کد خبر 71225

بازار‌سهام منتظر روشن‌شدن برخی‌ ابهامات

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه درباره شرایط فعلی بازار گفت: بازار منتظر روشن شدن جزئیات بودجه، اثرات کاهش قیمت نفت، نرخ سود سپرده بانکی، نرخ عوارض مالکانه معادن و عملکرد شرکت‌ها است.

مصطفی امید قائمی با بیان مطلب فوق گفت: اکثر مدیریت شرکت‌ها و سهامداران حقوقی در اینکه قیمت‌ها در حال حاضر به قیمت‌های ارزنده‌ای رسیده، نه تنها شکی ندارند، بلکه معتقدند هم اکنون فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است و در صورتی که منابعی در اختیار داشته باشند صرف خرید سهام می‌کنند، چون برایشان مقرون به صرفه است و در این قیمت ها فروشنده نیستند. وی در ادامه افزود: بازار منتظر است که این اطلاعات کامل شفاف شود، البته کاهش قیمت نفت بر کلیت بازار و شرکت ها اثرات فوری ندارد. اما از آنجایی که یک فاصله زمانی بین اثرگذاری کاهش قیمت نفت بر برخی محصولات پتروشیمی وجود دارد، این استنباط می شود که چون کاهش قیمت محصولات پتروشیمی نسبت به کاهش قیمت نفت کمتر است، این موضوع در کلیت به نفع بازار و مشخصاً شرکت های پتروشیمی که از مواد اولیه نفت استفاده می کنند، تمام می شود در نتیجه سود شرکتها در مجامع افزایش پیدا می‌کند. پس هر چه سریعتر شفافیت لازم صورت بگیرد، برای کلیت بازار بهتر است. این کارشناس ارشد بازار سرمایه تصریح کرد: بازار نیاز به رفع ابهام دارد. خیلی از شرکت‌ها هم اکنون با کاهش فروش محصولات روبه رو شدند و از آنجایی که چشم انداز کاهش قیمتی وجود دارد، بازار اقدام به خرید محصولات نمی کند و بدین ترتیب شرکت ها هم با کاهش فروش و هم با کاهش قیمت فروش مواجه هستند. امید قائمی اظهار کرد: وجود همین ابهامات به عاملی تبدیل شده که خرید و فروش در بازار سرمایه با احتیاط بیشتری انجام گیرد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مدیرعامل سابق فرابورس در خصوص رفتار سهامداران حقوقی و نقش آنها در ایجاد ثبات در شرایط فعلی گفت: سهامداران حقوقی هم اکنون شدیداً درگیر طرحهای اولیه خوبی که از طرف مجموعه وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شده هستند و بیشتر منابع موجودشان را به آن سو سوق می دهند. وی ادامه داد: با این اوصاف اکثر مدیریت شرکتها در اینکه قیمت ها به نرخ های ارزنده‌ای رسیده شکی نداشته و قطعاً فروختن سهام در این شرایط و در این قیمتها را مقرون به صرفه و منطقی نمی‌دانند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چهارشنبه 93/10/10 لحظاتی پیش شاخص بورس به کانال 68000 واحد سقوط کرد !!!
  وی، با اشاره به روند کاهش قیمت نفت به زیر 60 دلار ادامه داد: تنزل قیمت نفت اقتصاد ایران را در باقیمانده سال جاری و سال آینده به شدت تحت تاثیر خواهد داد.


  عضو کمیسیون انرژی مجلس، در ادامه با تاکید بر لزوم اجرای اقتصادی مقاومتی در سال آینده اعلام کرد: به دلیل کاهش قیمت نفت در صورت عدم اجرای اقتصاد مقاومتی طی سال آینده قطعا با کسری بودجه مواجه خواهیم شد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بورس پوکید رفت پی کارش

 • ناشناس
  ۰ ۰

  boors mord

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بورس مرد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به زودی بورس 45 درجه صعودی خواهد شد. این پیام را به یاد داشته باشید. از فروش پشیمان خواهید شد. مواظب باشید و ...

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خخخخخخخخخخخخخخخ

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 • ناشناس
  ۰ ۰

  زمزمه‌های کنگره جدید آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در هفته اول ۲۰۱۵

  در حالی که یک هفته تا آغاز به کار کنگره جدید آمریکا تحت کنترل جمهوری‌خواهان زمان باقی مانده است، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که نمایندگان کنگره در صدد هستند در هفته اول سال ۲۰۱۵ تحریم‌های جدیدی علیه ایران تصویب کنند.
  زمزمه‌های کنگره جدید آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در هفته اول ۲۰۱۵

  به گزارش فارس، با نزدیک شدن به پایان کار دوره کنونی کنگره آمریکا، بار دیگر زمزمه‌هایی از احتمال تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران، مطرح شده است.  در همین راستا، پایگاه خبری «پالیتیکو» روز سه‌شنبه به نقل از دستیاران کنگره آمریکا گزارش داده است که سنای آمریکا که با اکثریتی جمهوری‌خواه از ماه آینده میلادی کار خود را آغاز می‌کند، در هفته‌های ابتدایی فعالیت، تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد.  طبق گفته این دستیاران کنگره نقطه شروع کار کنگره در خصوص لایحه تحریم‌های ایران در واقع لایحه‌ای است که یکسال قبل توسط «مارک کرک» سناتور ایالت ایلینوی و «رابرت منندز» نوشته شد و موفق شد حمایت 60 نفر از سناتورهای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات را علیرغم مخالفت کاخ سفید کسب کند.  کرک و گراهام اواخر هفته اعلام کردند که در ماه ژانویه بعد از رأی گیری کنگره در خصوص خطوط لوله، رأی‌گیری در زمینه لایحه تحریم‌های ایران انجام خواهد گرفت و این در حالی است که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با آن مخالف است چون معتقد است که تصویب تحریم‌های جدید، مذاکرات هسته‌ای با ایران را از مسیر اصلی خارج می‌کند.  نمایندگان کنگره اخیراً لفاظی‌های خود درباره تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران را تشدید بخشیده‌اند به طوریکه اخیراً «میچ مک کانل» رهبر جمهوری‌خواه سنای جدید آمریکا در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» از پیگیری طرح مطرح شده توسط برخی سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه برای تحریم‌های جدید ایران خبر داد و گفت که در نشست آتی کنگره، طرح تحریم‌های ایران را پیگیری خواهیم کرد.
  لایحه کرک-منندز، به دنبال تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در صورت کناره‌گیری ایران از ادامه مذاکرات هسته‌ای می‌باشد. از طرف دیگر یک لایحه جداگانه توسط گراهام و و«باب کورکر» رئیس جدید کمیته رووابط خارجی سنا نوشته شده است که طبق آن هرگونه توافق نهایی با ایران باید پیشتر به اطلاع کنگره رسانده شود و در صورت تأیید نهایی کنگره، در خصوص لغو هرگونه تحریم ایران تصمیم‌گیری شود.  مارک کرک نیز روز یکشنبه هفته جاری با شبکه «فاکس‌نیوز» مصاحبه‌ای صورت داد و در آن اعلام کرد که کنگره جدید آمریکا به دنبال تصویب لایحه‌ تحریم‌های جدید علیه ایران به شیوه‌ای است که غیرقابل وتو باشد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بازار مستغلات مطمئن ترین بازار برای سرمایه گذاری !

  مفهوم سرمایه همواره با خطرپذیری همراه و همسو بوده است. از این رو با توسل به آنالیزهای علمی و تجربیات موجود، تلاش می شود تا میزان خطر پذیری به کمترین حد ممکن برسد.
  پول نیوز: زمانی که صحبت از سرمایه گذاری می شود اولین مسیری که افکارمان بدان منتهی می شود، ذخیره پول در بانک ودریافت سود است. البته برخی نیز اعتقاد خاصی به خرید طلا و نگهداری آن دارند اما در نهایت این پرسش مطرح می شود که بهترین رویکرد مالی برای سرمایه گذاری کدام است؟! با توجه به نوسانات بازار و همچنین مغایرت سود پرداختی بانک ها با میزان تورم موجود در جوامع همواره ابهاماتی در پاسخگویی به پرسش مطروحه وجود دارد.


  مطمئن ترین راه سرمایه گذاری چیست؟ کدام حوزه سرمایه گذاری کمترین میزان خطرپذیری را برای سرمایه گذار بدنبال دارد؟


  پرسش های مذکور و موارد دیگر از این دست به رغم عمومیت کاربرد بویژه نزد سرمایه گذاران غیر حرفه ای، اساسا مباحثی بسیار تخصصی و حرفه ای محسوب می شوند که نمی توان تنها با توسل به عامل تجربه، نسبت به پاسخگویی آنها اقدام کرد.


  شاید نوسانات اخیر بازار طلا، بهترین گواه این ادعا باشد زیرا قوانین بازار پس از سال ها دچار تحولات اساسی شد و آخرین ارزیابی های بین المللی حاکی از کاهش تمایل برای سرمایه گذاری در بازار طلا است.


  زمانی که تصمیم به سرمایه گذاری گرفته ایم حتی در حجم بسیار محدود، باید بدانیم هیچ علم و دانشی در دنیا نمی تواند بطور قطعی امنیت یک حوزه سرمایه گذاری را مشخص و تضمین کند زیرا مفهوم سرمایه همواره با خطرپذیری همراه و همسو بوده است. از این رو با توسل به آنالیزهای علمی و تجربیات موجود، تلاش می شود تا میزان خطرپذیری به کمترین حد ممکن برسد.


  برخلاف تصورات موجود، طلا معمولا جز بازارهای ایمن برای سرمایه گذاری محسوب نمی شود. از سوی دیگر بازار ارز نیز چندان مورد جذابی نیست زیرا نوسانات پول های مطرح بین المللی بویژه دلار و یورو به شدت وابسته به تحولات سیاسی جهان است و به قول برخی کارشناسان، وابستگی این ارزها به سیاست بیشتر از ارتباط آنها با اقتصاد است. از طرفی وضعیت کنونی جهان سیاست و چالش های موجود در آن، عملا بازار ارز را به بازاری پر استرس مبدل کرده است.


  در چنین شرایطی می توان بازار مستغلات را مطمئن ترین بازار برای سرمایه گذاری ارزیابی کرد. هر چند نسبت به این دیدگاه و سرمایه پنداشته شدن "ملک" همواره انتقادات فراوانی وجود دارد اما این حقیقتی است که نمی توان آن را منکر شد. برای نمونه در کشور چین و یا آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصادهای جهان، شاهد هستیم که بازار ملک به شدت پررونق است و ملکی را که امروز خریداری کرده اید حداقل ظرف 6 ماه دارای ارزش افزوده خواهد بود.


  بدیهی است برای سرمایه گذاری در بازار مستغلات سرمایه باید در اندازه مشخصی باشد اما در موارد جزئی تر، خرید یک زمین حتی در منطقه ای نه چندان آباد نیز می تواند آینده ای روشن بدنبال داشته باشد