{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 122771

آخوندی عنوان کرد:

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۲۴۰ میلیون تومان در شهر تهران هنوز رقم بسیار بزرگی برای خرید خانه نیست، گفت: در شهرهای میانی خانوار با ۱۶۰ میلیون تومان قدرت خرید خوبی دارند.

عباس آخوندی امروز در مراسم سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه بنیاد مسکن می تواند وارد ساخت شهرهای جدید شود گفت: اگر بنیاد مسکن علاقه داشته باشد می‌تواند در ساخت شهرهای جدید هم ورود کند و دولت هم استقبال می‌کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اصلی‌ترین کار و سیاست در حوزه مسکن تلفیق سیاست‌های خُرد و کلان است تاکید کرد: منظور از سیاست‌های خُرد پس‌اندازهای خانوار است. تحول بخش عمده‌ای از تحول جمعیتی در جامعه شهری ایران انجام شده و در آینده با تحول جمعیتی روبرو نخواهیم شد.

آخوندی ادامه داد: در اواخر دهه ۴۰ جمعیت ایران حدود ۳۰ میلیون نفر بود که امروز به حدود ۸۰ میلیون نفر رسیده و ۷۰ درصد این جمعیت در شهرها و کمتر از ۳۰ درصد آن در روستاها تمرکز داردکه این امر در گذشته معکوس بوده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: نرخ رشد جمعیت شهری تقریبا کُند شده و در آینده در شهرها رشد قابل توجهی نخواهیم داشت و در ۵۰ سال گذشته جمعیت شهری کشور به ۶۵ میلیون نفر رسیده که تقریبا ۱۰ برابر شده است.

وی با بیان اینکه تعداد خانوار رو به کاهش است، گفت: باتوجه به افزایش طلاق میزان نیاز به واحدهای مسکونی افزایش یافته است و با توجه به کاهش نفرات خانوار، امروز به تعداد واحد مسکونی زیاد با متراژ کم نیاز داریم.

وزیر راه و شهرسازی درباره وضع کالبدی شهرها گفت: متاسفانه عمده شهرها از درون دچار پوسیدگی و فرسودگی هستند و شهرها پفکی شده‌اند به طوری که پیرامون شهرها در حال رشد است و همزمان مراکز شهرها پوسیده شده‌اند که این وضعیت در تغییر ارزش زمین هم اثر خیلی زیادی گذاشته است.

آخوندی ادامه داد: پیشنهادی که امروز رئیس‌جمهوری به بنیاد مسکن داده این است که فعالیت‌های خود را به سمت نوسازی مراکز شهری هم ببرند و دولت هم از این موضوع استقبال می‌کند. شهر تهران برای سکونت ۵ میلیون نفر طراحی شده که به تدریج جمعیت شهر تهران به ۷.۵ و ۸.۵ میلیون نفر رسید و در حال حاضر هم به ۱۱.۵ میلیون نفر در حال افزایش است.

وی با تاکید بر اینکه سیاست دولت توسعه کلانشهرها نیست ادامه داد: به طور قطع هر چه کلانشهرها بزرگتر شود گرفتاری‌ها و نابسامانی‌های شهری هم بیشتر می‌شود. جمعیت کلانشهر مشهد باید تا حد یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر کنترل می‌شد اما امروز جمعیت این شهر به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است و این کلانشهر حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین دارد، این در حالی است که مشهد پایتخت تشیع جهان است و این وضع برای این شهر خوشایند نیست.

وزیر و راه شهرسازی ادامه داد: دشت مشهد زمانی مرکز میوه ایران بود اما امروز به دلیل توسعه شهری چیزی از این دشت باقی نمانده است. همچنین اصفهان هم برای جمعیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری طراحی شده اما امروز جمعیت این کلانشهر به یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر رسیده است و این وضعیت را در شهرهای اهواز و تبریز و حتی قم هم شاهد هستیم.

آخوندی تاکید کرد: تمام سیاست‌های حمایت از شهرهای مسکنی دولت برای شهرای میانی یعنی شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر خواهد بود و سیاست‌های مسکنی را فقط برای این شهرها دنبال می‌کنیم. وی با بیان اینکه اکثر شهرهای میانی وضعیت خوبی دارند گفت: شهرهای میانی کشور جمعیت‌پذیر هستند و از طریق ارائه تسهیلات می‌توانیم به جمعیت‌پذیری و توسعه این شهرها کمک کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: اصلی‌ترین کار و سیاست در حوزه مسکن تلفیق سیاست‌های خُرد و کلان است و منظور از سیاست‌های خرد پس‌اندازهای خانوار است که بتوان با سیاست‌های کلان یعنی ارائه تسهیلات بانک‌ها متقاضیان را صاحب خانه کرد.

آخوندی گفت: با سیاست پس‌انداز در حال حاضر افراد می‌توانند چند برابر پس‌اندازی که کرده‌اند تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر افراد می‌توانند با سپرده‌گذاری ۴۰ میلیون تومانی در بازه زمانی یکساله ۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که در نهایت ۱۲۰ میلیون تومان (با احتساب سپرده) قدرت خرید دارند؛ همچنین زوج‌ها می‌توانند برای یک پلاک ثبتی ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات بگیرند که با رقم پس‌انداز خود قدرت خرید ۲۴۰ میلیون تومانی در بازار مسکن دارند که این رقم ۷۰ درصد هزینه خرید را در شهرهای میانی پوشش می‌دهد.

وی ادامه داد: البته این رقم در کلانشهرها شامل زوج‌ها می‌شود اما در شهرهای میانی تمام افراد مشمول دریافت وام مسکن هستند. آخوندی با بیان اینکه ۲۴۰ میلیون تومان در شهر تهران هنوز رقم بسیار بزرگی برای خرید خانه نیست گفت: در شهرهای میانی خانوار با ۱۶۰ میلیون تومان قدرت خرید خوبی دارند و این رقم می‌تواند ۷۰ درصد از هزینه خرید یک واحد مسکونی را پوشش دهد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به استقبال مردم از سیستم پس‌انداز گفت: روزانه به طور متوسط ۲۱۰ نفر در حساب صندوق پس‌انداز یکم برای دریافت وام مسکن سپرده‌گذاری می‌کنند. آخوندی با بیان اینکه در دهه ۷۰ سیستم پس انداز برای خرید خانه خوب پیش رفت تاکید کرد: در اوایل دهه ۸۰ تعداد خانوارهایی که برای خرید خانه از سیستم پس‌انداز استفاده کرده بودند به ۳ میلیون خانوار رسید اما متاسفانه در ادامه این راه قطع شد و دولت اعلام کرد که برای خانه‌دار شدن نیازی به پس‌انداز نیست.

آخوندی افزود: هر چند که عدم استفاده از سیستم پس‌انداز برای خانه‌دار شدن سیاستی جذاب است اما عقلایی و عملیاتی نیست. وی با بیان اینکه در حال حاضر به همان سیستم سیاست پس‌انداز برای خرید خانه برگشته‌ایم گفت: این سیاست به نفع بافت‌های میانی شهرها است و در چند سال آینده این سیاست نظم قابل توجهی به شهرسازی می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره ایجاد شهرهای جدید گفت: اندیشه‌ای که در شکل‌گیری شهرهای جدید دنبال می‌کنیم این است در مناطقی که اشتغال زایی دارد شهر جدید ایجاد کنیم مانند عسلویه و چابهار. وی با بیان اینکه حاشیه جنوبی ایران از جنگل خالی شده است افزود: میزان تراکم نفر در کیلومتر مربع در حاشیه سواحل جنوبی کشور به ۴.۸ نفر رسیده است که این امنیت ملی را هم به خطر می‌اندازد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مسکن اگه سود داشت بانکها خودشون روش سرمایه گذاری میکردن نه که هزار جور وام خرید مسکن به مردم بدن که از شرش خلاص بشن.
  دولت هم میخاد با تحریک مسکن اقتصاد خودشو نجات بده نه زندگی مردم.
  فریب تبلیغات دلالها و بانکهای ورشکسته رو نباید خورد.
  مسکن مرد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دقیقا! میخوان خلاص بشن باید نثف قیمت بفروشن تا خرید وجود داشته باشه وگرنه همین آش و همین کاسه هست خخخخخخخ

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مسکن مرد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آخوندی تاکید کرد: تمام سیاست‌های حمایت از شهرهای مسکنی دولت برای شهرای میانی یعنی شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر خواهد بود و سیاست‌های مسکنی را فقط برای این شهرها دنبال می‌کنیم.
   مسکن تهران مرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  برای همین وام مسکن تهران نسبت به شهرستانها بیشتره؟!!!!!!! اینکار موجب مهاجرت افرادی مثل من به تهران خواهد شد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   نیا عزیز اینجا جایی هست که مردم خودش هم آرزوی فرار ازش رو دارند اما گیر افتادن!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قیمت ملک در مناطق شمالی تهران داره روز به روز شکسته میشه
  فی بازار ملک دار میاد پایین و به سایر مناطق سرایت کرده
  برای اولین بار در 20سال گذشته تصور ذهنی اینکه همیشه ملک رو به بالا است شکسته شده
  و هر روز تعداد بیشتری از محتکران مللک و فروشندگان از توهم گرانی ملک دارن خارج میشن

  بانکها مثل 20سال گذشته نمی توانند زیر بازار ملک اتیش روشن کنن چون همه منابعشون مستقیم و غیر مستقیم در باتلاق ملک گیر افتاده
  نه تنها املاکشون رشد نکرده بلکه خریدار هم نداره
  و جابجایی خطرناکی صورت گرفته
  بانکها بجای اینکه ریال داشته باشند ملک دارند املاکی که طبق مصوبه مجلس باید تبدیل به ریال بشه که با اجرایی شدن این مصوبه فشار فروش و فزونی عرضه بر تقاضا شدیدتر میشه

  کاهش سنگین قیمت ملک اجتناب ناپذیره و امسال شیب نمودار کاهش قیمت ملک تندتر میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خوب این صحبت وزیر با ادعای افزایش قیمت کاملا در تضاد هست، چون سیاست خانه دار شدن به وسیله پس انداز با افزایش قیمت خنثی خواهد شد. پس سیاست دولت افزایش قیمت به هیچ عنوان نیست...

  قابل توجه دلالان و مالکین متوهم افزایش قیمت و جهش!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هنوز تغییر و تحولی در بخش مسکن پیش نیامده
  ایرج رهبر، یکی دیگر از اعضای هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان با اشاره به وضعیت مسکن و ساخت‌وساز در سال 95 بیان کرد: با توجه به تلاش‌هایی که در جهت بهبود این شرایط می‌شود و سیاستگذاری‌هایی که در این خصوص صورت گرفته امیدواریم هم دولت و هم بخش خصوصی بتواند برنامه‌ریزی کند اما هنوز حرکتی از سوی سیاستگذاران دیده نمی‌شود و تغییر و تحولی هم پیش نیامده که نشانه‌هایی از بهبود در بخش مسکن داشته باشد.

  او ادامه داد: بعید به نظر می‌رسد که لغو تحریم‌ها اثر چندانی بر مسکن و ساخت‌وساز بگذارد زیرا سرمایه‌گذارهای خارجی اولویت‌بندی خاصی برای خود دارند و اولویت اول آنها در بخش انرژی، نفت و گاز است و بخش ساخت‌وساز نتیجه‌ زیادی برای سرمایه‌گذار خارجی ندارد. این موضوع باعث می‌شود سرمایه خودش را در کشوری دیگر حبس کند، مگر اینکه در قبال سرمایه‌گذاری آنها دولت تعهداتی انجام دهد و شرایط ویژه‌ای برای آنها فراهم کرده و ضمانت‌هایی برای آنها ایجاد کند.مسکن کالایی است که نمی‌توان آن را صادر کرد و در کشوری که سرمایه‌گذاری در آن انجام شده حبس می‌شود و اگر سرمایه‌گذار نتواند آن را به پول تبدیل و سودش را کسب کند برایش انگیزه‌ای ایجاد نمی‌‌شود و این موضوع توجیه اقتصادی ندارد که بدون شرط و شروط سرمایه‌اش را وارد کشوری دیگر کند

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری