{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 160714

دفاع تمام قد عسگری از طرح انتقال آب خلیج فارس در گفت و گو با اقتصاد آنلاین

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری امید معتقد است: طرح انتقال آب از خلیج فارس برای پا برجا نگه داشتن شرکت های گل گهر و چادر ملو کاملاً صرف اقتصادی دارد ولی برخی ها پی در پی به دنبال سنگ اندازی و انتقاد هستند

علی عسگری ، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری امید در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص طرح  انتقال آب از خلیج فارس برای مجموعه هایی همچون گل گهر و چادرملو گفت:یک صنعت در کویر فعالیت می کند و نیاز مبرم به آب دارد در آن منطقه هم آب نیست دو راه حل داریم یا باید آن صنعت تعطیل شود و یا برای تامین نیازش به آب،  فکر چاره ای اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه تعطیلی یک صنعتی که  نقشی مهم در اقتصاد کشور ایفا می کند امکان پذیر نیست؛تصریح کرد: انتقال آب از خیج فارس آن قدر هم پیچیده نیست،چرا که  انتقال این آب ضمن تامین نیاز این صنایع، یک چهارم آن نیز برای مصرف آب شرب قابل استفاده است.

رییس سابق سازمان مالیاتی کشور اظهار داشت:قیمت این انتقال در شرایط کنونی صرف اقتصادی دارد،برای 10 سال آینده نیز از نظر اقتصادی برای کشور و پابرجا نگه داشتن صنایع به صرفه خواهد بود.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری  امید با تاکید بر اینکه در حال حاضر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز برای تامین آب شرب و صنایع خود همین کار را می کنند،گفت:وقتی منبع آب شیرین موجود نیست یا بهتر بگوییم آبی وجود ندارد،باید راهکارمناسبی اتخاذ تا چرخ صنایعی همچون گلهر وچادرملو از کار نیفتد.

وی در ادامه یاد آور شد:به نظر نمی رسد این اقدام برای صنایعی که 30میلیون تن سالانه سنگ آهن تولید می کنند چیز عجیب و غریبی باشد .

به گزارش اقتصاد آنلاین، شرکت گل گهر سالانه 20میلیون تن و چادر ملو 10میلیون تن سنگ آهن تولید می کنند.

وی با انتقاد از برخی افراد که مدام در پی سنگ اندازی برای هر اقدامی هستند،بیان داشت:وقتی خیلی از منابع تجدید نا پذیر را بدست خودمان نابود کردیم و سفره های زیر زمینی را بدون مدیریت درست از دست داده ایم،الان جزء این راهکار و انتقال آب از خلیج فارس راهکار دیگری نداریم.

عسگری در پایان گفت:اگر چند سال پیش از طرح های مناسبی استفاده می کردیم در حال حاضر هم منابع تجدید ناپذیرمان را از دست نمی دادیم و هم بکارگیری و انتقال آب از خلیج فارس برای برخی سوال برانگیز نبود.

به گزارش اقتصاد آنلاین طرح انتقال آب از خلیج فارس برای مجتمع های معدنی و صنعتی گل گهر و چادر در فلات مرکزی ایران در حالی حدود 5 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که ارزش بازار سهام کل این شرکت ها از ابتدای تاسیس تا کنون هم اکنون از 15 هزار میلیارد تومان فراتر نمی رود. در عین حال هزینه تولید و انتقال هر تن آب شیرین در این طرح در حالی  2500 الی 3000 تومان برآورد شده که هم اکنون این نرخ در تهران 50 تومان می باشد.

ارسال نظر

  • دهقان محمد ضا
    ۰ ۰

    من از خانواده شهدا هستم هر کس که عمدآ ونا اگاهانه سنگ اندازی می کند خداوند به اینگونه افرادشعور اجتماعی بدهد

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری