{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 110199

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خبرداد:

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از کاهش نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی از جمله صاحبان مشاغل در راستای اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم خبرداد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از رسانه مالیاتی ایران، کامل تقوی نژاد با بیان اینکه یکی از رویکردهای اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم ساده‌سازی نرخ‌ها بوده‌است، گفت: این تغییرات در بخش مالیات بر ارث، مالیات تمبر، مالیات حقوق، مالیات اجاره املاک و مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی است. وی در خصوص معافیت پایه اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) توضیح داد: اشخاص حقیقی می‌توانند سالانه از یک معافیت پایه استفاده کنند که میزان آن برابر با معافیت حقوق است و هر سال در قانون بودجه مشخص می‌شود. بدیهی است اگر درآمد اشخاص حقیقی بیش از این میزان باشد مالیات آن طبق نرخ ماده 131 قانون محاسبه می‌شود. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم که از سال 95 اجرایی می‌شود، به منظور رعایت حقوق مودیان و ایجاد فضای رقابتی، نرخ‌های مالیاتی اشخاص حقیقی (ماده 131 قانون) کاهش یافته است، اظهارداشت: در قانون فعلی این نرخ‌ها در 5 طبقه از 15درصد تا 35درصد تقسیم بندی شده که در قانون جدید به 3طبقه از 15درصد تا 25درصد کاهش یافته‌است؛ بدین صورت که در طبقه اول درآمد تا 3 میلیون تومان با نرخ 15درصد محاسبه می‌شد که در قانون جدید درآمد تا 50 میلیون تومان با نرخ 15درصد محاسبه می‌شود. وی ادامه داد: در طبقه دوم قانون فعلی درآمد از 3 تا 10 میلیون تومان با نرخ 20 درصد محاسبه می‌شد که در قانون جدید درآمد تا 100 میلیون تومان نسبت با مازاد 50میلیون تومان با نرخ 20 درصد محاسبه می‌شود. به عبارتی محاسبات مالیات در دو طبقه اصلاحیه قانون با تمام 4 طبقه قانون فعلی مطابقت می‌کند. تقوی نژاد تصریح کرد: در طبقه سوم نیز نسبت به مازاد 100میلیون تومان درآمد به نرخ 25 درصد محاسبه می‌شود که این نرخ در قانون فعلی 35درصد است. وی همچنین از اضافه شدن یک تبصره به ماده 131 به عنوان یکی از مشوق‌های اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم خبرداد و تصریح‌کرد: بر اساس این تبصره به ازای هر 10درصد افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات نسبت به سال گذشته، یک واحد درصد حداکثر تا 5 درصد از نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی کسر می‌شود. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه برخورداری از تمام این معافیت‌ها منوط به ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت به‌موقع مالیات است، خاطرنشان‌کرد: اگر فردی در موعد مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نکند ضمن اینکه نمی‌تواند از معافیت‌ها و تسهیلاتی که در قانون پیش‌بینی شده استفاده کند، به هر میزان درآمدی که کسب می‌کند مالیات تعلق می‌گیرد و مشمول جریمه نیز می‌شود.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۱

    مالیات حقوق که 10% بود کردین 15% منتم می ذارین؟!!

  • مهدی
    ۰ ۰

    سلام آقای تقوی نژاد از زمانی که شما در این پست نشستهاید وضع دریافت مالیات بهتر شده ولی کافی نیست آقای تقوی نژاد چرا اصناف جوازدار را رو دروی کارگران و کارمندان قرا میدهید همین الان شما اگر بخواهید یک شغل کارگری ایجاد کنید بایستی هفتصد میلیون تومان سرمایه گذاری کنید که اصناف جوازدار این پول را از دولت نخواسته وآن را به دولت کادویی میدهد حال فرض کنید که یک کاسب یک زیر پله داشته باشد که دویست میلیون تومان ارزش داشته باشد و صد میلیون تومان هم سرمایه که جمعش میشود سیصد میلیون تومان اگر همین پول را در بانک بگذارد سالی حداقل پنجاه میلیون تومان سود میگیرد حالا شما میگویید که اصناف جوازدار مثل کارگران تا سیزده میلیون در آمد در سال معاف از مالیات است آیا به نظر جنابعالی این مقایسه صحیح است اینطور باشد همه به بدنه دولت میچسبند چون داشتن جواز دیگر سرفه اقتصادی ندارد و دولت هم روز به روز بزرگتر خواهد شد وبخش خصوصی هم نابود خواهد شد راهکار حداقل دو یا سه سال بخش خصوصی و تعاونیها واصناف جوازدار را از مالیات معاف کنید در عوض بودجه را از قاچاق کالا و ارز و سپردهای میلیارد تومانی بانکها تامین کنید تا همه پول خود را در تولید پستان سرمایگذاری کنند تا دولت بتواند برنامه ریزی صحیح. داشته باشد وازاین تحریم داخلی هم نجات پیدا کنیم

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری