{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 146863

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشریح کرد؛

در حالی که از ابتدای سال ۹۴ یارانه ایرانیان مقیم خارج حذف شده است، وزیر کار خبر داده است که در این زمینه یک استثنا وجود دارد: ایرانیانی که برای کار به خارج از کشور می‌روند و «کارنامه شغلی» دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، دولت از ابتدای سال گذشته اعلام کرد که یارانه پنج گروه درآمدی شامل پزشکان، مالکان خودروهای گران قیمت لوکس، صاحبان صرافی‌ها، اعضای هیات مدیره بانک‌ها و هیات مدیره شرکت‌های خصوصی و همچنین افراد مقیم خارج از کشور حذف شده و در سال جاری، پس از مصوبه مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه 95 نیز بر حذف یارانه گروه‌های بیشتری از یارانه‌بگیران تاکید کرد.

با این حال به نظر می‌رسد دست‌کم یک گروه از ایرانیان خارج از کشور همچنان یارانه نقدی دریافت خواهند کرد.

آن گونه که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم آغاز به کار سامانه بیمه ای اداره کل اتباع خارجی گفته است «داشتن کارنامه شغلی برای ایرانیان شاغل در خارج از کشور الزامی است و یارانه کسانی که این کارنامه را داشته باشند قطع نخواهد شد.»

به گفته وزیر کار، «در حال حاضر 300 هزار نیروی کار ایرانی در حاشیه خلیج فارس داریم که 200 هزار نفر آنان در امارات متحده عربی، 20 هزار نفر در قطر و 20 هزار نفر دیگر نیز در کشور کویت زندگی می‌کنند» و به نظر می‌رسد این افراد اگر بخواهند، می‌توانند همچنان به دریافت یارانه نقدی خود ادامه دهند.

ربیعی  با اشاره به اینکه هم اکنون برخی از ایرانیان بصورت غیررسمی در خارج از کشور کار می کنند از اینکه هنوز اطلاعات و آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد ابراز تاسف کرد و گفت: بزودی با همکاری امور کنسولی وزارت خارجه بانک اطلاعاتی ایرانیان شاغل در خارج از کشور تشکیل می شود.

مردادماه سال گذشته نیز در پی اعتراضاتی که به آغاز پروسه حذف یارانه برخی گروه‌ها توسط دولت صورت گرفت، احمد میدری، معاون رفاهی وزیر کار تاکید کرده بود که «درصد قابل توجهی از ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز به حذف یارانه خود معترض بوده‌اند، اما در قانون مصوب شده ایرانیان مقیم خارج از کشور که در سایر کشورها کارگری می‌کنند می‌توانند یارانه دریافت کنند.»

میدری همان زمان تاکید کرد که «این افراد نیز می‌توانند سامانه www.yaraneh10.ir مراجعه و نسبت به دریافت کارت اشتغال در خارج از کشور اقدام کنند که در این صورت نه تنها یارانه کارگران در خارج از کشور حذف نخواهد شد، بلکه از برخی از معافیت‌ها نیز استفاده خواهند کرد.»

 

ارسال نظر

  • نیکی حیاتی
    ۰ ۰

    حساب و کتاب یارانه ها آنقدر بی در و پیکر است که حتی پناهندگان و معاندان نظام در خارج از کشور هنوز هم در خارج سکونت دارند و یارانه دریافت می کنند. کاش به این مورد هم نگاهی می افکندید. خودم شاهد چندین خانوار مخالف نظام و معاند در ترکیه بودم که هر ماه یارانه خود را از کارت خوان های ایرانی موجود در ترکیه برداشت می کنند

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری