{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 170621

در مراسم امضای تفاهم نامه محیط زیست با اتاق بازرگانی مطرح شد؛

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد سبز سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این تفاهم نامه تلاش می‌کند تا صنعت، خدمات و کشاورزی در هر نقطه کشور بر اساس ظرفیت زیستی منطقه باشد و افزایش تعامل و همکاری دولت با بخش خصوصی در راستای حفظ محیط زیست محقق شود.

زهرا جواهریان در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران اظهار کرد: شروع این تفاهم‌نامه بعد از جلسه ابتکار با اتاق بازرگانی در 17 اسفندماه سال گذشته بود. پیرو جلسات متعدد با اتاق بازرگانی به ویژه کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران، تفاهم نامه‌ای منعقد شد و امروز به امضاء رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه هدف اصلی در این تفاهم نامه ایجاد تعامل و همکاری بین بخش خصوصی و دولت در زمینه حفاظت محیط زیست و گسترش اقتصاد سبز و توسعه پایدار است گفت: مواضع مشترکی بین سازمان محیط زیست و اتاق بازرگانی وجود دارد تا اهداف پیش بینی شده در سطوح بین المللی، ملی، استانی و محلی اجرایی شود.

مدیر کل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد سبز سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: این تفاهم نامه تلاش می‌کند تا صنعت، خدمات و کشاورزی در هر نقطه کشور بر اساس ظرفیت زیستی منطقه باشد. همچنین طی این تفاهم نامه تلاش برای فرهنگ سازی و ارتقای دانش محیط زیستی برای عموم مردم، بخش‌های تخصصی و خصوصی از وضعیت محیط زیست طی پروژه‌های مشترک صورت می‌گیرد.

میانگین سهم اقتصاد سبز در ایران زیر نیم درصد است

جواهریان با اشاره به اینکه همه پروژه‌ها و همکاری‌ها با اتاق بازرگانی متناسب با اقتصاد سبز خواهد بود اظهار کرد: میانگین سهم اقتصاد سبز در کشور ما زیر نیم درصد است این در حالیست که میانگین جهانی 20 درصد است، بنابراین تلاش داریم سهم کشور را در اقتصاد سبز افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه با تقویت صندوق ملی محیط زیست سرمایه گذاری در بخش اقتصاد سبز میسر می‌شود اظهار کرد: اتاق بازرگانی با کلیه ظرفیت‌ها پای کار آمده است تا به ارتقای دانش زیست محیطی، دستیابی به توسعه پایدار و اقتصاد سبز کشور کمک کند.

به گفته جواهریان، سازمان حفاظت محیط زیست نیز وظیفه دارد شاخص‌ها را تدوین کرده و در اختیار اتاق بازرگانی قرار دهد. همچنین این سازمان موظف است مشکلات پیش آمده بر سر راه فعالیت‌های اتاق بازرگانی را مرتفع کند و نقش تسهیل گری داشته باشد.

مدیرکل دفتر توسعه پایدار اقتصاد سبز سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه بعد از دو هفته کمیته راهبردی و عملیاتی به منظور اجرای تفاهم نامه تشکیل می‌شود گفت: این تفاهم نامه در هشت ماده و چهار تبصره بین سازمان حفاظت محیط زیست و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منعقد می‌شود.

توصیه مدیرعامل صندوق محیط زیست به رئیس اتاق بازرگانی

هومن لیاقتی، مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست در ادامه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری سازمان محیط زیست و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار کرد: یک اشتباه فاحش در کشور ما وجود دارد و آن این است که رشد اقتصادی و محیط زیست را در تعارض با یکدیگر می‌بینند.

وی با بیان اینکه با برداشت جدید دنیا، مغایرتی بین رشد اقتصادی و محیط زیست وجود ندارد گفت: در تمام دنیا رشد اقتصادی از راه حفظ محیط زیست اتفاق می‌افتد برای همین است که همه هیات‌های خارجی به محض ورود به ایران بلافاصله درخواست دیدار با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را دارند چون رشد اقتصادی را در گرو رشد محیط زیست می‌بینند.

مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست اظهار کرد: اتاق بازرگانی بیشترین کمکی که به سازمان محیط زیست می‌تواند بکند این است که به صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی نشان دهد که رشد اقتصادی تنها از طریق حفظ محیط زیست صورت می‌گیرد.

تفاهمنامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و عبدالحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، به منظور افزایش تعامل و همکاری دولت و بخش خصوصی در راستای حفاظت از محیط زیست و نیل به اهداف توسعه پایدار و گسترش اقتصاد سبز با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و اجرایی موجود، امضاء شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری