کد خبر 491036

بسته‌ بندی مواد غذایی در انواع فلزی، کارتنی، پلاستیکی و. . . انبار و به دست تحویل ‌کننده می‌ رسد. بسته ‌بندی را می ‌توان نشانه هویت شرکت، شناسایی محصول و هدف تولید کننده به مشتری دانست. هر تولید کننده علاوه بر خلاقیت در بسته ‌بندی باید کاری کند تا مشتری جذب کالا شده و از خرید خود هیجان ‌زده شود.

انواع بسته‌ بندی

در صنعت چاپ و بسته بندی میتوان بسته بندی را در دو نوع بسته بندی اولیه و ثانویه تقسیم کرد.

بسته بندی اولیه

بسته ‌بندی مواد غذایی در بیشتر موارد به‌ عنوان ظرف کالا استفاده می‌ شود. در زیر چند نوع از آن ‌ها را با هم بررسی می ‌کنیم.

۱- بسته ‌بندی با کمک ظرف شیشه ‌ای: هنگامی مواد غذایی در بسته‌ بندی‌های شیشه‌ ای قرار می ‌گیرد مواد داخل با شیشه هیچ واکنشی نمی ‌دهد. اما معایب این نوع بسته ‌بندی می ‌توان به وزن زیاد آن اشاره کرد که باعث افزایش هزینه حمل ‌ونقل خواهد شد.

۲- بسته ‌بندی با کمک ظروف فلزی: این نوع بسته‌ بندی از مقاومت بالایی در برابر ضربه‌ های خارجی، نفوذ رطوبت و هوا، حرارت برخوردار است. از معایب بسته‌ بندی فلزی می توان ایجاد خوردگی فلز در اثر عوامل محیط و تغییر کیفیت محصول و مواد غذایی عنوان کرد.

۳- بسته‌ بندی با کمک ظروف پلاستیک و نایلون که در صنایع چاپ و بسته بندی  بسیار مورد توجه قرار گرفته اند: خوبی این بسته‌ بندی وزن کم و قیمت پایین آن را می ‌توان ذکر کرد. ولی در مقابل آن معایبی هم دارد مثل کم بودن مقاومت در برابر رطوبت و حرارت.

بسته‌ بندی ثانویه

 برای حمل ‌ونقل، انبار و ایجاد هماهنگی در توزیع نوع بسته ‌بندی مورد بحث قرار می‌ گیرد. در نظر داشته باشید که بسته ‌بندی خوب و استاندارد می ‌تواند کالا را از ضایعات احتمالی و تلفات بیش از حد حفظ کند. حتی می ‌توان گفت که کالا از فساد در مواقع سرما، گرما، ضربه و. . . در امان است.

بب

بسته‌ بندی دارویی و پودری

دستگاه بسته‌ بندی ساشه را می توان یک دستگاه چند منظوره عمودی برای بسته‌ بندی انواع محصولات غذایی و بهداشتی به صورت تک ‌نفره دانست. از بسته ‌بندی این دستگاه برای انواع محصولات مانند رستوران‌ ها، داروخانه ‌ها، قنادی ‌ها و.. . استفاده می ‌شود. از تجهیزات این دستگاه می ‌توان به اندازه‌ گیری حجم، سرو موتور، سیستم پرکن، پیستون اشاره کرد. همچنین دارای سیستم plc بوده که می ‌توان درجه حرارت در سیل کردن (مهر و موم کردن نوار) استفاده کرد و مجهز بودن صفحه نمایشی ۱۲ اینچی لمسی دستگاه ساشه می ‌تواند نظارت و کنترل روی دستگاه و برنامه ‌ریزی تنظیمات آن را آسان کند. دستگاه ساشه دارای انواع گوناگون و کارکردهای متفاوتی است. از جمله دستگاه بسته‌ بندی، دستگاه ماشین ‌آلات پرکن، دستگاه ساشه (ساشه زن) که می ‌توان مواد خشک یا حتی مایع را در بسته ‌بندی ‌های یک ‌نفره به بازار عرضه کرد. با پیشرفت علم و صنعتی شدن زندگی روزمره انسان‌ ها بسوی استفاده از بسته ‌بندی کوچک و تک‌ نفره رفته، آن‌ ها با خرید قهوه‌ های فوری، پودرهای تک ‌نفره، سس ها، شامپوها و. . . باعث شدند تا نیاز به تولید و بسته‌ بندی این محصولات در صنایع بسته ‌بندی زیاد شود.

دستگاه ساشه زن پودری و دارویی

این دستگاه به صورت ایستاده بوده و مواد را به صورت مدادی پر می ‌کند، به خاطر همین به آن ساشه مدادی هم می ‌گویند. از این دستگاه برای بسته ‌بندی قهوه تک‌ نفره، شامپوی یک نفر، پودرهای بهداشتی نفر و. . . استفاده می شود. هنگامی ‌که مواد داخل بسته قرار می ‌گیرد، دستگاه ساشه پودری بطور کامل باعث چفت شدن لبه ها و جلوگیری از ریزش پودرها از درز بسته‌ بندی می‌ شود. فردی که با این دستگاه کار می ‌کند باید رعایت کامل ایمنی و بهداشت را داشته باشد.

منبع: چاپ و بسته بندی چاپ آموز

www.chapamoz.ir

بیشتر بخوانید
ارسال نظر