{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 150944

کاهش ۴۰ درصدی واردات کاغذ در حالی بازار این محصول را دچار نوسانات قیمتی کرده است که نفس خودکفایی در زمینه‌هایی مانند تولید کاغذ همواره محل بحث و مناقشه بوده و برخی کارشناسان عنوان می‌کنند در این مورد واردات بهتر از صادرات یا حتی خودکفایی است.

 خشکسالی در ایران مشکلاتی جدی برای کشور ایجاد کرده است، چنانکه نرخ از بین رفتن جنگل‌ها به دلیل کاهش کاشت درختان برای تولید چوب افزایش یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر روند فعلی تخریب جنگل‌ها و مراتع ایران ادامه یابد، کشور ما تا چند دهه آینده دیگر جنگلی نخواهد داشت. برای جلوگیری از وقوع این بحران تمهیداتی اندیشیده شده که واردات چوب نیز از جمله آنهاست. این مساله می‌تواند در مورد صنایع مرتبط با چوب هم رعایت شود، مگر اینکه کارخانه‌هایی مانند کارخانه‌های کاغذ سازی مواد اولیه خود را وارد کرده و خودکفایی و صادرات در این زمینه به این شکل اتفاق بیفتد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، خشکسالی یکی از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر به مهم‌ترین بحث در محافل علمی و کارشناسی ایران تبدیل شده است. با توجه به بحران خشکسالی برخی کارشناسان و اقتصاددانان بزرگ کشورمان حتی خوردن هندوانه را هم غیرضروری می‌دانند و مصرف آن را در چنین شرایط بحرانی منع می‌کنند. در حال حاضر کارشناسان محیط‌زیست از آغاز خشکسالی در ایران و وقوع خشکسالی شدید در آینده نزدیک اظهار نگرانی می‌کنند. نه تنها تهران بلکه ایران به زودی باید با مشکل بزرگی دست و پنجه نرم کند؛ مشکلی که می‌تواند روی کشاورزی و تولید مواد غذایی نیز تاثیرگذار باشد. هشدارهای چند سال اخیر در مورد کم آبی آنقدر جدی شده که مسئولان تامین آب پایتخت از همان تابستان سال گذشته اعلام کردند که اگر مردم ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی نکنند، با قطعی و جیره‌بندی آب در پایتخت مواجه می‌شویم که البته آمارها می‌گویند این مشکل خاص تهران نیست. شهرهای بزرگ ایران از جمله اصفهان، مشهد، اهواز و... هم با مشکل تامین منابع آب مواجهند.

ایران وارد دوره‌ای از خشکسالی شده که به گفته وزیر نیرو، تنها راه مردم برای مقابله با این شرایط، صرفه‌جویی در مصرف آب است. امروز فقط بحث بر سر صرفه‌جویی در مصرف آب نیست، بلکه باید همه مردم ایران در مصرف کاغذ نیز صرفه‌جویی کنند. به این دلیل که مصرف روزافزون کاغذ در کشور، ایجاد فشار بیش از حد بر جنگل‌ها و محیط زیست را به دنبال دارد و از بین رفتن درختان جنگل نیز مساوی با آلودگی هوا، فرسایش خاک و هزاران تاثیر مخرب دیگر بر محیط ‌زیست است. به تازگی گروهی از دانشمندان تایوانی، کاغذ الکترونیکی تولید کردند که علاوه بر قابلیت بازنویسی، با محیط‌زیست نیز سازگار بوده و بدون نیاز به الکتریسیته کار می‌کند و برخلاف فناوری کتاب‌های الکترونیکی موجود در بازار، کاغذ الکترونیکی با قابلیت بازنویسی نیازی به روشن‌بودن پس زمینه ندارد و لذا الکتریسیته مصرف نمی‌کند. یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از قطع درختان و تخریب جنگل‌ها واردات چوب است که بدون شک یکی از وارداتی است که مثبت تلقی می‌شود.

کاهش واردات، علت افزایش قیمت کاغذ

کاهش ۴۰ درصدی واردات کاغذ در حالی صورت گرفته است که کشور ما امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند واردات چوب است. به نظر می‌رسد تنها در رابطه با موضوع چوب و استفاده از کاغذ خودکفایی و صادرات توصیه نمی‌شود. البته باید توجه داشت که کاهش این حجم وسیع واردات کاغذ مورد نیاز کشور ضربه سنگینی به چاپخانه‌ها وارد کرده است. به طوری که آنها ۱۰ درصد قیمت کاغذهای خود را افزایش داده اند. به گزارش ایسنا، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با تایید افزایش قیمت ۱۰ درصدی کاغذ تحریر، جلوگیری از واردات این کالا را عامل افزایش قیمت آن دانست. حسین میرباقری با اشاره به اینکه نسبت به سال گذشته کاهش واردات داشته‌ایم و میزان تقاضا افزایش یافته است، اظهار کرد: حدود دو سال است کاغذ تحریر با افزایش قیمت روبه رو نبوده، اما به دلیل کاهش حجم واردات با افزایش حدود ۱۰ درصدی قیمت کاغذ مواجهیم. او ادامه داد: پیش از کاهش حجم واردات برخی افراد که در کار تولید کاغذ بودند فضایی را به ایجاد و اعلام کردند که واردات بی‌رویه موجب لطمه به بازار شده است و این در حالی بود که افراد مذکور نیاز بازار را نسنجیده بودند. این مقام مسئول با اعلام اینکه ۷۰ درصد کاغذ مصرفی وارداتی است، تصریح کرد: باید بدانیم که تولید داخل در این بخش جوابگو نبوده و علاوه بر این از کیفیت لازم نیز برخوردار نیست. در کنار این مسائل باید توجه کنید که در مورد برخی کاغذها حتی یک ورق هم تولید داخل نداریم. چرا باید از واردات کاغذ و چوب نگران باشیم، وقتی این اقدام باعث حفظ منابع طبیعی و جنگل‌های کشورمان می‌شود؟

۳ هزار متر مکعب قاچاق از حدود دو میلیون هکتار جنگل شمالی

شاید بیراه نباشد که عنوان شود خودکفایی در برخی محصولات آن قدر‌ها هم به نفع ما نیست. با توجه به بحران آبی و از بین رفتن جنگل‌ها به نظر می‌رسد لازم است کشور ما وارد کننده چوب برای استفاده‌های مختلف باشد. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس دهم در رابطه با واردات چوب می‌گوید: اگر بخواهیم جنگل‌های کشورمان و منابع حیاتی مان را حفظ کنیم و به خوبی به نسل‌های آینده که فرزندان ما هستند، انتقال دهیم، باید تا حد امکان بهره برداری از جنگل‌ها را کاهش دهیم و نیاز کشور را هم با صادرات تامین کنیم. همان طور که در برنامه ششم توسعه نیز ذکر شده امیدواریم که در آینده‌ای نه چندان دور بهره برداری از جنگل‌ها را به صفر برسانیم. واردات چوب با حداقل تعرفه باید تشویق شود تا فکر بهره برداری از جنگل‌ها از بین برود. همچنین باید زراعت چوب را در کشور گسترش دهیم و درختکاری را با استفاده از کشت گونه‌های سریع الرشد در سطح مزارع توسعه دهیم تا بتوانند نیازهای چوبی ما را تامین کنند. کشور‌های دیگر مانند چین نیز به سمت واردات چوب رفته‌اند. علی محمد شاعری با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته برای واردات چوب به کشورمان اظهار می‌کند: جنگل‌های ایران بیشتر شیبدار هستند و بهره برداری از چنین جنگل‌هایی در بسیاری از کشورها یا صورت نمی‌گیرد یا با احتیاط بسیار زیادی انجام می‌شود؛ به این دلیل که جنگل‌های شیبدار وظیفه آبرسانی، حفظ آب و خاک و جلوگیری از فرسایش خاک را دارند.

متاسفانه در کشور ما مساحت جنگل‌ها روز به روز کاهش پیدا می‌کند؛ به‌ویژه جنگل‌های شمال کشورمان که از سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار در طی پنج دهه گذشته به حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرده است. اگر بخواهیم از کاهش جنگل‌هایمان جلوگیری کنیم باید بهره برداری از جنگل‌های شمال را کم کنیم و به جای جنگل‌های خودمان از کشورهایی مانند روسیه چوب تامین کنیم. او درباره برخورد با قاچاقچیان چوب تصریح می‌کند: درباره قاچاق چوب بر اساس بعضی آمارهای ارائه‌شده سه هزار متر مکعب قاچاق در جنگل‌های شمال صورت می‌گیرد. ما برای مقابله با قاچاقچیان چوب باید پاسگاه‌های جنگلبانی را گسترش دهیم و یگان حفاظت را در جنگل‌ها تقویت کنیم و تجهیزات کافی در اختیار ماموران یگان حفاظت قرار بگیرد.

نماینده مردم بهشهر در رابطه با برخورد با قاچاقچیان و برنامه‌های مجلس در این‌باره خاطرنشان می‌کند: باید با قاچاقچیان چوب برخورد قاطع و غیر قابل اغماض صورت گیرد؛ به این دلیل که قاچاقچیان چوب در واقع دشمن طبیعت هستند و مانند قاچاقچیان مواد مخدر و شکارچیان غیرمجاز دشمن انسانیت محسوب می‌شوند. کسی که طبیعت را تخریب می‌کند بستر زندگی ما انسان‌ها را به مخاطره می‌اندازد. بنابراین باید در برخورد با قاچاقچیان چوب و منابع طبیعی به شدت برخورد شود تا درس عبرتی برای سایر افرادی که قصد دارند طبیعت را به یغما ببرند، شود.

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری