{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 121904

نقدینگی هزار‌هزار‌میلیاردی تبعات منفی دارد

شش ماه دیگر تبعات منفی نقدینگی هزار هزار میلیاردی را خواهید دید رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: وقتی نقدینگی به یکباره از ۴۳۵ هزار میلیارد تومان به هزار هزار میلیارد تومان می رسد چگونه می توان ادعا کرد که نقدینگی کنترل شده است؟

محمود بهمنی رئیس کل سابق بانک مرکزی با انتقاد از رشد نقدینگی تا هزار هزار میلیارد تومان اظهار کرد: ما 435 هزار میلیارد نقدینگی را تحویل دولت آقای روحانی دادیم که اکنون به هزار هزار میلیارد تومان رسیده است، بنابراین مسئولان بانک مرکزی باید در خصوص افزایش نقدینگی پاسخ شفافی بدهند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از نسیم،‌ وی تصریح کرد: وقتی نقدینگی به یکباره از 435 هزار میلیارد تومان به هزار هزار میلیارد تومان می رسد چگونه می توان ادعا کرد که نقدینگی کنترل شده است؟ چگونه برخی ها با وجود رشد پرشتاب نقدینگی پای تریبونها از مهار نقدینگی سخن می گویند؟ رئیس کل سابق بانک مرکزی با بیان این که "نقدینگی حتما اثر خود را بر تورم خواهد گذاشت" به نسیم‌آنلاین خاطرنشان کرد: قطعا نقدینگی هزار هزار میلیاردیِ موجود، اثرش را بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت. شاخص های اقتصادی مانند نقدینگی اثرشان را بین شش ماه تا یک سال بعد بر اقتصاد کشور نشان خواهند داد. بهمنی بیان کرد: همانطور که مهار تورم از طریق برنامه ریزی در جهت سیاستهای پولی و مالی یک شبه اتفاق نمی افتد، اثر افزایش نقدینگی بر تورم هم یک شبه اثر خود را نمی گذارد. شک نکنید که رشد نقدینگی اثر خود را بر تورم خواهد گذاشت. رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: رشد نقدینگی مسئله بسیار مهمی است ولی در کنار آن باید به مسیر، مصرف و نوع هدایت نقدینگی هم توجه کرد. ممکن است، نقدینگی در بخش هزینه های جاری دولت و حقوق و دستمزد صرف شود. همچنین ممکن است نقدینگی به سمت کارخانجات تولیدی برود که در این صورت شاهد رشد تولید خواهیم بود و اشتغال ایجاد می شود. بنابراین این دو مسیر با هم متفاوت است. وی عنوان کرد: نقدینگی اگر در مسیر سفته بازی، بازارهای کاذب، هزینه های جاری و حقوق و دستمزد هزینه شود منجر به تحریک بازار می شود. در دولت قبل ما تورم داشتیم ولی اشتغال و تولید هم داشتیم. در پایان سال 91 تورم ما 30.5 درصد بود و رشد نقدینگی ما هم به 30.8 درصد رسیده بود. بهمنی با دفاع از عملکرد دولتهای نهم و دهم در کنترل نقدینگی نیز به نسیم آنلاین گفت: البته نقدینگی در دولت ما باید افزایش می یافت زیرا در آن زمان قیمت ارز از 1226 به 2477 تومان رسیده بود. اگر در آن زمان نقدینگی را افزایش نمی دادیم نیازهای تولید و نیازهای جامعه که نقدینه خواهی را بالا برده بود، رکود ایجاد می کرد و به شرایط اقتصادی که اکنون دولت یازدهم ایجاد کرده می رسیدیم. اگر نقدینگی را رشد نمی دادیم که کارخانجات را احیا کنیم رکود عمیق فعلی از آن زمان شروع می شد. وی با انتقاد از سیاستهای اقتصادی دولت روحانی تصریح کرد: نمی توان بین رکود و تورم یکی را انتخاب کرد. نمی شود که تورم را مهار کنیم و رکود را نادیده بگیریم، زیرا کنترل رکود بسیار مهم تر از کنترل تورم است. دولت یازدهم اگر می خواست تورم را مهار کند باید نیم نگاهی هم به رکود می انداخت که در وضع رکود فعلی قرار نگیریم. خروج از رکود بسیار سخت تر از کنترل تورم است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۱

  خواهشا تو دیگه صحبت نکن اصلا

  • ناشناس
   ۰ ۱

   گل گفتی آفرین.

  • دانشجوی اقتصاد
   ۱ ۰

   چرا بدتون میاد؟!! چرا ما ایرانیها اینطوری هستیم که اگر از کسی خوشمون نیاد، حرفهای حقش رو هم رد میکنیم.
   اتفاقاً در مورد افزایش شدید نقدینگی حرفهاش کاملا درست است و این بزرگترین ایراد دولت یازدهم است که با افزایش نجومی نرخ سود سپرده های بانکی، از سویی موجبات تعطیل شدن بنگاههای اقتصادی و ورشکستگی صنایع تولیدی را رقم زده و از سوی دیگر باعث افزایش شدید نقدینگی (بیش از یک میلیون میلیارد تومان) شده است و این نقدینگی که هر لحظه بصورت تساعدی بیشتر هم میشود، بالاخره در جایی دیواره سد کنترل تورم دولت را خواهد شکست و بازارها را با سونامی افزایش قیمت روبرو خواهد کرد مگر اینکه دولت تدبیری بزرگ بیاندیشد و این نقدینگی را به سمت تولید و صادرات هدایت کند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ذیروز شما را ازیاد نبرده ایم.بنا بود سر هر چهارراه سکه بفروشید وقیمت ازز را کنترل کنید.ودیدیم جه بلایی سر این مملکت واقتصادش با این درآمدهای نجومی در آوردید..حتی شبانه از حسابهای بانکها خصوصی که پول مردم بود برداشت کردید .که جلو شمارا گرفتند.با این سابقه واظهار نظر.جل الخالق..

 • احمد
  ۰ ۰

  این اقا زیاد صلاحیت اطهار عقیده ندارند . نمونه کار ایشان مشخص است ودر تاریخ ثبت شده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدایا خودت کمک کن
  دروغ گفتن برای عده ای همانند آب خوردن است
  خدا لعنت هر شخصی را که به ایران و ایرانی خیانت کند . ...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در دولت قبل ما تورم داشتیم ولی اشتغال و تولید هم داشتیم.خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

  • احمد
   ۰ ۰

   بجای خندیدن می توانید آمارها را بررسی کنید !
   آیا این رکود کمر شکن که کارخانجات را به مرز ورشکستگی کشانده و تولید با کمترین ظرفیت ادامه می دهد و معیشت مردم به شدت تضعیف شده در دولت قبل هم وجود داشت ؟شاید فکر می کنید در عوض تورم مهار شده اما باید بدانید نقدینگی مثل یک فنر هر روز فشرده تر می شود و روزی که نقدینگی از بانکها خارج و وارد چرخه اقتصادی شود تورم شدید و سنگینی را به اقتصاد تحمیل می نماید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   احمد عزیزم اون رونق دولت احمدی نژاد مال پول نفت بی صاحب بود که داشت همه جا را میبرد! دلیل تورم هم همان بود و سوء مدیریت. حالا دولت توی خرج یومیه خودش هم مانده، اقتصاد تحریمی که درآمد ندارد و خارجی هم میترسد تا سرمایه گذاری کند، وضعش بدتر هم خواهد شد. برنامه های اقتصادی جدید این دولت که دارد جا پای دولت قبلی می گذارد وضع را بدتر هم خواهد کرد! تورم و گرانی میشود اما درآمد و اشتغالی هم نخواهد بود. بد اندر بدتر!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خیلی از مردم توی خرید نون شان موندند این آقا از افزایش نقدینگی می گه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینکه نقدینگی زیادشده درست ولی شاید اینا هم بخوان سکه فروشی راه بندازن

 • رضا
  ۰ ۰

  بزبان ساده منظور ایشان اینست که سپرده های مردم را مجانی بدهند به تعدادی ادم غیر اگاه و غیر متعهد بنام تولید کننده که انها هم سرمایه مردم را نوش جان کنند وزمین ملک و ویلا بخرند بعد هم با تورم 48 در صدی 10 در صد به صاحبان اصلی سرمایه بدهندو بگویند که دارند تولید میکنند در گذشته مگر اینکار را نکردند؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رو که نیست!!!
  این نقدینگی رو شما ساختید که الان هم ملت گذاشتن تو بانک هر ماه ٢ درصد میاد روش
  همه اش دسته گل شماست پرفسور!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ما که پول و نقدینگی نداریم راجب کی میگه معلوم نیست در ضمن ریال را نابود کردی ارزش دلار را به 3700تومان رساندی دیگه پایین بیا هم نیست همینجور هم میرود بالا تورم همینجوری داره میاد پایین این همه پول و نقدینگی تو دست داریم نمیدانیم چطور خرج کنیم

 • دروغگوی تاریخ بانک مرکزی
  ۰ ۰

  آقای بهمنی بنظر می آید خجالت و شرم از این مملکت رخت بر بسته.. در هر مملکتی دیگری شما آلان پشت میله های زندان بودید..
  در چین شما اعدام شده بودید..

  در ایران شما و آقای احمدی نژآد .. هنوز امید به برگشت به قدرت دارید..

  حالا پیدا کنید پرتغال فروش را..

  می گفتند شاه فاسد بود.. دیگر جوک است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقا شما چند میگیری بی خیال شی؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بابا تو رو خدا شما کلا از اقتصاد حرف نزن.یادته با یه مصاحبه دلار رو چجوری گرون میکردی؟زندگی 80 میلیون ایرانی رو به باد دادی.واقعا شما دو تا محمود خیلی باحالید

 • الف
  ۰ ۰

  درسته ایشون مدیر لایقی نبود ولی مدیران فعلی هم دست کمی از ایشون ندارند و سالها بعد اثر سوء مدیریت آنها را خواهیم دید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این بابا اون موقع گه سرکار بود هر چی گفت برعکس شد رلارهای ایران هم همه اش برباد داد حالا که بیکار شده میگه لنگش کن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای بهمنی ابتدا توضیح دهند 700 تا 800 میلیارد دلار را چه کردند و چطور خاوری ها و امثال او چگونه بدون هیچ واکنشی در زمان تصدی ایشان در بانک مرکزی فرار کردند و پول ها را با چه نوع مجوزی به کانادا و جاهای دیگر انتقال دادند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  واقعا وقاحت هم حدی دارد حضرتعالی بنابر آمار رسمی با تورم 40 درصد و رشد اقتصادی 6- درصد که فقط در کشورهای درگیر جنگ شاهد رشد منفی هستیم، اقتصاد رو تحویل این دولت دادید و حالا دم از تولید و اشتغال می زنید

 • حسن
  ۰ ۰

  کسی که دلار 1000 تومانی را 3800 تحویل داد صلاحیت صحبت ندارد

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری