{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 143057

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بودجه کشور تنها کفاف حقوق کارمندان را می‌دهد، گفت: دولت خیلی عیالوار و بزرگ شده و درآمد ۲۱۰ هزار میلیارد دلاری دولت تقریبا برابر با هزینه‌های جاری است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه)در بخش پایانی سفر یکروزه خود به استان آذربایجان شرقی در جلسه اقتصاد مقاومتی این استان گزارشی از عملکرد دولت در سه سال گذشته در بخشهای مختلف ارائه و خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این است که کشور پیشرفت های خوبی داشته است و توانسته ایم از برخی مشکلات عبور کنیم.

وی با تاکید براینکه عبور از مسائل و مشکلات جز با اتکاء به سرمایه اجتماعی میسر نیست تصریح کرد: بزرگترین سرمایه ای که در اختیار مسئولین کشور قرار دارد اعتماد مردم و امید آنها به آینده است که باید از این اعتماد و امید حفاظت و حراست کنیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: وقتی مردم نسبت به آینده امیدوار باشند برخی مشکلات بسیار بزرگ که مدیران کشور باید برای آن بسیار هزینه و وقت صرف کنند، به آسانی قابل حل است.

دکتر جهانگیری وضعیت کشور را در بخش های مختلف مناسب و قابل قبول توصیف کرد و افزود: متاسفانه عده ای اصرار دارند وضعیت کشور را نامطلوب نشان دهند و مردم را نسبت به جمهوری اسلامی ایران دلسرد کنند و تصور می کنند که دلسرد شدن مردم به نفع جناح خودشان است اما غافل هستند که اگر مردم نسبت به نظام دلسرد شوند در واقع نسبت به همه دلسرد می شوند.

وی در ادامه با اشاره به پرونده هسته ای کشور و عملکرد مثبت دولت در حل این پرونده تصریح کرد: اینکه طرف مقابل به همه تعهدات خود عمل نکند موضوع عجیبی نیست زیرا خوی استکباری آنها باعث می شود که اگر بتوانند اخلال کنند اما ما باید با هوشیاری تلاش کنیم و پیگیری نماییم تا همه بخش های تعهدات عملی شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران در منطقه ای ناامن و بسیار حساس واقع شده است بر ضرورت قدرشناسی از عملکرد نیروهای مسلح و امنیتی کشور و ثبات و آرامشی که در کشور وجود دارد تاکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشتند و فرمودند که امنیت از نعمت هایی است که تا از بین نرود قدر آن شناخته نمی شود.

دکتر جهانگیری ادامه داد: کشورهای اطراف ما نظیر بحرین ، عراق، یمن، پاکستان، افغانستان و ... امروز مشکلات متعددی در زمینه امنیت دارند و کانون ثبات و امنیت در منطقه ایران است و مردم ما کمترین دغدغه نسبت به امنیت ندارند.

وی اظهار داشت: در شرایطی که کشور از امنیت و ثبات مناسبی برخوردار است، مهمترین کار ما این است که اقتصاد کشور را به حرکت درآوریم. دستاوردهای حاصل شده در بخش اقتصادی قابل توجه است و نباید کوچک شمرده شوند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سال 90 درآمدهای ارزی کشور118 میلیارد دلار بود اما امسال این درآمد حداکثر به 30 میلیارد دلار می رسد. اگر فروش نفت هنوز همانند زمان تحریم 1 میلیون بشکه بود حتی به همین درآمد 30 میلیارد دلاری نیز نمی رسیدیم اما خوشبختانه امروز 2 میلیون و پانصد و هفتاد هزار بشکه نفت صادر می شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی دقیق دولت برای آماده سازی صنعت نفت به منظور افزایش تولید پس از رفع تحریم ها خاطرنشان کرد: قبل از اجرای برجام همه مقدمات لازم برای افزایش تولید و ظرفیت نفت انجام شد و به محض اجرای برجام تولید و صادرات نفت کشور به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد به گونه ای که هیچ کس تصور نمی کرد ایران بتواند ظرف چند ماه میزان تولید خود را به میزان قبل از تحریم ها برساند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه ثبات سازی در اقتصاد کشور گفت: در سال 92 که اقتصاد کشور متلاطم شده بود قیمت ارز بصورت لحظه ای تغییر می کرد و ارز کشور را در بازار تزریق کردند تا قیمت آن را پایین بیاورند.

وی با اشاره به اینکه ظرف 17 ماه 22 میلیارد دلار ارز مملکت را در دبی و استانبول عرضه کردند تا قیمت ارز را کاهش دهند افزود: وقتی این سخنان گفته می شود، برخی می گویند مگر سوپرمارکت است که به این راحتی ارز کشور را بفروشند اما دقیقاً به همین شیوه نسبت به این کار اقدام کردند و منجر به افزایش تورم و مشکلات متعددی در اقتصاد کشور شد.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به کاهش بهای نفت و تاثیر منفی این اتفاق در اقتصاد بسیاری از کشورهای نفت خیز افزود: بسیاری از کشورهای نفت خیز با کاهش ارزش پول ملی مواجه شدند اما در ایران این موضوع به نحو مطلوبی مدیریت شد.

وی یکی از دلایل موفقیت عدم تاثیر پذیری اقتصاد ایران از کاهش بهای نفت را اعتماد مردم به مدیریت و آینده کشور ارزیابی کرد و گفت: این اعتماد باعث شد مردم به بازارها هجوم نبرند و به همین دلیل است که تاکید می کنیم باید قدر اعتماد مردم دانسته شود و از آن حفاظت گردد.

معاون اول رییس جمهور دلیل دیگر این موفقیت را مدیریت صحیح و سیاست گذاری مطلوب دولت دانست و گفت: دولت با سیاست گذاری های درست مانع از تلاطم در اقتصاد کشور شد.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه در سال 92 ذخیره گندم در بسیاری از استان های کشور کاهش یافته بود و در برخی مناطق به سه روز رسیده بود اظهار داشت: برخلاف تصور برخی افراد که می گویند دولت نگاه به خارج دارد، با اینکه در حال گفتگو و مذاکره بودیم، در همان مقطع تصمیم گرفته شد که ذخیره کالاهای اساسی باید حتماً شش ماه باشد. در بخش کشاورزی نیز با برنامه ریزی های دولت تدبیر و امید به نقطه ای رسیده ایم که در سال 91،  6.7 میلیون تن گندم وارد کشور شد اما امسال واردات گندم به صفر رسیده است. در سایر بخش ها هم همینطور است و حجم طرح های افتتاح شده در هفته دولت بسیار قابل توجه است.

وی در ادامه با تاکید براینکه اقتصاد کشور از این پس نیازمند سیاست های عالمانه است افزود: خوشبختانه این سیاست ها از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و در اختیار دولت قرار گرفت.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید براینکه استانی همانند آذربایجان شرقی باید از هر نظر پیشتاز باشد گفت: مردم این استان از هر جهت در تاریخ پیشتاز بوده اند و یکی از افتخارات مردم ایران آذربایجان غیور است.

دکتر جهانگیری استان آذربایجان شرقی را مهمترین استان صنعتی کشور دانست وگفت: این استان از بخش خصوصی بسیار خوب و مناسبی برخوردار است و اگر بخش خصوصی این استان حرکت کند این موج به همه نقاط کشور تسری خواهد یافت.

وی در ادامه سیاست های اقتصاد مقاومتی را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: برخی از این سیاست ها بلند مدت است و باید به صورت همیشگی در اقتصاد ایران جاری باشد که افزایش بهره وری از این دست سیاست ها است.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به برنامه های کوتاه مدت در سال 95 اظهار داشت: مهمترین پیام اقتصاد مقاومتی در سال 95 این است که تولید بخش کشاورزی و صنعت ایران به حرکت درآید و لازمه آن فعال شدن بخش خصوصی در صحنه اقتصاد است.

معاون اول رییس جمهور راه اندازی واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال در کشور را از برنامه های جدی دولت برشمرد و گفت: از هیچ مدیری پذیرفته نیست که بتواند در این مسیر گام بردارد اما کوتاهی کند چرا که این موضوع اراده ای است که در راس نظام شکل گرفته و حتما باید اجرایی شود.

وی یافتن بازارهای بین المللی برای تولید ایران را گامی دیگر در جهت حمایت از بخش تولید عنوان کرد و گفت: برای این موضوع سیاست گذاری کرده ایم که 10 میلیارد دلار میزان صادرات غیرنفتی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند و برای اجرای این برنامه بسته ای حمایتی تدوین و ابلاغ شده است.

دکتر جهانگیری همچنین با تاکید بر ضرورت مبارزه با قاچاق کالا گفت: برای ما بسیار دشوار است که مقام معظم رهبری فرموده اند که در کشور قاچاق سازمان یافته وجود دارد و ما مصمم هستیم تا بساط آن جمع شود. نیازمند مبارزه امنیتی و اطلاعاتی و نیز مبارزه اقتصادی هستیم که البته مبارزه اقتصادی بسیار مهمتر است. مبارزه با قاچاق باید بی امان ادامه پیدا کند.

وی واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی را نیز از برنامه ها و اولویت های مهم دولت عنوان کرد و گفت: با شرایط فعلی و با بودجه دولت امکان اجرای طرح های نیمه تمام در کشور میسر نیست و از بخش خصوصی خواسته ایم تا این طرح ها را به قیمت صفر دریافت و اجرا کنند زیرا دولت به دنبال کسب درآمد از اجرای این طرح ها نیست.

در این جلسه استاندار و برخی مدیران استان گزارشی از وضعیت استان آذربایجان شرقی و روند پیشرفت اجرای اقتصاد مقاومتی در این استان ارائه کردند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۹ ۰

  جلوی چپاول رو بگیرید، اساسی و درست کار کنید. همه چی درست میشه.

 • ناشناس
  ۱۰ ۸

  ولی شواهد نشون میده. دولت کوچک و کم خرج شده. و هزینه های مردم بیشتر شده

 • ناشناس
  ۱۶ ۳

  ایشان به حقوق بگیران دولت قوت قلب داد که پرداخت حقوق شما تامین است. از ۲۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت ۹۰ هزارمیلیارد آن از نفت بقیه هم از مالیات تامین میشود تا حقوق کارمندها پرداخت گردد. و چون تمام بخشنامه ها و مصوبات توسط حقوق بگیران نوشته میشود منافع خودشان را حفظ میکنند . بخش خصوصی که در بدترین شرایط هستند و کارخانه دارها که ورشکسته و بدهکار هستند مغازه دارها که دخل و خرج نمی کنند و کشاورزان که آواره حاشیه نشین شهرها شدند و به گدایی افتاده اند به درک .

 • ناشناس
  ۱۸ ۲

  اون زمان که مثل باقلوا شیرین استخدام میکردین باید فکر بعدشم میشد طرف سیکل بوده استخدام شده رفته دیپلم گرفته الان نزدیکای بازنشستگیش هست حدود 2 تومن میگیره . بعد کلی جوان با ارشد و دکتری بیکار موندن . استخدامم نمیشن چون منابع نیست ولی به شدت کمبود نیروی متخصص نخبه در هر جایی احساس میشه . تاوان استخدام های رسمی کم سواد رو الان به وضوح داریم میبینم در نظام اداری و اقتصادی

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  راست میگه بهر ببینه مدیرانشان چقدر می گیرند. اندازه بودجه یک مملکت به مدیرانشان دا ده. و میده هر مدیر اندازه سیصد کارمند حقوق و مززایا به او میده. و مردم و بقیه م دم هیچ. هر روز یک همایش بی خاصیت برگزار می کنند مگه مملکت از دریا هم بردارند تمام میشه. پس راستی اینهمه نفت می‌فروشند چه می کنند. کوفتند با برجام همه چیز حل میشه. حتی اب خوردن پس چه شد

 • بی نام
  ۱۱ ۰

  جلوی ریخت و پاشهای مدیریان گرفته شود همه چیز حل میشه اینقدر گیر به مردم ضعیف ندهید و بهانه نگیرید دزدی کمتر کنید وضع مردم بهتر میشه

 • ناشناس
  ۷ ۰

  210 هزار میلیارد دلاری? تصحیح کنید

 • ب
  ۵ ۰

  نقدينگى هزار هزار ميليارد تومانى دولت كه به تازگى ٦٠ هزار ميليارد ديگه هم بهش اضافه شده رو دولت نگه داشته و حرف از بى پولى ميزنه و از افزايش حقوق كارمندان و همچنين كارگران ( اداره كارى ) سر باز ميزنه ، چرا ؟ چون اگه اين پول بخواد با افزايش حقوق و به هر نحو ديگه وارد بازار بشه ، طوفانى از تورم به راه ميفته و اونوقت آمار تورم فعلى ( نميگم آمار دروغى ) وكورد تورم رئيس جمهور قبلى رو خواهد شكست و اينجاست كه افتخار دولت جناب دكتر روحانى به باد خواهد رفت ، يعنى تورمى كه با ركود و سرمايه سوزى ( مثال در بورس ) موفق به اعمال اون شده ... تنها راه باقى مونده همين حرفاس كه الان نمونشو اين آقا ابراز كرده ..

 • ناشناس
  ۶ ۰

  اقتصاد دولتی نتیجش همینه.همه اعتراض دارن.درآمد همه از بقیه کمتره.تا حالا شده یک نفر به نحوه تخصیص حقوق کارمندای مایکروسافت به بیل گیتس اعتراض کنه؟

 • ناشناس
  ۷ ۰

  ديگه اين حرف های چندش آور پیش مردم رنگ باخته يه نفرهزاران میلیارد میخوره به چندنفرهم رشوه میده تا چندسال صداش درنمیاد بعدهم که صدانه بوش درمياد به جای احقاق حق مردم بازهم به دنبال ننه من غريبم بازی میگردن. همین هايي که این حرفهارومیزنن اگه حسابهای بانکی خارجشون روبه خزانه برگردونن خرج چندسال کشورمون درمياد حالا حساب کنید چند هزار حساب اگه برگرده چه اتفاق مثبتی می افته. کلاه نادانی از سرمون افتاده. تا خشم مردم گریبانتون رونگرفته اینگونه کلام روتمامش کنید

 • ناشناس
  ۴ ۰

  منظورتون اينه كه مي خواييد بودجه اي براي پروژه هاي عمراني در نظر نگيريد تا كارگران و تكنيسين هاي پروژه هاي عمراني همچنان بيكار باشند ؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری