فروشنده های قدرت پیدا کردند؛

پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ / شاخص کل استراحت می کند؟

بورس برای نهمین روز متوالی سبز رنگ بود تا روزهای رویایی بورس همچنان ادامه داشته باشد؛ شاخص کل از ابتدای هفته حدود ۱۰ درصد و شاخص هم وزن نیز حدود ۸ درصد افزایش یافته است. هرچند که روز سه شنبه هم شاخص کل و هم وزن صعودی بودند اما نگاهی به روند تغییرات آن‌ها در طول روز نشان می‌دهد که عملاً از میانه‌های بازار شاهد افزایش فشار فروش و عقب گرد شاخص کل و شاخص هم وزن بودیم. موضوعی که احتمالا به افزایش فشار فروش در نیمه اول بازار روز چهارشنبه بیانجامد.

پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ /  شاخص کل استراحت می کند؟

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ روز سه شنبه شاخص کل در ادامه روند صعودی خود که از ابتدای هفته گذشته آغاز کرده بود، توانست افزایش حدود ۱۸ هزار واحدی را ثبت کند. بنابراین شاخص کل در چهار روز ابتدایی هفته سوم آبان‌ توانست بیش از ۱۲۴هزار واحد افزایش را تجربه کند که معادل بازدهی ۹.۷ درصدی است. شاخص هم وزن نیز در جریان معاملات روز سه شنبه بیش از ۳هزار واحد بالا آمد تا از ابتدای هفته بازدهی ۸.۳ درصدی معادل بیش از ۳۰ هزار واحد رشد را نشان دهد.

نگاهی به این اعداد ارقام نشان می‌دهد، بورس در هفته سوم آبان ماه پس از چند ماه رکود، یکی از درخشان‌ترین هفته‌های چند سال اخیر خود را تجربه می‌کند. با این وجود روند معاملات روز سه شنبه نشان از افزایش فشار فروش داشت تا این سناریو را تقویت کند که احتمالا پس از ۹ روز صعود متوالی شاخص کل، شاید در معاملات روز چهارشنبه شاهد عقب گرد اندک شاخص کل باشیم.

فشار فروش پس از نیم ساعت ابتدایی معاملات

در ابتدای روز سه شنبه شاخص کل پر قدرت ظاهر شد و در همان نیم ساعت ابتدایی توانست بیش از ۲۳هزار و ۵۰۰ واحد افزایش یابد و تا سطح یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد بالا بیاید. با این وجود در ادامه معاملات شاهد عقب گرد شاخص کل بودیم و در نهایت شاخص کل در ارتفاع یک میلیون و ۴۰۷ هزار واحدی به کار خود پایان داد که به معنای کاهش بیش از ۵هزار واحدی نسبت به ابتدای معاملات است. حتی بیش‌ترین کاهش شاخص کل در نیم ساعت پایانی بازار رقم خورد تا سناریو افزایش عرضه در بازار روز چهارشنبه بیش‌تر تقویت شود.

شاخص هم وزن در جریان معاملات روز سه شنبه نیز روند مشابه شاخص کل را در پیش گرفته بود؛ در حالی شاخص هم وزن در همان نیم ساعت ابتدایی بیش از ۴هزار و ۶۰۰ واحد را تجربه کرده بود که در ادامه بیش از یک هزار و ۵۰۰ واحدی را ثبت کرد.

روند  شاخص کل و شاخص هم وزن نشان می‌دهد که بازار روز سه شنبه با فشار فروش همراه بوده است و این فشار فروش تا پایان معاملات باقی ماند.

ارزش معاملات خرد همچنان صعودی است

امروز ارزش معاملات خرد به مرز ۶هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به روز گذشته بیش از ۲۱ درصدی و نسبت به میانگین هفته گذشته بیش از ۱۵۵ درصد افزایش یافته است. روند ارزش معاملات خرد نشان می‌دهد که بیش از نیمی از ارزش معاملات خرد تنها در یک ساعت ابتدایی بازار رقم خرده است.

همچنین در حالی میانگین ارزش معاملات خرد این هفته به حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است که در هفته پایانی مهر ماه این رقم به زیر ۲هزار میلیارد تومان سقوط کرده بود.

امروز خروج پول حقیقی شدت گرفت و حقیقی‌ها حدود ۴۱۰ میلیارد تومان از بازار خارج کردند. این در حالی است که بیش از ۹۳ درصد این میزان در نیمه دوم بازار و از ساعت ۱۱ شکل گرفت.

پیش بینی بورس چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱

روند معاملات نشان می‌دهد که در نیمه دوم بازار سهام شاهد افزایش فشار فروش بودیم؛ موضوعی که خود را در روند شاخص کل و شاخص هم وزن به خوبی نشان می‌دهد. همچنین روند ارزش معاملات خرد و برآیند پول حقیقی نیز این موضوع را تا حدودی نشان می‌دهد که بخشی از معامله گران احتمالا شناسایی سود کردند. به طور کلی احتمالا بازار سهام در نیمه اول با فشار فروش همراه باشد و شاهد عقب نشینی اندک شاخص کل باشیم. به ویژه اینکه در تایم فریم هفتگی عملاً شاخص کل به مقاومت میانگین متحرک ۲۵ دوره ای رسیده و شاید نسبت به این سطح نیز واکنش نشان دهد.

 

ارسال نظر