{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 108913

تحلیل‌طهماسب‌مظاهری درگفت‌وگوبااقتصادآنلاین؛

رییس کل پیشین بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی باید متناسب با نرخ تورم کاهش یابد، نرخ مناسب برای سود بانکی را عنوان کرد.

طهماسب مظاهری در گفت و گو با اقتصاد آنلاین درباره تصمیم هفته گذشته شورای پول و اعتبار در زمینه کاهش نیافتن نرخ سود بانکی اظهار کرد: نرخ سود بانکی باید با توجه به نرخ تورم تعیین شود و در شرایطی که نرخ تورم کاهش یافته و انتظار ادامه روند کاهشی وجود دارد، نرخ سود بانکی نیز باید از این روند تبعیت کند. وی در ادامه با بیان اینکه نرخ سود باید متناسب با نرخ تورم به اضافه حاشیه دو تا سه درصدی تعیین شود، گفت: دلیل اینکه شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت که نرخ سود را کاهش ندهد این بود که طرحی که در این زمینه تهیه شده بود ناقص بود و فقط منجر به کاهش نرخ سپرده های مردم نزد سیستم بانکی می شد. رییس کل پیشین بانک مرکزی تاکید کرد: اگر شورای پول و اعتبار با کاهش نرخ سود سپرده ها موافقت می کرد و نرخ سود تسهیلات را کاهش نمی داد مردم متضرر می شدند و نرخ تسهیلات برای سرمایه گذاران کاهش پیدا نمی کرد. وی دلیل این امر را بدهی های معوق بانکی، بدهی های سنگین دولت به نظام بانکی، فعالیت موسسات مالی غیر مجاز، بالا بودن سپرده قانونی بانک ها دانست و خاطر نشان کرد: همه این عوامل باعث بروز فاصله بین نرخ سود سپرده های بانکی و نرخ سود تسهیلات شده است. مظاهری با بیان اینکه دولت باید در زمینه نرخ سود تصمیم جامعی بگیرد که هم زمان کاهش نرخ سود سپرده و سود تسهیلات را درپی داشته باشد، تصریح کرد:تصمیم شورای پول اعتبار مبنی بر کاهش نیافتن نرخ سود تصمیم عاقلانه ای بوده اما این به معنی آن نیست که این کار نباید کلا انجام شود بلکه باید شورای پول و اعتبار طرح را کامل کرده و سپس اقدام به کاهش نرخ سود کند. رییس کل پیشین بانک مرکزی نرخ سود مناسب برای سپرده ها را نرخ تورم به اضافه 1 تا 1.5 درصد و نرخ مناسب برای سود تسهیلات را تورم به اضافه دوتا چهار درصد دانست و تاکید کرد:البته باید ریسک اعتباری و خوش حسابی تسهیلات گیرنده را نیز در نظر گرفت به عبارت دیگر نوسانات یک الی دو درصدی از یک سو رقابت بین بانک هاست و از سوی دیگر به رتبه خوش حسابی وام گیرنده ارتباط دارد. وی در پایان گفت: اکنون نرخ مناسب برای سود سپرده ها حدود 13.5 تا 14 درصد و برای تسهیلات 15 تا 16 درصد است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هر وقت تونستید قیمت دلارو ثابت نگه دارید اونوخت دم از کاهش سود بانکی بزنید. این دیگه نه سواد میخواد نه داستان :-)

  • داوود
   ۰ ۰

   آخه برادر من نرخ سود بانکی چه ربطی به نرخ دلار داره؟
   کانادا توی یکسال گذشته بیش از 30 درصد ارزش پولش نسبت به دلار آمریکا کاهش داشته. باید نرخ سود سپرده ش را بکنه 20 درصد؟!
   این دو تا اصلاً ربطی به هم ندارن.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   تورم اعلامی رئیس جمهوری "من درآوردی" است؟
   پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۹
   کد مطلب: 302636

   خبرگزاری تسنیم در گزارشی با انتقاد از تورم اعلامی از سوی رئیس جمهوری در روز گذشته، تورم نقطه به نقطه و رسیدن آن به نرخ تک رقمی را من آوردی عنوان کرد و با اعلام اینکه در هیچ کجای دنیا چنین نرخی مورد استفاده قرار نمی گیرد پیشینه این تورم را منتسب به دولت احمدی نژاد و اقتصادهای درب و داغان خواند.
   تقوی معتقد است: «مواردی که در ایران اتفاق می افتد بیشتر متعلق به اقتصادهای درب و داغون است. استفاده از تورم نقطه به نقطه نوعی پوشاندن خرابکاری دولت هاست. این موضوع دو علت دارد، یکی اینکه خیلی بد عمل کردیم که باعث افزایش نرخ تورم شده است و دلیل دوم به مطالبات نیروی کار بر می گردد. »

  • ناشناس
   ۰ ۰

   همون کانادا که ایشون میگن، علیرغم کاهش ارزش پول ملی، قیمت کالاها و خدمات هیچ تغییری نکرده، ایران تا دلار تکون میخوره همه چی گرون میشه.
   تو همون کانادا بهره کارت اعتباری حدوداً سالی بیست درصده

  • ناشناس
   ۰ ۰

   قابل توجه سوپرآیکیوهایی که خانه شان رافروخته پولش را دربانک سپرده گذاری کرده اند و حالاکه بی خانمان شده اند دائمابرعلیه خانه دارها شعارمیدهند: !!!
   سیف با هشدار به بانک‌ها اعلام کرد
   پرداخت سودهای علی‌الحساب بالای بانکی منتفی شد
   یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۶
   کد مطلب: 302745

   رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که به زودی با ابلاغ بخشنامه‌ای به بانک‌ها آنها موظف‌اند که نرخ سود علی‌الحساب را به گونه‌ای برای مشتری در طول یکسال پیش‌بینی کنند که بیش از سود قطعی پایان سال نباشد.
   پرداخت سودهای علی‌الحساب بالای بانکی منتفی شد

   اقتصاد ایران آنلاین- ولی‌الله سیف امروز در همایش انجمن مالی اسلامی با اشاره به نحوه‌ اجرای قانون بانکداری اسلامی در کشور موضوع نحوه پرداخت سود بانکی را مورد توجه قرار داد.


   وی با اشاره به دو نرخ سود علی‌الحساب پرداختی و همچنین سود قطعی پرداختی در یک دوره مالی به عنوان دو اهرم قابل توجه و مهم در صورت‌های مالی بانک‌ها گفت: در حال حاضر میزان سود علی‌الحسابی که بانک‌ها به مشتریان خود پرداخت می‌کنند، اغلب بالاتر از سود قطعی‌ای است که باید در پایان سال محاسبه و مابه‌التفاوت آن به مشتری پرداخت شود.


   رییس کل بانک مرکزی در این باره توضیح داد: در گذشته شاهد این بودیم که بانک‌ها در طول سال سودهای علی‌الحساب را به مشتریان خود پرداخت کرده و در پایان دوره سود قطعی را محاسبه و مابه‌التفاوت آن را به مشتری می‌پرداختند، اما در حال حاضر خبری از پرداخت مابه‌التفاوت نیست و دلیل آن است که بانک‌ها اغلب ارقامی بسیار بالاتر از آنچه که سود قطعی یک مشتری در طول یکسال است به آن پرداخته‌اند.


   به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌که رقابت بانک‌ها در پرداخت سودهای بیشتر موجب شده تا در پایان سال میزان سود علی‌الحسابی که می‌پردازند بیش از سود قطعی باشد، گفت: در نمونه‌ای بارز شاهد بودیم که یکی از بانک‌ها در طول سال 3300 میلیارد تومان سود علی‌الحساب پرداخت کرده در حالی که باید سود قطعی آن 2200 میلیارد تومان باشد، پس در این بین 1100 میلیارد تومان سود مازاد پرداخت کرده و جزو هزینه‌های آن حساب می‌شود، اما این بانک و امثال آن دیگر نمی‌توانند سود پرداختی اضافی را از مشتری پس بگیرند.

 • سپرده گذار
  ۰ ۰

  در اینصورت خدائی شما حاضر به سپرده گذاری هستید .
  من سپرده گذار هم وام میخواهم به همین صورت که فرمودید .
  تنها راه معضل سود بانکی سپرده گذاری به دلار میباشذ با سود 8 درصدی 3 ساله .
  تسهیلات گیرنده هم باید به دلار تسهیلات بگیرد انوقت است که هم ارزش سرمایه سپرده گذار حفظ میشود هم تسهیلات گیرنده سرمایه را حیف و میل نمیکند .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بیچاره سپرده گذاران بانکی بخصوص اون سوپرآیکیوهایی که منزلشان رافروخته وپولش رادربانک سپرده گذاری کردند !

  • ناشناس
   ۰ ۰

   کد مطلب: 108801
   تاریخ انتشار: پنج‌شنبه، 3 دی 1394 ساعت 14:43
   دلار به 4 هزار تومان می‌رسد!

   یک کارشناس بازار طلا و ارز با بیان اینکه اونس جهانی تابع تقاضای بانک‌های مرکزی جهان نخواهد بود، بیان کرد: نوسانات آینده اونس جهانی در گروی تصمیمات فدرال رزرو است و پیش‌بینی بر آن است که نرخ دلار تا پایان دولت یازدهم ارزش چهار هزار تومان را به چشم خواهد دید.

   امیر خدیوی اظهار کرد: اونس جهانی طلا در چند وقت گذشته بدترین روزهای خود را دیده بود و اخبار فدرال رزرو مبنی بر افزایش بهره آمریکا تنها در روز پنج‌شنبه و جمعه نوسان کوتاه مدتی را ایجاد کرد.
   این کارشناس بازار طلا و ارز گفت: سکه در بازار آزاد از دو جز ارزش دلار و اونس جهانی تبعیت می‌کند که در رابطه با اونس جهانی باید تاکید شود، اونس جهانی در همین رنج قیمتی ثابت خواهد بود و در کنار آن دلار با شیب آرام و منطقی در انتهای دولت یازدهم ارزش چهار هزار تا چهار هزار و 100 تومان را تجربه خواهد کرد.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   بیچاره کسی است که خونه هاش چند سال رو دستش باد کرده و کهنه شده!!!!!!!!!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بیچاره من که دوسال زحمت کشیدم و سرمایه گذاشتم و مقروض شدم تا سازندگی کنم و حالا باید بنشینم و مستهلک شدن سرمایه ام در رکود بازار باشم .
   انها که فروختند حداقل مقداری سود میکنند .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   عجله نکن دوست عزیز. به زودی متوجه میشی کی سوپر آیکیو بوده!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در زمان خودش که هیچ کاری نکرد یهو الان صاحب نظر شده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کاهش سود بانکی یعنی دستکاری شیشه عمر دولت.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خود بانک مرکزی و مرکز آمار میدانند نرخ تورمی که اعلام میکنند دروغ است و الا سود را پایین میاوردند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از این دکترا زیاد داریم تو مملکت دکتر هم یه بار این کارو کرد
  جواب نمیده جانم نرخ سودو بیارین پایین مردم پولشونو از بانک میارن بیرون تورم درست میشه اول باید تورم ثابت بشه تا ریسک سرمایه گذاری بیاد پایین بعد نرخ سودو بیارین پایین که اگه پولارو از بانک کشیدن بیرون بره تو بخش بورس و صنعت و .... سرمایه گذاری بشه اینا یه چیزای ساده است که سواد آنچنانی نمیخواد یه ذره فکر میخواد که متاسفانه دولتها فکرشون رو گذاشتن که چه جوری سر مردمو کلاه بذارند پول در بیارن یا چه جوری اختلاس کنند و...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همشهری درزمان خودش رودرروی رئیس دولت بی خرد ایستادومجبوربه کناره گیری شد

 • shalke
  ۰ ۰

  ماه ها جلسه با رییس های بانکهاو دستور اکیدوزیر اقتصاد برای کاهش نرخ سود بانکی از اول اذر یدفعه جهش دلار و اول اذر دیدیم بعدگفتن بخاطر اربعینه شک نکنید میاد پایین حالا دیدید مرز 3600/3700موند یدفعه وزیر اقتصاد اوایل دی گفت نرخ سود بانکی پایین نمیاد و پروندش بسته شد.ازمون،خطا راه چاره نیست.توصیه میکنم از اقتصاد دانهای خارجی دولت کمک بگیره.وگرنه این داستان طنزادامه دارد...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شما دوغته بنوش

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کافیه نرخ سود را کم کنن اونوقت تقاضای دلار و سکه و نهایتاً تورم سربه فلک میکشه. تو ماه اخیر که فقط حرفش بود،دلار رفت رو ٣٦٠٠-٣٧٠٠.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بانک مرکزی از این قضیه ذی نفع است و نمیخواد درست بشه

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام خروس همسایه غازه ارزش دلار مساوی است با یک ریال

 • عامری
  ۰ ۰

  سود تسهیلات هیچ وقت کاهش پیدا نمی کنه تو ایران هر جوری حساب می کنی .
  هرچقدر وام بگیری دوبله باید پس بدی.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری