{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 175901

آخوندی: با پدیده "بد مسکنی" مواجهیم

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در برخی نقاط شهری کشور با پدیده "بد مسکنی" مواجهیم، گفت: باید به سمت ارتقاء کیفیت زندگی مردم حرکت کنیم.

منطقه کرمانشاه، عباس آخوندی در جلسه بررسی مسائل حوزه راه و شهرسازی استان کرمانشاه، که عصر روز پنجشنبه (21 بهمن) در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه در بسیاری حوزه‌ها دچار عدم تعادل شده‌ایم، اظهار کرد: به‌عنوان نمونه 10 درصد جمعیت ایران در تهران زندگی می‌کنند و 50 درصد جمیعت کشور در کلان‌شهرها ساکنند که این یک عدم تعادل پیچیده جمعیتی است که منجر به معضلات زیستی، ترافیکی و ... شده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی با بیان این‌که این عدم تعادل در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز دیده می‌شود، به دلایل آن پرداخت و گفت: در فرایند توسعه گرفتار فناوری و تکنولوژی شده و فکر کرده‌ایم تکنولوژی می‌تواند همه مشکلات ما را رفع کند. به نوعی اصالت خود را از دست داده‌ایم.

آخوندی با بیان این‌که باید به اندیشه ایران‌شهری خودمان برگردیم و بر مبنای عدل رفتار کنیم، گفت: باید یک بازآفرینی شهری صورت بگیرد و ارتقاء کیفیت زندگی شهری را داشته باشیم.

وی با ذکر آماری از واحدهای مسکونی خالی در کشور، گفت: سال 85 حدود 600 هزار و سال 90 حدود یک‌میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی در کشور داشتیم و مطمئنا آمار سال 95 که ارائه شود، این تعداد بیشتر شده است. از سوی دیگر نرخ رشد جمعیت کشور کاهش یافته، لذا باید به‌جای کمیت تولید مسکن، به سمت ارتقاء کیفیت برویم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به وضعیت استان کرمانشاه اشاره کرد و سکونت نیمی از جمعیت این استان در مرکز استان را نامناسب دانست و گفت: باید تصمیمی برای پایان توسعه کمی شهر کرمانشاه گرفته شود و در مقابل آن ارتقاء کیفیت زندگی شهری دنبال شود.

وی افزود: باید شهرهای حومه کرمانشاه به یک سیستم حمل‌ونقل خوب مجهز شوند تا هم از ورود جمعیت جدید به مرکز استان جلوگیری شود و هم بخشی از جمعیت استان تشویق شده، در این شهرهای حومه‌ای سکنی گزینند. به واقع باید از تمام ظرفیت‌های سرزمینی استان استفاده شود.

آخوندی همچنین از کرمانشاه به‌عنوان یک ایران‌شهر واقعی نام برد که سهم برجسته‌ای در شکل‌گیری تمدن ایران داشته است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۱

  دوستانی که خروج مسکن رو یکسال یا دو سال یا بعد از 1400 و..... پیش بینی می کنند ویا اون رو منوط به افزایش قیمت نفت و دلار و .... می دونند , خواهش میکنم به بعضی موارد که بر رکود مسکن فعلی و آینده تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت توجه بفرمائید :
  1- هرم جمعیتی به سمت کمتر شدن داره میره پیک جمعیت جوان از بین رفته و درخواست بازار به اون حد قبل نیست و با افزایش بهای خوار و بار و درکل سطح عمومی قیمتها بعید به نظرمیرسه به حالت قبل برگرده.
  2- در دولت قبل سرمایه انبوهی به سمت بخش مسکن وارد شد که ناشی از فروش نفت 120 دلاری بود و تبدیل به ریال و قسمت اعظمش وارد بخش ملک شد درنتیجه اینکه بازار اشباع شده و تو تمام شهرها کلی خونه نوساز ساخته شده ودست سازندگان ودلالان باد کرده.
  3- قیمت مسکن به صورت جهانی هم رشد نداشته بلکه تو خیلی از کشورها افت داشته خوب بازار ایران هم شامل این مسئله میشه .
  4- مسایل سیاسی تو ایران از جمله تحریم و رکود تو بخشهای بالا دستی صنعت باعث شده درآمد مردم خیلی کم بشه رشد اقتصادی پایین تو چند سال گذشته بودجه خانواده ها رو کم کرده و تمایلی به تعویض یا خرید ملک جدید ندارند كه بعضا به علت بيكاري و ازدواج فرزندان فروشنده و درشرف مستاجر شدن هستند.
  5- تغییر عادت زندگی شهری و زندگی مجردی و کم شدن ازدواج تغییر فرهنگ مردم و تمایل اونا به هزینه تو امور تفریحی به نسبت پس انداز مخصوصا تو بخش مسکن.
  6- افزایش شهرکهای اطراف شهرهای بزرگ که چون قیمت زمین و آورده کمتری میخواهد باعث شده مردم خودشون یا انبوه سازان یا دولتها به شکل مسکن مهر, واحدهای بیشماری بسازند که جوابگوی افراد ضعیف و مهاجران به شهرها تا سالهاي سال جوابگو باشد.
  اگر به موارد بالا نگاه کنیم میبینیم که مسکن دیگه به اون رونق قبل بر نمیگرده مگر اینکه دوباره نفت بشه 120 و درآمد عمومي خانوارها بالا بره و هم زمان سود تسهيلات بانكها هم به زير 5 درصد برس

  7_رکود فعلی مسکن تا سالها بعد بشدت فعلی ادامه پیدا میکنه . الآن بلحاظ اقتصادی رکود مسکن ماهیتش با رکود بازارهای دیگه فرق میکنه و بخاطر قیمتهای سرسام آور و بی نهایت مسخره و فرانجومی نهادینه و ساختاری شده . این یعنی ریشه دواندن رکود به تمام اجزا و مویرگهای بازار املاک و قهر و فرار طولانی مدت خریداران از اون . طرف میره تو اینترنت می بینه یه قصر باشکوه با ده دوازده تا اطاق خواب و استخر و زمین تنیس و بافغ گل و فوق العاده اعیانی و لوکس تو اشرافیترین محله لوس آنجلس زدن یه میلیون دلار . زود اینم خونه خرابه پودر و ماتیک زدشو میزنه چهار هزار میلیون تومن بلکه با فروشش بره اونو بخره تا آخر عمرش عین پادشاهها زندگی کنه . آخه رویاپردازی چقدر ؟ تا کجا ؟ قیمتت منظومه شمسی رو رد کرده بعد میگی چرا هیچکی نمیاد خونه منو ازم بخره !!! اگه هپروت و بازی با عدد و رقم و حلوا حلوا کردنهای بی پایان امونت بده از تو آسمونا بیا زمین یه امتحان بکن . بیا یه ماه قیمتتو بکن یک سوم اونی که الآن زدی . ببین بالاغیرتا" بازم یه مشتری دست به نقد میاد روش . اگه یک سوم ازت نخریدن که مطمئنا" نمیخرن پی ببر چقدر از مرحله پرتی و این رکود تا قیمتگذاری مثل الآنه پایانی نداره
  ناشناس
  .......... دلیلهای عدم رونق در بازار مسکن..............
  ا سرمایه‌گذاری بی حد و حساب بانکها در مسکن، بحران ورشکستگی ۲۰۰۷ آمریکا در مسکن حتمی است.
  مسکن مرررررد چه باسود چه بی سود.
  آیا کسی فکر میکرد پلاسکوی ۵۰ ساله یکروزه نابود بشه؟؟؟
  قبل از سونامی مرگ زیر آوار پوسیده مسکن، به فکر فراااار باشید.

 • ناشناس
  ۴ ۰

  خب وقتی امکانات در شهرهای بزرگ است اینطور می شود

 • حمید
  ۳ ۰

  چون امکانات رفاهی در روستاها در حد صفر است - نه کتابخانه نه حمام عمومی نه درمانگاه و خانه بهداشت نه سیلوی ذخیره سازی غلات نه منبع ذخیره سازی آب نه سردخانه برای نگهداری محصولات باغی نه راه روستایی مناسب نه پارک و بوستان نه استخر نه سالن بدنسازی نه سالن فوتسال نه هیچ یک از امکانات رفاهی در روستاها نیست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دلیل اصلی رکود مسکن، کاهش شدید قدرت است و عدم افزایش درامدها نسبت به تورم.
  تسهیلات بلند مدت برای خرید مسکن با اقساط سبک که کمتر از مزد حقوق بگیران باشد تنها راه عملی و زودبازده از رکود خارج کردن است.
  البته شرط دیگر، مسئله فرو ش خانه ای قول نامه ای است. باید تدبیری شود امکان گرفتن وام برای خرید این قیبل خانه ها فراهم شود. تسهیل در عوارض و ثبت سند ملکی این خانه که اغلب کوچک و ارزان هستند. دولت بیاید عوارض ثبت سند تقریبا صفر کند و یارانه بدهد حتی بریا ثبت سند تا بشود بعنوان وثیقه سند گذاشت باری دریافت وام. در این صورت افراد کم دارمد هم می توانند صاحب خانه شوند. دقت کنید کسی درامد زیر یک میلون تومان دارد هرگز نمی تواند خانه های سنددار متسط به بالا بخرد. اینها خریدارن سوخته هستند و فرقی به حال انبوه سازان نمی کند. پس انبوه سازان مخالفت نکنند با تسهیل خانه کوچک زیر صد متر و دو طبقه و سهط بقه پایین شهرها این خانه رقیب انها نیستند. اینها را اقشار کم درامد می خرند. مشتر یان انبوه سازان افراد متوسط به بالا هستند که می خواهند درمناطق خوب ساکن شوند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای ۷یا۸ماده ای..میخوای بامدیریت سایت صحبت کنم کلا یه صفحه ازسایت رودراختیارت تحلیل های پرت وتکراریت بزاره..!!؟؟؟خداییش بااین استعداد حیفی واقعا حیفی..!! بگممم؟؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری