{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 43355

یک استاد اقتصاد:

یک استاد اقتصاد با بیان اینکه هرگز با اجرای هدفمندی یارانه‌ها برخورد علمی نشده است، گفت: برخورد صحیح با انرژی فرصت خروج از رکود را به وجود می‌آورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، غلامحسین حسن تاش استاد اقتصاد در همایش راهکارهای خروج اقتصاد ایران از رکود تورمی و در جلسه بحث و بررسی دو مقاله ارائه شده توسط دکتر محمد قاسمی و علی دینی ترکمانی گفت: نحوه بیان دکتر دینی این تلقی را ایجاد می‌کند که فاز اول هدفمندی یارانه‌ها بر اساس تئوری‌های اقتصاد متعارف یک برخورد علمی و درستی بوده است ولی من می‌گویم این تلقی درست نیست و حتی بر مبنای اصول متعارف اقتصاد علمی و اصول کلاسیک برخورد نشده است. وی افزود: من قویاً معتقدم که به هیچ وجه برخورد علمی با اجرای هدفمندی یارانه‌ها نشده و برخورد غیرعلمی همچنان ادامه دارد، مثل بحث افزایش تدریجی قیمت‌ها که معتقدم کشش جایگزینی عوامل خصوصاً در شرایط تورم نزدیک به صفر است. وی افزود: در مورد بنزین هم باید بگویم اگر سرمایه‌گذاری روی گازسوز کردن خودروها نشده و به این مقوله بی‌توجهی شده است به حساب کنترل مصرف بنزین گذاشته می‌شود. این کارشناس اقتصادی در ادامه جلسه بحث و بررسی مقالات دکتر محمد قاسمی و دکتر دینی ترکمانی و نظرات دکتر سهیلا پروین اظهار داشت: اتفاقاً با مقوله انرژی اگر درست و علمی برخورد شود یک فرصت علمی برای خروج اقتصاد ایران از رکود است که ظاهراً دولتمردان ما به دنبال روش‌های آسان هستند و به فکر روش‌های اساسی و کارشناسی نمی‌باشند. در ادامه این جلسه احمد میدری استاد اقتصاد گفت: دوستان در مقالاتشان تأکید ویژه‌ای روی اصلاحات غیرقیمتی دارند که به درستی برای خروج اقتصاد ایران از رکود ضروری است. وی افزود: ما باید توجه کنیم که در خیلی از بخش‌ها باید اصلاح قیمتی را بپذیریم ولی در کنار آن باید به میزان آن هم توجه کنیم. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: امروزه در هر روستای ایران یک پتروشیمی تأسیس می‌شود چون قیمت‌ محصولات پتروشیمی پایین است و تولید کنندگان می‌توانند پس از تأسیس و تولید صادرات داشته باشند. وی گفت: باید تعادلی بین اصلاحات قیمتی و غیرقیمتی در بخش‌های مختلف صورت گیرد. این کارشناس اقتصادی بیان داشت: دکتر در مقالات خود تأکید بر رفتار دولت و تأثیر آن روی اقتصاد مقاومتی کردند در حالی که رکود محصول منابع مالی حاکم بر کشور است. وی افزود: در ایران بانک‌ها سالیانه 400 هزار میلیارد تومان اعتبارات وارد کشور می‌کنند و این مبلغ حدود 20 برابر بودجه عمرانی کشور است.
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    فرشاد مومنی نیز در گفت‌وگو با شرق، «کنترل تورم با ابزار سیاست‌های تورم‌زا؟» را زیر سوال برده و از جمله در پاسخ به این سوال که «شما در سیاست‌های دولت جدید نشانه‌ای از تکرار سیاست‌های پیشین و تکرار نتایج پیشین می‌بینید؟» گفته است: مشاور اقتصادی رییس‌جمهور چندی پیش در ارایه تحلیل خود از چرایی ایجاد تورم‌های شدید در سال‌های اخیر سه عامل را ذکر کرده بود. به گفته ایشان تورم سال‌های اخیر ناشی از کسری بودجه، رشد نقدینگی و مسکن مهر بوده است. کارشناسان اقتصادی به این تحلیل انتقاد کردند. مضمون اصلی انتقادات هم این بود که دولت با این تحلیل نادرست سعی دارد شوک‌های قیمتی ناشی از افزایش یکباره قیمت ارز و قیمت حامل‌های انرژی را در بروز این تورم نادیده بگیرد. به عبارتی تحلیل این بود که وقتی دولت نقش این عوامل موثر در ایجاد تورم را کتمان می‌کند احتمالا می‌خواهد همان سیاست‌ها را تکرار کند و از الان در حال بیان این موضوع است که چنین سیاستی هیچ نقشی در بروز تورم ندارد. در بخش دیگری هم گفته‌اند که اولویت دولت کنترل تورم و اجتناب از افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست. اما در جای دیگری هم گفته‌اند که چاره‌ای جز افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارند. خب این سیاست درست نیست. یعنی این دولت هم می‌خواهد از طریق سیاست‌های تورم‌زا تورم را کنترل کند!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری