش تولیدهمشون نالان هستن.بازار مسکن هم ازبقیه جدانیست.هروقت بازار راه بیفته مسکنم حرکت خواهد داشت.

 • مادر بزرگ !
  ۴۵ ۱۶

  چه عجب ! یکی آمد همان حرفی که بیش از ۳ سال ! است در این سایت می نویسم را گفت !!!. به نظر من قیمت مسکن در سال ۹۶ و ۹۷ نزولی خواهد بود ! . رشد در حد تورم و یا زیر تورم سالیانه پیشکش !!! . البته منظورم قیمت دلاری امروز مسکن است با اینکه به افزایش قیمت ریالی مسکن هم امیدی ندارم !!! .

 • محمد الف
  ۱۳ ۵۳

  لطفا این نظرم چاپ کنید/ اگر اشتباه می گویم دیگران می توانند رد یا نقد کنند.
  همیشه و همه جا، مستغلات، جزء بهترین سرمایه گذاری بوده است. "املاک: خانه/آپارتمان/سالن/سوله/زمین دیوارچین و حتی زمین برهوت یا کشاورزی/" همگی کالای سرمایه ای هستند، یعنی بر خلاف کالای مصرفی، کالای سرمایه ای قابلیت تولید ارزش افزوده دارد. املاک و مستغلات، ضمن حفظ ارزش سرمایه در بلند مدت، می توان اجاره داد، یا در آن کار خدماتی و تولیدی راه انداخت، من شخصا در حاشیه شهر مشهد، خانه های بزرگ یک طبقه روستایی دیدم که با توجه معافیت های مالیاتی، داشتند کالای تولید می کردند، کارگاه های متعدد حاشیه شهر مشهد یدم که از مزایا معافیت روستایی برخودار و کارگاه زیر ده نفر برخودراند/ پرورش قارچ/ شترمرغ... .دفتر تجاری/ مشاغل جذاب و پر درامد/ اینها همه در املاک و مستغلات است/ از بهترین محل های سرمایه گذاری املاک و مستغلات است باری اصحاب سرمایه/ منتها نه برای عجول ها و آنهایی دنبال ره شبه را صد ساله بپمایند/ برای سرمایه گذار صبور که چپش پر باشد. شما بروی ارز و یا طلا بخری، باید منتظر افزایش تورم باشی! ولی املاک و مستغلات اینگونه نیستف ارزش افزوده اش با خودش دارد باید ازش استفاده کرد و آن اجاره داد و یا تبدیل به واحد تجاری یا تولیدی کرد.

  • علی
   ۹ ۳۳

   در بلندمدت نظر شما صحیح است. اما در شرایط فعلی متاسفانه تولید جوابگو نیست. میشناسم کسانی را که در سالهای اخیر تولید میکردند و ورشکست شدند. البته اینکه چه کالایی تولید کنند هم مهم است

 • ناشناس
  ۸ ۴۴

  جذابه از قدیم
  اگر جذاب نبود که این قیمتهای فعلی نبود
  میشه بفرمایید چه سرمایه گذاری جذابه!!؟

 • الکلام الحق
  ۵۸ ۵

  سرسختی و پافشاری مالکین و بسازبندازها روی قیمتهای پوشالی و تخیلی فعلی حاصلی جز رکود شدیدتر و طولانی تر نداره . چند سال قبل بانکها بی رویه وامهای کلان دادن اینا هم فکر کردن خبریه ثانیه ای هی بردن بالا و بالا و بالاتر . شد شیر تو شیر . این میگفت 2000 میلیون اون یکی میگفت 5000 میلیون . فکر کردن هر چی بگن صاف میان میشمرن جلوشون . بعد که دولت فعلی سیاست رکودی رو با هدایت نقدینگی به بورس آغاز کرد بادشون خوابید . پا فشاری عجیب روی بورس کم کم پول رو از بازارهای دیگه منجمله مسکن خارج کرد و سهمگین ترین رکود تاریخ ایران رقم زده شد . ادامه سیاست بورس بازی و سفته بازی روی سهام پاره باعث نهادینه شدن رکود و فلج شدن کل بازارهای کشور شد و ورشکستگیهای بسیاری را رقم زد حتی در موسسات مالی . الآنم پولهایی که میتونست رونق تولید رو رقم بزنه هر روز 200 میلیارد تومن پوله بیت المال توسط حقوقیها تو بورس سهام بادکرده خریداری میشه تا بورس عزیزه دل دچار بحران شدید نشه . در کل اقتصاد فدای بورس شد و رکود فعلی منشا و علتش همین بورسه .
  ولی تداوم رکود و عمیق شدن اون در بازار املاک برمیگرده به دو عامل قیمتهای انفجاری و بشدت حبابی و همچنین کیفیت نازل و بسیار پایین ساخت و ساز . ساخت و سازها اکثرا" غیراصولی و سست هستن و فقط تا میتونن بزک دوزکش میکنن که طرف گول ظاهر رو بخوره . قیمتهایی هم که میکوبن رو ملک به اندازه ای مسخره و وحشتناکه که تا حداقل 60 درصد نیاد پایین چهل ساله دیگه هم املاک در خواب مرگ به سر میبره . این شما و این واقعیات پیش رو . حالا چهار تا دلال و مالک که خونه ها بدجور باد کرده رو دستشون بیان نظرهای خنده دار بدن که بازار خوب میشه ملک گرون میشه و از این جوکها . عزیز من مردم از تو بیشتر حالیشونه و پولم داشته باشن با خرید یه قوطی کبریت زوار دررفته صدها میلیون یا هزاران میلیونشونو نمیریزن تو حلق یک طماعه بی منطق تا چه برسه که مردم دیگه آهی در بساط ندارن و بازارها شب عیدی از شدت بی پولی و قدرت خرید پایین عملا" فلج و ورشکسته هست . اوضاع فعلی اقتصاد دیگه رکود و کسادی نیست شده بحران عمیق اقتصادی . بورس بورس بازی اینم شد آخرش

 • ناشناس
  ۴ ۳۲

  قیمت های فعلی مسکن بر اساس ارزش دلار فعلی است
  حالا شما میفرمایید اگر سال آینده ۳۰% دلار بالا برود
  مسکن هم گران خواهد شد .به عبارتی بگویید قیمت مسکن بر اساس دلار قیمت گذاری میشود .طبق فرمایش شما کاهشی در ارزش دلار وجود ندارد بلکه رو به بالاست .بنابراین تا دلار پایین نیاید هیچ چیزی رو به کاهش نیست و قیمتهای فعلی پا برجاست .خوش بینانه در همین حد بماند.

 • عمو آصف
  ۱۶ ۲۸

  قیمت ملک تو همه جای تهران انقدر راکد نبوده ولی درکل خدا کنه گرون نشه که بدبختیش مال حقوق بگیر هاست...

 • ناشناس
  ۴۴ ۶

  مسکن به هیچ عنوان گران نمیشه چون مطمعنا تقاضا کاهش پیدا میکنه وبا همین روند صنعت فولاد تو کشور وضعیت نابسامانی پیدا میکنه همانطور که الان ذوب آهن فروش میلگرد و تیر آهنش عملا متوقف شده وبرای حقوق وعیدی بهمن وام گرفته یه زمانی ذوب آهن قطب صنعت کشور بود و سی هزار پرسنل داشت.....

 • شمیرانی
  ۵۱ ۵

  کاملا تحلیل درستی است چون برخی مالکان و املاکی ها و بساز بفروشان سالها از هرج و مرج و ناآگاهی مردم استفاده کرده و سود های میلیاردی به جیب زدند اما بالاخره تاریخ مصرف مسکن هم تمام شد

 • علی
  ۲۶ ۱

  وقتی صحبت از رفع قریب الوقوع رکود و افزایش شدید قیمت میزنن برام این سوال پیش میاد که این اتفاق چرا و چطور ممکنه؟
  با حقوق پایه 800 هزار تومان یا حق مسکن بیست هزار تومانی قراره رکود از بین بره؟
  یا برای لشکر چند ده ملیونی بیکاران کار و درامد ایجاد شده؟
  میگن بانکها وام میدن.کسی که بتونه دوازده سال برجی سه چهار ملیون قسط بده و خرج زندگیشم بکنه چه احتیاجی به وام داره.اصلا این افراد چند درصد از جمعیت کشورن؟همه که دکتر و مدیر دولتی و بازاری نیستن.بگو ده درصد.با ده درصد میخوان رکود رو چنین و چنان کنن؟
  از اون طرف بهره رو پایین میارن تا سرمایه دارها پولشون رو از بانک بیرون بکشن.خوب وقتی پولی تو بانک نباشه اصلا چطور بانکهای ورشکسته ما میخوان وام بدن؟
  خلاصه بازار مسکن جزیی از کل اقتصاد کشوره.وقتی اقتصاد ار رکود و بلبشو نجات پیدا کرد شاید مسکن هم از رکود در اومد.

 • حسين
  ۶ ۳۱

  ماشالا كسايي كه پيام گذاشتن و از مسكن بد ميگن به قطع هر كدوم بالاي 100 ميليون تو بانكا دارن و نزول سودش رو ميبرن و دنبال اينن تا سود با لا بگيرن بعد اون خونه اي رو كه ميخان بخرن ....
  دلتون خوشه بعد از انتخابات همه چي معلوم ميشه

 • ناشناس
  ۷ ۲۴

  مسکن شاید گرون نشه ولی داشتنش هیچ وقت ضرر نداشته.حداقل پولتو داری
  100میلیون جنس ریختم مغاره اگه بانک میزاشتم درامدش بیشتر بود.ماهی 2میلیون صافی برام نداره.کلی هم استرس چک دارم.تازه اقساطم دارم میدم ولی کو مشتری

 • مانی
  ۴۶ ۵

  سال 96 سال تعمیق رکود مسکن هست.

  • ناشناس
   ۴ ۲۹

   سال ۹۶ همه نزولخورا باید صف بکشند جلوی بانکها و التماس برای باز پس گرفتن پولهاشون، آسوده بخوابید

 • ناشناس
  ۲۱ ۷

  خیلی از بانک ها هم وضعیت بهتری ندارند. همین طور پیش بره باید صف وایستن ملت روزی 50 تومان بتونن از حسابشون بردارن!

  • ناشناس
   ۱۹ ۲

   دوست عزیز دلال جهت اطلاع بانکهای دولتی توسط بانک مرکزی تضمین شدن و سپرده گزاران هیچ گونه نگرانی نداشته باشن تحت هر شرایطی سپردهها تضمین شده هستند به جز مراکز غیر قانونی

 • 111
  ۹ ۳۳

  توي همين بازاري كه مي گيد مسكن مرد، ركود عميق مي شود و غيره، من كه دارم سود مي كنم. شما تا هر وقت كه دوست داشتيد، واستيد. زماني كه مردم خوابند، من دارم سود مي كنم. موفق باشيد.

 • يك نفر
  ۱۶ ۳۲

  مسكن همين الان هم گران شده شايد شما خبر نداريد. خانه خوب گران است. آن چيزي كه شما حرفش را مي زنيد قابل نشستن نيست كه ارزان است.

  • ناشناس
   ۲۵ ۲

   دلال محترم با این حرفا مشتری پیدا نمیشه

 • ناشناس
  ۵ ۰

  با توجه به رشد منفی جمعیت و ساخت و سازهای زیاد طی سالها و کاهش تقاضا دیگر مسکن بازار خوبی برای سرمایه گذاری نیست.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری