{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 132796

منابع بیشتر در اختیار صنایع قرار می‌گیرد

رئیس بانک مرکزی با اشاره به اقدام بانک ها در کاهش سود سپرده ها به ۱۵ درصد گفت: کاهش سود تسهیلات بانکی تا چند روز دیگر محقق می‌شود و این هم به صنایع کمک خواهد کرد.

ولی الله سیف گفت: علاوه بر 16 هزار میلیارد تومانی که قبلا برای کمک به صنایع کوچک و متوسط در نظرگرفته شده است منابع مالی بیشتری هم در اختیار این واحدها قرار خواهد گرفت. رئیس کل بانک مرکزی افزود : واحدهای تولیدی که کمتر از یک میلیارد تومان بدهی دارند می توانند بدون پرداخت 6 درصد جریمه دیرکرد وام های خود را برای یک سال تمدید کنند ضمن اینکه کاهش سود تسهیلات بانکی تا چند روز دیگر محقق می شود و این هم به صنایع کمک خواهد کرد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی همچنین با اشاره به اینکه روند کاهنده نرخ تورم همچنان ادامه دارد و در مدت یک تا دو ماه آینده به مرز تک رقمی می رسد، اظهار داشت: بر اساس منطق اقتصادی با کاهش نرخ تورم بی تردید نرخ سود بانکی باید کاهش پیدا کند. سیف ادامه داد : تصمیمی که بانک ها برای کاهش 15درصدی سود سپرده بانکی گرفته اند در مسیر برنامه هایی است که بانک مرکزی ترسیم کرده و در عین حال بازار پول با عکس العمل طبیعی خود اهدافی را که بانک مرکزی ترسیم کرده است محقق خواهد کرد. حیدر مستخدمین حسینی کارشناس اقتصادی نیز در مصاحبه با رادیو اقتصاد به پرداخت تسهیلات 470 هزار میلیارد تومانی سیستم بانکی طی سال گذشته اشاره کرد و افزود: این میزان تسهیلات 80 درصد قدیمی و 20 درصد جدید بوده است که از مساعد نبودن حال و روز اقتصادی بنگاههای تولیدی حکایت دارد. وی در ادامه اعطای تسهیلات ارزان قیمت بانکی را شرط رونق و شکوفایی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دانست و گفت : رونق صنعتی ضمن علاج رکود حاکم بر اقتصاد کشور موجب توسعه اشتغال در جامعه می شود. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه احیای صنایع کوچک و متوسط باید از برنامه های اساسی دولت باشد ، گفت : رونق تولید ملی شرط تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است. محسن عباسی تحلیلگر مسائل اقتصادی هم به کاهش نرخ بهره بانکی از تیرماه اشاره کرد و گفت : نرخ بهره بانکی هم راستا با نرخ تورم در حال کاهش است. وی اظهارداشت: این کاهش بدون دستور بانک مرکزی و تصمیم شورای پول و اعتبار بوده و این بار خود سیستم بانکی اقدام به کاهش نرخ سود بانکی کرده است. عباسی تصریح کرد: کاهش سود بانکی در دفعات قبل با تصمیم شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی بوده و این بار خود بانکها در کاهش سود سپرده بانکی پیش قدم شده اند. این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در حال حاضر به دلیل انضباط مالی که در بازار پول کشور وجود دارد می توان امیدوار بود که موسسات مالی و اعتباری غیر بانکی دیگر اقدام به نرخ شکنی نکنند. وی افزود: دفعات قبل که نرخ سود بانکی کاهش می یافت موسسات شبه مالی یا موسسات مالی اعتباری بدون مجوز به عنوان رقیب بانک ها عمل می کردند. عباسی یادآورشد: کاهش نرخ سودبانکی در درجه اول به کاهش هزینه منابع بانکی منجر می شود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شخصا پولم رو میرم میزارم تو یدونه غیر مجازش با سود 24 درصد هیچ استرسی هم ندارم فعلا هم ک دارن سودمو میدن دستشونم درد نکنه بهتر از اینه ک پولم جیب دلالهای خونه وماشین رو پر کنه این کار دولت هییییییچ تاثیری نخواهد داشت مردم بی اعتمادی شدیدی دارن نسبت ب اقتصاد حالا خواهید دید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خیلی هم خوب و قشنگ. فقط بی زحمت وقتی بی اعتمادی های مردم به اقتصاد به منصه ظهور رسید با خودتون لحاف پتو و پیک نیکی ببرید پشت در موسسه برای اقامت و بسط نشینی در صف عودت!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   فقط وقتی پولت رفت دنبال مقصر نگرد. بانکهایی که در این شرایط و رکود سودهای بالا میدن ورشکسته شده اند فقط دارن اعلام ورشکستگی را به تاخیر میاندازند.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اگه بانکها ورشکست بکنن،و پول مردم سوخت بشه و پول نقد کمیاب،اولا نا امنی میشه،دوما خونه و ملک و ماشین باید بدیم کنسرو لوبیا بگیریم،

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مرحبا و صدآفرین به تو
   ...

  • روشن
   ۰ ۰

   همونطور که در عکس فوق مشاهده میفرمائید جناب سیف هم براتون دست به دعا برداشتند که سرفراز از این بازی 24% بیرون بیایید.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ارز اصلا پایین نیومده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قبلا هم از این نامه ها زده بودند
  ولی خودشون هم میدونن که اینا فقط واسه آروم کردنه کسایی هست که رکود اقتصادی پدرشون را در آورده و گرنه سودا را که کردن 18درصد بانکها همون 23 درصد هم دارن سود میدن.
  حالا من موندم که اینا چه فکری راجع به مردم کردن خدا میدونه و بس.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   من خودم دارم سود 23% از بانک میگیرم.
   باقی حرفها کشکه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از 10سال گذشته تا الان چندمین بار هست سود ها رو بالا پایین میبرید ؟ بالا میبرید بازار و تولید دچار رکود میشه پایین میارید قیمت طلا و دلار و ملک بالا میره . بشینید یک فکری بحال همسال ما جوونها بکنید که نه شغل داریم و امید به اینده فقط نظاره گر اعمال سیاست های اقتصادی غلط شما هستیم

  • علی
   ۰ ۰

   به حال ما جوونا کسی فکری نکرده و نمیکنه چیزی که به حالش فکر میشه رو هم باید از فیشهای نجومی عزیزان باید فهمید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دوست عزیز همین موسسات غیر مجاز زندگی بسیاری رو به باد دادن مواظب سرمایه خود باشید که اگه رفت به این راحتی دستت بهش نمیرسه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در کشورهای جهان اول برای حل این موضوع سود بانکی را کاهش میدهند و به موازات آن برای بازارهای رقیب بانک ، مثل مسکن و ... مالیات می بندند به نحویکه دارنده سرمایه ملزم میشود نه پول را در بانک قرار دهد نه مسکن دوم بخرد نه دلار و ارزهای دیگر و مجبور میشود یا این پول را دربورس قرار دهد یا فعالیت اقتصادی و تولیدی انجام دهد که باعث رشد اقتصادی میشود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من پولم رو تا یه مدت دیگه درمیارم اون موقع که تورم بالای 35 بود اصلا به فکر این مسائل و مقایسه تورم و نرخ سود نبودن حالا که به ضرر مردمه به فکر افتادن. البته پول زیادی نیست فقط گذاشته بودم ارزشش کمتر نشه

 • احسان
  ۰ ۰

  من نمی دونم این چه وضعیتیه که اول یه کاری انجام میدن بعد درموردش فکر می کنن. گیرم که سود بانکی بشه 10 درصد خیلیم خوب ، یه کاره خوب اقتصادی. ولی ایا این مسئله در مورد ایران هم صدق می کنه. والله الان اکثریت مردم دانش سرمایه گداری و خرید بورس رو ندارن ما که داریم دکتری شو میگیریم اونم تو بهترین دانشگاه ایران وقتی از استادش می پرسیم میگه من روشمو به کسی نمی گم. حالا با اسن وضعیت با کاهش سود بانکی و جاری شدن سیل عظیمی از وجوه نقد ، فقط ایجاد دلال بازی و دلالیسم میکنه هرکسی که یکم سواد این کارو داشته باشه شروع می کنه به بازار گرمی.خدا می دونه چه پولایی از مردم توسط همین دلالا بالا کشیده نشه.به نظر من اول باید زیر ساخت کار از ابتدا درست بشه. با این حرکت دولت ساختن خونه روی امواج اقیانوسه. حرکتی دیگر برای رسید به ورشکستگیه کامل اقتصادی.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پیش بسوی رونق اقتصادی، روحانی امیدها را برگرداند.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   جوک سال

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام فعلا سرمایه گذاری خصوصی و تعاونی واصناف جوازدار سرفه اقتصادی ندارد وهمه بایستی دولتی بشوند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تورم کم نشده بلکه با اهرم کاهش سودبانکی میخواهند معلول پی به علت ببرند وبگویند کاهش سود بانکی به علت کاهش تورم است . درصورتیکه همه میدانند اقتصاد گره خورده تورم ورکود ناشی از آن است وکاهش سود بانکی ناشی از بازار نبوده بلکه دستوری میباشد واین دردی را دوا نمیکند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کدام تولید...باز هم رانت بازی شروع ..ووام با بهره کم را به دوستان ودلالان میدهند وسر مردم وتولید واقعی بی کلاه میماند....فشار برای کاهش سود سپرده مردم بدبخت با پس انداز کم یک نقشه است ..تا عدهای سود کنند..؟؟؟؟

 • عباس
  ۰ ۰

  میشه بگید بانک با این پولا چیکار میکنه، ما بریم همون کار رو بکنیم شاید برا ما هم سود دهی داشته باشه. نکنه خدایی نکرده دارن پول بدون پشتوانه تزریق میکنن!؟!؟

  • ناشناس
   ۰ ۰

   وا نمیدونی؟ شما حقوق میگیری چکار میکنی میذار طاقچه نگاهش میکنی؟ خب معلومه خرجش میکنی میره پی کارش دیگه. بانکها هم بلدند خرج کنند خوب هم بلدند ردی هم نمیگذارند اینجا ها کسی هم که حالشو نداره بره اون ور آب ببینه کی چی کار میکنه.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری