کد خبر 118832

سرزعیم مطرح کرد

چگونگی رشد اقتصادی سال آینده

مشاور اقتصادی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه رشد اقتصادی سال آینده کشور، رشدی سالم و مبتنی بر سرمایه گذاری های بخش خصوصی خواهد بود، گفت:دولت به دلیل کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی، دیگر نمی تواند رشد اقتصادی ایجاد کند و این برای بخش خصوصی بسیار مثبت است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، علی سرزعیم در همایش دورنمای اقتصادی ایران در سال 1395 اظهار کرد:باوجود رشد اقتصادی سال 1385 و 1386 که مبتنی بر نفت بوده رشد اقتصادی سال آینده مبتنی بر سرمایه گذاری های خارجی و داخلی است و رشد سالمی را برای اقتصادی کشور رقم خواهد زد. وی افزود:رشد اقتصادی سال آینده با افزایش میزان مصرف خانوارها و سرمایه گذاری های خارجی و داخلی که انجام می شوند به دست خواهد آمد. سرزعیم به رو به کاهش بودن نرخ بهره در کشور اشاره کرد و گفت: نرخ سود بانک ها نیز با کاهش مواجه خواهد شد. وی، کاهش نرخ بهره را عاملی برای افزایش سرمایه گذاری ها در کشور دانست و خاطرنشان کرد:این کاهش، تغییر رفتار خانوارها را به دنبال خواهد داشت و آنان را ترغیب می کند اندوخته های خود را در بازار مصرف کنند. مشاور اقتصادی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری کاهش نرخ بهره را عامل افزایش سودآوری بانک ها دانست و تاکید کرد: کاهش نرخ بهره روی بازار دارایی های کشور نیز اثر مثبت خواهد داشت. مشاور اقتصادی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور سال آینده از طریق بخش خصوصی و سرمایه گذاری های خارجی به دست می آید، افزود: دولت به دلیل کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی، دیگر نمی تواند رشد اقتصادی ایجاد کند و این برای بخش خصوصی بسیار مثبت است. وی گفت: رشد اقتصادی کشور بیشتر در بخش های کشاورزی، خدمات و اندکی نیز در بخش صنعت و معدن خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقتصاد مثبت با این شرایط وحشتناک مملکت

  • ناشناس
   ۰ ۰

   به کوری چشم حسودان وبخیلان بالاخره خبر قطعی راه اندازی لیزینگ و افزایش وام مسکن به مبلغ 160 میلیون تومان اعلام شد لطفا به بند 4 پیش بینی من دقت کنید:
   ----------------------------------------------------
   طبق آمارارایه شده ازسوی یک سایت معتبر وتخصصی مسکن(دلتا) میانگین قیمت مسکن درتهران (هر متر ) درسال 1394 به قرار زیر بوده است :

   فروردین 94 : 6.38 میلیون تومان
   اردیبهشت 94 : 6.45 میلیون تومان
   خرداد 94 : 7.02 میلیون تومان
   تیر 94 : 6.45 میلیون تومان
   مرداد 94 : 6.56 میلیون تومان
   شهریور 94 : 6.59 میلیون تومان
   مهر 94 : 6.66 میلیون تومان
   آبان 94 : 6.69 میلیون تومان
   آذر 94 : 6.66 میلیون تومان
   دی 94 : 6.61 میلیون تومان
   بهمن 94 : 6.53 میلیون تومان

   همانگونه که از آمارفوق استنباط میشود وبرخلاف تلاش شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت مسکن در ماههای اخیر ، جهت حرکت قیمتها در سال 1394 روندی صعودی داشته و قیمت مسکن در آذر 94 درمقایسه با فروردین 94 معادل 2.4 درصد و درمقایسه باماه مشابه سال93 معادل 2.7 درصد ودرمقایسه با ماه مشابه سال 92 معادل 15 درصد افزایش داشته است.
   برای آگاهی مالکین محترم از وضعیت واقعی قیمتها وگمراه نشدن این عزیزان توسط آمارهای دستکاری شده ، اطلاع رسانی بصورت مستمر وماهانه ادامه خواهد داشت
   ----------------------------------------------------
   باوجود تلاشهای شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت ، به دلایل زیر جهش قیمت مسکن در سال 1395 قطعی واجتناب ناپذیراست:
   1- حصول توافق نهائی هسته ای و به تبع آن کنارگذاردن سیاست مالی انقباضی و تزریق دلارهای بلوکه شده به اقتصاد ایران و بدنبال آن افزایش نقدینگی و تورم مضاعف (بیماری هلندی)
   2- افزایش 10تا 15 درصدی عوارض ساخت‌وسازدرتهران از خرداد1394
   3- اخذ 9درصد ارزش افزوده از معاملات مسکن از ابتدای سال 1394
   4- تحریک بیش از پیش تقاضا برای مسکن ازطریق افزایش مبلغ وام خرید مسکن (طرح جدید برای سال 95 که قطعا تصویب خواهدشد ترمیم وافزایش مبلغ وام مسکن تا 150 میلیون تومان است وعلاوه بر آن طرح خرید لیزینگی مسکن هم درسال 95 اجراخواهدشد که منجربه افزایش تقاضا وبه تبع آن افزایش قیمت میشود)
   5- اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت حاملهای سوخت وبه تبع آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی وسایرهزینه های ساخت وساز از سال 1394 (نمونه بارز آن افزایش 17 درصدی قیمت سیمان از ابتدای مرداد94 است)
   6- افزایش قیمت دلار در بودجه 94 و افزایش محسوس قیمت ارز دربازار آزاد
   7- کاهش مستمرسودبانکی وفرارسرمایه ها از این بازارهای رقیب به بازار مطمئن وبدون ریسک مسکن
   8- تشدید بحران کاهش ساخت وساز وعرضه مسکن درسال 93 وتداوم آن درسال94
   9- ممنوعیت برج سازی و کاهش شدید فروش تراکم در تهران از سال 1394
   10-اعمال مالیات برنقل و انتقال‌ املاک از ابتدای سال 95

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام
  وقتی جوانان کار ندارند. و ازدواج نمیکنند. آنهایی هم که ازدواج کرده اند درصد بالایشان طلاق میگیرند. این یعنی اقتصاد بیمارشده . یک بیمار سرطانی رو با یک قرص مسکن نمیشه درمان کرد.یا میمیره یا باید جراحی بشه و امید به خدا داشت تا خوب بشه