کد خبر 458987

برای طلاق توافقی چه شرایطی باید داشته باشید و چه مراحلی را باید طی کنید؟

واژه طلاق به معنی رها شدن، بیزاری، جدایی و متارکه است. با اینکه عمل طلاق در اسلام به عنوان منفورترین عمل حلال نام برده شده است، ولی زن و شوهر اگر به هر دلیلی نتوانند دیگر با هم به ادامه زندگی مشترک زناشویی بپردازند حق دارند از هم جدا شوند. طلاق انواع مختلفی دارد ولی به طور کلی اختیار طلاق بر عهده ی مرد است ولی در بعضی موارد محدود زن هم می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق کند.

با انواع طلاق آشنا شوید:

 گفتیم که طلاق انواع مختلفی دارد:

 • طلاق از سوی مرد.
 • طلاق از سوی زن.
 • طلاق توافقی یعنی طلاقی که زن و شوهر هر دو باهم به دلایل مختلف تصمیم به جدایی گرفته باشند.

طلاق توافقی چیست و در چه صورتی انجام می شود؟

طلاق توافقی، همان‌طور که از نامش مشخص است، طلاقی است که طرفین باهم تصمیم به جدایی بگیرند و درخواست طلاق کنند. در طلاق توافقی زن وشوهر می‌توانند در موارد مربوط به طلاق باهم به توافق برسند. زن می‌تواند کل یا بخشی از مهریه خود را ببخشد تا مرد او را طلاق بدهد. این موارد فقط به مهریه زن ختم نمی‌شود و موضوعات دیگری را هم شامل می‌شود. علاوه بر مهریه، نفقه زن، جهیزیه زن، حضانت فرزند یا فرزندان هم لازم است تکلیف‌شان مشخص شود. زن و شوهر هر دو باید در این موضوعات به توافق برسند و سپس اقدام به جدایی کنند.

آیا شما شرایط طلاق توافقی را دارید؟

شرایط طلاق توافقی چند سالی است که تغییر کرده است. زن و شوهر بعد از درخواست طرفین برای طلاق توافقی و ثبت اطلاعات خود در سامانه باید به مرکز مشاوره خانواده و غربالگری (بصورت اجباری) مراجعه کنند و بعد از مشاوره و پافشاری بر عدم انصراف از درخواست طلاق گواهی لازم را دریافت کرده و به دادگاه ارجاع کنند. البته این مورد مربوط به طلاق هایی است که دو طرفه یا توافقی صورت می‌گیرد و در انواع دیگر طلاق، همچنان مثل گذشته طلاق صورت می‌گیرد.

پس برای طلاق توافقی حتما قبل از جاری شدن صیغه طلاق، مراحل مشاوره ی خانواده اجباری و اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق ضروری است.

بعد از گذراندن این مراحل طلاق توافقی لازم است در فرصت سه ماهه حتما حکم طلاق توسط دادگاه به دفترخانه ی رسمی طلاق ابلاغ شود تا صیغه طلاق جاری شود.

لازم به ذکر است در صورتی که مرد قبل از طلاق توافقی پشیمان شود و به دفترخانه نرود، طلاق صورت نمی‌گیرد و منتفی می‌شود ولی اگر این پشیمانی از سوی زن صورت بگیرد، مرد خود به تنهایی می‌تواند برای طلاق اقدام کند.

ولی توجه داشته باشید که اگر زن یا حتی وکیل طلاق او در دفترخانه برای ثبت طلاق حضور پیدا نکنند احتمال اینکه دادگاه اجازه ی ثبت طلاق را بدون رضایت زن صادر کند، کم خواهد بود.

چه مدارکی برای ثبت طلاق توافقی نیاز است؟

ثبت طلاق حتی اگر توافقی هم باشد نیاز به مدارکی دارد؛

 • شناسنامه و کارت ملی زن و مرد.
 • عقد نامه یا رونوشتی از آن.( در صورت نداشتن یا گم کردن رونوشت میتوان به دفترنامه ای که در آن عقد انجام شده مراجعه کرد و رونوشت عقدنامه را تهیه کرد).
 • ارائه گواهی عدم بارداری زن یا در صورت باکرگی خانم، گواهی بکارت او ضروری است.
 • توافق نامه کتبی موضوعات توافق شده بین زن و مرد و امضای طرفین.
 • ارائه گواهی عدم سازش که از سوی مراکز مشاوره طلاق دریافت می‌شود.البته نباید از تاریخ صدور آن بیشتر از سه ماه گذشته باشد.

همه این موارد مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی هستند که در صورت اشکال در هر کدام باعث به تاخیر افتادن طلاق خواهد شد.

 آیا طلاق توافقی بین ایرانیان مقیم خارج از کشور امکان دارد؟

اگر یکی از طرفین یا هردو در خارج از ایران ساکن باشند باید مراحلی را برای ثبت طلاق توافقی طی کنند. برای این کار لازم است به شخصی که در ایران است وکالت دهند. این وکالت از طریق سفارت ایران تنظیم شده و به دست وکیل خواهد رسید. فردی به عنوان بهترین وکیل تهران و یا هر شهر دیگری انتخاب می کنید و مسئول امور طلاق طرفین است بعد از ارائه مدارک لازم و توافقاتی که طرفین در آن به نتیجه رسیدند می‌تواند طلاق را به نتیجه برساند و بدین ترتیب طلاق توافقی از طریق وکیل صورت بگیرد.

آثارعدم ثبت طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

درصورت کوتاهی زوجین مقیم خارج از کشور در ثبت طلاق، آثار سویی متوجه طرفین و به خصوص زوجه خواهد بود.

 • در صورتی که در ایران این طلاق صورت نگیرد، زن و مرد همچنان زن و شوهر محسوب می‌شوند.
 • اگر زن اقدام به ازدواج مجدد کند، مورد چند شوهری محسوب می‌شود و متهم به زنای محصنه خواهد شد.
 • علاوه بر این اگر فرزندی متولد شود به دلیل عدم رعایت قوانین در وضعیت نامعلوم تابعیتی قرار خواهد گرفت.
 • همچنین مرد می‌تواند با شکایت از زن و ممنوع الخروج کردن وی، او را به زنای محصنه متهم کند.
 • علاوه بر همه این موارد، کلیه ی توافقاتی که بین زن و مرد صورت گرفته بود از جمله بذل و بخشش مهریه از بین میرود و زن می‌تواند برای درخواست مجدد مهریه اقدام کند.

بیشتر بدانیم: هر آنچه در رابطه با سئو سایت باید بدانید...

گواهی بکارت و آزمایش بارداری لازم است؟

قبل از صدور حکم طلاق دادگاه باید از باردار نبودن زن مطلع باشد. به طور حتم سه حالت وجود دارد.

 • در حالت اول اگر خانمی باکره باشد و بین طرفین رابطه جنسی صورت نگرفته باشد باید از سوی دادگاه به پزشکی قانونی مراجعه کرده و گواهی مربوط را دریافت کند.
 • در حالت دوم اگر زنی بالای 50 سال سن داشته باشد هم دیگر نیازی به آزمایش وجود ندارد زیرا خانم بالای 50 سال یائسه محسوب شده و امکان بارداری وجود ندارد.
 • در حالت سوم هم زن نه باکره است و نه یائسه، پس در این حالت آزمایش بارداری لازم است صورت بگیرد. بعد از ارائه جواب آزمایش حکم طلاق صورت می‌گیرد. البته در بعضی دفاتر ارائه جواب آزمایش قبل از صدور حکم الزامی است در برخی دیگر هم ارائه آن به زمان ثبت طلاق موکول می‌شود.

حضانت فرزند یا فرزندان در طلاق توافقی به چه صورت است؟

حضانت فرزند یا فرزندان مشترک در طلاق توافقی نکته بسیار مهمی است که باید طرفین در آن توافق داشته باشند.

در حالت معمول، حضانت و نگهداری از فرزندان تا سن هفت سالگی برعهده مادر است ولی دختر اگر بالای 9 سال باشد و پسر هم بالای 15 سال، از سن حضانت خارج شده و دادگاه در مورد حضانت آنها تصمیم می‌گیرد. در طلاق توافقی این مورد بر عهده زن و مرد خواهد بود و خودشان باید در مورد حضانت فرزندان به توافق برسند. علاوه بر حضانت فرزند باید در مورد ملاقات فرزندان با پدر و مادری که دیگر از او جدا شده است هم تعیین تکلیف شود که این ملاقات به چه صورت و چه مدت صورت بگیرد. برای مثال مدت زمان هر ملاقات چقدر باشد و چند وقت یکبار صورت بگیرد.

مهریه زن چگونه محاسبه می شود؟

مهریه در واقع نوعی پشتوانه مالی برای زن محسوب میشود که به دو نوع دسته بندی می‌شود؛

مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالمستطاعه.

در مهریه عندالمطالبه زن میتواند هروقت که اراده کند طلب مهریه کند ولی در نوع دوم توانایی مرد هم در پرداخت مهریه دخیل است و مرد باید توانایی کافی برای پرداخت مهریه را داشته باشد تا آن را پرداخت کند.

مهریه زن از جمله موارد چالش برانگیز در طلاق است که همواره درگیری هایی به دنبال دارد. ولی در طلاقی که به صورت توافقی صورت بگیرد این مورد هم جزو مواردی است که در آن باید توافق شود و سپس طرفین اقدام به جدایی کنند. در طلاق توافقی زن می‌تواند کل مهریه یا بخشی از مهریه را ببخشد. البته لازم به ذکر است که در طلاق توافقی گرفتن کل مهریه عمومیت ندارد زیرا اگر زن و مرد باهم برای طلاق به توافق رسیده باشند، مرد میتواند مهریه را بهانه قرار داده و از طلاق خودداری کند پس اگر زن می‌خواهد مهریه خود را تمام و کمال دریافت کند طلاق به روش توافقی گزینه مناسبی برای این کار نخواهد بود.

بیشتر بدانیم: چگونه با بهینه سازی سایت فروش خود را دوبرابر کنید؟

طلاق توافقی چه مزیت هایی دارد؟

طلاق توافقی برخلاف سایر طلاق ها مزیت های بسیاری دارد که به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم؛

 • اولین مزیت طلاق توافقی اجرا شدن سریع حکم طلاق است که از اتلاف وقت و حضور مکرر زن و مرد به دادگاه و ... جلوگیری می‌کند.
 • هر دو طرف از صدور حکم طلاق رضایت دارند و صدمات روحی و عاطفی آن کمتر است و استرسی که به فرندان این زوج متارکه کرده وارد می‌شود بسیار کمتر است.
 • به طورکل تنش و درگیری‌ها بین دو طرف و خانواده هایشان کمترازطلاق یک طرفه خواهد بود.
 • در آینده احتمال برگشت طرفین به هم دیگر همواره وجود خواهد داشت.
 • طلاق توافقی از راحت‌ترین، سریع‌ترین و بی دردسر‌ترین راه‌ها برای جدایی است.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر