{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 176676

وزارت راه ۱۷۰ هزار میلیارد تومان پروژه در دست اقدام دارد

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر راه و شهرسازی در مجلس برگزار شد.

عباس آخوندی در این نشست با اشاره به فعالیت تشریفاتی مشاوران امور زنان در اغلب وزارت‌خانه‌ها، اظهار کرد: عمده فعالیت این مشاوران رسیدگی به امور رفاهی کارمندان خانم است؛ در حالی که دستور کار ما در وزارت راه این بود که این بخش مأموریت وزارت‌خانه در حوزه زنان را پیش ببرد و مسائلی مثل حق دسترسی زنان به شهر، طراحی شهری و تنظیم معابر شهری بر این اساس مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به رغم این که هر روز حضور زنان پررنگ‌تر می‌شود اما متأسفانه فضاهای شهری ما بر اساس مردسالاری طراحی شده و فضای شهری مناسب برای زنان و کودکان و همچنین حق دسترسی زنان به حمل‌ونقل ایمن و توانمندسازی زنان در سکونت‌گاه‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

آخوندی با لزوم بر تغییر رفتار مدیریتی در ایران در حوزه زنان و وجود مقاومت در برابر آن اظهار کرد: به طور مثال مناسب‌سازی معابر برای معلولان موضوعی است که دستورالعمل آن در سال ۷۴ تصویب شده و ۲۱ سال از آن گذشته اما باید دید که این موضوع چقدر اجرا می‌شود. این‌ها مسائل پیچیده‌ای است. مثلاً شهرهای ایران برای ماشین طراحی شده و شاید ۳۰، ۴۰ سال است که این موضوع گفته می‌شود اما در پایتخت نمی‌توان هزار متر پیاده در خیابان راه رفت.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که پروژه‌های در دست اقدام این وزارت‌خانه ۱۷۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود، اضافه کرد: این در حالی است که کل بودجه نقدی تخصیص‌یافته امسال ۱۵۰۰ میلیارد تومان یعنی یک صدم این مبلغ بوده است. البته ما امسال از طریق اوراق بدهی و موارد این‌چنینی بالای ۱۲ هزار میلیارد تومان کار کردیم؛ بنابراین اگر در برخی موارد پروژه‌هایی هستند که اجرایی نمی‌شوند حمل بر بی‌توجهی نکنیم. به هر حال مدیران استانی و شهرستانی هم بر اساس اعتبارات و بودجه‌شان می‌توانند فعالیت کنند.

آخوندی با اشاره به درخواست فراکسیون زنان مجلس برای اختصاص مسکن مهر به زنان سرپرست خانوار یادآور شد: ما حتماً از این موضوع استقبال می‌کنیم؛ اگرچه مسکن زن بعضاً در جاهایی ساخته شده که مشتری ندارد و با مشکلات زیرساختی روبه‌روست اما به هر حال ما به تعهدات دولت پایبند هستیم. در حال حاضر ۸۷ هزار واحد مسکونی در پردیس بدون مطالعه ساخته شده که فقط تأمین آب آن چند صد میلیارد تومان خرج دارد و مثل این است که بخواهیم شهری دو برابر کاشان یا بابل را در یک سال ایجاد کنیم که نه مدرسه نه بیمارستان نه درمانگاه نه ساختار اجتماعی دارد و تنها ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه خیابان‌کشی آن است. پولی هم که مردم می‌دهند برای ملکشان است و نه مسیر تردد؛ ضمن این که نمی‌توان برج ساخت و معبری برای آن در نظر نگرفت.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: ۹۰۰ برج در حال ساخت در پردیس وجود دارد که بالای ۱۲ طبقه هستند اما امکانات آتش‌نشانی آن منطقه یک ماشین است که حداکثر به طبقه چهارم می‌رسد. این در حالی است که وقتی حادثه پلاسکو در مرکز تهران رخ داد، جمع کردن حواشی آن ۱۰ روز به طول انجامید. فرض کنید در پردیس هم چنین اتفاقی رخ دهد. در این صورت چه کسی جوابگو خواهد بود؟

آخوندی در ادامه با تأکید بر ضرورت ساماندهی شهر تهران و به ویژه سکونت‌گاه‌های غیررسمی اطراف پایتخت اضافه کرد: پیشنهاد ما این است که شرکت راه‌آهن حومه‌ای تشکیل شود تا موضوع قطارهای شهرهای اطراف تهران به نتیجه برسد.

وی درباره اظهارات نماینده تبریز در خصوص جاده‌های مواصلاتی این منطقه یادآور شد: قطار میانه-تبریز با سرعت در حال اجراست و من جمعه از این پروژه بازدید می‌کنم. ضمن این که پروژه اهر-تبریز هم فعال است و آزادراه بازرگان-تبریز هم عملیات اجرایی‌اش انجام شده است.

آخوندی درباره اظهارات نمایندگان زن مجلس در خصوص سهم مدیران زن در وزارت‌خانه‌ها نیز گفت: زنان در هیأت مدیره هما و شرکت فرودگاه‌ها حضور دارند که این موضوع پیش از این سابقه نداشته است.

پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان نیز در این نشست اظهار کرد: فراکسیون زنان هفت ماه است درخواست ملاقات با رئیس‌جمهور را ارائه کرده اما هنوز پاسخی به آن داده نشده است. ما باید کمک کنیم که زنان خود را ثابت کنند. متأسفانه شاهدیم که وزرا، معاونین و معاونین پارلمانی بین زنان و مردان تفاوت قائل می‌شوند.

سلحشوری همچنین یادآور شد: ما خوشحالیم که وزارت راه و شهرسازی با رویکرد علمی وارد حوزه زنان شده است.

وی با تأکید بر اهمیت امنیت زنان و دختران دانشجو و تأمین امکانات بین راهی از سوی وزارت راه تصریح کرد: ما همچنین از وزارت راه و شهرسازی می‌خواهیم در مورد زنان سرپرست خانوار قول مساعدی به ما بدهند و تسهیلاتی برای آن‌ها قائل شوند.

هاجر چنارانی، نماینده نیشابور نیز در این نشست خواستار ارائه تسهیلات به زنان خانه‌دار شد و گفت: روستای بالای ۵۰ خانوار در خراسان رضوی هزار کیلومتر آسفالت نشده است.

فریده اولاد قباد، نماینده تهران نیز در سخنانی خواستار رسیدگی به وضعیت خط متروی اسلامشهر، جاده حسن‌آباد فشافویه، مسکن مهر پردیس و اسلامشهر و نگاه ویژه به زیرساخت‌ها و امنیت اجتماعی آن شد و بر لزوم بررسی چالش‌های فروش واحدهای مسکونی مسکن مهر تأکید کرد.

سیده حمیده زرآبادی، نماینده قزوین نیز با بیان این که شهرهای تهران تک‌جنسیتی هستند و امنیت ندارند، خواستار نظارت بیشتر در مورد ناوگان حمل‌ونقل برون‌شهری و درون‌شهری، طرح جامع شهرها و به‌کارگیری زنان در وزارت‌خانه‌ها شد.

خدیجه ربیعی، نماینده بروجن نیز ضمن تقدیر از اقدامات صورت‌گرفته از سوی وزارت راه و شهرسازی در حوزه چهارمحال و بختیاری بر لزوم توجه به سهم زنان در مدیریت‌ها و استفاده از توانمندی‌های زنان در استان چهارمحال و بختیاری تأکید کرد.

زهرا ساعی، نماینده تبریز نیز در سخنانی اظهار کرد: قطار میانه-تبریز از زمان دولت اصلاحات کلید خورده اما تا حالا راه‌اندازی نشده است. همچنین جاده اهر-تبریز به نام جاده مرگ شناخته می‌شود و مسکن اجتماعی نیز به باتلاقی برای کشور در حوزه اقتصادی تبدیل شده است؛ به ویژه این که قرار بوده نواقص مسکن مهر برطرف شود زیرا حداقل‌های اولیه در مورد آن وجود ندارد.

ساعی در ادامه از وزیر راه و شهرسازی خواست سهمیه‌ای از مسکن مهر را به زنان سرپرست خانوار اختصاص دهد.

سهیلا جلودارزاده، نماینده تهران نیز بر لزوم تسریع در امور مربوط به بانوان در این وزارت‌خانه تأکید کرد.

همچنین سکینه الماسی، نماینده دیر و کنگان با اشاره به گستردگی حوزه انتخابی خود در بخش گمرک، تجارت، صیادی، شیلات، کشاورزی و صنایع پتروشیمی و پالایش خواستار توجه بیشتر به وضعیت جاده‌های مواصلاتی در این منطقه شد.

سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران نیز در اظهاراتی از وزیر راه خواست موضوع مسکن مهر، جاده اسلامشهر، متروی اسلامشهر و جاده شمال را مورد توجه قرار دهد و امکانات بین راهی لازم را در بخش‌های مختلف تأمین کند.

طیبه سیاوشی، نماینده تهران هم حل مشکلات حاشیه تهران و بافت فرسوده پایتخت را از وزیر راه و شهرسازی خواستار شد.

سیده فاطمه حسینی، نماینده تهران با انتقاد از امکانات موجود در فرودگاه‌های کشور خواستار بررسی وضعیت بافت‌های فرسوده در پایتخت، رسیدگی به جاده فشافویه ـ حسن‌آباد و ارائه تسهیلات مسکن مهر به زنان سرپرست خانوار با نرخ بهره کمتر شد.

عبدالکریم حسین‌زاده، عضو کمیسیون عمران نیز در این نشست با بیان این که حوزه شهرسازی و معماری توجه لازم را به زنان در بخش شهرسازی و معماری نداشته، اظهار کرد: تهیه طرح‌های مطالعاتی نکته مهمی است اما آنچه مهم‌تر است اجرایی کردن این طرح‌هاست.

وی با انتقاد از برخی بی‌عدالتی‌ها در طراحی شهری اظهار کرد: نکته مهم این است که زنان چقدر در بخش شورای عالی شهرسازی و معماری تأثیرگذارند و چقدر به فکر رفع تبعیض زنان و کودکان و حفظ امنیت زنان درجامعه هستیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری